برای داشتن یک رابطه عاطفی خوب و سالم نیاز است که برای آن تلاش کنید و این روند تا زمان در کنار یکدیگر بودن، نباید متوقف شود چرا که یک مسیر پایان ناپذیر است. چه در روابط عاطفی و  چه در خانواده، باید مدام برای بهتر شدن روابط عاطفی،  و همچنین درک متقابل هر دو تلاش داشته باشند. در ادامه 13 نکته مهم برای داشتن یک رابطه عاطفی خوب و یا بهتر شدن این روابط عاطفی را بیان می کنیم.

ویژگی های زوج های خوشبخت چیست؟ شاید فکر کنید زوج های خوشبخت هیچ مشکلی با یکدیگر ندارند؟هیچ گاه با یکدیگر اختلاف سلیقه ندارند؟ کل اوقات خود را با خوشی با هم سپری می کنند و هر شب شام را با شمع میل می کنند و عاشقانه هم را نگاه می کنند.

اگر نگرشتان نسبت به خوشبختی و رابطه ای ایده آل این است کاملا در اشتباه هستید. می دانید و می دانیم که روابط عاطفی چیزی فراتر از خریدن گل و هدیه، ابراز علاقه های کلامی و البته نگاه عاشقانه است. هر چند این موارد جزئی از مهارت های شما در برقراری یک رابطه عاطفی خوب هستند، ولی این تمام کار نیست.

گاهی باید بپذیرید، گاهی رد کنید، گاهی چَشم بگویید و گاهی مخالفت کنید، زمان هایی بخندید و زمان هایی هم جدی باشید، لحظاتی منطقی و لحظاتی احساسی و در تمامی موارد از خود گذشتگی داشته باشید، نه برای خود و نه برای طرف مقابل خود بلکه برای رابطه و هردوی خود. اما زمان درست و به جا برای استفاده از این  رفتار ها چه زمانیست؟ این مهارتی است که از شما یک فردی با روابط عاطفی خوب میسازد.

می دانید که اختلاف نظر و قهر و آشتی همیشه جزئی از یک رابطه عاطفی هستند و تنها باید به خوبی از جانب هر دو مدیریت شوند.

فراموش نکنید رابطه ی شما و همسرتان یکی از مهم ترین بخش های زندگی تان است. بسیاری از افراد تمام تلاش خود را برای ربودن دل طرف مقابل می کنند و وقتی به هدف خود رسیدند و وارد رابطه ای جدی شدند وا می دهند. باید به خاطر داشته باشید که رابطه مانند مراقبت از گیاهان است. باید علف های هرز را از بین ببرید. گلدان را مرتب آب بدهید. و تلاش کنید که نور کافی به برگ هایشان برسد.

رابطه بر سطح استرس، سلامت و خوشبختی تان تاثیر می گذارد. هیچ رابطه ای در همه حال بی نقص نیست. اما برقراری ارتباط با همسر و شریک زندگی در سطوح فیزیکی، روانی و عاطفی چیزی است که سزاوار تلاش شماست. ما در این مقاله قصد داریم نکاتی را برای داشتن رابطه ای سالم با همسر یا شریک عاطفیتان با شما در میان بگذاریم. با ما همراه باشید تا این موارد را با یکدیگر مرور کنیم

1رابطه عاطفی بهتر با گفتگو همراه با شکیبایی

برقراری ارتباط یا گفتگو یکی از اصلی ترین اجزای یک رابطه ی عالی است. متاسفانه متخصصان به ما می گویند که خیلی از زوج ها نمی دانند چطور باید با هم ارتباط برقرار کنند و گفتگوی صحیح داشته باشند؛ حتی خیلی ها اصلا گفتگویی با هم ندارند و فقط زیر یک سقف زندگی می کنند.

فراموش نکنید که داشتن گفت و گو های روزانه و هوشمندانه در رابطه با تمامی ابعاد و مشکلات زندگی، شما را بیشتر به یکدیگر نزدیک می کند و از شما “ما” می سازد. در گفت و گو ها تنها به تایید کردن نپردازید و سعی کنید کاملا منطقی به بحث در رابطه با هر یک از موارد لازم بپردازید. نسبت به سوالات و مخصوصا عبارت های سوالی بی تفاوت نباشید.

