چگونه مانع از جوش آوردن خودرو شویم و آن را خنک کنیم؟

6
8645

چگونه خودرو را خنک کنیم؟ چگونه مانع از جوش آوردن خودرو شویم؟ و اگر جوش آورد چگونه آن را قبل از آسیب رساندن به قسمت های مختلف خودرو خنک کنیم؟ امروز در “هاو کن یو” می خواهیم در رابطه با تمامی این موضوعات صحبت کنیم که می تواند یک مقاله کامل برای تمام آقایان و خانوم هایی باشد که از خودرو استفاده می کنند. برای بررسی این موارد در قالب یک مقاله کامل با هاو کن یو همراه باشید.

اگر بنابر هر دلیلی آمپر خودروی شما بالا رفته و دمای بالای موتور کم کم برای خودروی شما دردسر ساز شد و از طرف دیگر سیستم خنک کننده خودروی شما توانای مقابله با این گرما را نداشت، حال باید چندین عمل را قبل از آسیب رساندن به خودرو در حداقل زمان ممکن انجام دهید تا بتوانید با این گرما مقابله کنید. در ادامه نکات زیر را رعایت کنید.

 خودرو را متوقف کنید 

۱) خودرو را کنار بزنید:

به محض اینکه متوجه بالا رفتن غیر عادی و بیش از حد دمای موتور از طریق آمپر شدید خودروی خود را در یک مکان کنار زده و متوقف شوید. معمولا آمپر بر روی H و یا بالاتر قرار گرفته و این نشانه خطر است. برخی برای خنک شدن موتور خاموش کردن موتور را پیشنهاد می کنند و لی بهتر است خودرو را اجازه دهید در جا کار کند و آن را خاموش نکنید.

باید توجه داشته باشید که اگر شاهد خارج شدن بخار از زیر کاپوت هستید باید هرچه سریع تر خودرو را متوقف و اجازه دهید در جا ماشین کار کند.

10

۲)کاپوت را بالا بزنید:

به محض اینکه متوقف شدید با دقت کامل و رعایت نکات ایمنی، به آرامی کاپوت را بالا بزنید و تا از این طریق ضمن آماده شدن برای مراحل بعد تا حدودی به خنک تر شدن موتور کمک کنید. دقت داشته باشید که ضمن خطر داغ بودن کاپوت و سایر قطعات باید حواستان به بخار های منتشر شده از رادیاتور و سایر قست ها هم باشد.

08

۳) به هیچ عنوان درب رادیاتور را باز نکنید:

مطمئنا با بالا رفتن دمای موتور بخار با فشار زیاد داخل رادیاتور انباشته شده است و باز کردن این درب رادیاتور با آن حجم بخار انباشته شده یک خطر بسیار جدیست. ضمن داغ بودن باعث پاشیده شدن آب جوش و البته انتشار با فشار  بخار می شود.

07

۴) منتظر بمانید تا کمی خنک شود

حال با استفاده از مقداری آب و ریختن آن بر روی رادیاتور بدونه باز کردن درب آن و یا منتظر ماندن باید دمای رادیاتور را کاهش داده و البته از فشار بخار کم کنید. پس از گذشت زمان مناسب اقدام به باز کردن درب راردیاتور کنید و البته دقت و احتیاط کافی را در نظر داشته باشید.

۵) ضد جوش و یا آب به رادیاتور اضافه کنید.

حال زمان آن رسیده تا اگر ضد جوش در دسترس دارید آن را به رادیاتور اضافه کنید و اگر در دسترس نیست از همان آب کمک بگیرید و تا جایگاه مشخص شده رادیاتور را پر کنید تا کم کم با دمای آب رادیاتور هم خنک و در نتیجه سایر قطعات خنک شوند.

06

 خودرو را برسی کنید:

پس از عادی شدن شرایط حال نوبت آن رسیده تا یک بررسی کلی کنید تا ببینید این گرما صدمه ای به سیستم خنک کننده خودرو زده است یا خیر. در ابتدا به رادیاتوری که قبلا پر کرده بودید دقت کنید که آیا از سطح و حجم آب کم شده است یا خیر. در صورت کم شدن احتمال سوراخ شدن و یا صدمه دیدن هر یک از قطعات وجود دارد. در این رابطه جای بست ها و پیچ ها بر روی هر یک از شلنگ ها و یا محل های اتصالات باید با دقت بیشتر برسی شوند.

05

همچنین اگر با خودرو آشنا هستید می توانید یک نگاه اجمالی به شیر زیر رادیاتور بیندازید تا چک کنید آیا شل و یا باز شده است یا خیر. در نهایت بهترین کار اقدام برای نشان دادن خودرو به نزدیک ترین مکانیکی است تا ضمن برطرف کردن مشکلات از صدمات آتی جلوگیری به عمل بیاید.

