ترفند هایی برای نوشتن یک رزومه فوق العاده

1
2044
چگونه رزومه بنویسیم www.howcanu.com

پشت کامپیوترتان نشسته اید و به صفحه ی سفید پردازشگر ورد خیره شده اید. نمی دانید از کجا شروع کنید. خیلی هم به آن شغل کذایی که تازگی آگاهی اش را دیده اید نیاز دارید. درکتان می کنم. نوشتن یک رزومه کار چالش بر انگیزی است.بالاخره باید تمام اطلاعات ریز و درشت مربوط به خودتان اعم از تحصیلات، مدارک و گواهی نامه ها، مهارت ها و … را در آن درج کنید.

به طوری که مدیر شرکت و یا کارفرما از شما خوشش بیاید و دعوت به مصاحبه شوید. شما باید از سایر کسانی که رزومه فرستاده اند متمایز باشید. چطور؟ در ادامه با هاو کن یو همراه باشید تا طی یک مرحله ی چندگانه ی قدم به قدم به شما آموزش دهیم که چطور می توانید بهترین روزمه را بنویسید و خود را متمایز کنید.

قبل از هر چیز باید یک مایکروسافت ورد خوب داشته باشید. اگر هم روی کامپیوترتان این نرم افزار حیاتی نصب نشده است اشکالی ندارد و می توانید از پردازشگر کلمات آنلاین استفاده کنید. حسن پردازشگرهای آنلاین این است که می توانید متن خود را از هر کامپیوتری که استفاده می کنید به روزرسانی کنید و به اشتراک بگذارید.

چگونه رزومه بنویسیم www.howcanu.comدر مرحله ی بعد باید به چهارچوب ابتدایی رزومه ی خوب بیندیشید. همیشه مطالب مختصری بنویسید. لازم نیست مقاله ی بلندبلایی راجع به خودتان بنویسید. در بسیاری از موارد رزومه ی یک صفحه ای خیلی خوب است. اگر تجارب و سابقه ی طولانی دارید و در جاهای مختلفی مشغول بوده اید می توانید این اندازه ی را کمی بیشتر کنید. به طور کل همیشه کوتاه تر بهتر از طولانی تر است. جملات مختصر و موجز و رسا را به کار ببرید. همچنین، بر روی رزومه تان مقداری صفحه ی سفید هم باید باقی بماند. شما می خواهید قاپ مدیر شرکت را بدزدید تا او شما را استخدام کند. پس بهتر این نکاتی را که در زیر بیان می کنیم را حتما به کار ببرید.


اطلاعات شخصی و شغلی خود را جمع آوری کنید

همه ی اطلاعاتی را که نیاز دارید را قبل از نوشتن رزومه جمع کنید. وقتی تمام جزییات را داشته باشید نوشتن و یرایش آنها بسیار راحت تر خواهد بود. فهرستی از اطلاعات تماس خود، تمام مشاغلی که داشته اید، تحصیلاتتان و سایر مشخصات تهیه کنید. وقتی تمام اطلاعات را جمع آوری کردید باید آنها را به ترتیب زیر بنویسید. لازم نیست الان نگران فونت و فرمت نوشتار خود باشید. وقتی همه چیز را روی کاغذ نوشتید بعدا می توانید فونت را هم تعیین کنید.

 • تیتر رزومه
 • نام کامل
 • نشانی
 • استان، شهر، کد پستی
 • آدرس ایمیل (ایمیل کاری تان را استفاده نکنید)
 • شماره تلفن ( شماره ای را بدهید که پیامگذار داشته باشد)

پروفایلچگونه رزومه بنویسیم www.howcanu.com

افزودن یک پروفایل به رزومه به مدیر شرکت نمایی از توانمندی های شما را ارائه می کند. این مولفه ی رزومه اختیاری است. اگر آن را در رزومه بیاورید باید بر به آنچه که کارفرما به دنبالش است توجه داشته باشید نه آنچه در شغل دلخواه خود می خواهید. کارفرما می خواهد بداند که شما در چنته ی خود چه دارید.


