16 نشانه که کسب‌و‌کار خود را باید تعطیل کنید. نشانه‌های شکست بیزینس

0
189

تصمیم برای تعطیل کردن کسب‌وکار بسیار دشوار است، حتی اگر کارتان آن‌گونه که تصور می‌کردید بازده نداشته باشد و اهدافتان پیوسته در حال دور شدن باشند. بسیاری از صاحبان کسب‌وکار مدت زیادی دوام می‌آورند، زیرا نمی‌خواهند منبع درآمد خود را تعطیل کنند و به‌راحتی شکست را بپذیرند. بااین‌وجود، داشتن شجاعت برای اینکه دیر یا زود بپذیریم برخی از فعالیت‌ها بازده ندارند، می‌تواند مثمر ثمر واقع شود و از صرف توان و انرژی بیهوده جلوگیری کند. به همین منظور، در این مقاله از هاو کن یو، 16 نشانه‌ای که به ما هشدار می‌دهد وقت تعطیلی کسب‌وکار فرارسیده، آورده شده است. با ما همراه باشید:

اگر سرمایه ندارید…

 اگر سرمایه نقدی ندارید، قبل از اینکه بدهی به بارآورید، خوب به ادامهٔ کسب‌وکارتان فکر کنید. سرمایه‌گذاری زیاد برای ایده‌های نامناسب، شما را نزد سرمایه‌گذاران، فروشندگان و کمپانی‌های بزرگ، معتبر نمی‌کند و چانه زدن برای قرض سرمایه فقط شأن شما را پایین می‌آورد؛ پس باید قبل از گرفتن هرگونه تصمیم احساسی تمامی جوانب کارتان را بسنجید.

اگر پس از 2 الی 3 سال هنوز به اهدافتان نرسیده‌اید

 زمانی که کسب‌وکارتان را آغاز می‌کنید، احتمالاً نگرش واضحی ازآنچه باعث موفقیتتان می‌شود، دارید. اگرچه ممکن است رسیدن به سوددهی بیشتر ازآنچه انتظارش را دارید طول بکشد، اما اگر هنوز پس از 2 الی 3 سال به حداقل درآمد مورد انتظار هم نرسیده‌اید، احتمالاً وقت آن رسیده که فرصت‌های دیگری را کشف کنید.

اگر بارها تغییرات عمده در شغلتان به وجود آورده‌اید، اما هنوز کسب‌وکارتان به‌درستی شکل نگرفته است

 در بسیاری از موارد، با ورود مشاغل جدید به بازار، مدل‌های کسب‌وکار عوض می‌شود، اما اگر بارها خدمات یا محصولاتتان را ارائه کرده‌اید و متقاضیان زیادی ندارید، روی همان پاشنه چرخیدن به‌نوعی فقط هدر دادن سرمایه و زمان محسوب می‌شود. پس بهتر است قبل از پرداخت ضررهای بیشتر به فکر شغل جدید باشید.

اگر بسیاری از روش‌های بازاریابی را امتحان کرده‌اید، اما هنوز به طور رسمی شناخته‌نشده‌اید و مشتری ندارید

اکثر کسب‌وکارها دارای یک یا دو کانال بازاریابی مناسب هستند. زمانی می‌توانید بگویید در بازار خریدوفروش اعتبار لازم را کسب کرده‌اید که مشتریان ثابت زیادی داشته باشید و به سودآوری مناسبی رسیده باشید. اگر بارها از چندین کانال مناسب تلاش کرده‌اید مشتری جذب کنید و موفق نبوده‌اید، شاید وقت آن رسیده که در کسب‌وکارتان تجدید نظر کنید.

هنگامی که رقیبانتان از شما پیشی می‌گیرند

اگر جایگاه شغلی‌تان توسط دو یا سه شرکت رقیب تحت‌الشعاع قرارگرفته است که به سرعت در حال پیشرفت هستند و برایتان سخت است که خدماتتان را به شکل معناداری متفاوت عرضه کنید، احتمالاً به‌سختی بتوانید سهمی را در بازار خریدوفروش به خود اختصاص دهید.

هنگامی که متوجه می‌شوید دیدگاهتان راجع به بازار خریدوفروش ناقص بوده است

تا زمانی که مشغول آزمون‌وخطای فرضیاتتان هستید، محال است بتوانید دیدگاه کاملی نسبت به فرصت‌های خریدوفروش داشته باشید. گاهی اوقات به سرعت مشخص می‌شود که برخی از برنامه‌های شغلی‌تان واقعیت را منعکس نمی‌کند و بعید به نظر می‌رسد بتوانید از طریق شغلتان به سودآوری برسید.

