اگر اهل گردش و مسافرت هستید یا اصلا به دنبال داشتن یک مشعل یا چراغ خوراکپزی و اجاق برای گرم کردن و پخت و پز هستید اصلا نیاز نیست که چند ده هزار تومن برای خرید یک همچین وسیله ای خرج کنید چرا که امروز در “چگونه می توانید” قصد داریم تقریبا بدونه هزینه و با وسایل موجود در خانه یک اجاق جوچک همراه چه برای گردش و پیک نیک و چه برای استفاده در مواقع ضروری داخل خانه از آن ها استفاده کنیم. برای آموزش قدم به قدم و همراه با تصویر این ترفند با ما همراه باشید.

این چراغ خوراکپزی ساده و یا اجاق کوچک بسیار پر کاربرد و جالب است و شما نتنها برای پخت و پز های ساده می توانید از آن استفاده کنید بلکه برای گرم کردن یا اصلا روشنایی هم می توانید از آن استفاده کنید. برای بررسی مرحله به مرحله ساخت این وسیله کاربردی با وسایل ساده با ما همراه باشید.

وسایل و تجهیزات مورد نیاز:

  1. قوطی نوشابه دو عدد
  2. الکل
  3. پنبه
  4. چاقو یا تیغ
  5. سوزن یا پونز

مراحل:

قوطی ها را برش بزنید

ابتدا می بایست دو عدد قوطی نوشابه مشابه ای که از قبل تهیه کرده اید را از قسمت پایین با دقت و مرتب با یک تیغ یا چاقوی تیز بدونه خم کردن قوطی برش بزنید و از قوطی نوشابه جدا کنید. دقت کنید که ارتفاعی که برای برش در نظر میگیرید نباید خیلی بلند یا خیلی کوتاه باشد. ما قرار است دو انتهای قوطی را به داخل یکدیگر وارد کنیم پس مطابث شکل چیزی حدود سه تا ۴ سانتی متر از انتهای قوطی های نوشابه را برش بزنید و جدا کنید.

photo_2016-04-17_13-06-39

چند سوراخ ایجاد کنید

حال که دو انتهای قوطی را برش زدید یکی از آن ها را در دست گرفته و یا در قوطی دیگری قرار بدهید و سعی کنید در مرکزیت یکی از این قوطی های برش خورده یک به علاوه بزنید و سپس چهار گوشه به علاوه و مرکز آن را ۵ سوراخ بزنید. دقت کنید قوطی را بر اثر فشار خم یا خراب نکنید. دقت داشته باشید

photo_2016-04-17_13-06-33

در قوطی دیگر پنبه قرار داده و متصل کنید

قوطی که در انتهای آن سوراخ زده اید را کنار بگذارید و در قوطی دیگر که برش زده اید مقداری پنبه قرار دهید و سپس آن ها را داخل یکدیگر بکنید به صرتی که از مجموع این دو انتهای برش خورده قوطی یک قوطی کوچک تشکیل شود. دقت کنید که لبه ها تیز هستند و با یک وسیله و کمی فشار لبه ها به داخل میتوانید این کار را انجام دهید و این نکته را فراموش نکنید که لبه های قوطی که سوراخ کردید باید داخل قرار گیرد چرا که این قوطی سوراخ شده قرار است بالای کار باشد و قوطی که پنبه قرار داده اید در پایین.

photo_2016-04-17_13-06-37

گرداگرد قوطی بالا را مجدد سوراخ کنید

پس از اینکه دو قوطی را داخل یکدیگر کردید حال با دقت به وسیله پونز یا چیزی شبیه به آن گرداگرد قوطی که قبلا مرکز آن را سوراخ کرده اید را سوراخ بزنید شما به ۷ تا ۱۰ سوراخ احتیاج دارید.

photo_2016-04-17_13-06-30

داخل قوطی الکل بریزید

حال به آرامی و کمی صبر از قسمتی که سوراخ زده اید الکل را بریزید و اجازه دهید از طریق سوراخ ها وارد قوطی شود و این کار را تا زمانیکه به اندازه کافی پنبه الکل جذب کند و کمی قوطه ور شود ادامه دهید.

photo_2016-04-17_13-06-42

قوطی را روشن کنید

حال کار به پایان رسیده است و با استفاده از یک فندک ابتدا انتهای قوطی را کمی گرم کنید و سپس در بالا به محض گرفتن آتش شعله های زیبای خارج شده از سوراخ ها را مشاهده خواهید کرد. کار ب اتمام رسیده است وشما میتوانید با در نظر گرفتن یک پایه برای آن و گذاشتن ظروف مختلف ان را مهیای استفاده کنید. معمولا ور وسط قوطی هم یک سکه قرار میدهند تا شعله مرکزی اذیت نکند.

photo_2016-04-17_13-06-21

منبع: چگونه می توانید