کم کم به فصول گرم و پر تابش سال نزدیک می شویم و استفاده از عینک های آفتابی یک امر بدیهی است که جدای از اینکه به زیبایی و ظاهر شما کمک می کند وظیفه مهم تری بر دوش این عینک های آفتابی نهاده شده است که آن ها محافظت از چشم شما در برابر اشعه های مضرخورشید است. اما اگر شما در خرید این عینک ها دقت نکنید نتنها از چشم خود محافظت نکرده اید بلکه با خرید عینک آفتابی بی کیفیت به چشمان خود هم آسیب خواهید رساند. پس برای تشخیص عینک با کیفیت از نوع تقلبی و بی کیفیت با به “هاو کن یو” یا “چگونه می توانید” همراه باشید.
همانطور که می دانید برند های معروفی سازنده  عینک های آفتابی هستند که از سمت دیگر، کپی ها و محصولات تقلبی آن ها هم به وفور یافت می شود. در هاو کن یو هم به نحوه شناخت عینک با کیفیت به صورت عمومی و معمول می پردازیم و هم نحوه تشخیص یک برند معروف سازنده عینک آفتابی از نوع تقلبی اش را بیان می کنیم. با ما همراه باشید.

1عینک با یو وی “UV” بالاتر انتخاب کنید

اشعه ماوراء بنفش که برای چشم مضر است و از جانب خورشید ساطع می شود دارای ۲ طیف است که با نام های UVB و UVA  می باشند که اشعه یو وی بی از لایه های جوی عبور و می تواند به پوست و چشم آسیب برساند. اگر تماس چشم با این اشعه مداوم باشد می تواند باعث مشکلات عدیدی برای چشم شما و گاها صدمات جبران نا پذیری شود. وظیفه عینک های آفتابی جذب این اشعه مضر و محافظت از چشمان شماست که هر چقدر عدسی عینک مقدار بالا تری اشعه را جذب کند با کیفیت تر است. مقدار قابل قبول برای یک عینک، یو وی بالای ۹۵درصد است و کمتر از آن برای یک عینک آفتابی قابل قبول نیست. پس بر اساس علامت و عددی که بر روی عینک زده می شود باید عینک آفتابی در یک عدد ایده ال ۹۸ درصد از اشعه یو وی بی را جذب کنید. این عدد را معمولا بر روی فریم و یا قاب یا لیبل عینک می بایست پیدا کنید.

2به لیبل یا کارت عینک دقت کنید

همراه عینک های آفتابی یک کارت یا لیبل و با بر چسبی ارائه میشود که اطلاعات مهمی بر روی آن نوشته می شود که این اطلاعات شامل مقدار و یا درصد جذب یو وی ، درصد خش پذیری عدسی، و .. است که یک عینک خوب نتنها می بایست این اطلاعات را همراه خود داشته باشد بلکه به طور مثال در مقابل خش مقاوم و جذب یو وی بالا داشته باشد. عدم ارائه این اطلاعات همراه عینک سندی بر عدم اصالت و کیفیت عینک است.

3فریم پلاستیکی را با دقت بررسی کنید

وجود فریم پلاستیکی به هیچ عنوان دلیلی بر بی اصالتی یا اوریجینال نبودن یک عینک نیست و بسیاری از عینک های با کیفیت با فریم پلاستیکی عرضه می شوند اما نه هر پلاستیکی. سازندگان معروف، عینک های آفتابی را با بهترین کیفیت و ظرافت عرضه می کنند که شما با نگاه و لمس کردن این فریم می بایست این کیفیت و ظرافت را کشف کنید. وجود هر گونه موج، نقطه یا جوش، خط و خش، وجود مواد اضافه یا خط قالب و هر چیزی که عدم کیفیت متریال یا مواد به کار رفته در ساخت فریم را اثبات کند مهر تاییدی بر بی کیفیتی عینک است. پس به راحتی با یک بررسی ساده فریم می توانید عینک با کیفیت را تشخیص دهید.

4عینک را کمی بازی دهید

عینک را بسته و از ناحیه دسته ها در دست بگیرید و شروع به چرخاندن کنید و سپس با دقت و به آرامی چند سانتی متر بالا و پایین پرت کنید، وجود هر گونه لقی و عدم انسجام و یا سر و صدا غیر طبیعی خود دلیلی بر پایین بودن کیفیت است. عینک های با کیفیت و اریجینال منسجم هستند و ساختار نسبتا محکمی دارند.

5بررسی لنز و عدسی عینک

عینک های با کیفیت هم با عدسی پلاستیکی و هم با عدسی شیشه ای ارائه می شوند، با اینکه عدسی شیشه ای نشان از کیفیت بیشتر است ولی عدسی با کیفیت پلاستیکی هم اگر مرغوب باشد دقیقا همان وظایف عدسی شیشه ای را انجام می دهد. پس عدسی پلاستیکی ربطی به بی کیفیتی با فیک بودن عینک ندارد. با این حال شما با چند ضربه ناخن و بررسی شفافیت می توانید به شیشه ای بودن لنز پی ببرید و شیشه ای بودن خود نشانی از کیفیت بالاست با این حال اگر هم لنز پلاستیکی بود به شفافیت و با کیفیت بودن جنس دقت کنید.

