چگونه اجتماعی باشیم؟ برای تبدیل شدن به یک فرد با تعاملات اجتماعی بهتر و غلبه بر کم رویی و یا خجالت که عموما در محیط های جمعی و اجتماعی رخ می دهد در این مقاله به راهکار های مناسب خواهیم پرداخت تا بر این مشکلات غلبه کنیم.

آِیا احساس می کنید وقتی در جمع هستید گوشه گیر بوده و نمی توانید ارتباط برقرار کنید؟ آیا دوست دارید خجالت را کنار بگذارید و اجتماعی تر شوید؟ خیلی از افراد از قرار گرفتن در جمع واهمه دارند چون نمی دانند چه کار باید بکنند و نگران این هستند که عیب و ایراداتشان بر ملا شود و مورد تمسخر قرار بگیرند.

اما همانطور که هر گوشه ای از زندگی به کسب مهارت نیاز دارد برقراری ارتباط با افراد و زندگی اجتماعی هم آداب خود را می طلبد که نیاز مند کسب مهارت های لازم است. در این مقاله قصد داریم نکاتی را در رابطه با نحوه ی اجتماعی شدن با شما در میان بگذاریم. قطعا با به کار بستن آنها برقراری ارتباط و حتی دوست پیدا کردن برایتان راحت تر خواهد بود و از مهمانی، جلسات، محل های اجتماع و هر مکانی که گروهی از افراد آشنا و غریبه جمع شده اند، لذت بیشتری خواهید برد. با ما همراه باشید.

چگونه مهارت های ارتباطی خود را بهبود ببخشیم؟

اولین نکته ای که باید در راستای اجتماعی شد به آن توجه کنید این است که هرگز نباید از خود انتظار داشته باشید که یک شبه به فرد اجتماعی با تعاملات بالا  تبدیل شوید. بلکه این فرایند نه به یک باره بلکه تدریجی انجام می شود. همه ی ما دوست داریم در جمع های مختلف به راحتی با دیگران صحبت کنیم و به ان ها نزدیک شویم،  و همه را مسحور نوع برخورد و صحبت های خود کنیم.

فرض کنیم فرد درونگرایی هستید که زیاد از خانه بیرون نمی روید و خلوت تنهایی خود را خیلی دوست دارید. در عین حال می خواهید اجتماعی تر باشید. مسلما نمی توانید یک شبه به این نوع از شخصیت تبدیل شوید. پس بهتر است بیشتر از خانه بیرون بروید؛ در حین گفتگو از فرد مقابل سوالات بیشتری بپرسید و بعد که گرم شدید به مراحل بعدی فکر کنید تا روند اجتماعی شدن را برای خودتان چالشی تر کنید. در هر گوشه از زندگی باید به رشد تدریجی دلخوش باشید نه رشد یک شبه.

1برای اجتماعی شدن اول قواعد بازی را بلد شوید بعد بازی کنید

یکی از مشکلاتی که افراد خجالتی و کمتر اجتماعی با آن دست و پنجه نرم می کنند ندانستن آداب معاشرت است. مثلا آنها نمی دانند آیا پرسیدن سوالی شخصی از همکارشان، سوالی که جواب آن یک بله است کار درستی است یا نه. علاوه بر این نمی دانند چه زمان باید این کار را بکنند (مسلما وقتی که اول همکارشان را در سطح حرفه ای و کاری شناخته باشند). البته لازم نیست خیلی خود را اسیر آداب معاشرت کنید. همینکه چند تا از آداب ضروری برای تعاملات اجتماعی را بلد باشید کافی است و وقتی که آنها را بلد شدید اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت.

چگونه مهارت های ارتباطی خود را بهبود ببخشیم؟

بنابراین از خود بپرسید: چه چیزی را باید در مورد تعاملات اجتماعی بلد باشم. سپس دنبال یاد گرفتن آن بروید. گاهی از اوقات هم بهتر است از افرادی که اجتماعی تر از شما هستند این سوالات را بپرسید. گاهی هم مطالعه مقالات و کتاب های مختلف در این زمینه کمک می کند. فقط یادتان نرود که نباید افراط کنید.

جان کلام این است که باید مبانی آداب معاشرت را یاد بگیرید و آنها را در هنگام مقتضی رعایت کنید. سعی نکنید به متکلم وحده ی مجالس تبدیل شوید و همه اصول را رعایت کنید. چونکه این کار غیرممکن است و صادقانه اگر گفته باشیم شما را خیلی کسل کننده و چیپ جلوه خواهد داد.

2در تعاملات اجتماعی تمرکزتان بر بیرون باشد نه درون

یکی از ویژگی های افراد کمرو و خجالتی این است که وقتی با دیگران تعامل می کنند مدام افکار گوناگون به سراغشان می آید. آنها به شدت مواظب رفتارشان هستند و سعی می کنند در ذهن خود راه هایی برای به تحسین وا داشتن مردم پیدا کنند و یا خود را نقد می کنند. بنابراین جای تعجب نیست که اکثر مواقع به حرف های طرف مقابل توجه نمی کنند چون حواسشان جاهای دیگر است.  اگر فکر می کنید شما هم اینگونه هستید باید در گام نخست تمرکز خود ر ابر بیرون معطوف کنید نه از درون. به حرف های طرف مقابل توجه کنید و ببینید چه می گوید و از لاک ذهنی خود بیرون بیایید.

 

با تمرکز بر بیرون دو تا چیز نصیبتان می شود: اضطرابتان کمتر می شود و واکنش های بهتری را در طی تعامل اجتماعی خواهید داشت. در ضمن، اعتماد به نفس بیشتری هم در شروع رابطه و بیان حرف های خود خواهید داشت.

3تصویری که از خود در ذهن دارید را بهبود بخشید

بسیاری از مواقع مشاهده شده که افرادی که خجالتی هستند ریشه ی دشوار بودن برقراری ارتباط با دیگران برای آنها از جای دیگر آب می خورد. مثلا، دچار نوعی عقده ی حقارت هستند و یا عیب و ایرادی در ظاهر خود می بینند و عزت نفس کافی ندارند و خیال می کنند آنقدر ها هم فرد مهمی نیستند که کسی به آنها اهمیت دهد.این گونه افراد در برقراری ارتباط با دیگران خیلی مشکل دارند اما این مسائل مشکل اصلی شان نیست. بلکه باید روی ریشه کار کنند تا از این مشکلات خلاص شوند.باید ذنیت خود را تغییر دهند و باورهای محدودکننده ای که نسبت به خود دارند را کنار بگذارند. خلاصه: تفکر و ذهنیتشان را عوض کنند تا زندگی شان عوض شود.

ما نکات اصلی در رابطه با اجتماعی تر شدن و کنار گذاشتن خجالت را با شما در میان گذاشتیم. حالا نوبت شما است که آنها را به کار ببندید و تمرین کنید. هیچ وقت از یاد نبرید که فرق بین برنده و بازنده ها ، تفاوت بین افرادی که زندگی شان را شالوده شکنی می کنند با افرادی که مدام غر می زنند و به در امید آینده ای خیالی به سر می برند، دست به کار شدن و اتخاذ اقدام مناسب است.

اگر به دنبال نکات بیشتر برای دتبدیل شدن به یک فرد اجتماعی هستید می توانید مقاله مشابه و تکمیلی ای که قبل تر در هاو کن یو منتشر شده است را مشاهده و مطالعه کنید .

چگونه اجتماعی تر باشیم؟ راهکار هایی برای افراد درونگرا
Sending
User Review
2 (1 vote)

دیدگاه