مهم ترین راز در یک گفت و گوی موفق، خوب گوش کردن است. مهارتی که باید در آن ماهر شوید و یاد بگیرید که چگونه ضمن برقراری تماس چشمی تمامی لغات و جملات را به خوبی متوجه شوید.

اگر هنوز در زیر یک سقف زندگی نمی کنید و یا به واسطه شغل و شرایط کاری و .. گاهی دور از یکدیگر هستید و با استفاده از شبکه های اجتماعی با یکدیگر در اتباط هستید به شما توصیه می کنیم حتما لینک زیر را مطالعه نمایید.


باید ها و نباید های چت کردن در روابط عاطفی


  • زوج های خوشبخت عشق خود را زبانی به هم ابراز می کنند. آنها وقت می گذارند و احساسات خود را با هم در میان می گذارند و همسر خود را سرگردان و حیران حرف ها و کارهای خود نمی کنند. وقتی همسران با هم رک نباشند، توقعات به وجود می آید. توقعاتی هم که برآورده نشوند باعث می شود اصل رابطه زیر سوال رود.
  • همسران خوشبخت و دارای رابطه سالم حتی چالش برانگیزترین مسائل و موضوعات را با هم در میان می گذارند. آنها قبول دارند که وجود اختلافات، جزئی از زندگی است و لازم نیست دو نفر در همه چیز با هم اشتراک نظر داشته باشند. بنابراین نظرات و افکار یکدیگر را درک می کنند و به آن احترام می گذارند.
  • همسران خوشبخت راجع به رابطه جنسی رک و صادقانه با هم سخن می گویند. چیزی برای مخفی و پنهان کردن وجود ندارد.
  • برخی از زوج ها از این هم فراتر می روند و از مشاور کمک می خواهند. البته کمک از مشاور قبل از ازدواج هم اکیدا توصیه می شود. اما زوج هایی که حتی مشاور ازدواج آنها را تایید کرده است هم در حین زندگی به کمک مشاور نیاز دارند.

2“سازش” از رابطه شما یک رابطه مستحکم می سازد

در هر رابطه همیشه اختلافات وجود دارد. این اختلاف نیست که به رابطه لطمه می زند، بلکه نحوه کنار آمدن و مدیریت اختلاف است که به رابطه ضربه های شدیدی وارد می کند. مهم ترین عنصر در حل چالش موجود در رابطه سازش است. همیشه و در همه حال حق با شما نیست. شما نباید اینقدر تکبر داشته باشید. قدری فروتنی هم برای رابطه لازم است. باید بپذیرید شما هم اشتباهاتی دارید که باعث اختلاف و مشکل شده است. ذهن بازی داشته باشید و سازش کنید.

3قدردانی و تشکر

اکثر مواقع، زوج ها برای هم تکراری می شوند. دیگر دست پخت خانم برای آقا آن طعم قبلی را ندارد. دیگر هدیه ها همانند قبل لذت بخش نیستند و  غبار روزمرگی روی آینه زندگی شان نشسته است. دیگر از هم قدردانی نمی کنند. دیگر برای هم جذاب نیستند. دیگر لطف های و کمک ها و اتفاقات خوب بی پاسخ مانده اند و همه چیز رو به فراموشی است. اگر این چنین است، شما مجدد آغاز کننده باشید. هر اتفاق خوب از جانب طرف مقابل را حتی اگر شده با یک تشکر کلامی پاسخ دهید و به طرف مقابل بفهمانید که تمامی این اتفاقات و قدم های مثبت را می فهمید و متوجه می شوید.

زوج های خوشبخت، هنوز هم قدردان هم هستند. وقتی از همسرتان قدردانی می کنید به او انگیزه تلاش بیشتر می دهید. سعی کنید همسر خود را با دیگران مقایسه نکنید. اینگونه ریشه های رابطه را کم کم با دست خود نابود می کنید. بر نقاط مثبت همسر خود تاکید کنید نه نقاط منفی. ممکن است مرد عصبی مزاجی باشد، اما سخت کوش است و قلبی مهربان دارد. ممکن است خانم کمی در موارد اقتصادی نکته بین نباشد، اما علاوه بر مهربانی، تمام تلاش خود را برای داشتن یک زندگی بهتر به کار گرفته است. کافیست بتوانید آن ها را ببینید.

