نگهداری از خودروی صفر یا خودرویی که قرار نیست از آن مدتی استفاده کنید و در پارکینگ می خواهید آن را بخوابانید اصول و شرایطی دارد. در این مقاله برای شمایی که می خواهید خودروی صفر کیلومتر یا خودروی شخصی خود را برای مدتی استفاده نکنید اصول و قواعدی را مطرح می کنیم تا در این مدت آسیبی به خودرو شما وارد نشود و از صدمات احتمالی به هر نوعی جلوگیری کنید.

شاید از آن دسته از افراد هستید که شش ماه در سال در ماموریت های کاری هستند و فرصت استفاده از ماشین خود را ندارند یا شاید شما هم شم اقتصادی پیدا کرده اید و تصمیم گرفتید با مازاد سرمایه خود خودروی صفر خریداری کنید و تا زمانی که قیمت آن ها احتمالا افزایش پیدا می کند از آن ها نگهداری کنید.

دلیل عدم استفاده از ماشین هر چه که باشد باید بدانید که نگداری از خودروی کارکرده یا کار نکرده برای مدت زمانی طولانی نیاز به رعایت کردن برخی موارد دارد.


نکات مهم تحویل خودروی صفر که باید بدانید (تمامی نکات هنگام تحویل و خرید)


 

اگر ماشینتان را مدت مدیدی به امان خدا در خیابان یا گاراژ و پارکینگ منزلتان رها کنید، هنگام استفاده از آن خواهید دید که در ابتدا باتری اش از کار افتاده – یا حتی بدتر – موتورش آسیب دیده، تایرهایش از بین رفته اند و زیر کاپوت هم با فرسودگی، خوردگی و … مواجه شده اید.

به هر ترتیب، ما در این مقاله می خواهیم نکاتی را برای نگهداری از ماشینی که نیازی به آن ندارید با شما در میان بگذاریم. با ما همراه باشید تا نکات ضروری برای نگهداری و مراقبت از ماشینی که تا مدت ها به آن نیازی ندارید و از ان قرار نیست استفاده کنید را مرور کنیم.

1مکان امن برای خودرو

برای نگهداری از خودرویی برای مدت زمان طولانی حتما نیاز به یک پارکینگ و مکانی امن برای نگهداری دارید. گاراژ شخصی مکان ایده آلی برای نگهداری از ماشین است. اینگونه، ماشین در دمای نسبتا ثابت نگه داشته خواهد شد.

اگر منزلتان گاراژ ندارد، یا آپارتمان فاقد پارکینگ است بهتر است با صرف مقداری هزینه نگهداری آن را به پارکینگ عمومی بسپارید. اگر می خواهید این کار را بکنید یک روکش ضدآب برای پوشاندن ماشین تهیه کنید تا ماشینتان خشک و تمیز باقی بماند. دقت کنید که مکان نگهداری باید از تابش مستقیم خورشید، بارش برف، باران، رطوب، گرما و سرما در امان باشد.

2تمیزش کنید

حتما قبل از اقدام به انتقال خودرو به پارکینگ برای نگهداری طولانی مدت تمیز کاری اساسی لازم است.  شاید شستن ماشینی که تا شش ماه آینده نیازی به آن ندارید کار بیهوده ای به نظر برسد اما این کار آسانی است و نباید به سادگی از آن بگذرید.


چگونه خودرو را صحیح بشوییم ؟


فضله ی پرندگان و قطرات باران و دوده ی ماشین ها به راحتی به رنگ و زیبایی ماشیتان آسیب می زنند و رنگ خودرو را به مرور زمان کدر می کند. . حتما چرخ ها و داخل سپرها را از آلودگی گل و لای و روغن و قیر پاک کنید.

این تمیز کاری برای داخل خودرو و همچنین موتور هم صدق می کند.

3روغنش را عوض کنید

اگر مدت زمانی که به ماشینتان نیازی ندارید تنها یکی دو هفته است از این مرحله رد شوید. اما اگر بیش از سی روز دست به ماشین نخواهید زد روغن آن را عوض کنید چرا که روغن موتور استفاده شده دارای آلاینده هایی است که می تواند به موتور آسیب بزند.

این آلودگی ها به مرور ته نشین شده و باعث خوردگی در محیط می شود و می توتاند خسارت های جبران ناپذیری به خودرو شما وارد کند. البته اگر خودرو صفر است و یا خیلی کارکرد ندارد شاید نیازی به انجام این کار نباشد.

4باک بنزین را پر کنید

این نکته هم مربوط به زمانی است که مدت ها – بیش از سی روز – نمی خواهید از ماشین استفاده کنید. با پر کردن باک بنزین مانع انباشت رطوبت داخل باک و خشک شدن محفظه ی آن خواهید شد. همچنین بهتر است یک ثابت کننده ی سوخت بخرید که مانع انباشت اتانول شود و از زنگ زدگی موتور جلوگیری کند. ثابت کننده ی سوخت تا 12 ماه مانع از بین رفتن بنزین می شود.

البته در رابطه با خودرو های گاز سور و یا دوگانه توصیه می شود مخزن گاز را برای ایمنی بیشتر تخلیه کنید.

