چگونه می توانید صحیح مسواک بزنید و بوی دهان را از بین ببرید؟

10
4081

مسواک زدن و بهداشت دهان و دندان موضوعاتی هستند که متاسفانه در کشور ما بنابر هر دلیلی کمتر مورد توجه قرار گرفته اند و به آنها بهاء داده شده است حتی بسیار این موضوع را نمی دانند که بهداشت دهان و دندان با سلامتی عمومی بدن آن ها در ارتباط است و به دهان محدود نمی شود  ولی با این حال با داشتن آگاهی و دانش کافی در رابطه با بهداشت دهان و دندان متوجه خواهید شد که نتنها این کار کم هزینه است و از هزینه های میلیونی درمان جلوگیری می کند بلکه با به کار گیری روش صحیح خواهید دانست این کار آن قدر را هم پر دردسر و سخت نیست. با “هاو کن یو” یا “چگونه می توانید” همراه باشید تا شما را راهنمایی کنیم.

همانطور که بالا تر اشاره کردیم مسواک زدن و بهداشت دهان و دندان تنها محدود به زیبایی و سفیدی دندان یا بوی دهان شما نمی شود و شما با یک موضوع کلی در رابطه با سلامت عمومی بدن خود مواجه هستید. زمانی که شما مسواک می زنید یک لایه از باکتری های چسبیده شده به دندان که می توانند باعت پوسیدگی و بیماری های دیگر دهان  و دندان شوند را از بین می برید. اما کم و بیش همه ی ما می دانیم که چرا باید مسواک بزنیم ولی چند نفر از ما با روش صحیح مسواک زدن آشنا هستیم؟ مطمئنا این درصد و یا تعداد بسیار کم است. پس امروز در “هاو کن یو” بر آن شدیم تا به صورت قدم به قدم روش صحیح مسواک زدن را یاد بگیریم.

۱) انتخاب مسواک:

photo_2016-04-03_17-45-04

از یک مسواک با موی نایلونی نرم استفاده کنید. این مسواک می بایست قادر باشد به خوبی جرم های روی و بین دندان را از بین ببرید و این در حالی باشد که به لثه های شما آسیبی وارد نکند و همچنین مینای دندان شما را هم با موی خشن وزبر از بین نبرد. مسواک استاندارد همچنین می بایست در دستان شما به راحتی قرار بگیرند و ارگونومی خوبی داشته باشند. در قسمت سر مسواک هم سایز و اندازه می بایست به گونه ای باشد که به راحتی بتوان آن را در قسمت های مختلف دهان قرار داد مخصوصا برای تمیز کردن دندان های آسیاب عقب.  اگر مسواک به راحتی در دست قرار نمی گیرد یا لثه شما را اذیت می کند و یا به راحتی در فضای انتهای دهان جا نمی شود پس از مسواک استاندارد استفاده نمی کنید.
مسواک های برقی هم گزینه مناسبی به شمار می روند که شاید مخصوصا در مورد تنبل ها مشوقی باشد برای مسواک زدن همه روزه. پس در مجموع تفاوت آنچنانی در رابطه با مسواک های برقی و دستی وجود ندارد.

۲) مسواک را به طور منظم تعویض کنید:

photo_2016-04-03_17-45-10

موهای مسواک پس از گذشت زمان و البته استفاده شدن کارایی خود را از دست می دهند و دیگر مثل روز اول نمی توانند در تمییز کردن دندان ها شما را یاری کنند. هرچند زمان تعویض مسواک به نوع مسواک شما و البته نوع استفاده و زمان استفاده مربوط می شود ولی با این حال تمامی کارشناسان و دندان پزشکان توصیه می کنند نهایتا هر مسواک سه یا چهار ماه یکبار می بایست تعویض شود. یا اگر در زمانی کمتر از این زمان مشاهده کردید که مسواک حالت خود را از دست داده پس زمان تعویض فرا رسیده است.

