چگونه مو ها را بشوییم؟ یا شاید بهتر است بگوییم چگونه مو های خود را صحیح بشوییم؟ برای هر دوی خانوم ها و آقایان شامپو ها و البته نرم کننده های مختلفی برای هرچه بهتر شستن و نظافت مو ها موجود است، مطمئنا  انتخاب نوع شامپوی مناسب برای مو های شما مهم است، ولی مهم تر از آن نحوه صحیح و عمومی شستن هر نوع مو است که بسیاری با این موضوع آگاهی ندارند و تنها با تغییر شامپوی خود سعی در برطرف کردن مشکلات موی خود دارند. امروز در “چگونه می توانید” یا یک پاسخ دیگر برای  چگونه های عمومی در خدمت شما هستیم، با ما همراه باشید.

 برای مو های شما خرید یک نوع شامپوی مناسب و البته با کیفیت بسیار مهم است که البته بسیاری از تکنیک های مختلفی با ترکیب کردن شامپو و نرم کننده و … استفاده می کنند که انتخاب نوع شامپو را بسنه به نوع و جنس مو های شما، به خود شما واگذار می کنیم ، موضوعی که امروز در “چگونه می توانید” با آن سر و کار داریم نحوه شست و شوی عمومی هر نوع مو است که برای نظافت مو و البته پوست سر شما بسیار با اهمیت است. برای بررسی مرحله به مرحله شست و شوی مو با ما همراه باشید. قبل تر در مقاله ای جذاب به این موضوع که چگونه می توانید مدل موی مناسب خود را انتخاب کنید پرداختیم که مطالعه آن مقاله هم خالی از لطف نخواهد بود.

۱) مو های خود را با آب گرم بشویید

photo_2016-05-30_11-29-40

قبل از هر چیز میبایست مو های خود را با آبی نسبتا گرم و ولرم خوب مرطوب و خیس کنید که استفاده از آب گرم مهم است، در این مرحله آب سرد توصیه نمی شود، پس از اینکه مو های شما خوب مرطوب شد و کاملا تمام قسمت های سر و مو با آب کمی شست و شو داده شد، حال آن گرد و غبار سطحی و سایر آلودگی ها از سر و مو های شما شسته شده است. همچنین استفاده از آب گرم به مو و پوست سر شما کمک می کند که مقدار یشتری از شامپو ها و … را جذب کند و راحت تر تمییز شود.

  • اجازه دهید مو های شما قبل از استفاده از شامپو خوب خیس بخورد
  • در صورت نیاز ار فیلتر های مناسب آب هم بر سر لوله استفاده کنید تا مو های شما از شر ذرات رسوبات و .. در امان باشد.
۲) از نرم کننده قبل از شامپو استفاده کنید

photo_2016-05-30_11-29-51

این مورد شاید کمی جدید باشد ولی به هر حال مخصوصا اگر شما مو های بلندی دارید بهتر است پس از مرحله بالا کمی از نرم کننده یا هر محصولی که علاوه بر شامپو استفاده می کنید را  بر روی پایین مو های خود استفاده کنید به این صورت که مقداری از آن نرم کننده و … را بر کف دست خود ریخته و با دو دست خوب پاین مو های خود را بشویید و ماساژ دهید. این کار علاوه بر تمییزی و نظافت بهتر به خوش فرمی و البته درخشانی مو های شما بسیار کمک می کند.

۳) شروه به شستن مو ها کنید

photo_2016-05-30_11-29-55

حال نوبت به استفاده از شامپوی مناسب مو های شما و شست و شو می رسد. برای این کار بسته به حجم مو های خود مقدار مناسبی شامپو را بر کف دست خود ریخته و با دو دست شامپو را بین دو کف دست کمی پخش کرده و سپس با کف دست شامپو را با انتهایی ترین نقاط مو های خود یعنی ریشه های موی خود برسانید، و شروع به ماساژ دادن مو ها کنید. برخی به جای مساژ شروع به ساییدن مو ها و پوست سر با ناخون ها می کنند که اصلا درست نیست. مطمئن شوید تمام شامپو به تمامی قسمت های سر و پوست سر شما رسیده است و شما خوب ماساز داده اید. حتی شما می توانید از قبل شامپ. را در ظرفی با کمی آب حل کرده وسپس استفاده کنید تا محلول راحت تر به همه ی نقاط سر و موی برسد.

