درمان بی انگیزگی و مقابله با بی انگیزگی طرف مقابل داشتن پلن و برنامه، امید، هدف و البته پشت کار است. اینکه چگونه انگیزه داشته باشیم و با انگیزه باشیم نیازمند داشتن یک برنامه هدفمند و مدون در راستای رسیدن به اهداف کوچک و بزرگ است. اگر بی انگیزه هستید حتما هدفی ندارید و اگر هدف دارید مطمئنا برنامه ای برای رسیدن به ان ندارید.

احساس بی‌انگیزگی ناخوشایند است. وقتی شما دچار روزمرگی می‌شوید، هر کاری که در طول روز انجام می‌دهید ( غذا خوردن، صحبت کردن با رییستان، خواندن مقاله…) به نظرتان کسل کننده می‌آید. دیگه میل و رقبت گذشته را ندارید و فقط ساعات و روز ها را یکی پس از دیگری پشت سر می گذارید.

چیزی که باعث به وجود آمدن این احساس می‌شود، داشتن وظایف بی‌شمار و نارضایتی درونی شماست. اجازه ندهید این احساس شما و زندگی‌تان را کنترل کند. با انجام 8 کار ساده، می‌توانید این حس را از بین ببرید و در زندگی‌تان هیجان ایجاد کنید.

لیستی از کارهایی که باید انجام دهید تهیه کنید

گاهی اوقات کارهایی که باید انجام دهیم بسیار زیادند، همین امر ممکن است اشتیاق به کار را از شما بگیرد. مخصوصاً این روزها که تعداد بی شمار ایمیل‌ها به وظایفی که به ما محول شده، اضافه شده است. به همین دلیل من لیستی از کارهایی که باید انجام بدهم تهیه کرده‌ام. این لیست شامل کارهای اصلی و مهمی ست که باید انجام بدهم. کارهای کوچک را در پایان روز یا در وقت اضافه بین کارهای دیگر انجام می‌دهم.

برای تهیه این لیست، می‌توانید از گوشی، لپ‌تاپ یا یک تکه کاغذ استفاده کنید. هر کدام که برایتان راحت‌تر است. وقتی هر شب کارهایی که روز بعد باید انجام دهید را می‌نویسید، فردا برای انجام کارها آماده خواهید بود.

اولویت‌های خود را بشناسید و دوباره کنترل زندگی‌تان را به دست بگیرید. هیچ چیز به اندازه حس کارآمد بودن به پیشرفت مردم کمک نمی کند. پس این لیست را تهیه کنید و بگذارید حس کارآمد بودن جای تنبلی را بگیرد.

از شبکه‌های اجتماعی دوری کنید

شبکه اجتماعی گاها کسب و کار شما هستند، گاهی وسیله یادگیری و گاهی هم تنها سر گرمی. اگر مورد مصرف شما مورد اخر است باید دقت کافی را در رابطه با زمان و وقتی که برای این وسیله سرگرمی می گذارید، داشته باشید.

در حالت اخر بیایید قبول کنیم اکثر ما، به دور از چشم رییسمان، تلگرام یا اینستاگرام خود را چک می کنیم. گرچه نگاه گذرا و گاه به گاه به شبکه های اجتماعی به نظر بی ضرر می آید، اما در واقع این کار انگیزه شما برای انجام کارهای اصلی و مهم را از بین می برد. ضمن اینکه تمرکز و دقت شما را هم دچار مشکل می کند.

بر اساس مطالعات انجام شده در ارواین، اگر در حین انجام کار حواسمان پرت شود، 25 دقیقه زمان لازم است تا دوباره تمرکزمان را به دست آوریم. به تمام دقایق تلف شده هنگام چک کردن مطالب دوستانمان در شبکه‌های اجتماعی فکر کنید. به خاطر داشته باشید وقت شما واقعی‌تر و باارزش‌تر از اخبار به روز مردم است، پس وقتتان را سازنده کنید و چک کردن شبکه های اجتماعی را کنار بگذارید. حتماً احساس خیلی بهتری خواهید داشت، من تضمین می کنم.