خلاصه ای از توانمندی ها

چگونه رزومه بنویسیم www.howcanu.com

خلاصه ای از توانمندی ها گزینه ی دیگری از بخش اختیاری رزومه است.این عبارت است از مهارت ها، توانایی ها، تجارب و چیزهایی می شود که جایگاه شما را تعیین می کنند. سوابق کاری شما مهم ترین مولفه ی رزومه تان است. کارفرمایان می خواهند بدانند شما قبلا کجا کار می کرده اید، چه مدت آنجا مار کرده اید و چه مسئولیت هایی بر عهده داشته اید. آنها می خواهند بدانند تجارب شما به چه دردشان می خورد.

 • شغل ها و کارآموزی هایی که داشته اید را به ترتیب تاریخی بنویسید؛ جدیدترین آنها را اول از همه بیاورید.
 • برای هر شغل نام آن شغل، نام شرکت، مکان و تاریخ استخدام و فهرستی از دستاوردهای کاری تان را بنویسید.

زمان فعلی که در جملات برای توصیف شغل فعلی تان، در صورت استخدام، به کار می برید باید زمان حال باشد و برای شغل های قبلی تان زمان ماضی.

پیشنهاد
اگر به صورت داوطلبانه در کاری شرکت کرده اید که مرتبط با کاری است که دارید برایش تقاضا می دهید آن را بنویسید.

تحصیلات

چگونه رزومه بنویسیم www.howcanu.comبخش تحصیلات معمولا در مرحله ی بعدی است. فقط کافی است مدارک تحصیلی تان را فهرست کنید. اول از همه آخرین مدرک تحصیلی تان را بنویسید و به ترتیب که پایین می آیید مدارک قبلی تان را در لیست قرار دهید.

اگر هم دانشجویی یا تازه فارغ التحصیل شده اید بخش تحصیلات خود را می توانید قبل از سوابق کاری تان بنویسید. اگر سابقه ی کاری دارید آن را در آن بخش بنویسید. تحصیلات باید به ترتیب معکوس نوشته شوند و مثلا اول فوق لیسانس نوشته شود و بعد لیسانس. نام دانشگاه، مدرک دریافتی و تاریخ فارغ التحصیلی را بنویسید.

پیشنهاد
اینکه معدلتان را هم بنویسید یا نه به این بستگی دارد که چقدر معدل بالایی دارید و یا چه زمان فارغ التحصیل شده اید.

گواهی نامه ها

در این بخش از رزومه گواهی نامه هایی را که کسب کرده اید را می نویسید. تقدیر نامه ها و لوح های تشکر را نیز میتوانید در این فهرست ذکر کنید. توجه داشته باشید که لازم نیست اینجا تواضع را پیشه کنید. جوایزی را هم که برده اید را بنویسید. این به کارفرما توانایی هایتان را اثبات می کند.

مهارت ها و علایق شخصی

در این بخش از رزومه مهارت هایی را که ارتباط مستقیم با شغلی که متقاضی اش هستید بنویسید.کارفرمایان معمولا لیست مهارت هایی که می خواهند را در اکاهی هایشان می نویسند. اگر علایق شخصی تان ارتباط نزدیکی با نوع کار دارد حتما بنویسید. این مخصوصا زمانی صدق می کند که دارید برای کاری رزومه می نویسی که سابقه و تجربه ای چندانی در آن ندارید.  اما تخصص خود را از راه علایقتان به دست آورده اید.


