لباس مناسب محل کار جه لباسی است؟ لباس مناسب محل کار چه لباسی است؟ در این مقاله از هاو کن یو با شما کاربران این موضوع را برسی خواهیم کرد که لباس مناسب محل کار باید دارای چه ویژگی ها و مشخصه های برای شما باشد. با همراه باشید تا این موارد را برسی کنیم

چه دوست داشته باشید و چه دوست نداشته باشید، در محیط های کاری مدرن، نحوه پوشش شما نیز نقشی در میزان موفقیتتان ایفا می کند. به گفته نیکل ویلیامیز یکی از متخصصین مشاغل وبسایت LinkedIn: ” مشکل ظاهر این است که عملکردتان نیز با توجه به آن، برداشت می شود.” حتی اگر رئیستان هم بر این باور باشد که پوشش شما تاثیر چندانی بر روی نحوه دیدش نسبت عملکرد  شما دارد، اما مطمن باشید که به طور ناخودآگاه پوشش شما را نیز در نظر می گیرد و بر روی تاثیرگذار است.

در واقع زمانی که لباستان مناسب نیست، مورد قبول و پذیرفته شده نیستید و حتی در بعضی مواقع، عدم پوشش مناسبتان می تواند شانستان برای رسیدن به برخی ترفیعات کاری را از بین ببرد. اما از سوی دیگر داشتن لباس مناسب و در خور برای محیط کاری می تواند شانس موفقیت شغلی شما را چندین برابر کند.

بدانید که تنها با پوشش مناسب و شاسته محیط کاری متوانید تاثیری افزون بر تاثیر کیفیت کارتان بر روی دیگران داشته باشید.

با توجه به محل کارهای امروزی، که پوشش لباس های راحت بسیار در آنها رایج است، قطعا درک و آگاهی از اصول و قوانین یک ظاهر کاملا مناسب و آراسته کمی برایتان سخت باشد. ما  با مشاغل مختلف و  کارشناسانی حرفه ای  در ضمینه آداب معاشرت و اخلاق صحبت کرده ایم تا به ایده های بهتری در ضمینه پوشش در محیط کار برسیم.

در زیر 20 قانون برای پوشش در محیط کار وجود دارند که هر آدم حرفه ای باید آنها را دنبال کند و بدانها آگاهی داشته باشد.

راهنمایی های عمومی برای انتخاب لباس مناسب محیط کاری


1تشخیص دهید که در صنف کاریتان چه پوششی مناسب است

به گفته باربارا پچتر، مدرس حرفه آداب و معاشرت “هر کس شرایط و ضمینه کاری مختص به خود را دارد.” مثلا اگر مربی باشگاه هستید، ممکن است که بتوانید در محیط کاریتان شلوار ورزش بپوشید. اگر محیط کارتان، لباس فرم خاصی دارد، آن را استفاده کنید.سعی کنید با انتخاب لباس متمایز دیگران را متوجه شرایط محیط کاری خود کنید.

2مطمئن شوید که لباسهایتان سایز خودتان باشد

این صحبت کاملا واضح است، اما ممکن است که برخی افراد آن را اشتباه گیرند. اگر لباس هایتان خیلی کوچک و تنگ و یا خیلی آزاد هستند، این بدین معناست که ظاهرشان در تنتان خوب نخواهد بود. فیت بودن لباسی که آن را انتخاب می کنید، شامل همه چیزهایی که میپوشید می شود. مثلا زدن یک کروات بیش از حد کوتاه در زمان مصاحبه، میتواند باعث تاثیر منفی بر روی فرد مصاحبه کننده شود.

لباستان نه باید تنگ و نه گشاد باشد و به صورت رسمی و منطقی مناسب و سایز بدنتان دوخته شده باشد. بهتر است برای محیط های رسمی و کاری از لباس های که سایز خودتان دوخته و تهیه می شوند استفاده کنید و کمتر به سراغ لباس های آماده برید.

3عینکی مناسب به چشم بزنید

مطمین شوید که عینکی که بر روی چشمانتان زده اید، روی صورتتان محکم است و مدام به نوک دماغتان نمیلغزد و لازم نیست که مدام آن را سر جای اصلیش بگردانید. قطعا این کار باعث منحرف کردن توجه طرف مقابلتان می شود. علاوه بر سایز مناسب فریم باید فریمی انتخاب کنید که مناسب فرم صورت شما باشد. قبل تر در هاو کن یو در رابطه با نحوه انتخاب فریم مناسب برای عینک های طبی و حتی برای خارج از محل کار و یا محل کار هایی که در زیر نور خورشید قرار دارند برای عینک های آفتابی مقاله مفصلی منتشر کردیم که شما کاربران برای استفاده از راهنمای انتخاب فریم و فرم عینک مناسب صور ت می توانید از لینک زیر استفاده کنید و کمک بگیرید.