به چیزهایی فکر کنید که از داشتنشان شکرگذارید

به آنچه که دارید توجه کنید، نه آنچه که آرزوی داشتنش را دارید. کامپیوتر، گوشی موبایل، تلویزیون، کولر، بخاری، یخچال، خانه… این‌ها چیزهایی هستند که باید به خاطر داشتنشان سپاس گذار باشید. اما اولین و مهم‌ترین چیز، سلامتی شما و توانایی خواندن این مقاله است. آیا می‌دانید موقعیتتان چقدر عالی است؟ پس چه چیز شما را از تلاش برای داشتن زندگی رؤیایی‌تان باز می‌دارد؟

هرچقدر زودتر به ارزش داشته‌های کوچکتان پی ببرید بهتر است و انگیزه شما برای زندگی بیشتر می‌شود. مثلاً برای خودتان، یادداشت تشکر برای تمام چیزهایی که دارید بنویسید.

کاری را انجام دهید که خوشحالتان می کند

بر اساس مطالعات انجام شده در دانشگاه واریک، احساس خوشحالی 12 درصد کارآمد بودن افراد را افزایش می‌دهد. خوشحالی باعث انرژی بیشتر، یادگیری سریع‌تر، تصمیم گیری بهتر و همکاری بهتر با دیگران می‌شود.

چطور احساس خوشحالی کنیم؟ کتاب مورد علاقه تان را بخوانید، به دوست صمیمی‌تان تلفن کنید، برای خودتان یک فنجان قهوه درست کنید. برای ایجاد حس خوشحالی راه‌های زیادی وجود دارد.

تحرک بدنی خود را افزایش دهید

آیا ورزش می‌کنید؟ آیا از خانه خارج می‌شوید؟ اگر نه، شما باید یک فعالیت فیزیکی برای خودتان در نظر بگیرید.  خود ورزش به تنهایی اعتماد به نفس و البته انگیزه به همراه دارد. این کار باعث می‌شود ذهن شما از استرسی که به دلیل ناتمام ماندن کارهایی که لیست کرده‌اید به شما وارد شده، رها شود. بدنتان را قوی کنید، ذهنتان نیز قوی خواهد شد.

از کم شروع کنید

گاهی علی رغم تلاش زیاد نتوانیم کاری را که شروع کرده‌ایم به پایان برسانیم. این عدم موفقیت ممکن است به فشار زیادی باشد که به خود وارد می‌کنیم. بهتر است با قدم‌های کوچک شروع کنیم.

مثلاً به جای نوشتن یک کتاب، یک صفحه بنویسید. عادت کنید به نوشتن 100 کلمه در روز، سپس این تعداد را به 200 برسانید، سپس 300 کلمه و بالاخره یک صفحه بنویسید. با گذر زمان موفق به نوشتن یک فصل خواهید شد.

این ایده شما را به سمت رسیدن به اهداف کوتاه مدتتان سوق می‌دهد، متعاقبا هیجان بیشتری برای انجام کارهای بزرگ‌تر در آینده خواهید  داشت.

هدف‌های بزرگ داشته باشید

بله، درسته که باید از کم شروع کنید، ولی هدف بزرگ داشته باشید. به این معنا که همیشه مشخص کنید دقیقاً چه می‌خواهید. مهم‌تر از همه تلاش کنید قدم به قدم به اهدافتان برسد. اگر فقط رؤیا ببافید و به رویایتان نرسید، به هیچ جا نخواهید رسید. اهداف بزرگ را به اهداف کوچک تر تقسیم کنید و به وسلیه آن ها به اهداف بزرگ تر دست پیدا کنید.

اگر هدفتان اتمام دانشگاه است، این هدف را به بهترین بودن در کلاس گسترش دهید. اگر می خواهید یک بلاگر موفق شوید، برای جلب توجه تدوین‌گرهای سایت‌های معتبر تلاش کنید تا مقاله های شما را منتشر کنند.

اینکه بدانید قرار است چه چیز مهمی به دست آورید، باعث ترغیب شما در انجام هرچه بهتر کارهایتان می‌شود.

زمانی را به تفریح اختصاص دهید

«تفریح کن» به هیچ وجه یک نصیحت تنبلانه نیست. گاهی اوقات زمانی که برای انجام یک کار صرف می‌کنیم، خیلی بیشتر از زمانی ست که برایش در نظر گرفته ایم. همین باعث رنجش خاطر ما و درنتیجه بی انگیزه شدن ما می شود. به همین دلیل دانستن اینکه کی و چگونه باید از کار دست بکشیم خیلی مهم است.

در این مواقع، به پیاده روی بروید. به دیدار دوستی بروید. یا حتی در خانه بمانید و سریال مورد علاقه تان را تماشا کنید. مغز شما به اندازه سایر اندام ها به استراحت نیاز دارد.

مقالات مرتبط


چگونه انگیزه داشته باشیم و با انگیزه بمانیم ؟