6تست حرکت

برخی از عینک فروشی ها برای بررسی کیفیت لنز تستی انجام می دهند و آن هم نگاه به لنز و تکان دادن عینک در مقابل یک صفحه طرح دار است. وقتی شما عینک را در مقابل صفحه طرح دار تکان می دهید نباید اشکال به هم ریخته و کج و ماوج شوند.

7تست امواج کنترل

شما همچنین برای بررسی عینک با کیفیت می توانید یک ریموت یا کنترل تلویزیون را پشت عینک بگیرید و سپس از کنترل استفاده کنید. اگر کنترل از پشت عینک عمل نکرد این خود نشانی از با کیفیت بودن لنز و عینک است.

8مارک و لیبل گوشه لنز

بسیاری از سازندگان معروف عینک های آفتابی از جمله “Ray Ban” از یک بر چسب یا لیبل کوچک در گوشه لنز استفاده می کنند. این بر چسب خود کمک بزرگی برای تشخیص اصل بودن این برند است. این بر چسب ها می بایست دارای نوشته واضح و نازک باشند و البته بر چسب بسیار پایدار باشد و به راحتی جدا نشود ضمن اینکه این برچسب ها در مقابل خط و خش ها هم مقاوم هستند.

9نشان های خاص و مخفی

عینک های معروف از جمله “Ray Ban” که ذکر کردیم دارای یک نشان تقریبا مخفی هستند که یک علامت از دو حرف اول برند بر روی دو قطعه ای که بر روی بینی قرار می گیرند وجود دارد. این نشان به راحتی قابل مشاهده نیست و شما می بایست با نور بیشتر و کمی دقت آن ها را پیدا کنید. اما عدم وجود این مورد در عینک های “Ray Ban” نشانی بر تقلبی بودن آن هاست.

10سایر موارد

علاوه بر مواردی که ذکر کردیم نکات دیگری از جمله نوشته شدن مدل بر روی دسته از سمت داخل، کیف ودستمال با کیفیت، دفرچه کوچک همراه و … هستند که همگی می توانند به شما برای پیدا کردن عینک با کیفیت کمک کنند.

11ترفند

یک ترفند هم در کانال معرفی و ارائه کردیم که برای ثابت کردن و جلوگیری از شل شدن و احیانا افتادن پیچ است که شما می توانید از برق ناخن برای ثابت کردن این پیچ ها استفاده کنید.

12نکته ها

 • برای خرید عینک به چشم پزشک و یا عینک فروشی معتبر مراجعه کنید.
 • عینک مناسب شرایط خود تهیه کنید چرا که هر رنگ و نوع عینک مناسب شرایط خاص است به طور مثال عینک هایی یا رنگ زرد برای هوای مه آلود و البته سرعت چه وسیله و چه ورزش، رنگ دودی و خاکستری برای رانندگی و مصارف عمومی، و رنگ قهوه ای هم مصارف عمومی و….
 • خرید عینک با کیفیت یک ضرورت است و می بایست از چشم خود محافظت کنید.
 • معمولا عینک های تقلبی چینی و عینک های با کیفیت ساخت ایتالیا هستند.
 • راه تشخیص درجه جذب یو وی تنها استفاده از دستگاه یو وی متر است که در عینک فروشی های معتبر به راحتی یافت می شود.
 • عینک می بایست یه صورت کامل چشم شما را پوشش دهد.

 

 

Sending
User Review
2.21 (29 votes)

12 نظر

 1. مرسی از توضیحات خوبی که دادید منم نت رو خیلی گشتم واسه یه جایی که بشه عینک اورجینال خرید ینی دنبال عینک آفتابی اصل بودم.توصیه میکنم به وبسایت ترندی تد یه سر بزنید اگر دنبال عینک اورجینال هستید.

 2. من یه عینک برند Mont Blanc خریدم ۱۶۰ تومن
  رفتم دیدم تو سایت زده ۸۰ دلار!
  چرا قیمتا اینجوریه؟!!!
  عینکه گرون شده یا من ارزون گرفتم؟!
  راستی کردستان خریدم

 3. اح… اونی که گرفتی به تومن بود و اونی که تو سایت دیدی به دلار

 4. کاملا اشتباه و غیر علمی گفته شده. من به عنوان یک اپتومتریست و فردی که حداقل ١٠ سال در زمینه عینک سررشته دارم بهتون تظمین میدم هیچکدوم از مواردی که گفته شد دلیل بر اصل بودن یک عینک نیست. تنها راه متوجه شدن عینک اصل از نمونه های های کپی برای خریداران خرید از مراکز معتبر همراه با کارت گارانتی های معتبر شرکت های انحصاری داخلی هست و برای فهمیدن اصل بودن به تجربه بسیار بالا نیاز است

 5. دوستانی که مایلند به ایمیلم پیام بدهند تا بگم شرکت هایی که عینک اصل رو دارند با چه برندی در ایران گارانتی می شوند

 6. سلام من قرار عمل لیزیک انجام بدم دنبال یه عینک افتابی عالی هستم کمکم میکنید

 7. سلام
  عینک‌های اصل، شماره سریال چاپ شده روی دسته عینک در وب سایت تولید کننده درج شده.
  فقط حواستون باشه، که وب سایت تولید کننده باشه، نه فروشنده.

Comments are closed.