4مدل مو ها و نکات مهم در رابطه با مو در محل کار

در ابتدای مدل های مو باید رسمی و به دور از شاخصه هایی باشد که جوانان برای سایر شرایط استفاده می کنند باشد. بدانید که محیط کاری با کوچه، خیابان، مهمانی و … متفاوت است. هیچ وقت بدون مرتب و منظم کردن مو ها به محل کار نروید و سعی کنید یک رویه مشخص و یکسان در رابطه با مدل موی خود برای محل کار داشته باشید. در رابطه با انتخاب مدل موی مناسب هم می توانید این مقاله راهنمای را مطالعه و از آن کمک بگیرید.

یکی از مشکلات رایج برای مو ها در محل کار استحمام در واپسین لحظات و دقیقا قبل از حضور در محل کار است که مشکلات فراوانی رابرای شما به همراه خواهد داشت.  هرگز با موهای خیس منزلتان را ترک نکنید. این بدین معناسیت که شما نمی توانید بین زندگیتان و کارتان تمایز دهید. (علاوه بر آن نشان دهنده شلخته بودن شما نیز میباشد).

5حواستان به کیفتان باشد

قطعا نمی خواهید که وسایل شخصیتان را خارج از کیف پول یا کیفتان نگه دارید و حتما برای سرکارتان از یک کیف استفاده می کنید. این مورد چه برای خانم ها و جه برای اقایان از اهمیت بالایی برخوردار است. بدانید که کیف های دستی و یا شانی برای شما جزئی از پوشاکتان به حساب می آید.

اگر کیفتان زیپ ندارد و احتمال می دهید که نگاه دیگران به داخل آن بیوفتد، حتما حواستان باشد که داخل آن را مرتب نگه دارید. همچنین استفاده از کوله پشتی برای محل کار توصیه نمی شود، زیرا این مدل از کیف بیش از حد حالت دانشجویی دارد. هرچند گاهی اوقات برای حمل برخی وسایل ناچار باید از کوله ها استفاده کنید.

دقت داشته باشید که کیفتان ست شده با لباس و در یک استایل باشند و یک هارمونی مناسب بتوانید بین اجزای پوشاک خود برقرار کنید.

6از ادکلن و عطرهایی با بوی تند و قوی استفاده نکنید

هیچ شکی نیست که یکی از لازمه های حضور هر فرد در هر محیطی، مخصوصا محیط کار، بوی خوش و راحیه خوش است. قبل تر در هاو کن یو بارها و بارها در رابطه با اهمیت و نحوه انتخاب عطر برای محیط های مختلف و سلایق مختلف و همچنین راهنمای خرید یک عطر خوب صحبت به میان آوردیم که در لینک زیر می توانید آن را مطالعه کنید. اما در محیط کاری چه مواردی را باید در رابطه با انتخاب و نحوه استفاده از عطر ها مد نظر داشته باشید.

به گفته ویلیامز: بویی که به مشام همه برسد، قطعا خوشایند نیست. برای اطمینان از این که بویتان به راحتی به مشام سایرین می رسید و مشکلی برای سایرین اسجاد نمی کند، از شخصی که به او اطمینان دارید سوال کنید. از دیگران و افرادی که به آن ها اعتماد بیشتری دارید به صورت غیر مستقیم در رابطه با این موضوع نظر خواهی کنید و در این ررابطه فیدبک بگیرید.

7کفش های مرتب و واکس زده بپوشید

همانطور که می دانید کفش ها یکی از مهم ترین اجزای پوشاک شما به حساب می آیند. اول اینکه مدل و رنگ کفش ناسب و البته رسمی انتخاب کنید و دوم اینجاست که در مرتب و تمیز نگه داشتن آن کوشا باشید و این کار را مرتب و منظم انجام دهید.

پچتر در این باره می گوید که به گفته یکی از مصاحبه کننده کنندگان،  همیشه اولین چیزی که توجه او را جلب می کند، کفش های شخصی است که برای مصاحبه آمده است. اطمینان حاصل کنید که کفش های واکس زده و در وضعیت خوبی باشند.

8به ساعتتان توجه کنید

به گفته پچر زمانی که او از شرکت کنندگان در کلاس هایش  می خواهد تا  نام یکی از اکسسوری هایی را که هم در  زنان و هم در مردان بیشتر برایشان جلب توجه می کند را نام ببرند، ساعت رایج ترین پاسخ بین آنها است. سعی کنید از یک ساعت مناسب برای محل کار حتما استفاده به عمل بیاورید تا ضمن اینکه مرتب تر به نظر بیاید در وقت شناسی هم کار خود را به خوبی انجام دهید.

انتخاب نوع ساعت کاملا بستگی به شخصیت و استایل شما دارد ولی به طور معمول و مورد توضیه کارشناسان برای محل های کار و رسمی استفاده از ساعت هایی با بند چرمی است که رنگ ان با کمربند و کفش شما ست شده است.

9از رنگ های باوقار استفاده کنید تا قدرتتان را نشان دهید

به انتخابات رنگیتان دقت کنید. رنگ های تیره تر به نسبت رنگ های روشن تر، تاثیر قوی تری بر روی مخاطب میگذارند. اگر در حال ارایه یک سخنرانی هستید، اطمینان حاصل کنید که رنگ لباستان با رنگ ضمینه پشتتان یکسان نباشد.

