با شروع فصل تابستان و افزایش دمای طاقت فرسا در هر خانه و محلی نیاز به یک کولر یا خنک کننده ی هوا حس میشود. اگرچه در بیشتر خانه ها و مغازه ها کولر های آبی و گازی وجود دارد اما بعضاً بسیاری از آنها پاسخگوی نیاز شما نیستند و یا با قطع برق کار شما را لنگ خواهند گذاشت. در این مقاله از “هاو کن یو” به شما خواهیم آموخت که چگونه می توانید یک کولر دست ساز تمام عیار با وسایل ساده بسازید. قطعات این کولر به وفور در خانه ها یافت شده و در غیر این صورت می توانید با پرداخت مبلغ کمی آن را از فروشگاه های مربوطه خریداری کنید. با ما همراه باشید.

وسایل مورد نیاز
  • یک جعبه ی پلاستیکی یا یک صندوق کائوچویی که برای سرد نگه داشتن مواد غذایی بکار میرود. از. جعبه های نان نیز می توانید استفاده کنید.
  • یک عدد لوله ی pvc به صورت زانویی که از فروشگاه های لوازم ساختمانی میتوانید تهییه نمایید.
  • یک فن یا پنکه ی کوچک سالم که در صورت موجود نبودن در خانه می توانید خریداری کنید.
  • مقداری چسب آکواریوم
  • یک تکه ی یخ بزرگ
  • چاقو یا کاتر تیز برای بریدن و سوراخ کردن جعبه

photo_2016-06-14_19-34-10

روش ساخت

مرحله اول:

١- جعبه را به صورت سر بالا قرار داده و درپوش آن را قرار دهید. همانطور که در تصاویر مشخص است بایستی دو سوراخ به اندازه ی لوله ی پی وی سی و فن پنکه ببرید. پس ابتدا لوله و سپس فن را محکم نگاه داشته و توسط مداد یا خودکار قالب آنها را بر روی در بکشید.

photo_2016-06-14_19-34-01

مرحله دوم:

٢- حال نوبت به بریدن است. در صورتی جعبه از پلاستیک نرم تشکیل شده است میتوان از تیغ موکت بری یا حتی چاقو استفاده کرد در غیر این صورت از دریل و اره استفاده کنید. توجه داشته باشید که سوراخ ها بزرگ تر از حد اندازه گیری شده نباشند چرا که نگه داشتن آنها بر روی درب کاری سخت خواهد بود.

مرحله سوم

٣- پس از سوارخ کردن درب جعبه، بایستی لوله و فن را در جای تعبیه شده قرار داد. اگر لوله در سوراخ لق میزد می توانید از چسب اکواریوم استفاده کنید. در غیر این صورت نیازی به استفاده ی چسب نیست.

photo_2016-06-14_19-33-50

مرحله چهارم

۴- پس از مستقر کردن لوله (که به عنوان کانال کولر استفاده خواهد شد) و پنکه یا فن و بعد از اینکه از استحکام آن اطمینان حاصل کردید، درب جعبه را برداشته و مقداری یخ (که قبلا در فریزر گذاشتید) داخل ظرف ریخته و درب را دوباره ببندید.
می توانید از بطری های آب یخ زده هم استفاده کنید.

photo_2016-06-14_19-34-04

۵- در انتها پنکه را به برق خانگی یا باتری متصل کرده و آن را روشن کنید.

ویدیو :

نکته ها :

  1. این وسیله میتواند جایگزین مناسبی در هنگام نبود برق یا کمبود آب باشد.
  2. در صورتی که پنکه یا فن مورد استفاده ضعیف باشد می توانید از پنل خورشیدی یا باتری های ضعیفتر نیز استفاده کنید.

محتوای این مطلب اختصاص یافته به وبسایت “چگونه میتوانید” و یا “هاو کن یو” است و هرگونه کپی برداری و استفاده ی غیر مجاز شرعا و قانونا غیر قابل قبول است و پیگیری خواهد شد.