آیا باید رانندگی را ادامه دهیم؟:

حال با برسی اجمالی اگر آمپر پایین آمد و پس از پر کردن رادیاتور مشکل خاص دیگری نداشتید به آرامی شروع به رانندگی کنید و این بار با رعایت نکات و البته توجه بیشتر به آمپر مسیر خود را ادامه دهید. ولی چنانچه رادیاتور کاملا خالی شده است و شما احساس می کنید دمای خودرو روند نزولی ندارد باید از رانندگی و رساندن آسیب بیشتر به خودرو جلوگیری کنید و با یک تماس در خواست کمک کنید.

چگونه از جوش آوردن خودرو جلوگیری کنیم

حال که شرایط  را در هنگام جوش آوردن بررسی و نکات مهم و مراحل را ذکر کردیم، زمان آن می رسد که شرایط دیگری را برسی کنیم. تصور کنید که دما بالا رفته است و ناچارا بنابر هر دلیلی باید به مسیر خود ادامه دهید و یا اصلا می خواهید نکات عمومی جلوگیری از جوش اوردن خودرو را بدانید. پس با ما همراه باشید.

۱) کولر را خاموش کنید

اگر در داخل خودرو از سیستم سرمایشی کمک می گیرید پس بهتر است آن را خاموش کنید. سیستم خنک کننده داخلی یک کار مزاعف بر دوش موتور می گزارد و این خود نیز باعث بالا رفتن هر چه بیشتر دمای خودرو می شود.

04

۲) سیستم گرمایشی را به کار بیندازید

این مورد شاید کمی عجیب و غریب به نظر برسد و البته انجام آن در روز های گرم سال کمی سخت، ولی با چرخواندن کلید حرارت بر روی گرما و روشن کردن فن ها با توان بالا شما قادر خواهید بود بخش زیادی از گرمای داخل موتور را به خارج از آن منتقل کنید و تا حدودی بسیار چشم گیر از حرارت ایجاد شده بکاهید. این کار به این دلیل تاثیر گزار است که گرمای قابل توجهی از طریق سیستم گرمایشی از موتور گرفته شده و به بیرون منتقل می شود.

03

۳) یک نگاهتان به آمپر باشد

هنگام رانندگی با این شرایط مدام حواستان نسبت به دمای موتور و آمپر جمع باشد تا با بالا رفتن مداوم گرکا مراحل مناسب که در بالا گفته شد را پیگیری کنید و به خودرو اسیب نزنید.

02

خطر: بالا رفتن دمای بیش از حد حتی به خود موتور و سایر قطعات به راحتی می تواند آسیب بزند.

۴) از ترمز و سرعت گرفتن بپرهیزید:

در این شرایط بهتر است حرکت یکدست با سرعت مشخص داشته باشید و از ترمز های بی مورد و یا سرعت و شتاب گرفتن بی مورد بپرهیزید. این موارد به خودی خود باعث بالا رفتن هرچه بیشتر دمای موتور می شود.

منبع: wikihow

Sending
User Review
2 (3 votes)

6 نظر

 1. مطلب جالب و خوبی بود. حالا یه سوال. کلا نباید ماشین رو خاموش کرد، حتی وقتی که درب رادیاتور رو برمیداریم یا اینکه قبل از ریختن آب رادیاتور ماشین باید خاموش بشه؟؟

  • نباید خاموش شود. همچنین برخی توصیه می کنند اگر خودرو خاموش شود و روشن نشد هر چند ثانیه یک استارت بزنید.

   • ممنون بابت پاسخگویی.
    در این صورت یه سوال دیگه هم پیش میاد. اون هم هواگیری مخزن رادیاتور هست. چون وقتی درب برداشته میشه و آب رادیاتور ریخته میشه به دلیل هوای داخل رادیاتور میزان بسیار اندکی آب وارد شده و سر ریزی پیدا میکند در صورتی که در واقعیت هنوز مخزن خالیست و حالا با توجه به روشن بودن ماشین و همزمان ریختن آب رادیاتور و فشاری که به خاطر جریان آب داخل رادیاتور وجود داره، آیا همزمان باید هواگیری از طریق پیچ مخصوص کنار رادیاتور که با پیچ گوشتی شل و تا خالی شدن هوا انجام میشه، صورت بگیره؟؟

    • روشن نگه داشتن خودرو برای زمانیست که خودرو در ظرای بحرانی است .پس از کاهش دما شما می توانید خودرو را خاموش و رادیاتور را مجدد پر کنید. همچنین مشابه آنچه شما گفتید می توانید از شیر تخلیه رادیاتور برای هواگیری استفاده کنید. اما با یکبار روشن گردن خودرو و به گردش درامدن اب درون رادیاتور، معمولا سطح آب پایین رفته و فضای خالی پر می شود.

دیدگاه