چگونه از آسیب های ناشی از آلودگی هوا جلوگیری کنید؟

1
930

تقریباً یک چهارم جمعیت جهان از هوای سالم بهره نمیبرند. این روز ها به سبب افزایش ریزگرد ها، تقریبا تمامی شهر های کشور ما نیز با مشکل آلودگی آب و هوا دستو پنجه نرم میکنند. اما آیا روش هایی وجود درجارد که بتوان در این شرایط، از آسیب بیش از حد به بدنمان جلوگیری شود؟ آیا راهی وجود دارد که بدانیم چه زمانی اروز مناسب ترین وقت برای خروج از خانه است؟ پاسخ این است که نمی توان کاملا با روش ها و راهکار های موجود به صورت ١٠٠٪‏ مصون از آلودگی هوا بود اما می توان تا حدی با پیشگیری های متعدد از بروز مشکلات ریوی و تنفسی در این شرایط آب و هوایی دوری کرد. برای آمورهزش راهکار های زیر با “هاو کن یو” همراه باشید.

چگونه بفهمیم هوا آلوده است یا خیر؟
قطعا اولین چیزی که در زمینه ی آلودگی هوا به ذهن ما میرسد نگاه کردن به آسمان است. اگر ابر های سفید و پف کرده و آسمان آبی قابل مشاهده بود میگوییم هوا تمیز است و اگر با آسمانی خاکستری و کدر روبه رو بودیم پس حتما هوا آلوده است. اگرچه مقدار زیادی از این طرز فکر عامیانه درست است، اما آسمان آبی لزوماً به معنی هوای کاملا پاک نیست و آسمان خاکستری لزوماً به معنای آلودگی هوا نمیباشد. به لطف ورود تکنولوژی به زندگی روزمره ی ما، اپلیکیشن هایی وجود دارد تا به ما میزان آلودگی هوا را با جزئیات و اطلاعات بیشتری به ما نشان دهند.
اپلیکشن air visual که برای سیستم عامل های اندروید و آی او اس در دسترس است از جمله برنامه هاییست که کیفیت شهر های بزرگ کشور ما را نیز در برنامه ساپورت میکند.
photo_2016-06-20_17-25-08

اما برای مقابله با آسیب های ناشی از آلودی هوا چه کنیم؟
١- خانه و محل کار خود را کاملاً از ورود هوای آلوده عایق کنید. قرار دادن دستمال مرطوب زیر درب ورودی و بین پنجره ها کمک شایانی به عایق نمودن خانه ی شما در برابر هوای خارج خواهد کرد. یکی دیگر از راه های نفوذ هوای بیرون کولر های آبی هستند. به دلیل اینکه کولر های سنتی آبی از هوای اطراف خود برای تولید باد استفاده میکنند، سعی کنید در روز های آلوده کمتر از این کولر ها استفاده کنید و اگر امکانش را دارید کولر گازی تهیه نمایید.
photo_2016-06-20_17-25-04

٢-یک دستگاه تصفیه کننده ی هوا تهیه کنید. مهم نیست که بیشتر روز خود را در خانه میگذرانید یا محل کار. حتی اگر در زیر یک سقف هم هستید از آلودگی هوا در امان نخواهید بود. دستگاه تصفیه هوا مقدار زیادی از آسیب هایی که به بدن شما بر اثر آلودگی هوا وارد میشود را به جان خرید و هوای اطراف شما را تصفیه میکند. در روز هایی که آلودگی هوا کمتر است می توانید در ها و پنجره را باز کرده و بگذارید تا هوا به داخل خانه بیاید. سپس دوباره تمام ورودی ها را تا حد امکان مهر و موم کنید.

photo_2016-06-20_17-25-15

٣- در بیرون از خانه از ماسک استفاده کنید. با وجود این حجم از آلودگی هوا، ماسک بر روی صورت تبدیل به یک مد شده است! اما ترجیحا از ماسک هایی استفاده کنید که یک بار مصرف نبوده و بر روی کلاهک خود یک دستگاه تصفیه ی هوا دارند. به این نکته توجه داشته باشید که مخاط موجود در بینی انسان به عنوان یک تصفیه گر عمل میکند پس در صورتی که ماسک همراه خود نداشتید، سعی کنید که هم دم و هم بازدم از طریق بینی شما صورت گیرد.
photo_2016-06-20_17-25-35

۴-تمرین و ورزش را در ساعات پاک انجام دهید. همانطور که میدانید در هنگام ورزش بدن شما به اکسیژن بیشتری نیاز دارد در نتیجه شش ها ی بدن هوای بیشتری را به داخل میکشند. در صورتی که هوا آلوده باشد تاثیرات آن بر روی بدن شما دو چندان خواهد شد پس تا حد ممکن ورزش و تمیرنات هوازی خود را در اول صبح یا زمان کاهش مقطعی آلودگی انجام دهید.

photo_2016-06-20_17-25-30

آینده نگر باشیم.
آلودگی حال حاضر کشور به علت بیابان زایی های افراطی کشور های همسایه است. قطعاً این شرایط در آینده بهبود خواهد داشت اما طی روز های آتی سال قطعا با آلودگی مجدد مواجه خواهیم بود. برای جلو گیری از این اتفاق ناخوشایند در آینده، در حد توان خود اقدام به کاشت نهال و درختچه های مختلف نمایید. جالب است بدانید که یک اصله درخت در سال می تواند هوای پاک مورد نیاز دو انسان بالغ را در طول سال فراهم نماید.

منبع HOWCANU

Sending
User Review
0 (0 votes)

۱ دیدگاه

  1. با اینکه راه کارهای خوبی ارائه دادید ولی بازم هیچ چیزی مؤثرتر از این نیست که ریشه و علل آلوده شدن هوا رو کشف و رفع کنیم. اونم همه با هم.

دیدگاه