4احترام همیشگی

رابطه تنها زمانی رشد می کند که به هم احترام بگذارید. احترام باید متقابل باشد. احترام در مقابل احترام. هر چند از خود گذشتگی را هنوز فراموش نکرده اید.

احترام گذاشتن به شیوه های مختلف است: آگاه بودن نسبت به احساسات او ، عقاید او ، وقت او و اعتماد داشتن به او. از سوی دیگر خیلی چیزها می تواند احترام متقابل را از بین ببرد: بد صحبت کردن راجع به همسرتان مقابل دیگران، تهدید کردن وی حتی به شوخی، جدی نگرفتن و عمل نکردن به گفته های وی، بی توجهی و کم توجهی و بسیاری موارد دیگر. یاد بگیرید به تمامی گفته های و صحبت های همسرتان توجه کنید.

5رعایت حریم شخصی

یکی دیگر از عوامل رشد رابطه ای سالم، رعایت حریم شخصی است. در چالش های زندگی پشت یکدیگر باشید و به کمک یکدیگر بیایید. فراموش نکنید که همه افراد حتی پس از ازدواج نیاز به حریم شخصی خود دارند. به هم اجازه دهید تا اوقاتی را با دوستان، خانواده و تفریحات شخصی بگذرانند.  اینگونه به خود و همسرتان اجازه می دهید که  نتنها هویت مستقل خود را حفظ کنند بلکه باعث می شوید خودش را از یاد نبرد. محدود کردن دنیا به سقفی که زیر آن هستید برای هر دوی شما آزار دهنده است. زوج های خوشبخت در عین حال که با هم شاد و خرم هستند، وابستگی صد در صدی هم به یک دیگر ندارند. آن ها یکی نیستند بلکه یکدیگر را تکمیل می کنند. عشق و وابستگی دو مقوله متفاوت هستند که باید بین آن ها توازن برقرار شود.

6تکیه گاه

همه ی ما دوران های سختی در زندگی داریم. از این رو باید مثل کوه پشت هم باشیم. مهم نیست چقدر استقلال دارید و قوی هستید، باید به خود یاد دهید که به همسرتان تکیه کنید. در مواقع سختی و مشکل اولین و بهترین فرد برای کمک و پشتیبانی همسر شماست. درخواست کمک کردن رابطه تان مستحکم تر می کند.

7مسئولیت پذیری

گاهی، توقع زوج ها از هم بیش از حد است. افرادی که اصلا طعم خوشبختی و شادی را نچشیده اند به این امید وارد رابطه می شوند که طرف مقابل خوشبختشان کند. افرادی که هیچوقت اعتماد به نفس نداشتند هم به این امید واهی وارد رابطه می شوند که طرف مقابل، اعتماد به نفس او را تقویت کند. و بالاخره افرادی که هیچوقت حس نکردند که موجود ارزشمندی هستند وارد رابطه می شوند تا این حس را تجربه کنند. اما برای داشتن هر یک از این شاخصه ها باید ابتدا خودتان مسئولیتش را بر عهده بگیرید. اول خود سازی کنید و بعد به سراغ همسرتان بروید.

در یک رابطه خوب باید مسئولیت موفقیت و خوشبختی خود را، خود بر عهده بگیرید. با کمک هیچ فردی این اتفاق برایتان نخواهد افتاد. حتی خودتان.  متاسفانه باید بگوییم که اگر نگاهتان این است که همسرتان برای شما خوشبخت و موفقیت به ثمر می آورد باید بدانید که خیلی زود در زندگی مشترک  سرخورده خواهید شد. شما حق دارید که از او توقع داشته باشید با شما رفتار مناسبی داشته باشد اما عزت نفس و خوشبختی امری درونی است که قبل از ازدواج و رابطه باید داشته باشید.

بعد از درک و شناخت و در نهایت اقدام برای مسئولیت پذیری در امور شخصی نوبت به مسئولیت پذیری در روابط و زندگی مشترک می رسد. قبل از اینکه برای موفقیت در مسئولیت پذیری اقدام کنید باید بدانید وظایف شما چیست.

