چطور ماشین خود را با قیمت خوب بفروشیم؟ شاید شما دوست داشته باشید ماشین خود را بعد از گذشت چند سال یا حتی چند ماه در معرض فروش قرار دهید. احتمالا به فکر بنگاه معاملات خودرو می افتید. اما خوب است دست نگه دارید چون اگر خودتان ماشین را بفروشید پول بیشتری نصیبتان خواهد شد. فروش ماشین دست دوم هم مثل فروش هر کالای دست دومی مستلزم رعایت نکاتی است که در این مقاله می خواهیم آنها را با شما در میان بگذاریم. با هاو کن یو همراه باشید.

برای اینکه ماشین خود را خودتان بفروشید، می توانید از ماشبن خود عکس بگیرید و آنها را در وبسایت های آگهی خودرو قرار دهید. به عنوان مثال یکی از مواردی که حتما می‌تواند به کمک شما بیاید این است که تا می توانید از ماشین خود و مخصوصا تایرهای آن عکس  بگیرید و در وبسایت و یا حتی شبکه های اجتماعی که عضو هستید قرار دهید.

چرا بهتر است از تایر عکس بیندازید؟ چون معمولا راننده ها هنگام پارک دوبل تایر و قاپ آن را به جدول می کوبند و این باعث لطماتی به تایر و قاپ می شود. خریدارانی هستند که نمی خواهند هنگامی که ماشین را از شما خریدند پول برای تعمیرو تعویض این ناحیه از ماشین صرف کنند. بنابراین حتما حواستان به تایرها و قاپ آنها باشد و عکس بیندازید تا خریداران مطمئن شوند که این قطعات خودرو مشکلی ندارند و در وضعیت خوبی به سر می برند.

اما در ادامه ۱۰ نکته ی مهم را با شما در میان می گذاریم که می توانید از آنها برای فروش ماشین دست دوم خود استفاده کنید:

1عیوب مکانیکی را بر طرف کنید

خودتان را جای خریدار بگذارید. آیا دوست دارید ماشینی به شما قالب شود که مشکلات متعدد دارد؟ بنابراین اگر خودرو شما مشکلی هرچند کوچک دارد آن را به تعمیرگاه ببرید تا برطرف شود. تخمین هزینه ی تعمیرات را هم در ذهن داشته باشید تا به خریدار اعلام کنید.

2خودرو را معاینه فنی کنید

ماشین را به گاراژ ببرید تا کاملا معاینه فنی شود و از صحت تایرها، چراغ ها و ترمز اطمینان حاصل نمایید. از تعمیرکار بخواهید تا روغن و سایر مایعات را پر کند. چراغ ها را تعمیر کند و لاستیک ها را هم باد کند. به یاد داشته باشید که در کشور ایران خودرو های با سن بالای ۵ سال حتما باید کارت معاینه فنی را از مراکز معاینه فنی اخذ کنند. در غیر این صورت احتمالا خریدار این موضوع را به شمما گوشزد خواهد کرد و در صورت خرید خودرو مقداری از پول پرداختی را بابت هزینه های دریافت کارت سلامت فنی خودرو، کسر خواهد نمود.

ضمنا حتی اگر قصد فروش خودرا نیز ندارید، اگر صاحب یک خودرو قدیمی تر از ۵ سال هستید، حتما معاینه فنی را بگذرانید. چرا که در صورت بررسی پلیس راهنمایی و رانندگی جریمه خواهید شد. پس بهتر است در هر حالتی به فکر معاینه فنی باشید.

3گزارشی از تاریخچه ی ماشین تهیه کنید

خریدار معمولا دوست دارد گزارشی از ماشین داشته باشد. ممکن است ماشین را به خوبی بشناسید اما خطاهایی وجود داشته باشد که مشتریان را فراری دهد. گزارش را بخوانید و اگر خطایی ملاحظه کردید با شرکت سازنده تماس بگیرید. اگر خودرو شما سابقه سرقت داشته است حتما آن را به خریدار یادآوری کنید تا در آینده برای او مشکل ساز نشود.

