لینکدین یکی از بهترین راه ها برای برقراری ارتباط با متخصصین، کارفرمایان و کارجویان و به زبانی دیگر ایجاد شبکه ای از آشنایان در بازار کار و حرفه است. در این شبکه اجتماعی می توانید شرح حالی از خودتان بدهید و مهارت ها، توانایی ها، پیش زمینه و سایر موارد که در جذب مشتری و کارفرما به شما کمک می کند را مطرح کنید. این وبسایت از 200 کشور دنیا نزدیک به نیم میلیارد کاربر دارد. لینکدین آسان ترین و قدرتمند ترین ابزار برای برقراری ارتباط با متخصصین مختلف است و به ما اجازه می دهد که در در زمینه کسب و کار و فعالیت های مرتبط با مهارت های خود در این زمنیه پیشرفت کنیم.

حتما می دانید که در بین شبکه های اجتماعی لینکدین Linkedin تقریبا تمام تمرکزش بر روی یادگیری، کسب مهارت، برقراری ارتباط بین کارفرما و فریلنسر ها و البته ایجاد شبکه ای از افراد مرتبط با مهارت ها، دانش و اطلاعات مشترک است. جایی که می توانید برای پروژه و کار خود متخصص پیدا کنید، از متخصصین کمک و مشاوره بگیرید، خود را به عنوان متخصص معرفی کنید و رزومه کاری خود را در اختیار افراد مختلف قرار دهید و …. .

افرادی که در لینکدین فعالیت می کنند و در این شبکه اجتماعی حضور دارند معمولا کمتر از سایر شبکه های اجتماعی وقت و انرژی خود را هدر می دهند و با هدف مشخص تری به این شبکه اجتماعی سر می زنند.

برای شروع کار و حرفه ای شدن در لینکدین و نحوه کار آن می توانید با مقاله زیر زیر شروع کنید و توضیحات تکمیلی در رابطه با نحوه کارکرد و حرفه ای شدن در لینکدین را مطالعه کنید.


۱۶ راهکار برای حرفه ای تر کردن حساب کاربری لینکدین (LinkedIn)‌


 

با همه این اوصاف، خیلی ها نمی توانند از قابلیت های این وبسایت یا بهتر است بگویم شبکه اجتماعی به درستی استفاده کنند. خیلی ها می پرسند: چه کسی باید در شبکه ی من باشد؟ با چه کسی نباید ارتباط بگیرم؟  آیا  با هر فردی که می شناسم ارتباط برقرار کنم؟ چه کسانی را فالو کنم و صد ها سوال مرتبط.

متاسفانه این دست روی دست گذاشتن ها باعث می شود خیلی از کاربرها نتوانند آنگونه که باید و شاید از این وبسایت محبوب استفاده کنند. شاید به نظر برسد که با حدود نیم میلیارد کاربر، ایجاد شبکه ای بالای 500 نفر آنقدر ها هم سخت نیست. اما صبر کنید. شما کاربران هاو کن یو می دانید که اینجا در لینکدین یک فرد را با تعداد کانکشن ها یا افرادی که شما را فالو می کنند نمی شناسند. اینجا هم لایک، بازدید کننده و فالوور داریم ولی تعداد ان ها دیگر اهمیتی همچون اینستاگرام، توییتر، و تلگرام را ندارد.

پس اینجا بحث کمیت مطرح نیست، بلکه بحث این است که این افراد باید به شبکه و دایره ی کاری شما مربوط باشند. در این مقاله قصد داریم شما را با 9 نکته در رابطه با استفاده بهینه از شبکه اجتماعی لینکدین آشنا کنیم. همراه ما بمانید. این 9 نکته از شما یک کاربر حرفه ای لینکدین می سازد و در راستای استفاده حداکثری و درست از لینکدین کمک می کند.

1درخواست های کانکشن یا ارتباطتان را اولوئیت بندی کنید

وقتی بر روی لیست “افرادی که شاید بشناسید” اسکرول می کنید تنها به کلیک کردن روی دکمه ی “ارتباط”  یا برقراری کانکشن بسنده نکنید. اگر این کار را بکنید یک درخواست برقراری ارتباط به آن اشخاص ارسال می شود. در عوض، به صفحه پروفایل شخص مورد نظر بروید و در آنجا روی دکمه ی connect کلیک کنید.