۳) از یک خمیر دندان فلوراید استفاده کنید:

photo_2016-04-03_17-56-39

این نوع خمیر دندان نتنها در از بین بردن جرم ها شما را یاری می دهد بلکه از مینای دندان شما هم محافظت می کند و  بسیاری مزایای دیگر. البته این نکته را هم فراموش نکنید که این خمیر دندان نباد قورت داده شود یا بلعیده شود چرا که اگر این کار تکرار شود باعث مشکلات سلامتی معده و دستگاه گوارش می شود و این نوع خمیر دندان برای کودکان زیر سه سال توصیه نمی شود. دقت داشته باشید که برای استفاده از خمیر دندان تنها به اندازه یک قطره و مقدار کوچک احتیاج دارید و لازم نیست تمام مسواک را با خمیر دندان پوشش دهید و سپس استفاده کنید. انواع مختلف و برند های متفاوت با اهداف متفاوتی از خمیر دندان موجود است ولی در تهیه و استفاده از خمیر دندان هایی که مخصوص سفید کردن دندان هستند دقت کنید.

۴) از نخ دندان استفاده کنید:

photo_2016-04-03_17-45-14

همین بس که استفاده از نخ دندان به همان اندازه و شاید مهمتر از مسواک زدن است. نقاط بسیاری مابین دندان های شما وجود دارد که یک مسواک به تنهایی در پاک کردن این نواحی عاجز است و تنها با استفاده از نخ دندان می توان آن ها را از بین برد. این نکته را توجه کنید که از نخ دندان قبل از مسواک زدن استفاده کنید.
این کار را کمی با آرامش و شکیبایی و دقت انجام دهید تا به لثه ها آسیب نزنید. زمانی که نخ را وارد فضای بین دندان ها کردید به آرامی آن را به دو سوی دندان ها کشیده تا مواد غذایی گیر افتاده در این ناحیه خارج شود. البته خلال دندان ها هم شاید برخی مواقع به کار بیایند و بتوانند به نخ دندان ها کمک کنند ولی هرگز جایگزینی برای نخ دندان ها نخواهند بود.

۵) از مقدار کمی خمیر دندان استفاده کنید:

photo_2016-04-03_17-45-24

همانطور که بالا تر اشاره کردیم پس از انجام نخ دندان، مقداری در سایز یک نخود خمیر دندان بر روی مسواک بزنید، مقدار بیشتر واقعا اضافی است و از بین خواهد رفت حتی استفاده بیش از اندازه باعث می شود مقدار بیشتری از کف و خمیر دندان در دهان شما قرار بگیرد و بلافاصله تمامی خمیر دندان را به بیرون تف کنید.

۶) مسواک را با زاویه ۴۵ درجه نگه دارید:

photo_2016-04-03_17-45-27

حال که نوبت استفاده از مسواک رسید باید بدانید که حالت درست نگه داشتن مسواک به این صورت است که مسواک را با زاویه ۴۵ درجه نسبت یه دندان ها می بایست نگه داست و با حرکات آرام و کوتاه و افقی و یا چرخش شروع به مسواک زدن تنها دندان ها کنید و از کشیدن مسواک یم صورت ممتد بر روی دندان و لثه جلوگیری کنید.

۷) حداقل سه دقیقه مسواک بزنید:

photo_2016-04-03_17-45-27

در هر مرتبه دو یا سه عدد از دندان ها را مسواک بزنید و سپس به سراغ سری بعدی برید. بهتر است از دندان های قابل دید  پایین سمت چپ شروع و به سمتما بقی بروید. برای جواب بهتر پس از چند سری حرکت بالا و پایین  بعد یک سری هم به صورت چرخشی تنها بر روی دندان ها و نه لثه مسواک را بکشید. برای هر سری از دندان ها ۱۵ ثانیه وقت بگذارید و سپس به سراغ سری بعدی بروید.

۸) دندان های آسیاب را مسواک کنید:

photo_2016-04-03_17-44-58

پس از انجام مراحل بالا به سراغ دندان های آسیاب بروید برای این حالت نحوه قرار گیری مسواک تقریبا مشخص است و به همان صورت تخت موازی سقف دهان شروع به شستن دندان های تخت کنید. هر دو سمت و بالا و پایین را مسواک بزنید و و حرکت ۴۵ درجه قبل را برای قسمت های کناری این دندان ها تکرار کنید.

