نکاتی هنگام خرید یا اجاره و تحویل محل مورد نظر و یا حتی پیش از ان باید در نظر بگیرید تا بتوانید یک خرید و یا اجاره موفق داشته باشید. در ادامه این نکات مهم در رابطه با خانه و یا مکانی که قرار است خریداری و یا اجاره کنید را با یکدیگر بررسی می کنیم.

در ادامه برای شما روش ها و نکاتی که پیش از خرید باید تماما زیر نظر بگیرید که معمولا نکاتی به صورت عمومی مورد توجه همگان قرار می گیرید ولی اینجا در هاو کن یو نکات و مواردی که کمتر مورد توجه هستند و معمولا فراموش می شوند را مورد بررسی قرار داده ایم که شما باید در ذهن داشته باشید. سعی کنید این نکات را حتی روزنامه وار مطالعه و در ذهن داشته باشید.

1حواستان به تبلیغات و ترفند های تبلیغاتی باشد

نکات مهم خرید و اجاره خانه – هاو کن یو – fotovincek©

در عکس بالا به صورت کنایه و شوخی به ترتیب تفاوت آنچه در تبلیغات، به چشم فروشنده، آنچه شما میبینید و در نهایت آنچه در واقعیت هست را مشاهده می کنید. هر چند این عکس جنبه طنز دارد ولی این موضوع تا حدودی در رابطه با تبلیغات و تعریف و تمجید دیگران در رابطه با ملک خود حقیقت دارد. همیشه آنچه در تبلیغات می بینید با آنچه در واقعیت وجود دارد متفاوت است. حتی در بسیاری از مواقع آنچه به چشم خود میبینید و در ذهن تصور می کنید با آنچه در واقعیت برای زندگی در محل مورد نظر اتفاق خواهد افتاد متفاوت است چرا که در اکثر مواقع نکات منفی از چشم خریدار دور می ماند.

2بررسی کیفیت سیم کشی و تعداد پریز ها

نکات مهم خرید و اجاره خانه – هاو کن یو – fotovincek©

نکته مهمی که باید پیش از خرید یا اجاره زیر نظر داشته باشید بررسی سیم کشی های ساختمان است که از چه نوع سیم هایی با چه توانی استفاده شده است. سیم کشی ناقص و کم کیفیت علاوه بر مشکلاتی همچون ایجاد مشکلات متعدد و آسیب برای وسایل برقی شما حتی می تواند باعث ایجاد قطعی در قسمتی از منزل و نیاز به تعمیرات اساسی و یا حتی آتشسوزی شوند. یک راه ساده برای بررسی سیم کشی ها تست کردن ان هاست. شما کاربران هاو کن یو دو یا سه وسیله برقی پر قدرت همچون چای ساز و مایکرویو و یا جاروبرقی را به یک پریز وصل کنید و بررسی کنید که آیا مشکل و یا اختلال و یا کاهش ولتاژ مقطعی مشاهده می کنید یا خیر.

مطمئنا تا به حال به این موضوع آنچنان که باید و شاید توجه نکرده اید. اما همیشه حواستان باشد که تعداد کافی پریز برق در ساختمان مورد نظر وجود داشته باشد. یک خریدار یا اجاره کننده حرفه ای به خوبی می دانید که کمبود پریز های برق چه مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد و همیشه با سیم های سیار در منزل سر و کار خواهید داشت. برای هر اتاق حداقل یک یا دو پریز و در آشپزخانه و سالن های پذیرایی به تعداد، متناسب با متراژ.

3بررسی کیفیت اینترنت و خطوط تلفن

نکات مهم خرید و اجاره خانه – هاو کن یو – fotovincek©

چنانچه از اینترنت استفاده نمی کنید صرف برقراری یک تماس برای تست کردن خطوط کافیست. اما امروزه که اینترنت جزئ جدایی ناپذیر زندگی و کار شماست،  چنانچه از اینترنت های پر سرعت قرار است استفاده کنید حتما می دانید کیفیت پایین سیم ها و نویز ها تا چه اندازه باعث قطع و وصلی های متوالی  و مشکلات جدی میشود و ممکن است هزینه سیم کشی مجدد را به شما تحمیل کند. پس در این روز ها بررسی کیفیت سیم های مخابراتی بسیار مهم به نظر می آید که باید بررسی شود.