با این کار جعبه ای نمایان می شود که به شما اجازه می دهد یادداشتی شخصی را به درخواست خود اضافه کنید. یادداشتی با این مضمون: “خیلی خوشحال شدن هفته پیش در سمینار فلان با شما آشنا شدم. مایل هستید در تماس باشیم؟”. اگر هم کسی را نمی شناسید و می خواهید با او تماس بگیرید، مثلا کسی که در زمینه کاری شما فعالیت دارد اما برای شرکتی دیگر در سمتی دیگر مشغول است، به او پیام دهید و بگویید چرا این پیام را فرستاده اید. مثلا: “من پست های شما را دیده ام و به برخی از کارهایتان هم نگاهی انداخته ام. خیلی از کارهایتان خوشم آمده و مایل هستم در ارتباط باشیم”.

2افراد مرتبط را دنبال کنید

عصر تکنولوژی و اینترنت است. نمی شود ارتباط برقرا نکرد و انتظار پیشرفت داشت. شبکه های اجتماعی مکانی برای برقراری ارتباط است. در قسمت قبل گفتیم با هر فردی که می بنید و تصادفی ارتباط برقرا نکنید ولی شما در یک شبکه اجتماعی نیازمند برقراری ارتباط هستید.

قبول داریم که بعضی جاها واقعا هیچ چیز جای اینترنت را نمی گیرد. اما چه بخواهیم چه نخواهیم ایجاد شبکه ای از افراد، هنوز هم به روال قبل با ارتباط رخ به رخ بهتر جواب می دهد. تا به حال شده با کسی در سمینار، کنفرانس یا نمایشگاه آشنا شده باشید؟ یا با مدیر یک کافی شاپ، پزشک، همکلاسی، مدرس و از نزدیک آشنا شده باشید؟ بسیاری از ما با همکاران و کارفرمایان خود اینگونه آشنا می شویم: در محلی مشخص و با ارتباط چهره به چهره و سنتی! بنابراین وقتی با یکی از این افراد آشنا شدید، می توانید آنها را در لینکدین هم پیدا کرده و دنبالشان کنید.

بدانید با چه افرادی، با چه روزمه، مهارت و تخصصی و در چه زمینه ای قرار است ارتباط برقرار کنید. هدف مشخصی برای برقراری ارتباط و فالو کردن هر فرد داشته باشید

3در لینکدین اهداف مشخص ماهانه برای رشد وضع کنید

اگر بخواهید ظرف مدت کوتاهی، شبکه ی خود را از 100 نفر به بالای 500 نفر برسانید کار سختی  و البته چالش برانگیزی پیش رو خواهید داشت. در لینکدین افراد با دقت بیشتری درخواست های ارتباط را می پذیرند.

اما اگر این کار را ظرف چندین هفته یا چندین ماه انجام دهید و برنامه و هدف مشخصی داشته باشید کار راحت تر می شود.

مثلا هدف خود را تعیین کنید که ظرف مدت دو هفته 175 نفر را به شبکه خود اضافه کنید. و سپس دو هفته بعد همین عدد را اضافه کنید. بدانید چه افراد با چه تخصص های علاقه مند به برقراری ارتباط با شما هستند. فراموش نکنید که راز رسیدن به اهداف واقع بینانه بودن است. البته نباید از یاد ببرید که لینکدین هم مانند همه پدیده های اجتماعی آداب خود را دارد. بنابراین هرگز مزاحم افراد نشوید و برای بیش از تعداد معینی پیام نفرستید.

مهم تر از همه انتظار نداشته باشید همه افراد به درخواست شما جواب دهند. شاید آنها برای برقراری ارتباط آادابی داشته باشند و این سوالات را بپرسند:

  • آیا من شما را می شناسم؟
  • آیا آشنای مشترکی داریم؟
  • شرکت شما را می شناسم؟
  • به لحاظ جغرافیایی در یک بازار کسب و کار می کنیم؟

و مثلا اگر فرد نتواند به یک یا چند تا از این سوال ها جواب مثبت دهد جواب درخواست شما را نخواهد داد.

4برنامه مشخصی برای اشتراگ گذاری و پست گذاشتن داشته باشید

این نکته بدون شرح است. طبیعتا وقتی یکی از افراد روی آپدیت شما کامنت می گذارد یا آن را به اشتراک می گذارد و یا لایک می کند همه افرادی که او با آنها در ارتباط است هم پست شما را می بینند. بنابراین تعداد افراد بیشتری شما را می شناسند. اگر به طور مرتب و متناوب پست بگذارید، فرصت های بیشتری خواهید داشت. البته اعتدال هم رعایت کنید وزیاده روی نکنید. برنامه مخص محتوا های با کسفیت و متناسب با مهارت های خود استفاده کنید. سعی کنید در این شبکه اجتماعی خیلی درگیر محتوا های بی ارتباط با کسب و کار و یا مهارت های خود که جنبه سیاسی اجتماعی دارند نشوید. مگر اینکه حوزه فعالیت شما در این زمینه باشد.