  • با مو های خود با آرامی رفتار کنید و از هر گونه ساییدن و یا خراشیدن موی و پوست سر خودداری کنید
  • مو های شما ممکن است با ماساژ خشن بشکند و یا آسیب ببینید
۴) انتهای مو احتیاج به شامپو ندارد

اگر مو های بلندی دارید این نکته را به خاطر داشته باشید که شامپو صرفا برای نظافت ریشه مو ها و پوست سر شماست که معمولا چرب و آلوده می شوند و احتیاج به نظافت دارند. شما به شامپوی کمتر یا شاید برای انتهای مو های خود احتیاجی به شامپو ندارید. چرا که این قسمت از مو های شما عمر بیشتری دارند و البه فضای بیشتر تا از گزند روغن ها و  … در امان باشند.

۵) مو های خود را آبکشی کنید

photo_2016-05-30_11-29-47

مو های خود را پس از حدودا ۵ تا ۱۰ دقیقه ماساز مناسب بسته به حجم موی خود آبکشی کنید و دقت کنید که مجدادا از آب گرم استفاده کنید، انگشتان خود را به لابه لای مو های خود ببرید تا آب را به تمامی قسمت های موی خود برسانید و سپس به آرامی آب را به خارج از فضای مو ها هدایت کنید و این کار را چندین بار تکرار کنید تا اثری از شامپو لابه لای مو های شما باقی نماند.

۶) مو های خود را خشک کنید

Men_s_towel_dry_hair_salon_products

برای خشک کردن مو ها یک حوله مناسب کفایت می کند که البته از این حوله هم باید درست استفاده کنید. برای این کار نباید با حرکات خشن و سریع مو های خود را خسک کنید چرا که این کار باعث شکسته شدن و البته گره خوردن مو ها می شود. کافیست حوله را به دور قسمتی از مو ها پیچیده و کمی فشار دهید تا آب آن گرفته شود و این کار را برای سایر قسمت ها تکرار کنید. برای استفاده از سشوار هم باید بدانید که استفاده از این وسیله با حرارت بالا و گرمیزی جز آسیب به مو های شما نخواهد داشت. اگر راهی جز استفاده از سشوار هم ندارید باید تا حد ممکن از حرارت ملایم استفاده کنید  و آن را به مدت طولانی در یک ناحیه نگه ندارید ضمن اینکه فاصله سشوار از مو راهم رعایت کنید و آن را خیلی نزدیک مو نگه ندارید.

نکات مهم:

  • از شست و شوی مداوم و همه روزه ی مو های خود بپرهیزید. این کار باعث صدمه زدن به مو های شما می شود.
  • شامپو لازم نیست مدت طولانی روی مو باقی بماند مگر اینکه از شامپو های خاص برای مصارف خاص استفاده کنید که چند دقیقه باید روی سر باقی بمانند.
  • همانطور که گفته شد شامپو برای کف سر و ریشه مو ها استفاده میشود و کاندیشنر ها و نرم کننده ها برای ساقه و پایین مو
  • بهتر است قبل از خیس کردن مو ها موی خود را خوب شانه کنید تا گره ها باز شود و سپس اقدام به استحمام کنید
  • همانطور که آب سرد توصیه نمیشود آب داغ هم برای شست و شو توصیه نمی شود چراکه به راحتی به مو آسیب می رساند
  • برای استفاده از کاندیشینر یا نرم کننده ها آن ها را از بالای مو با دو دست به سمت پایین ماساژ دهید.

 

استفاده از مطالب این سایت بدونه درج نام howcanu.com و لینک دادن به سایت از طریق مراجع قانونی و گوگل پیگرد قانونی خواهد داشت

منبع: stylecaster.com و wikihow