اگر جزو افرادی هستید که علاوه بر طبیعت گردی به عکاسی از طبیعت هم علاقه دارند، این مقاله مخصوص شماست. ثبت لجظه های زیبا و مناظر بکر میتواند یک ایده فوق العاده باشد. در این مقاله از هاو کن یو قصد داریم تا شما عزیزان را با تکنیک ها و ترفند های عکاسی در طبیعت آشنا کنیم.

عکس گرفتن از منظره هم برای حرفه‌ای ها و هم برای آماتورها لذت‌بخش است. ثروتی از مناظر طبیعی پرشده با زیبایی وجود دارد که همیشه با فصل ها تغییر می کند. برای اینکه تصاویر بی‌روح و معمولی نگیرید از این ترفندهای عالی عکاسی منظره استفاده کنید. ضمنا در صورت علاقه میتوانید آموزش زیر را در رابطه با عکاسی پرتره ببینید:

برای درک بهتر عکسها و تکنیک های زیر، مشخصات عکسها نوشته شده است. میتوانید در زیر عکس ها تنظیمات دوربین در هنگام عکاسی این منظره ها را مشاهده کنید.

در عکس عمق بسازید

عکاسی طبیعت www.howcanu.com

زمانی که در حال عکس گرفتن از یک منطقه هستید. سعی کنید حسی عمیق با تمرکز بر تمام عناصر مختلف تصویر ایجاد کنید. برای انجام این کار به دیافراگم بسته از ۱۶ تا ۲۲ f نیاز دارید چون این دیافراگم اشیای جلو و پشت ما را واضح و دقیق نگه می‌دارد. دوربین‌تان را روی سه پایه قرار دهید (این کار از لرزیدن دوربین جلوگیری می کند) زمانی که از یک روزنه کوچک استفاده می کنید، طبیعتا نور کمتری وارد لنز شده و به صفحه CMOS برخورد میکند.


چگونه دوربین حرفه ای بخریم ؟


از لنز زاویه واید استفاده کنید

عکاسی طبیعت www.howcanu.com

لنزهای زاویه واید برای عکاسی منظره اولویت دارند از این جهت که می توانند دید گسترده تری را نشان دهدند. از این جهت حس فضای گسترده را بوجود می آروند. علاوه بر این لنزهای زاویه واید عمق بهتری از زمینه می دهد و به شما اجازه می دهد تا شات های سریعتری بگیرید زیرا نور بیشتری برای آنها استفاده می‌شود. تصویری به ابعاد ۱۶ fهم منظره جلو و هم منظره پشت را واضح می کند. به‌خاطر بسپارید تا زوایای جالبی از عکاسی را تجربه کنید.

از فیلترهای عکاسی استفاده کنید

عکاسی طبیعت www.howcanu.com

برای گرفتن بهترین عکس ممکن می توانید از دو فیلتر در عکاسی منظره استفاده کنید. فیلترهای متقارن آسمان را تیره می کنند. در نتیجه رنگ های آبی را در تضاد با رنگ های سفید ابرها ایجاد می‌زنند. فیلترهای تراکم خنثی (ND) از نورهای زیاد به داخل دوربین جلوگیری می کنند این کار در روزهایی که روشن است و دوربین نمی تواند شات سرعت پایین به شما بدهد (ممکن است بخواهید حرکت آسمان و آب را ثبت کنید) مفید است.

عکاسی از جسم در حال حرکت

عکاسی طبیعت www.howcanu.com

اگر میخواهید از یک آب روان عکس بگیرید، کافیست تا با استفاده از تکنیک شاتر باز، آبی سفید و براق تولید کنید. یک راه برای انجام این کار استفاده از دکمه S (یا اولویت با شاتر) است. این دکمه که با علامت S نمایش داده میشود، میتواند زمان باز ماندن شاتر را تغییر دهد. در این زمینه شاتر باز تا ۲ ثانیه را انتخاب کنید. علاوه بر این می توانید از حالت AV (اولویت دیافراگم) استفاده کنید. برای انجام این کار دیافراگم کوچک ۳۲ f را انتخاب کنید (که عموما نیاز به نور بیشتری دارد).

نکته
اگر قصد دارید تا در روز از تکنیک شاتر باز استفاده کنید به یاد داشته باشید تا از فیلتر های ND استفاده کنید. این فیلتر ها موجب محافظت از لنز شما وصفحه CMOS شما در نور زیاد آفتاب  خواهند شد.