4بررسی قارچ ها و نم دادگی ها

نکات مهم خرید و اجاره خانه – هاو کن یو © depositphotos.com

چنانچه هنگام بازدید منزل در ناحیه های مختلف مخصوصا اطراف محل های چوبی و سرویس های بهداشتی و همچنین آشپزخانه با قارچ ها و نم دادگی ها بر خورد کردید باید بدانید با یک مشکل جدی رو به رو هستید. این قارچ ها و نم دادگی ها به این راحتی ها قابل برطرف کردن نیستند و احتیاج به تعمیرات اساسی با هزینه های سنگین دارند. آن ها با رنگ کردن و موارد مشابه از بین نمی روند و حتی گشترش میابند  و تقریبا تا قبل از تعمیر، همیشگی هستند با ظاهر و بوی ناخوشایندشان.

5دردسر های قبوض مختلف

نکات مهم خرید و اجاره خانه – هاو کن یو © geralt

همیشه قبض های آب، برق، گاز و حتی برگه های مالیاتی منشا جدی اختلافات مالکان و مستاجران و حتی خریدار و فروشنده ها هستند. معمولا بخشی از اولین قبوض دریافتی شما مربوط به شما نیست و شامل مصارفی است که قبل از شما انجام شده است، دقت کنید که پیش از بستن قراداد و یا قولنامه تکلیف آن ها را مشخص کنید و یا اینکه از راه های محاسبه مصرف خود از تاریخ به دست گرفتن ملک استفاده کنید.

6نکات مهم برای محل پارک خودرو

نکات مهم خرید و اجاره خانه – هاو کن یو © FranckinJapan

حتی خود مالکان چه در داخل پارکینگ و چه خارج از ساختمان با مشکلات محل پارک خودروی خود رو به رو هستند، پس پذیرفتن شما به عنوان عضو جدیدی از آپارتمان و یا حتی محله کار راحتی در داخل و خارج از ساختمان نخواهد بود. در همان روز های ابتدایی با کمک مالک و یا فروشنده سعی کنید تکلیف محل پارک خودروی خود را با همسایگان مشخص کنید.

  • همچنین بررسی کنید که محل پارک خودرو خود در خارج از منزل تا چه اندازه می تواند از منزل زیر نظر باشد. اگر مکان پارک خودروی شما از پنجره به راحتی قابل رویت باشد یک امتیاز مثبت به حساب می آید. شما کاربران هاو کن یو شاید باورتان نشود که دید نداشتن به خودروی خودپارک شده  از منزل تا چه اندازه برای شما می تواند استرس زا و دردسر ساز باشد.
  • همچنین دقت کنید که محل پارک خودروی شما با محل پارک ساختمان های تجاری و فروشگاه های بزرگ تداخل نداشته باشد. این شلوغی و ورفت و آمد های زیاد خودرو ها می تواند در نهایت برای شما گران تمام شود.

7نکات مهم در رابطه با منظره و اطراف خانه

نکات مهم خرید و اجاره خانه – هاو کن یو © sharkman

قرار نیست در این ارزیابی شما کاربران هاو کن یو زیبایی و منظره های زیبا را بررسی کنید ولی هرچند می تواند این مورد هم مرود توجه باشد با این حال هدف از این کار بررسی بیلبرد ها و همچنین تابلو های الکترونیکی تبلیغاتی ساختمان ها و مکان های اطراف ساختما شماست. چه بسیار کسانی که شب های حتی با داشتن پرده های ضخیم از انواع نور های نئون و … این تابلو های تبلیغاتی در ساعات خواب که روشن و خاموش می شوند نتوانستند دوام بیاورند و محل زندگی خود را تغییر دادند.

  • محل هایی که باعث ایجاد صدا ها هم می شوند همچون مدارس را نیز وارسی کنید که از آلودگی های صوتی در امان باشید.
  • هرچند هنوز اپراتور ها و مراکز مخاربراتی زیر بار زیان بار بودن دکل های مخابراتی نر فته اند با این حال شما کاربران هاو کن یو جانب ایمنی را رعایت کنید و ببینید فاصله ایمن و مطمئنی از این دکل های مخابراتی دارید یا خیر.

8بررسی امنیت درب و پنجره ها

نکات مهم خرید و اجاره خانه – هاو کن یو © sharkman

بررسی کنید که آیا درب و یا درب های ساختمان مورد نظر شما امنیت لازم راه به همراه دارند و یا خیر و تا چه اندازه ایمن هستند.