10از پوشیدن و استفاده از  رنگ های نئونی و لباس های پر زرق و برق اجتناب کنید

هم مردان و هم زنان باید در استفاده از  رنگ های روشن مراقب و محتاط باشند. لباس هایی که بیش از حد زرق و برق دار هستند می توانند باعث ایجاد حواس پرتی شده و از نظر بصری نیز بسیار تو چشم هستند.

راهنمایی هایی مخصوص خانم ها


11لباس های زننده نپوشید

نه تنها پوشیدن لباس های جلف و زننده باعث حواس پرتی دیگران میشود، بلکه ممکن است که درباره شما دچار سو برداشت شوند. توجه داشته باشید که شما باید بر اساس گفته ها و عملکردتان سنجیده شوید، نه پوششتان.

12ناخن های دستانتان را مرتب نگه دارید

بهتر است که ناخن های دستتان را مانیکور کرده و آراسته نگه دارید. دست همیشه در معرض توجه و نگاه های دیگران است پس چه برای آقایان و چه برای خانم ها مهم است مرتب و پاکیزه به نظر برسد.

13بیش از حد از اکسسوری ها استفاده نکنید

اکسسورهای برای تکمیل ظاهر و پوشش  شما هستند. اما در استفاده از آنها زیاده روی نکنید. مخصوصا در محل کار. اسکسسوری ها و یا وسایل تزئینی را سعی کنید برای محیط های غیر از کار استفاده کنید و چنانچه موردی برای کار در نظر گرفتید دقت کنید که متعارف و قابل قبول باشد.

به گفته پتچر، یک بار خانمی برای مصاحبه آمده بود که داخل هر انگشت وی، یک انگشتر بود و آن انگشترها آن قدر جلب توجه می کردند، که نمیشده به چیزی جز آنها نگاه کرد.

 

14جواهراتتان نباید پر سر و صدا باشند

به گفتته ویلیامز این که وقتی دست ها یا بازوهایتان را تکان می دهید، النگوهای آویزانتان مدام صد دهند، بسیار اذیت کننده است. این مشکل برای خانم ها بسیار می تواند نکته ای منفی و غیر قابل قبول باشد.

راهنمایی هایی مخصوص آقایان


15از پوشیدن جوراب های تا مچ پا اجتناب کنید

 توجه داشته باشید که زمانی که پاهایتان را روی هم می اندازید و اندکی شلوارتان بالا میرود، نباید پایتان دیده شود و قد جوراب هایتان باید مناسب باشد. پس مد را فراموش کرده و بهتر است از این دست جوراب ها تنها در محل های دوستانه و مهمانی های خانوادگی و دوستان استفاده کنید.

16موهای صورتتان نباید کل صورتتان را پوشانده باشد

یک روز ریش بلند مد می شود، یک روز ته ریش و یک روز هم صورت بدون ریش. این شما هستید که باید ثبات داشته باشید. مهم نیست که چه قدر دوست دارید که ریش کامل و پر پشت بزارید، ریش پر و زیاد چندان هم خوب نیست. بهتر است که  به اصلاح ریش نیز همانند اصلاح مو نگاه کنید. هر مدل و ریشی به همه نمی آید.

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که چه مدل ریشی بیشتر به شما میآید؟ اول تشخیص دهید که فرم صورتتان چگونه است و چه ویژگی هایی دارد.  سپس افراد دیگری که ویژگی های صورتشان مشابه شما است و ریش و سبیل دارند را پیدا کنید، و مدل ریش و سبیل آنها را روی خودتان آزمایش کنید.

17آخر هفته تا یا در تعطیلات شروع به ریش گذاشتن کنید

شاید شما قصد داشته باشید تا با نزدن ریش هایتان کمی قد ریشتان را بلند کنید، اما اگر این کار را در زمان کاری انجام دهید ممکن است که به منزله تنبل بودن و فرار از اصلاح صورت، برداشت شود، پس بهتر است که این کار را در روزهایی تعطیلی یا اخر هفته ها انجام دهید. زیرا ریش های تیکه تیکه و پراکنده و نامرتب شما را شبیه جوانان کم سن و سال نشان می دهد.

18ریشتان را مرتب کنید

برای نگه داشتن یک ظاهر  حرفه ای و مرتب، باید مدام ریشتان را قیچی کنید و آن را مرتب نگه دارید. بهتر است که برای یافتن وسیله ای مناسب برای اصلاح و  مرتب نگه داشتن ریشتان، کمی تحقیق کنید. تیغ های برقی برای ریش های کوتاه و مرتب شده مناسبند و قیچی نیز برای سبیل مناسب است.

19گذاشتن ریش پروفسوری معمولا ایده خوبی نیست

هر مویی که زیر لب پایینیتان باشد و جزیی از ریشتان نباشد،قطعا ایده خوب نیست. آیا دوست دارید تنها کسی باشید که در شرکتتان مدل ریشش خاص است. ممکن است که  به احتمال پایین، ریش پروفسوری ایده خوبی برایتان باشد و ممکن هم هست که اصلا به شما نیاید. به هر حال این شما هستید که باید برای خودتان تصمیم بگیرید.

Sending
User Review
0 (0 votes)

دیدگاه