چگونه اجاق گاز و فر را تمیز کنیم و جرم و لکه ها را از بین ببریم؟

1
28768

چگونه گاز را تمیز کنیم؟ چگونه جرم قطعات چدنی گاز را تمیز کنیم؟ چگونهلکه های قسمت بالای گاز را تمیز کنیم؟ چگونه لکه های چربی را تمیز کنیم؟ سوالاتی که امروز در وبسایت “هاو کن یو” به تمامی آن ها پاسخ خواهیم داد. در هر خانه ای یکی از ملزومات و جود اجاق های گاز است. از آنجایی که این وسایل برای پخت و پز استفاده می شوند مدام با انواع روغن و مواد دیگر در تماس هستند و از طرف دیگر با وجود حرارت ناشی از شعله ها این لکه ها و جرم ها به لکه هایی سمج و غیر قابل پاک کردن تبدیل می شوند که امروز در “هاو کن یو” در یک بررسی کلی تمامی این موارد را بررسی می کنیم.

برای تمیز کردن لکه ها و البته هر یک از اجزای اجاق های گاز با توجه به نوع لکه و دیگر موارد، شما میبایست از یک فرمول و یا ترکیب و روش خاصی استفاده کنید ولی در این مقاله همانند سایر مقالات در وبسایت “هاو کن یو” سعی بر استفاده از ساده ترین روش ها و مواد است. برای بررسی روش ها با ما همراه باشید.

وسایل و تجهیزات مورد نیاز

 

 • دستکش
 • آمونیاک
 • جوش شیرین
 • آرد ذرت یا …
 • سرکه سفید
 • مایع ظرف شویی
 • آب
مراحل:

 

1) اجاق گاز را از برق جدا کنید

چنانچه از اجاق گاز های برقی استفاده می کنید قبل از هر اقدامی میبایست آن را از پریز برق جدا کرده و آماده کنید. اگر از اجاق های گازی استفاده می کنید به سراغ مرحله بعد بروید.

01

۲) تمامی اجزای قابل تفکیک گاز را جدا کنید

در مرحله بعد باید تمامی قطعات و اجزای گاز همانند قسمت های فلزی و چدنی، شعله پخش کن ها و … را جدا کنید تا هر یک به صورت جداگانه تمیز و لکه زدایی کنید. دقت کنید که برخی از قسمت ها مخصوصا در اجاق های برقی به گونه ای طراحی شده اند که به راحتی قابل جدا سازی نیستند، پس بهتر است آنچنان در جدا کردن قطعات خشن برخورد نکنید.

02

حال که تمام قسمت های فلزی را جدا کردید باید تمامی آن ها را در یک ظرف پلاستیکی بزرگ ریخته و سپس در آمونیاک برای ۱۰ تا ۲۴ ساعت قرار دهید تا تمامی لکه ها و جرم ها به مرور زمان از بین بروند. آمونیاک را به راحتی از داروخانه ها و مراکز فروش مواد شیمیایی تهیه کنید. حتما توجه داشته باشید از استنشاق این گاز خود داری کنید و در محیط بسته از آمونیاک استفاده نکنید.

نکته: یکی دیگر از روش های که آن را در کانال وبسایت هاو کن یو منتشر کردیم استفاده از روش آمونیاک و پلاستیک بود. در این روش برای قسمت های چنی که لکه های سمج دارند می توانید مقداری آمونیاک یا حتی سرکه داخل یک نایلون ریخته و سپس قطعات فلزی را داخل آن قرار دهید و درب را گره بزنید یا ببندید و برای چندین ساعت اجازه دهید.

photo_2016-08-16_14-37-27

۳) یک محلول برای تمیز کردن سطح تهیه کنید

حال می توانید برای تمیز کردن سطح گاز بسته به جنس فلزی و یا شیشه ای از تمیز کننده مناسب و آماده موجود در بازار کمک بگیرید که برند های مختلفی برای آن تدارک دیده شده است. اما چنانچه تمایلی به خرج هزینه و یا استفاده از این مواد شیمیایی ندارید اینجا ما در وبسایت “هاو کن یو” سه روش و ترکیب متفاوت برای تمیز کردن سطوح به شما آموزش می دهیم.

 روش اول: سرکه سفید یک گزینه عالی برای پاک کنندگی سطوح است. مقداری سرکه و به همان مقدار آب داخل یک اسپری ریخته و سپس از ان به عنوان محلول تمیز کننده استفاده کنید. خاصیت تمیز کنندگی سرکه بر کسی پوشیده نیست ضمن اینکه سرکه و بوی ان به سرعت از بین خواهد رفت.

03

روش دوم: استفاده از آرد و یا پودر بچه : مطمئنا لکه های روغن یکی از سخت ترین لکه ها برای پاک کردن به شمار می آیند. اما با استفاده از مقداری آرد ذرت یا شاید آرد های دیگر و یا پودر بچه و پاشیدن آن بر روی قسمت های چرب شده گاز، به راحتی چربی با خاصیت جذب بالای آرد ذرت جذب آن شده و سپس با یک دستمال خشک و سپس آغشته به مایع ظرف شویی می توانید به راحتی این لکه ها را پاک کنید.

روش سوم: مقداری جوش شیرین و آب را به نحوی مخلوص کنید که خمیری شبیه به خمیر دندان به دست بیاوید و سپس این خمیر را علاوه بر اینکه برای پاک کردن لکه ها و جرم ها می توانید استفاده کنید برای خطو خش های اجاق گاز هم می توانید استفاده کنید. خمیر را بر روی جرم ها قرار داداه و پس از مدتی با یک دستمال کمی زبر و یا اسفنج خوب تمیز کنید.

photo_2016-08-16_14-38-20

۴) تمیز کردن نهایی قطعات 

پس از اینکه در مرحله شماره ۳ قطعات را در محلول آمونیاک برای مدت مشخص شده خواباندید حال باید تمامی آن قطعات را برای بار آخر تمیز و برق بیندازید. برای این کار دستکش های آشپزخانه با کیفیت فراموش نشود. جرم ها پس از باز شدن در محلول آمونیاک آماده جداسازی هستند. برای این منظور مقدار مایع ظرف ویی را با آب مخلوط و سپس با یک سیم و اسفنج شروع به پاک کردن قطعات کنید. از مواد شوینده مخصوص این کار هم می توانید کمک بگیرید. آن ها را خوب ساییده و سپس ابکشی کنید و اجازه دهید خشک شوند.

05

۵) قطعات را در سر جای خود قرار دهید

پس از خشک شدن نهایی تمامی قطعات حال نوبیت به جا گذاری هر یک از قطعات در سر جای خود می رسد که پیشنهاد می کنیم از خشک شدن تمامی قطعات مخصوصا در اجاق های برقی اطمینان حاصل کنید.

06

نکات : 

 • برای جلوگیری از خش افتادن روی گاز ظروف و قابلمه ها را به جای کشیدن بر روی ان بلند کنید.
 • حتما قبل از پخت و پز و استفاده از ظروف یک نگاهی به کف ظروف بیندازید تا ماده ای یا قسمتی از غذا به ان نچسبیده باشد.

منابع : کانال HowCani ، وبسایت هاو کن یو، wikihow.com

Sending
User Review
2 (4 votes)

۱ دیدگاه

 1. با سلام و تشکر از مطالب مفید شما
  آیا اجاق گازهای لعابی هم با همین روش تمیز می شوند؟

دیدگاه