  • آیا پنجره های شما به راحتی قابل دسترسی است و یا می توان ازر ساختمان های اطراف به ان ها دسترسی داشت.
  • آیا پنجره ها به راحتی باز و بسته می شوند وروان هستند و در ادامه در صورت در دسترس بودن پنجره ها آیا قفل و ایمنی لازم در آن ها در نظر گرفته شده است. همچنین آیا جریان هوا به خوبی از ان ها عبور می کند و باعث تهویه هوای داخل می شوند.

9لیست متعلقات را یادداشت کنید

نکات مهم خرید و اجاره خانه – هاو کن یو © karriezhu

معمولا برای کریه یک ساختمان متعلقات مختلفی هم رد داخل و خارج ساختمان به شما امانت داده می شود که تا پایان دوره می توانید از ان ها استفاده کنید اما این متعلقات و وسایل باید مجدد تحویل داده شوند. با کمک صاحب ملک لیستی از این موارد تهیه کنید تا در پایان کار این موارد مورد اختلاف واقع نشوند.

10آیا ساختمان شما برای فروش قرار گرفته است؟

نکات مهم خرید و اجاره خانه – هاو کن یو © danielam

برخی از مالکان ساختمان ها ضمن اینکه در حال فروش ملک خود هستند تا پیدا شدن مشتری این ملک ها را اجرا می دهند اما چنانچه مالک ساختمان تغییر کند مالک قبلی از زیر تهعدات خود فرار و مشکلات متعدد با مالک جدید به وجود خواهد آمد. مطمئن شوید که ساختمانی که شما اجاره کر دهاید برای فروش قرار نگرفته است و چنانچه بعدا متوجه این مورد شدید حتما توافقات لازم را با مالک قبلی و جدید داشته باشید.

11عواقب پنهان کردن موارد خاص

نکات مهم خرید و اجاره خانه – هاو کن یو © karriezhu

ممکن است شما دارای شرایط خاص یا مشاغل خاصی باشید و یا با خود در منزل موارد خاصی را به همراه داشته باشید که دردسر هایی را برای شما به همراه داشته باشد. به عنوان مثال شما نوازنده باشید و از ابزار آلات موسیقیایی استفاده کنید و یا حتی با خود حیوانات خانگی پر سر و صدا به همراه داشته باشید و …. که اکیدا توصیه می شود تمامی این موارد را در همان ابتدای کار به اطلاع مالک برسانید، چرا که مخفی کردن آن ها و موارد ذکر شده جز دردسر و ایجاد اخلاف هیچ منفعتی دیگر نخواهد داشت.

12نکات مهم مکتوب کردن توافقات

نکات مهم خرید و اجاره خانه – هاو کن یو © karriezhu

شاید در ابتدا با صحبت های اولیه هر دو طرف کاملا راضی و خوشنود به نظر بیایند ولی ما در هاو کن یو قبلا یاد گرفتیم که به هنگام بر خورد با مشکل شرایط به کلی تغییر خواهد کرد. تمامی توافقات و قول و قرار ها باید مکتوب شوند.

  • گاهی مالکان برای وارسی ساختمان خود اقدام به بازدید های سر زده می کنند که اگر تصمیم بر انجام چنان کاریست بهتر است زمان آن مشخص و مکتوب گردد تا از مزاحمت های نا خواسته جلو گیری به عمل بیایید.
  • قول نامه یا اجرا نامه ها را با دقت بخوانید و از آن ها نسخه دیگری تهیه و نزد خود با دقت به همراه داشته باشید.
  • چنانچه بلند مدت قرار است مکانی را اجاره کنید احتمالا با افزایش اجاره ها رو به رو خواهید شد. در این صورت حتما مقدار و شرایط افزایش اجاره نامه و یا حتی عدم افزایش اجاره را مشخص و مکتوب کنید.
  • معمولا به ازای خساراتی که طی اقامت شما در مکان مورد نظر به وجود می آید هزینه هایی دریافت می شود. چه بهتر است که مقدار و یا ظرایط جایگزینی و یا تعمیرات آن را در ابتدای کار مشخص کنید.

نکته: نکاتی که ذکر شد نکاتی برای داشتن یک خرید و یا اجاره موفق است و شاید با توجه به هزینه پرداختی شما داشتن همه موارد بالا و در نظر گرفتنشان سخت باشد ولی با این حال این موارد نکاتی است که ما اینجا در هاو کن یو برای شما تهیه کرده ایم و باید در نظر داشته باشید. 

 

Sending
User Review
0 (0 votes)

دیدگاه