چگونه ایده پردازی کنیم؟ چگونه ایده خلاقانه داشته باشیم؟ برای اینکه ایده های نوآورانه ارائه کنید لازم نیست متفکری عمیق باشید. ما در این مقاله هفت راه را به شما ارائه می کنیم تا بتوانید از تفکرات متداول فاصله گرفته و خلاقیت خود را به کار بیندازید.

به نظر شما فرق بین ایده و ایده پردازی ی خوب و ایده ی عالی چیست؟ ایده های خوب همیشه به وجود می آیند و به مردم در حل مشکلات کوچک روزمره کمک می کنند. از سوی دیگر ایده های عالی و بکر مستلزم زمان بیشتری هستند و خود به خود در ذهن فرد ایجاد نمی شوند. ایده های عالی لزوما نتیجه ی کار اتاق فکرها که در ازای دریافت مبالغ کلان ایده ارائه می کنند نیستند؛ بلکه این ایده ها اغلب حاصل الهام در ذهن فرد هستند.

چالش بزرگ بر سر راه تولید ایده های عالی این است که بتوانید خود را از قید و بند تفکرات متداول و دم دستی روزمره که بیشتر ذهن و مغز شما را اشغال کرده اند رها کنید. در زیر هفت راهکار برای به دست آوردن ایده های خلاقانه و نوین به شما ارائه می کنیم تا از آنها استفاده نمایید.

1مشارکت در جلسات مشاهده

ایده پردازی های عالی در خلاء رخ نمی دهند. همانطور که قبلا در هاو کن یو گفتیم باید مغز خود را در موقعیتی قرار دهید که به شیوه های نو و خلاقانه فکر کند. بنابراین در جلساتی شرکت کنید که باعث می شوند مغز شما متفاوت فکر کند. من که در شهر بزرگ نیویورک زندگی می کنم عادتم این است که به رفتار آدم های خیابان توجه می کنم. من با یک پیاده روی ساده در خیابان شلوغ منتهن می توانم فعالیت ها و رفتارهای جذاب را مشاهده کنم و بدین ترتیب به شیوه ی جدیدی بیندیشم. هر منطقه ی شلوغ دیگری هم می تواند چنین کارکردی را داشته باشد.

2با افرادی بیرون از دایره ی دوستان خود ارتباط برقرار کنید

اینکه فقط با یک دسته از دوستان و همکاران قدیمی ارتباط داشته باشید مغز و خلاقیت فکری شما را فسیل می کند. دوره دوره ی اینترنت است. پس از سایت ها و شبکه های اجتماعی برای برقراری ارتباط با افراد دیگر استفاده کنید. افراد جدید داستان زندگی و افکار شما را نمی دانند و با هر فرد جدیدی که سر و کارتان بیفتد مجبور می شوید برای معرفی خود، افکار خود را مرور کنید. بدینوسیله دیدگاه های جدیدی کسب خواهید کرد که باعث می شوند تفکر جدیدی پیدا کنید.

3بیشتر کتاب بخوانید و ایده پردازی کنید

کتاب و مطالعه برای خلق افکار جدید، ایده پردازی و ایجاد ایده های نو در ذهن بسیار سودمند هستند. من مدت ها بود که کتاب نمی خواندم. تا وقتی که کتاب های مرتبط با کسب و کار را به برنامه ی خود اضافه کردم و توانستم با مطالعه ی آنها نگرش و تفکر خود را وسعت ببخشم. بعد از مدت ها که کتابهای کسب و کار را خواندم رفتم به سراغ کتاب های داستانی و تاریخی. توانستم با مطالعه ی آنها از محیط بسته ی خود بیرون بیایم و ایده های نو در ذهنم شکل گرفت. اگر فکر می کنید کتاب گران است و یا وقت کافی برای کتاب خواندن ندارید حتما به یک کتاب فروشی یا کتابخانه ی عمومی سر بزنید و کتاب ها را به مدت یک ساعت ورق بزنید. حتما خلاقیت تان گل خواهد کرد.

چگونه توانایی های ذهن خود را بالا ببریم؟

4به صورت بی هدف به چرخ زدن در وب بپردازید

وقتی به دنبال چیزی هستیم گوگل ابزار بسیار خوبی است که هر آنچه می خواهیم را در اختیارمان می گذارد اما باید بدانیم که برای تولید ایده های نو و خلاقانه به یادگیری غیرمنتظره نیاز هست. هر هفته یک ساعت وقت بگذارید و در وب چرخ بزنید. مقالات مختلف و آموزنده و موارد مشابه خیلی کمک می کنند.

۱۱ روش استفاده حرفه ای از گوگل

5یک دفتر یادداشت روزانه داشته باشید

در دفتر یادداشت روزانه می توانید افکار، احساسات و تاریخچه ی زندگی خود را بنویسید. علاوه بر این، دفتر یادداشت عادت خوبی برای پرورش توانایی در تولید ایده است. اگر این دفتر را ندارید همین امروز تهیه کنید. اگر هم دارید چه بهتر. فقط کافی است در هر برگ با این جمله آغاز کنید: ایده ی امروز من این است.

6مراقبه کنید

وقتی که ذهن آدم با افکار و ذغدغه های روزمره شلوغ باشد خیلی سخت می توان به ایده های نوین و خلاقانه دست یافت. برای ایده ی نو و خلاقیت به مکان دنج و آرام نیاز هست. با مراقبه و مدیتیشن می توان به آن فضای آرام دست یافت و استرس زندگی روزمره را از خود دور کرد. بعد از آن می توان به راحتی بر آینده تمرکز کرد. هر هفته جلسات دو ساعتی را برگزار کنید و ببینید که ایده ها خودشان خواهند آمد.

7از تمارین ساختارمند استفاده کنید

ساختار باعث پرورش خلاقیت می شود. تمرینات ساده مغز شما را به شیوه ی متمرکز جهت خلق ایده به کار می اندازند. به عنوان نمونه، شما کاربران هاو کن یو با یک دوست قرار بگذارید و تایم بگیرید که ظرف ده دقیقه باید ۴۲ ایده برای یک مساله یا موضوع ارائه کنید. ممکن است فقط ۳۰ تا ۳۵ ایده به ذهنتان برسد اما مهم نیست.

همه ی این روش ها مستلزم تعهد شما هستند و باید وقت و انرژی برایشان بگذارید. باید به مغز خود زمان بدهید و فضای آن را خلوت کنید. مطمئن باشید اگر با انجام هر یک از این روش ها یک یا دو ایده به دست خواهید آورد. وقتی ایده ها گل کردند حتما آنها را یادداشت کنید و خود را به انجام آنها ملزم کنید. دیگر به خودتان بستگی دارد.

Sending
User Review
0 (0 votes)

دیدگاه