چگونه شلوار جین را بشوییم؟

5
3740

چگونه شلوار جین را بشوویم؟ نحوه شستن صحیح شلوار جین به چه صورت است؟ یکی از پر مصرف ترین نوع پارچه  و البسه نتنها در کشور عزیزمان ایران بلکه در سراسر جهان البسته جین هستند که قبل تر در مقاله ای در رابطه با “چگونه می توانید یک شلوار جین با کیفیت بخرید “در رابطه با جنس و موضوعات کلی برای خرید یک شلوار جین با کیفیت صحبت کردیم. اما امروز می خواهیم در رابطه با نحوه نگهداری و یا بهتر است بگوییم شست و شوی جین صحبت کنیم چرا که تنها دلیل از بین رفتن کیفیت این پارچه مقاوم، نگهداری و شست و شوی نا درست است. شما با روش صحیح شست وشو و نگهداری نتنها باعث طولانی تر شدن عمر آن ها می شوید بلکه می توانید شکل و رنگ آن ها را ثابت و همانند روز اول نگه دارید. با “هاو کن یو” همراه باشید.

شلوار جین به شلوار ها یا بهتر است بگوییم البسه ای اطلاق می شود که از جنس نوعی پارچه با نام دنیم و یا Dungaree دوخته شده باشند، دنیم یک نوع از پارچه است که مطمئنا شما با ساختار آن با توجه به شلوار های جین قدیمی آشنا هستید، پراچه ای با راه راه های ریز و البته جنس نسبتا ضخیم و خشن که برای ساخت لباس یا معمولا شلوار استفاده می شود.
همانطور که می دانید ما به این نوع شلوار ها به اصلاح  “لی”  یا همان “جین” می گوییم که این نام گذاری بر می گردد به برندی که از نخستین تولید کنندگان شلوار جین بود که نام این شرکت “Lee” بوده است. این نوع شلوار بنا بر آنچه در تاریخ آمده است، از سال ۱۸۷۳ تولید شده اند و در سال های ۱۹۴۵ تا ۱۹۵۰ به اوج محبوبیت رسیدند.
اما در رابطه با نحوه شست و شو مراحل زیر را دنبال کنید و در نهایت نکات مهم که در انتها ذکر می شود را نیز فراموش نکنید که بسیار مهم هستند.

مراحل:

۱) البسه یک رنگ:

بهتر است برای شستن شلوار جین شلوار جین را به صورت جداگانه یا با لباس هایی که هم رنگ هستند و رنگ نمی دهند بشویید تا از رنگ دادن و تغییر رنگ شلوار یا البسه خود جلو گیری کنید.

photo_2016-04-05_15-23-54

۲) از آب سرد استفاده کنید

آب داغ و جوش قاتل شلوار جین و یا لی شماست برای شستن ابن نوع پارچه حتما می بایست از آب ولرم یا سرد استفاده کنید. یکی از دلایلی که شلوار شما پس از شست وشو رنگ خود را از دست می دهد و کمی کمرنگ می شود و از طرف دیگر حالت اولیه خود را ندارد، همین آب جوش و داغ است که بسیار به شلوار شما خسارت میزند.

photo_2016-04-05_15-23-37

۳) شلوار خود را پشت و رو کنید:

به صورت کلی شست و شوی البسه جین باعث کاهش عمر آن ها می شود ولی بسیاری مواقع راهی جز شستن آن ها وجود ندارد. برای کاهش سایش و از بین رفتن رنگ و حالت شلوار های جین بهتر است آن ها را پشت و رو کنید و داخل ماشین بیندازید یا بشویید. با این کار دیگر سطح شلوار با البسه  سایش ندارد و بسیار می تواند به نو ماندن شلوار شما کمک کند.

photo_2016-04-05_15-24-00

۴) زیپ و دکمه های آن را ببندید:

پیشنهاد می شود برای اینکه شلوار حالت خود را حفظ کندو البته صدمه ای به زیپ ها وارد نشود و یا دکمه ها به داخل البسه دیگر گیر نکنند و صدمه نزنند، زیپ و دکمه ها را ببندید و سپس استفاده آن ها را داخا ماشین بیندازید و یا بشویید.