اگر دیگر مایل نیستید راجع به ایده‌هایی که در سرتان است با دیگران صحبت کنید

 وقتی راجع به ایده‌ای هیجان‌زده هستید، به‌سختی می‌توانید اشتیاقتان را پنهان کنید. در این صورت بیشتر مکالمه‌تان حول کارهایی که برای پیشرفت کسب‌وکارتان در ذهن دارید، می‌چرخد؛ اما هنگامی که نسبت به فعالیت‌هایی که در راستای کسب‌وکارتان انجام می‌دهید مردد هستید، عکس این ماجرا اتفاق می‌افتد. در چنین شرایطی به دنبال بهانه‌ای هستید تا از صحبت راجع به کارتان طفره بروید.

اگر بیشتر وقتتان صرف فعالیت‌هایی می‌شود که به آن‌ها علاقمند نیستید

 بیشتر صاحبان کسب‌وکار دارای مجموعه‌ای از مهارت‌ها یا محصولاتی هستند که بی‌صبرانه می‌خواهند به جهان ارائه کنند. متأسفانه، واقعیت این است که صاحبان کسب‌وکار به‌جای اینکه به کارهای مورد علاقه‌شان بپردازند یا فعالیت‌های مؤثر انجام دهند، اغلب وقتشان را صرف رسیدگی به حسابرسی‌های بیهوده می‌کنند، به‌ویژه زمانی که کسب‌وکار ناموفق بوده و سعی دارند آخرین تلاش‌هایشان را برای رسیدن به موفقیت انجام دهند.

هنگامی که مشتریانتان خدمات و محصولاتتان را تحسین نمی‌کنند

 قطعاً تمام مشتریان طرفدار پروپاقرص کسب‌وکار شما نیستند، اما اگر تعریف کسب‌وکارتان دهان‌به‌دهان نچرخد دچار مشکل می‌شوید.

هنگامی که مشتریانتان را از دست می‌دهید

 موارد فوق به شدت وابسته به میزان حفاظت شما از کسب‌وکارتان است. اگرچه تمامی مشاغل فرصت یکسانی برای تولید کسب‌وکار منظم و پرمشتری ندارند، اما یکی از علائم موفقیت در کسب‌وکار بازگشت دوبارهٔ مشتریان است.

اگر کارمندانتان قصد ترک کردن شما رادارند

 اگر افرادی برای شما کار می‌کنند، ممکن است متوجه شوید بااستعدادترین آن‌ها دیگر به کارشان متعهد نیستند یا می‌خواهند به خاطر موقعیت‌های بهتری شما را ترک کنند. افراد توانمند تمایل دارند هنگام دریافت حقوقشان احساس خوبی داشته باشند.

هنگامی که روابط کاری‌تان به خطر می‌افتد

 اگر شریک دارید و دچار اختلاف نظر شده‌اید، سعی کنید مسائل را به‌آرامی و با ملایمت حل کنید. حتی اگر چنین مشاجرات تندی جزء اتفاقات معمول در محیط کارتان نیستند، هنگامی که تنش و بی‌اعتمادی جایگزین هیجان و برخوردهای حمایتی متقابل شود، ممکن است به انتهای خط رسیده باشید.

اگر روابط شخصی‌تان تحت تأثیر قرارگرفته است

 وقتی در ازای درآمد کم بیش از حد از خودتان کار بکشید و از نزدیکان خود غافل باشید، ممکن است حتی وفادارترین دوستان و اعضای خانواده‌تان هم از دستتان ناراضی باشند. در چنین شرایطی گاهی متوجه می‌شوید موقع حضور در جمع عزیزانتان فکرتان مشغول کار است و نمی‌توانید از بودن در کنارشان لذت ببرید.

هنگامی که سلامتی‌تان در خطر است

 ترکیب استرس، عادات غذایی نادرست و مدت‌های طولانی پشت میز نشستن پس از چند ماه عواقب منفی زیادی به همراه خواهد داشت. وقتی 24 ساعت شبانه روز نگران کسب‌وکارتان باشید، مراقبت از سلامتی‌تان سخت می‌شود و از خودتان غافل می‌مانید.

اگر ترجیح می‌دهید برای شخص دیگری تمام وقت کارکنید و ماهانه حقوق دریافت کنید

 اکثر صاحبان کسب‌وکارهای نوپا بی‌صبرانه منتظرند شغل قبلی خود را رها کنند و به کسب‌وکار خودشان بپردازند. حتی زمانی که می‌دانند موفقیتشان فوری نیست، از اینکه مجبور نیستند به رئیسشان جواب پس بدهند احساس رضایت می‌کنند؛ بنابراین اگر رؤیایتان داشتن شغلی با ساعات کاری رایج و دریافت حقوق منظم است، سرنخی است برای اینکه متوجه شوید از سرمایه‌گذاری روی کسب‌وکار جدید، سودی عایدتان نمی‌شود.

زمانی که بافکر کردن به تعطیلی کسب‌وکارتان احساس آرامش می‌کنید

 اگرچه تصور تعطیل کردن کسب‌وکارتان در ابتدا دردناک است، اما زمانی که می‌دانید بهترین تصمیم را گرفته‌اید و پس از کمی حسرت خوردن، آرامش زیادی به دست می‌آورید، تردید نکنید.

دیدگاه