13 وسیله خانگی که اشتباها هیچ وقت آنها را تمیز نمی کنیم

0
1222

زمانی که صحبت از تمیز کردن منزل میشود، احتمالا در ابتدا به یاد جاهای معمولی مثل کانتر آشپزخانه، سینک ظرفشویی، سرویس بهداشتی، وان حمام، کف زمین و سطوح دیگر و به طور کلی جاهایی که گرد و غبار بر رویشان جمع می شود می افتید. اما لازم است تا بدانید که در همان منزل شما نیز، موارد دیگری وجود دارند که نیاز به تمیز کردن داشته و احتمالا تا الان حواستان بدانها نبوده است.  ما در این مقاله به 13 مورد از این محل ها و اشیا اشاره کرده ایم. لازم است تا بدانید که  اگر  بعد از مطالعه این مقاله  شروع به  تمیز کردن مرتب  این 13 مورد بکنید،  قطعا بهترین تصمیمتان را گرفته اید.

1تشک ها

تشک های روی تختواب حداقل باید سالی دوبار تمیز شده و گرد و خاک روی آنها  تکانده شود. تنها چیزهایی که برای پاک کردن تشک بدانها احتیاج دارد، یک دئودورانت (خوشبو کننده)، یک جاروبرقی و یا یک جاروی شارژی است تا از تمیزی تشکتان و خالی بودن آن از هر گونه گرد و خاک اطمینان پیدا کنید.

2بالشت های روی تختخواب

بالشت ها نیز روغن و چربی موجود در پوست و مو را جذب خود میکنند. تمیز کردن بالشها و کشتن هر گونه باکتری و پاک کردن گرد و غبار موجود در رو آن کاری بسیار آسان است. بالشت ها باید هر سه ماه یکبار تمیز شوند.

3اتو

کثیفی های جمع شده بر روی کف اتو، نه تنها بر روی عملکرد اتویتان تاثیر میگذارند، بلکه میتوانند به لباسهایتان آسیب برسانند. با مسدود شدن سوراخ های ریز کف اتو، راه رسیدن بخار به لباسهایتان نیز مسدود میشود. هر زمان که متوجه کثیفی کف اتو و سوراخ های کف آن شدید، ایده خوبیست که اتوییتان را تمیز کنید.

4ماشین لباسشویی

ممکن است با تمیز بودن لباسهایی که از داخل ماشین لباسشویی در میآورید، این طور فکر کنید که ماشینتان نیز تمیز است، اما در واقع خود  ماشین لباسشویی هم به تمیز کردن احتیاج دارد. رطوبت، کپک و کثیفی و خرده آشغالهای باقی مانده از لباس ها، می توانند به راحتی داخل گوشه ها و درزهای ماشین لباسشوییتان رفته و در آن جا جمع شوند. پی پشنهاد میشود که حداقل هر سه ماه یکبار داخل ماشین لباسشوییتان را تمیز کنید.


چگونه ماشین لباسشویی را جرم گیری و تمیز کنیم؟ (استفاده صحیح از ماشین لباسشویی)


5دستگاه قهوه ساز

دستگاه های قهوه ساز محلی مناسب برای تجمیع انواع کپک و باکتری هستند.  به جای ریختن آب داخل دستگاهتان، با استفاده از 2 تا 3 بار گرداندن سرکه داخل دستگاه قهوه سازتان و ساییدن جاهایی که احتمال میدهید کثیف تر باشند، توسط یک مسواک آغشته به سرکه، میتوانید آن را به سادگی تمیز کنید. بعد از پاکسازی دستگاهتان آن را با آب آبکشی کنید و مطمین باشید که الان حساب تمیز و عالی شده است. دستگاه  قهوه ساز باید هر ماه یک بار تمیز شود.

6شیر آب آشپزخانه

بیشتر اوقات شیرآب آشپزخانه میتواند حسابی کثیف شود و این در حالیست که شاید شما اصلا متوجه کثیفی آن نشوید. کمی سرتان را خم کنید و زیر سری  شیر را ببینید، احتمالا متوجه کپک ها و آهک های جمع شده در سر آن خواهید شد. اگر کثیفی های سر شیر آب تمیز نشوند، میتوانند همراه با آبی که مینوشید و یا از آن برای پخت و پز استفاده میکنید و از شیر خارج میشود، وارد بدنتان شوند. برای تمیز کردن سر شیرتان، یک کیسه کوچک را  که با سرکه سفید تقطیر  پر شده است را  از سری شیرتان آویزان کنید، به طوری که سری شیر را داخل سرکه قرار بگیرد  و سپس دور آن کش بیاندازید تا همانجا بماند.