البته در هر دو حالت با در دسترس قرار دادن یک کپسول آتشنشانی نزدیک خودرو، موارد ایمنی را به خوبی رعایت کنید.

5باتری را شارژ کنید

اگر به باتری ماشین رسیدگی نکنید خالی خواهد شد. بنابراین یک نفر را مامور کنید تا هر یک دو هفته یکبار ماشین را استارت بزند و حتی الامکان حدود 15 دقیقه براند.

این کار چند مزیت دارد

اول اینکه باتری ماشین را شارژ نگه خواهد داشت و باعث می شود، موتور و سایر قطعات را روان و لغزان نگه می دارد. همچنین فکر خوبی است اگر کولر یا بخاری ماشین را هم روشن کند تا قطعات با نظم کار کنند و هوای داخل اتاقک ماشین هم تهویه شود.

 


چگونه بفهمیم باتری ماشین خراب است؟


 

اگر کسی را ندارید که این کار را برایتان انجام دهد، دو گزینه دارید. یکی اینکه کابل منفی باتری را قطع کنید. با این کار ساعت و ضبط صوت ماشین از کار خواهد افتاد. اگر نمی خواهید این اتفاق بیفتد بهتر است یک وسیله برای حفظ باتری بخرید. این وسیله از یک سو به باتری ماشین می چسبد و از سوی دیگر به یک دریچه وارد می شود و به اندازه ای نیروی الکتریسیته ایجاد می کند که مانع از خالی شدن باتری ماشین شود.

6ترمز دستی را نکشید

اگر می خواهید ماشین را جایی پارک کنید و تا مدت ها از آن استفاده نخواهید کرد بهتر است ترمز دستی را نکشید. اگر ترمز دستی و لنت ها و روتر ها مدت زیادی با هم در تماس باشند ممکن است اتصالی کنند یا باعث فرسودگی لنت ها شود. در عوض پشت تایرها سنگ بزرگ یا مانع قرار دهید تا ماشین حرکت نکند.

7حواستان به تایرها باشد

اگر ماشین را مدت زیادی رها کنید، در تایرها کم کم سطح صاف ایجاد خواهد شد چرا وزن ماشین فشار می آورد. این پروسه در دمای سردتر و تایرهای نامرغوب تر زودتر رخ می دهد. در اکثر موارد کافی است یک فرد ماشین را هر از جند گاهی بیرون ببرد و دوری بزند تا دمای ماشین به حالت عادی برگردد و تایرها هم خالی نشوند.

اما در موارد حاد، سطح صاف ممکن است در تایر دائمی شود و مجبور به تعویض تایر شوید. اگر بیش از سی روز از ماشین استفاده نخواهید کرد بهتر است چرخ های ماشین را در بیاورید و هر چهار طرف ماشین را روی جک بگذارید.

این فرایند کمی وقت می گیرد اما به زحمتش می ارزد. وقتی برگشتید با خیال راحت تایرها و چرخ ها را سر جا قرار می دهید و آب هم از آب تکان نخورده است.

8مراقب موش ها  و جانوران باشید

این مورد برای شرایطی است که شما از مشکل داشتن موش در محل زندگی رنج میبرید.  موش ها و جانوران دیگر می توانند در گاراژ و پارکینگ تایرها را بجوند یا زیر کاپوت گیر بیفتند. بدتر از این، ممکن است در ماشین مخفی شوند و بعد از مدتی بمیرند. چند راه برای دفع موش و دیگر جانوران از اطراف ماشین وجود دارد.

بارزترین آنها سم یا مرگ موش و البته تله موش است. راه دیگر این است که گرداگرد ماشین را نفتالین آغشته به روغن نعناع قرار دهید. می گویند این بو باعث فرری شدن موش ها می شود. اما اگر از تله موش یا مرگ موش استفاده می کنید تما باید هر از گاهی به اطراف ماشین سر بزنید تا قربانی های تازه را برداشته و بیرون بریزید. چرا که در غیر این صورت با بوی تعفن مواجه خواهید شد.

اما بعد از مدت ها که خواستید از ماشین استفاده کنید چه نکاتی را باید مد نظر قرار دهید؟

  • زیر کاپوت را بررسی کنید و برگ و آشغال و جانور مرده را بیرون بریزید. ببینید آیا جانورها سیم ها و شلنگ ها را نجویده باشند.
  • برف پاک کن ها را چک کنید تا از ترک نخوردن و محکم بودنشان مطمئن شوید
  • فشار تایر را بررسی کنید و تایرها را تا درجه ی توصیه شده باد کنید
  • ترمزا را بررسی کنید. ممکن است روی روتورها زنگ خوردگی وجود داشته باشد. در اکثر موارد وقتی ماشین را به مدت کوتاهی برانید این زنگ ها از بین می روند.
  • مایعات ماشین را بررسی کنید تا ببینید نشتی ندهند و در سطح توصیه شده قرار داشته باشند.
  • اگر کابل باتری را قطع کرده اید حتما آن را مجددا وصل کنید و از تمیز بودن ترمینال باتری هم مطمئن شوید.
  • ماشین را بشویید تا هر گونه آلودگی از آن پاک شود.
Sending
User Review
0 (0 votes)

۱ دیدگاه

دیدگاه