8شناخت متقابل

همسرتان واقعا کیست؟ چه جور آدمی است؟ چه ویژگی هایی شخصیتی دارد؟ از چه چیزی به وجد می آید؟ اهداف و رویاهایش چیست؟ چه چیزی وی را خوشحال می کند؟ چه مواردی وی را می ترساند و کدام یک وی را ترغیب می کند؟ لازم نیست با هم در همه چیز اشتراک داشته باشید، فقط کافی است او را بشناسید. اگر نمی توانید جواب این سوالات را بدهید از همین امروز برای شناخت بیشتر و بهتر وی وقت بگذارید. در دفترچه یادداشت خود اطلاعاتی را جمع آوری کنید و سعی کنید به این سوالات پاسخ دهید.

9تایید احساسات یکدیگر

وقتی احساسات او را تایید کنید امنیت رابطه تان افزایش می یابد؛ امنیت رابطه مولفه ی اساسی یک رابطه عاطفی است. به حرف های او گوش کنید بدون آنکه اینکه بخواهید تحلیلشان کنید یا چیزی را باب میل خود درست کنید. حتی اگر نقطه نظر او را نمی فهمید و درک نمی کنید سعی کنید به او بفهمانید که به حرف هایش گوش می کنید و بی تفاوت نیستید. احساسات او را بی قید و شرط تایید کنید.

10از حال هم بپرسید

وقتی روز به پایان می رسد معمولا زوجین از هم می پرسند که روز را چطور سپری کرده اند. معمولا جواب هم به این سادگی است: ” خوب بود. تو چطور؟” این طرز گفتگو اصلا باعث تقویت رابطه تان نخواهد شد. در عوض از چالش برانگیز ترین لحظه روز همسرتان بپرسید تا از جوابی که می دهد شگفت زده شوید و او را هر چه بهتر بشناسید. باید او را هر چه بیشتر بشناسد؛ از پدر و مادرش هم بیشتر. در مقاله دیگری با عنوان عادت های روزانه انسان های موفق در هاو کن یو ذکر کردیم که یکی از عادت های خوب این دست ادم های اشتراک گذاری سه اتفاق خوب روز در پایان روز برای یکدیگر است.

11مدیریت جدال و دعواها

دعوا و اختلاف عیب ندارد. صرف دعوا کردن به معنی این نیست که همه چیز از بین رفته است و باید برای جدایی وکیل بگیرید.  به خودتان یادآوری کنید که هر دو در یک تیم هستید و در مورد اختلافاتتان طوری مذاکره کنید که سرانجام به صلح و آرامش برسید نه خشونت بیشتر.

12گاهی باید فراموش کنید

گاهی اتفاق ناخوشایندی می افتد، گاهی رفتار عجیبی از طرف مقابل شما سر می زند، گاهی صدایی بلند می شود و گاهی حرفی رد و بدل می شود، حداقل در همان لحظه به دنبال دلیل آن نباشید. هر دوی شما نیاز به آرامش دارید. گاهی هم عامل یا عواملی دست به دست هم داده است که این اتفاق بیافتد. باید یاد بگیرید گاهی رها کنید و از خاطر ببرید. فراموش کنید و بگذارید برای وقت دیگر. اما متخصصین توصیه می کنند که این زمان بیش از یک روز طول نکشد. در زمانی که هر دو به آرامش نسبی رسیده اید.


چگونه بعد از دعوا با دوست یا همسرمان آشتی کنیم ؟


13تنوع داشتن برای برقراری یک رابطه عاطفی خوب

شما در طول رابطه تغییر خواهید کرد. همسرتان هم همیطور. بنا براین نگذارید دچار روزمرگی شوید. تنوع را وارد زندگی کنید. اگر همیشه به یک رستوران می روید، رستوران یا کافه ی دیگر را امتحان کنید. اگر همیشه در خانه غذا می خورید گاهی به اتفاق خانواده به دل طبیعت و یا به رستوران رفتن حس خوبی به شما و خانواده شما می دهد. اگر تا به حال برای تولد ها برنامه نداشته اید شاید اینبار با یک غافلگیری بتوانید حس متفاوتی را به هر یک از اعضای خانواده منتقل کنید.

سعی کنید نه تنها از لحاظ جسمی بلکه از لحاظ فکری هم برای هم جذاب بمانید. راجع به موضوعاتی جدید و جذاب با هم حرف بزنید تا صمیمیت بیشتری را در گفتگو با هم تجربه کنید.

Sending
User Review
2.43 (7 votes)

۱ دیدگاه

دیدگاه