4ماشین را تمیز کنید

هیچ کس از ماشین کثیف و بدبو خوشش نمی آید. زیر و بم خودرو را تمیز کرده و بشویید. از دستگیره گرفته تا اطراف موتور. هوای داخل ماشین ممکن است بدبو باشد و مثلا بوی سیگار یا سگ و گربه بدهد. اگر استیکری روی شیشه ها یا بدنه ی ماشین وجود دارد حتما آنها را بردارید. به روکش صندلی ها توجه کنید. اگر روکش ها کهنه و نامرتب هستند، آنها را از صندلی بیرون بکشید. برای اینکه خودرو شما جلوه پاکیزه تری به خود بگیرد میتوانید با مراجعه به یک کارواش از آن درخواست صفر شویی خودرو را بدهید.

اگر میخواهید خودتان خودرو را تمییز و حرفه ای بشویید مقالات  زیر می‌تواند برایتان جالب و مفید باشد.


۱. چگونه سقف خودرو را تمییر کنیم ؟

۲. چگونه لاستیک خودرو را درست و حرفه ای بشوییم؟

۳. چگونه موتور را مانند روز اول تمیز کنیم؟


اگر ماشین بیرون پارک است ممکن است پر از گرد و خاک شده باشد. بنابراین هنگامی که در معرض فروش است هر هفته یکبار آن را کاملا بشویید. اگر هم وقتی در معرض فروش است دارید از آن استفاده می کنید داخلش را هم مرتبا تمیز کنید.


چگونه ماشین را حرفه ای بشوییم؟


5تا می توانید از ماشین عکس بگیرید

برای بازاریابی فروش ماشین خود تا می توانید از آن عکس بگیرید. از تمام زوایا عکس تهیه کنید. هر ویژگی خاصی که ماشین دارد از نمای نزدیک عکس بگیرید: ویژگی هایی مثل صفحه ی مسیریابی و نقشه ی جی پی اس، آنتن رادیویی، پخش کننده ی دی وی دی. از صندلی ها به صورت خوابیده و عادی عکس بگیرید. بهترین زمان برای عکس گرفتن از لحاظ نور، اواخر عصر است.

6مشخصات ماشین را بنویسید

در چند پاراگراف ماشین را توصیف کنید و مدل، مقدار کیلومتر کارکرده، وضعیت، ویژگی ها و سوابق منحصر به فردش را بنویسید تا خریدار درک کاملی از آن پیدا کند. اگر با ماشین تصادف کرده اید آن را همراه با تعمیرات انجام شده ذکر کنید و بیان کنید که آیا آن تصادف هنوز مشکلاتی برای خودرو ایجاد می کند یا نه. تصادفات و مشکلات مربوط به زیبایی ماشین معمولا باعث جوش نخوردن معامله نمی شوند اما توصیف غیرصادقانه و فریب خریدار حتما شما را به جایی نخواهند رساند. توصیف مختصر اما کامل و صادقانه بنویسید.

7قیمت رقابتی تعیین کنید

تعیین قیمت برای ماشین دست دوم امر مهمی است. اگر خودتان می فروشید خریدار از شما انتظار چند درصدی تخفیف دارد. اگر قیمت بالا اعلام کنید قطعا مشتری پیدا نمی شود. در خودرو هایی که در بازار زیاد موجود هستند یا به اصطلاح “رند بازار” هستند، با قیمت حتی ۵۰ هزار تومان پایین تر میتوانید به سرعت خودروتان را بفروشید.

8آگاهی بدهید

برای ماشین دست دوم خود باید تا می توانید آگهی منتشر کنید. چه در رسانه های کاغذی و چه در اینترنت. خوشبختانه در این زمینه کمبودی نیست. وبسایت های بسیاری وجود دارند که میتوانید خودرو خود به علاوه اطلاعات و تصاویر آن را آپلود کرده و منتظر تماس های مشتریان باشید. اگر اهل اینترنت نیستید میتوانید آگهی خود را در روزنامه های بزرگ کشور با هزینه ای کم به چاپ برسانید.

یکی از مزایای مهم منتشر گردن آگهی این است که میتوانید قیمت خودرو های دست دوم هم رده خود را بررسی کرده و قیمتی رقابتی نسب به آنها بدهید.

9به تماس ها زود جواب دهید

وقتی مشتری تماس می گیرد در عرض چنددقیقه جواب او را بدهید. اکثر خریداران در آن واحد چند ماشین را می بینند و اولین فروشنده که تماس دهد معامله را برده است. پس عجله کنید.

آیا شما هم قبلا ماشین دست دوم فروخته اید؟ چه نکاتی را می توانید با ما در میان بگذارید؟

Sending
User Review
0 (0 votes)

دیدگاه