اجازه دهید تا 30 دقیقه بگذارد و سپس کمی سر شیرآبتان را با اسکاچ یا دست بسایید و سپس آبکشی کنید. شیر آب داخل آشپزخانه باید هر یک ماه یکبار و یا هر موقع که احساس کردید به تمیزی احتیاج دارد، تمیز گردد. برای آموزش جامع تمیز کردن شیر آلات میتوانید مقاله زیر را بخوانید.


چگونه شیر آلات را جرم گیری کنیم و لکه های آن را از بین ببریم؟


7تخته برش و تخته ساطوری

با کثیف و لکه دار شدن تخته برش و یا تخته ساطوریتان، انواع باکتری  و بوهای متوانند جذب آن شوند. سطوحی از این قبیل، باید هر چند هفته یکبار تمیز شوند. برای انجام این کار روی تخته تان نمک بپاشید و سپس یک لیموترش را از وسط قاچ کرده و بعد توسط آن لیموترش، نمک را روی سطح تخته بمالید. با انجام این روش میتوانید انواع لکه ها، بوها و باکتری ها را پاکسازی کنید. سپس تخته تان را آبکشی کرده و حسابی خشک کنید.

8ماشین ظرفشویی

درست مانند ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی هم تا زمانی که به طور مدام با آب و مواد شوینده در تماس باشد، تمییز میماند. خرده آشغال ها و باقی مانده مواد غذایی به همراه کپک و زنگزدگی میتوانند در قسمت فواره  ای آب و محل گذر آب جمع شوند. پیشنهاد میشودن که ماهانه یک بار داخل ماشین ظرفشوییتان را تمییز کنید، تا هم مطمین شوید که ماشینتان به درستی کار کند و هم ظروفتان را کاملا پاک نماید.


چگونه ماشین ظرف شویی را جرم گیری و تمیز کنیم ؟


9قسمت یخ ساز یخچال

قسمت یخ ساز یخچال و جایی که از آن آب خارج میشود، غالبا مرطوب است و ممکن است که کپک بزند. برای تمیزی نگه داشتن این قسمت از یخچالتان، پیشنهاد میشود که یک مسواک را به سرکه آغشته کنید و سپاس حسابی آن را بر روی یخساز یخچالتان بکشید. سپس بعد از آن با آب خالی یخسازتان را تمیز کنید، با انجام این کار یخسازتان تمیز و خالی از میکروب میشود.


چگونه یخچال را صحیح تمیز کنیم؟


10میله های سینی داخل فر

بعد از هر بار پخت و پز داخل فر، میله های سینی داخل فرتان مملو از خرده آشغال و غذا میشوند. پیشنهاد میشود تا برای جلوگیری از زنگزدگی میله ها و افزایش طول عمرشان، هر ماه یک بار داخل فرتان را تمییز کرده تا غذا و روغنهای سوخته ریخته شده بر روی میله ها پاک شوند.


چگونه اجاق گاز و فر را تمیز کنیم و جرم و لکه ها را از بین ببریم؟


11سر دوش آب

حمام ها معروف به محل تجمیع انواع کپک هستند و زنگزدگی هستند. سری دوش آب نیز از این قاعده مستثنی نیست.  این قسمت از دوش، نه تنها با انواع کپک و زنگزدگی پر میشود، بلکه حتی ممکن است  سوراخهای آن توسط  با آهک موجود در آب و باکتری ها مسدود گردد. پیشنهاد میشود که حداقل ماهی یک بار سری دوشتان را با سرکه بشویید.


چگونه سردوشی حمام را تمییز و رسوب زدایی کنیم؟


12پرده های کرکره ای و چوبی

با تمیز کردن ماهانه  پرده های چوبیتان نه  تنها به آنها کمک می کند تا از شکننده شدن و تر شدن آنها جلوگیری میکنید، بلکه همچنین می توانید آلرژی خود را تحت کنترل نگه دارید. با استفاده از این ترفند آسان برای تمیز کردن پرده های چوبی، پرده هایتان را تمیز و عاری از گرد و غبار نگه دارید.

13شیشه های پنجره ها

یکی از موارد  همیشه فراموش شده در خانه های اکثر افراد، شیشه های پنجره هاست. شاید هم علت آن است که شیشه ها خارج خانه هستند و به همین دلیل بی توجه میمانند. پنجره های کثیف میتوانند با انواع کثیفی ها، تارعنکبوت و زنگزدگی پوشیده شوند و باید حداقل سالی 2 بار تمیز شوند.


چگونه پنجره ها و شیشه ها را تمییز کنیم ؟


 

دیدگاه