لذت شغلی برای شما چه معنی و مفهومی دارد؟ چگونه می‌توان از شغلی که دوست نداریم لذت ببریم؟ پاسخ این پرسش‌ها در شما تحول عظیمی ایجاد می‌کند.

این سوال‌ها و سوالات مشابه آن را شاید خیلی از شما، از خودتان پرسیده باشید. در این مقاله از هاو کن یو که از زبان هایدی زک (Heidi Zak) موسس و مدیر عامل شرکت و برند ThirdLove بیان شده است، پاسخ این پرسش مهم بررسی خواهد شد.

اولین شغل تمام وقت من بعد از دانشگاه در یک بانک سرمایه گذاری در نیویورک بود.

من یک تحلیلگر 21 ساله بودم که اولین تجربه خود را در دنیای کسب و کار بدست آوردم. و اگرچه ممکن بود شغل من در نهایت در جهتی کاملا متفاوت طی شود، با این حال زمانی که من در آن نقش مشغول به کار بودم فرصت تجربه‌ی یادگیری خارق العاده‌ای در سطوح مختلف را داشتم. این تجربه شروع لذت شغلی من بود.

آن شغل مرا با ساختار کار شرکت‌های بزرگ آشنا کرد. آن کار نحوه‌ی عملکرد یک مدیر ارشد تیم کاری را در معرض دید من قرار داد. و این مسئله به من آموخت که چگونه می‌خواهم شرکتی را اداره کنم و چگونه نباید آن را اداره کنم.

در هر نقش و شغلی که باشید، همواره بیشتر از آنچه که فکر می‌کنید، یاد می‌گیرید. برخی از مهارت‌هایی که در این مسیر به دست می‌آورید فقط در ادراک شما قابل مشاهده هستند. اما اغلب می‌توانید تلاش کنید تا مطمئن شوید هر روز بیشتر از شغل خود لذت می‌برید، چه آن را دوست داشته باشید و چه از آن متنفر باشید.

در ادامه نحوه‌ی بدست آوردن یادگیری با ذهن باز بدون توجه به آنچه انجام می‌دهید بیان شده است:

هدف ایجاد لذت شغلی در خود است نه کسب مهارت‌های تاکتیکی

افراد غالبا روزانه به جنبه‌های کار خود توجه می‌کنند. آنها مهارت‌های خاص شغلی را که مورد افتخار آن‌ها است و پروژه‌هایی که در حال کار بر روی آن‌ها هستند را دامنه‌ی یادگیری خود می‌دانند.

اما بسیاری از آنچه که شما در یک شغل یاد می‌گیرید، ناشی از کار در آن شرکت بخصوص است. اگر هر روز محیط‌ کاری شما با یکدیگر تفاوت و تمایز داشته باشند، متوجه خواهید شد که چگونه افراد با هم کار می‌کنند، به صورت حرفه‌ای تعامل دارند و موقعیت‌های مختلف را مدیریت می‌کنند. و همین مسائل به ظاهر ساده باعث افزایش لذت شغلی در آن‌ها می‌شود.

به عنوان مثال، هنگامی که در بانک سرمایه گذاری کار می‌کردم. کار اصلی من اغلب تا 5 بعد از ظهر شروع نمی‌شد. اما مجبور بودم تمام روز در شرکت حضور داشته باشم، بنابراین وقت زیادی را برای آشنایی با همکارانم گذراندم. این آشنایی با همکاران کارآمدترین روش برای کار و گذران اوقات بیکاری نبود، اما این امکان را به من می‌داد تا با تیم مدیریتی وقت کافی داشته باشم. از طریق آن‌ها، من یاد گرفتم که چگونه یک شرکت در سطح بسیار بالایی می‌تواند فعالیت کند. همچنین توانستم با طرز تفکر مدیران آشنا شوم و دریابم آن‌ها از چه تاکتیکی بهترین استفاده را می‌کنند، که این کار در نهایت به من کمک کرد تا هنگامی که شرکت خود را راه اندازی کرده بودم در نقش یک مدیر عامل بهترین عملکرد را داشته باشم. و هر روز بیشتر از دیروز لذت شغلی‌ایی که داشتم باعث پیشرفت من می‌شد.

آشنایی با مردم، برقراری روابط محکم و یادگیری نحوه تعامل با مدیران ارشد، غالبا مهم‌تر از یادگیری هر مهارت سخت دیگری است که در جایگاه یک نقش و شغل یاد خواهید گرفت.

از دیگران یاد بگیرید

بخش اعظمی از آنچه که در هر شغل یاد می‌گیرید مربوط به یادگیری و تاثیر پذیرفتن از دیگران است.

شما نمی‌توانید با شرکت در کلاس، حرفه‌ای بودن و مدیر و رهبر بودن را یاد بگیرید. شما باید این ویژگی‌ها را به مرور در خود ایجاد کنید. و بهترین راه ایجاد چنین صفاتی در خود، کار کردن با افرادی است که در حال حاضر خصوصیات این چنینی و لذت شغلی در خود دارند.