طرح رزومه را انتخاب کنید

چگونه رزومه بنویسیم www.howcanu.comسه نوع طرح رزومه را می توانید انتخاب کنید. فرمتی که انتخاب می کنید به سابقه و توانایی های کاری تان دارد:

 • ترتیبی: این فرمت بسیار رایج است و سابقه ی کاری تان را از جدیدترین کارتان شروع می کند.
 • کارکردی: اگر سوابق کاری پراکنده دارید، از این فرمت استفاده کنید و بر مهارت ها و تجاربتان تاکید کنید.
 • ترکیبی: این طرح هم مهارت ها و هم سوابقتان را شامل می شود.

فرمت ترتیبی رایج ترین فرمت است. اگر فرمت کارکردی یا ترکیبی را برای رزومه ی خودتان انتخاب می کنید اطلاعات را هم متناسب با آن فرمت ها در رزومه بنویسید. در رزومه ی کارکردی توانایی های شغلی تان را مطرح می کنید. در رزومه ی ترکیبی مهارت هایتان اول و بعد سوابق کاری تان می آیند.

قالب بندی متن رزومه

هنگام انتخاب فونت برای رزومه، ساده ها را انتخاب کنید. البته وقتی برای کار طراحی تقاضا می دهید می توانید مهارت های هنری و طراحی خود را در رزومه تان هم به نمایش بگذارید.

انتخاب فونت

چگونه رزومه بنویسیم www.howcanu.com

فونت ساده ای مثل Airal، Calibri، Times New Roman یا Verdana گزینه ی خوبی است. فونت های فارسی رویا، ترافیک و نیما برای رزومه بسیار خوب هستند، چرا که خوانش رزومه ی شما باید برای کارفرما آسان باشد. همچنین در طول رزومه ی خود از یک فونت فقط استفاده کنید. اندازه فونت عددی بین ۱۱ الی ۱۵ باشد. در غیر این صورت کارفرما این برداشت را خواهد کرد که شما فقط صفحه را پر کرده اید.

نوع و اندازه ی فونت می تواند متنوع باشد. برای نمونه می توانید از فونت بزرگتر برای نام و تیترها استفاده کنید . از فونت ایتالیک برای مشخص کردن جزییات تحصیلات و سوابقتان استفاده کنید.

نکته
از جملات طولانی استفاده نکنید. خوانش توصیف فهرست‌وار شغل که شامل فهرستی از دستاوردهایتان است آسان تر از خوانش پاراگراف است. هر جمله باید خلاصه ی فشرده ای از قویترین دستاوردهایتان در آن سمت شغلی را ارائه کند.

از زبان و ادبیات کارفرما در رزومه ی خود استفاده کنید

حالا که رزومه نویسی تان تمام شده است گام آخر مانده است: این گام به شما کمک می کند تا توسط کمیته ای که رزومه های متقاضیان را بررسی می کنند انتخاب شوید. توانمندی ها، فهرست مشاغل، مهارت ها، خلاصه و پروفایل را ادغام کنید اما به ادبیات و زبان کارفرما. با اینکار او شما را برای شغل مورد نظر مناسب تر می بیند.


سند را ذخیره کنید

برای رزومه ی خود نامی انتخاب کنید که نام خودتان را هم در بر داشته باشد. آن را در انواع فرمت ها ذخیره کنید: از مایکروسافت ورد گرفته تا pdf.  چرا که ممکن است کارفرما یکی از این فرمت ها را درخواست کند. قبل از اینکه رزومه تان را تمام کنید مهم است که با دقت آن را بازبینی کنید و اغلاط املایی و تایپی را بر طرف کنید. سپس یک نسخه از آن را چاپ کنید تا مطمئن شوید که نسخه ی چاپی با نسخه ی مانیتور برابری دارد.

وقتی کارتان تمام شد نسخه های اضافی را برای همراه بردن خود به محل مصاحبه چاپ کنید. اگر پریتنر ندارید نگران نباشید این همه کافی نت و ارائه دهنده ی خدمات کامپیوتری دوروبرتان هست.

Sending
User Review
5 (1 vote)

۱ دیدگاه

دیدگاه