۹) قسمت داخلی دندان ها را بشویید:

photo_2016-04-03_17-45-31

حال نوبت به سطح پشتی دندان های جلو میرسد که آن ها را هم مطابق شکل با این پوزیشن می بایست مسواک  زد و شست. این حرکت ها هم برای دندان های پایین و هم بالا تکرار کنید.

۱۰) زبان خود را مسواک بزنید:

photo_2016-04-03_17-45-35

حال نوبت به زبان شما می رسد. بله زبان، مسواک زدن علاوه بر دندان شامل زبان هم می شود. برای شستن زبان از مسواک کمک بگیرید ولی بسیار آرام و با فشار کم، تا تمام مواد غذایی را از روی آن بر دارید. این مورد از بوی بد دهان هم جلوگیری می کند.

۱۱)دهان را آب بکشید:

پس از انجام مراحل بالا مقدار آب با یک لیوان وارد دهان کرده و سپس دهان را بشویید. برخی از کارشناسان معتقدند که این کار را نکنید و دهان را آب نکشید چرا که اثر باکتری زدای خمیر دندان از بین می رود و برخی دیگر با توجه به مضررات فلورید مخالف هستند و توصیه می کنند دهان را بشویید.

۱۱) از دهانشویه استفاده کنید:

در پایان هم پس از شستن دندان و زیان به سراغ دهانشویه های فلوراید بروید و برای سی ثانیه دهان و دندان خود را بشویید. به هیچ عنوان آن را قورت ندهید.

۱۲) با آب نمک دهان را را بشویید:

این گزینه اختیاری است ولی اگر تمایل داشتید کار خود را تکمیل کنید مقداری آب نمک را در دهان قرقره کنید با این کار آخرین مقدار باکتری های باقی مانده هم از بین خواهند رفت. این کار را هفته ای یک یا دو بار انجام دهید.

نکته ها:

 

 • برخی مسواک ها، مجهز به رنگ متفاوتی در قسمت مو و سر مسواک هستند که از بین رفتن این رنگ نشانه تعویض است.
 • با مسواک زدن زبان خود تا حدود بسیاری بوی بد دهان خود را از بین خواهید برد.
 • زمان انجام نخ دندان قبل از مسوک زدن است.
 • حد اقل دو بار در روز مسواک بزنید
 • زمان صحیح یک بار قبل از خواب و یک بار صبح است
 • مسواک را پس از استفاده باید صورت عمودی قرار دهید تا تمام آب خارج شود.
 •   نهایت دوره استفاده از یک مسواک چهار ماه است.

“استفاده از مطالب این سایت بدونه درج  نام سایت ما،  زشت و شرعا حرام و مصداق سرقت است و با توجه به اینکه به راحتی قابل پیگیری است پیگرد قانونی خواهی داشت”

 

منبع: wikihow

Sending
User Review
3 (1 vote)

10 نظر

 1. با سلام و خسته نباشید، میخواستم از زحمات فراوان شما برای صرف وقت برای تولید محتوای خوب و عالی تشکر کنم. واقعا زحمت میکشید واقعا عالی هستین هم کانالی هم سایتتان عالی… فقط با ارض پوزش، من آون قسمت ۴۵ درجه رو نفهمیدم که چه جور میشه مسواک رو ۴۵ درجه گرفت، ممنون میشم لطف کنید. باز هم ممنون

  • ممنون از شما. باید به صورتی باشد که مسواک را با چرخش مچ دست بالا و پایین کنید بدون حرکت دست به صورت افقی. روش معمول

 2. سلام
  ممنون
  به نظر من با همین روش اگه مسواک زده بشه نیازی به نخ دندان نیست.
  چندین بار تا حال توی رسانه‌ها گفته شده که نخ دندان ضرر داره.
  من خودم فقط مسواک می‌زنم و هر دفعه ۵ دقیقه طول میکشه

 3. سلام همه میگن دهنم بو میده میخواستم بدونم چطوری میتونم بوی دهانم رو کاملا از بین ببرم. اخه وقتی با مسواک میکشی روی زبان زبان میسوزه.

  • بوی بد دهان میتونه به دلیل مشکلات گوارشی هم باشه. برای بررسی به پزشک مراجعه کنید.

دیدگاه