وقتی با شخصی ملاقات می‌کنید که تمایل دارید مهارتی را که او دارد در خود تقویت کنید، به شیوه صحبت کردن او در مورد مسائل گوش  دهید، و نحوه‌ی ارائه‌ی راه‌حل‌ها و نحوه‌ی کار کردن او با وجود مشکلات را مشاهده کنید. تمامی این موارد را در نظر بگیرید. این فرد یا افراد مشابه چگونه وضعیت‌های استرس زا را به شیوه‌ای موثر مدیریت می‌کنند؟ یا زمانی که کسی سعی در پایین کشیدن آن‌ها دارد، همچنان مثبت اندیش هستند؟

من به عنوان یک بنیانگذار، هنوز هم از برخی از مهارت‌هایی که در هنگام کار با تیم ارشد مدیریتی در  شرکت Aeropostale کسب کردم، استفاده می‌کنم. با مشاهده روابط متقابل آن‌ها، یاد گرفتم که چگونه با استفاده از تاکتیک ارتباط برقرار کنم و چگونه به طور مؤثر به نتیجه‌ی مورد نظر برسم. و کشف کردم که چگونه می‌توان اطلاعات یکسانی را به شخصیت‌های مختلفی منتقل کرد.

برخی از بهترین و مهم‌ترین درس‌هایی که در طول کار یاد خواهید گرفت از مشاهده دیگران در شرایط سخت بدست خواهند آمد.

از نقاط قوت خود در جهت کمک به دیگران استفاده کنید

گاهی اوقات شغلی که دارید به همان اندازه که در مورد یادگیری مجموعه‌ای از مهارت‌ها است، در مورد کشف توانایی‌های خود و انطباق و سازگار کردن خود با محیط نیز است. قرار گرفتن در شرایط جدید، اغلب به شما در رابطه با ارزش‌های منحصر به فرد خود و چگونگی افزایش آن‌ها با گذشت زمان، ایده‌ی بهتری می‌دهد.

بعد از تلاش من در زمینه‌ی بانکداری سرمایه‌گذاری، به دانشکده‌ی بیزینس رفتم و سرانجام به تیمی در آیروپستال (Aeropostale) پیوستم. من به سرعت به عنوان متخصص و خوره‌ی اکسل و پاورپوینت در میان اعضای تیم شناخته شدم. در واقع من در آن زمینه‌ها متخصص نبودم، اما به دلیل اینکه قبلا در بانک کار کرده بودم و به مدرسه‌ی بازرگانی رفته بودم، از بسیاری از افراد در این زمینه جلوتر بودم. اگر چه مهارت من در زمینه‌ی اکسل و پاورپوینت مهارت خارق‌العاده‌ای به حساب نمی‌آمد اما می‌توانستم در کنار کار اصلی‌ای که انجام می‌دادم، آموزش آن دو نرم‌افزار به سایر همکاران خود را پیشنهاد دهم و از مهارتی که دارم هرچند کم یا عادی، بهترین استفاده را ببرم.

برای اینکه از هر شغلی بیشترین لذت را ببرید، باید به این مسئله‌ی مهم فکر کنید که چگونه می‌توانید خود را با شرایطی که پیش روی شما قرار داده شد است، سازگار کرده و از هرچه که در توان دارید استفاده می‌کنید.

در صورت یکنواختی شغل خود کارهای جدیدی یاد بگیرید

هرچه بیشتر یک کار مشخص را انجام دهید یا در فرآیند انجام آن قرار بگیرید، آن کار هر بار نسبت به قبل راحت‌تر به سرانجام می‌رسد. تا جایی که می‌توانید آن کار را با چشمانی بسته یا در حالتی که یک بازوی خود را در پشت کمر خود قفل کرده‌اید، به راحتی انجام دهید.

در این حالت است که باید به سراغ یادگیری کارهای جدید بروید. حتی اگر در شرکت فعلی خود مشغول به کار باشید به دنبال یادگیری کارهای جدید بروید. ببینید آیا می‌توانید در یک پروژه‌ی جدید کمک کنید یا تمرکز خود را افزایش دهید تا مجددا ذهن خود را با قدرت راه‌ اندازی کنید.

مسلما شما نیز مانند من نمی‌توانید موردی بدتر از اینکه یک کار خسته‌کننده داشته باشید را تصور کنید. اما حتی در این شرایط نیز، هنوز هم می‌خواهید به خود تلنگری زده و تا آنجا که ممکن است از شرایط فعلی، موارد جدیدی یاد بگیرید. دلیل اهمیت این موضوع این است که در صورتی که قصد ترک شغل خود را داشته باشید آنچنان خاطرات خوبی از خود به جای بگذارید که همکارانتان سال‌های بعدی که مجدد با آن‌ها رو به رو می‌شوید، حرف‌های خوبی در مورد شما بزنند آن هم نه به خاطر جایگاه شغل بعدیتان بلکه صرفا به خاطر شخصیت و ویژگی‌های خوب خود شما.

اگر تصمیم گرفتید که در شغلی که دارید تمام توان خود را به کار بگیرید، پس دیگر از جهش نترسید و به یادگیری و رشد در هر جای دیگر ادامه دهید.

آیا شما لذت شغلی در خود دارید؟ آیا می‌توانید با وجود دوست نداشتن یک شغل از آن لذت ببرید؟ تجربیات خود را با ما در کامنت‌ها به اشتراک بگذارید.