photo_2016-04-05_15-23-57

۵) از شوینده ها و پودرهای ساده استفاده کنید:

شوینده های مختلفی که گاها مخصوص جین هم هستند در بازار وجود دارد که می توانید استفاده کنید ولی توصیه میشود به هیچ عنوان از یک شوینده قوی با خاصیت پاک کنندگی بالا استفاده نکنید. همچنین گاها مشاهده شده که از صابون ها برای شست و شوی این شلوار ها استفاده میشود که اصلا توصیه نمی شود.

۶) برای حفظ رنگ از سرکه استفاده کنید

تقریبا سرکه سفید برای ثابت کردن رنگ و مانع از بی رنگ شدن تمام البسه جین بسیار خوب جواب می دهد و توصیه می شود قبل از شست و یا حتی در هنکام شستن با اضافه کردن مقداری سرکه سفید به آب ضمن افزایش قدرت پاک کنندگی تقریبا ثابت بودن رنگ شلوار خود را هم تضمین کرنید

photo_2016-04-05_15-23-54

۷) از خشک کن استفاده نکنیدو دور از آفتاب پهن کنید:

تا حد ممکن از خشک کن ها و یا حرارت برای خشک کردن شلوار خود استفاده نکنید چرا که باعث ایجاد چین و چروک و از دست رفتن زبری و حتی رنگ شلوار شما می شود. همچنین توصیه می شودشلوار خود را به همان صورت پشت و رو در یک مکان در هوای آزاد و به دور از خورشید پهن کنید تا با گردش هوا شلوار شما به خوبی خشک شود.

photo_2016-04-05_15-23-46

نکته ها:

 • شست و شو ضد عمر شلوار شماست تا حد امکان از شستن آن ها جلو گیری کنید.برای از بین بردن بوی شلوار لازم نیست آن ها بشویید بلکه می توانید آن را داخل کیسه گذاشته و داخل فریزر بگذارید تا بو و باکتری های آن از بین برود.
 • اگر قسمتی از شلوار کثیف شده تنها همان قسمت را بشویید.
 • اگر شلوار شما بو می دهد لازم نیست آن را بشویید تنها آن را در هوای آزاد پهن کنید.
 • معمولا بهترین روش و نکات شست و شو بر روی شلوار ذکر شده است که میبایست رعایت شود.
 • شلوار خود را نهایتا هر دو تا سه ماه یکبار بشویید ولی بدانید زمان مناسب هر شش ماه یکبار است.
 • بهتر است برای شست و شوی شلوار خود از دست استفاده کنید و آن ها را داخل ماشین نیندازید.
 • اگر از ماشین استفاده می کنید حتما آن را بر روی دور کند قرار دهید.

photo_2016-04-05_15-23-31

“استفاده از مطالب این سایت بدونه درج  نام و لینک سایت ما،  زشت و شرعا حرام و مصداق سرقت است و با توجه به اینکه به راحتی قابل پیگیری است پیگرد قانونی خواهی داشت”

 

منبع: wikihow

 

Sending
User Review
0 (0 votes)
Like
Like Love Haha Wow Sad Angry
32

5 نظر

 1. «بدونه» غلط و «بدونِ» صحیح است.
  «نتنها» غلط و «نه‌تنها» صحیح است.

  بجز مواردی از این دست ، در باقی موارد سایت عالی و فوق‌العاده تاپ و تمیزه… کانال اما یخرده واترمارکها ناجورند و تشخیص محتوای عکس رو سخت میکنه..
  اینکه منابع رو می‌نویسی اخلاق کاری بالا و حرفه‌ای رو نشون میده و دست مریزاد داره. 👏

  1+

 2. سلام
  برای ثابت نگه داشتن رنگ شلوار کتان هم مبشه قبل و هنگام شستشو از سرکه سفید استفاده کرد؟

  0

دیدگاه