این نکته را نیز به یاد داشته باشید. برای عکس گرفتن با تکنیک شاتر باز حتما از سه پایه استفاده کنید تا تصاویرتان واضح و دقیق بمانند.


چگونه در شب عکسبرداری کنیم ؟


از آب به عنوان آینه استفاده کنید

عکاسی طبیعت www.howcanu.com

آب در نور مهارشده می تواند افکتها و بارتاب های زیبایی ایجاد کند. بهترین زمان برای این نوع شات ها در دو ساعت طلایی است که ساعت اول بعد از طلوع آفتاب و ساعت دوم قبل از غروب آفتاب است. دوربین تان را روی سه پایه قرار دهید. تنظیمات دوربین را روی حالت S یا (اولویت با شاتر) قرار دهید. اجازه دهید دوربین خودش روزنه درست را انتخاب کند.


چگونه دوربین حرفه ای خود را تمییز کنیم ؟


اگر قصد دارید که تصویر شارپ بگیرید می توانید ISO را بالا ببرید اگرچه ISO125 نقطه شروع خوبی است.

از انسان نیز در عکاسی منظره استفاده کنید

عکاسی طبیعت www.howcanu.com

منظره فقط طبیعت نیست. چرا نباید انسان هم در آن باشند؟ زیبایی یک منظره می تواند با یک بچه بامزه در حال دویدن یا راه رفتن میان گلها کامل شود. قانون یک سوم  را بخاطر بسپارید و فردی را در موقعیتی خارج از مرکز قرار دهید تا منظره جالبی خلق کنید.

از شاتر سرعت بالا استفاده کنید اگر می خواهید اتفاق یا رویدادی را در لحظه ثبت کنید (فریز کنید) و اگر می خواهید حرکت را ثبت کنید از شاتر سرعت پایین استفاده کنید.

قانون طلایی اندازه ها در عکاسی

عکاسی طبیعت www.howcanu.com

این قانون به قانون طلایی یا قانون یک سوم معروف است. برای استفاده از قانون یک سوم چهار خط را در نظر بگیرید. دو خط افقی و دو خط عمودی در تصویر که ۹ مربع می سازند. برخی تصاویر با نقطه تمرکزی در مرکز مربع بهتر می شوند، اما سوژه را خارج از مرکز در نقطه ای متقاطع از خطوط تصویر قرار دهید. این کار عکس ترکیبی زیبایی خلق می کند. زمانیکه عکسی ترکیبی با استفاده از قانون یک سوم می گیریداین عکس چشم نواز خواهد بود.

تنظیمات پیشنهادی

  • زمانی که در روز عکس می گیرید می توانید از روزنه کوچکتر ۲۲ f استفاده کنید تا عکسی دقیق تر و واضحتر بگیرید
  • اگر میخواهید حرکت آب افراد یا پرندگان را ثبت کنید از یک فیلتر برای کاهش نور استفاده کنید و سرعت شاتر ها را نیز امتحان کنید. برای عکس گرفتن از آب باید حداقل دو ثانیه انتخاب کنید و برای حرکت حیوان ها و افراد از ۶۰/۱ شروع کنید. شما همیشه باید از سه پایه برای گرفتن این نوع عکس های منظره استفاده کنید.

تجهیزات پیشنهادی

  • در نور روز باید همیشه یک کاور لنز برای جلوگیری از اشعه نور استفاده کنید. علاوه بر این می توانید از فیلتر تراکم خنثی یا فیلتر پلاریزه برای کاهش بازتاب ها و راحت تر دیده شدن آسمان استفاده کنید.
  • اگر می خواهید عکس های خیلی واضحی بگیرید نیاز به سه پایه دارید و همچنین اگر می خواهید حرکات را ثبت کنید.
  • استفاده از فلش میتواند سایه هارا در زنج نزدیک معمولا کمتر از 10 متر حذف کند.

نتیجه گیری

  1. مناظر واقعا برای عکاسان جالب است و علت آن نیز بدیهی است. شما علاقه دارید که خارج از منزل در فضای باز و طبیعت وقت بگذرانید.
  2. صبور بودن به اندازه انتظار برای شرایط نوری مناسب ضروری و مهم است و زمان هایی خواهد بود که شرایط هماهنگ نیستند. برخی عکاسان ساعت ها می نشینند تا یک عکس خیره کننده بگیرند. این شات جادویی ارزش صرف زمان را دارد
  3. با صبر و کمی تمرین می توانید مهارت خود را افزایش دهید و قادر خواهید بود عکس های خیره کننده ای بگیرید.