5در لینکدین از محتوا های چند رسانه ای کمک بگیرید

شما در لینکدین می توانید از تصاویر، مقالات، متن و .. استفاده کنید. بخش جذاب تصاویر هستند که می توانند شامل اینفوگرافیک ها، لیست های مقایسه ای و .. باشند.

اگر از تصاویر برای پست های خود استفاده کنید افراد بهتر با پست هایتان ارتباط برقرار می کنند. تحقیقات نشان داده که محتوای بصری 11 بازدید به بازدیدها می افزاید. بنابراین فقط به لینک گذاشتن بسنده نکنید و عکس را هم شامل کار خود کنید.

اگر امکان تهیه و تولید ویدئو های اختصاصی دارید از این کار دریغ نکنید. شک نکنید با ویدئو های اختصاصی دید کانکشن های شما نسبت به شما و اکانت شما متفاوت تر خواهد شد. حتی اگر امکان تولید ندارید، ویدئو های جذاب که آمار و آرقام ارائه می دهند و یا جنبه آموزشی دارند و البته مدت زمان آن ها خیلی زیاد نیست از شما فردی شاخص خواهد ساخت.

6در لینکدین با افرادی که با آنها ارتباط دارید تماس بگیرید

اگر این کار را بکنید پروفایل شما مستقیمادر جلوی شبکه ی آنها قرار خواهد گرفت؛ فقط کافی است پست های آنها را لایک کرده و یا برای آنها کامنت بنویسید. زیر پست آنها از آنها تشکر کنید و بگویید که افکار و نظرات او چقدر شبیه شماست. البته این را صادقانه بگویید! در ضمن این کامنت، سوالی هم مطرح کنید که بتوانید تماس را ادامه دید.

7آدرس لینکدین خود را در سایر شبکه های اجتماعی تبلیغ کنید

زمان مارکتینگ فرار رسیده است. چه از تلگرام، توییتر یا اینستاگرام استفاده کنید یا فیسبوک و …، جایی برای شرح حال شما در آن وجود دارد. می توانید از این جا برای قرار دادن لینک لینکدین خود استفاده کنید تا افراد بیشتری در دایره آشنایانتان قرار بگیرند. همچنین اگر شبکه اجتماعی ندارید می توانید پروفایل لینکدین خود را امضای ایملتان اضافه کنید.

 به صورت کلی هر کجا احساس می کنید افراد آشنا یا علاقه مند به تخصص و مهار ت شما حضور دارند می توانید از لینک پروفایل لینکدین خود کمک بگیرید و افراد بیشتر و مرتبط تری را به سمت خود فرا بخوانید .

8کلمات کلیدی در پروفایل

مانند بهینه سازی موتور جست و جو یا سئو، لینکدین به شما این فرصت را می دهد که مخاطب را بر اساس کلمات کلیدی جذب کنید. بنابراین تک تک کلمات اهمیت دارند. از عناوین مختلف برای شغل خود استفاده کنید. مثلا اگر به شغل مدیر محتوا اشتغال دارید، وظایف کاری تان تنوع است و کپی رایتر، ویراستار وبسایت، نویسنده، مترجم، بلاگر و نظایر این را در بر می گیرد.

9مقاله منتشر کنید

معمولا افراد مقالاتی که وبسایت های دیگر نوشته اند را به اشتراک می گذارند. بهتر نیست خودتان دست به قلم شوید و بنویسید؟ نوشتن مقالات به عنوان محتوای بومی روی پروفایل لینکدین یکی از بهترین راه ها برای نشان دادن اعتبار و تخصص شما در یک حوزه ی خاص است.

نکته مهم این است که هر گاه که مقاله بنویسید و منتشر کنید شبکه تان از آن مطلع می شود و فرصت ها برای برقراری ارتباط و نشان دادن برندتان افزایش خواهد یافت. در اینجا هم باید به یاد داشته باشید که هر روز مقاله منتشر نکنید چرا که مخاطب کلافه و خسته می شود.

مقالات مرتبط


چگونه فالوور توییتر را به صورت رایگان افزایش دهیم (50 روش افزایش واقعی فالوور توییتر)

روزانه چند پست در شبکه های اجتماعی قرار دهیم ؟ (تلگرام، اینستاگرام و …)

Sending
User Review
0 (0 votes)

دیدگاه