لینکدین چگونه باعث گسترش کسب‌و‌کار شما می‌شود؟ آیا تا به حال به این پرسش فکر کرده‌اید که چگونه می‌توانید از لینکدین برای پیشرفت خود در هر زمینه‌ای استفاده کنید؟

در این مقاله از تیم هاو کن یو،  ابتدا  4 نکته‌ی اساسی که در هنگام ارسال پیام به مخاطبین در لینکدین باید رعایت شود، بیان شده و سپس به بررسی نکاتی پرداخته شده است که برای موفقیت بیشتر در کسب و کار باید در محیط لینکدین مد نظر قرار دهید.

نکات تخصصی که در حوزه کسب‌وکار در لینکدین باید رعایت شود

برای دنبال کردن یک فرد، استفاده از پیام‌های مستقیم که مشخص‌کننده‌ی ارزش، مهارت‌ها و توانایی‌های شماست به دور از هر گونه توضیح اضافی ممکن است کمی نامناسب به نظر آید اما به گفته متخصصین این روش بسیار کارآمد است.

متقاضیانِ کار علاوه بر ارسال ایمیل به شرکت‌ها برای استخدام، از سیستم پیام‌رسانی لینکدین نیز برای ایجاد روابط اجتماعی و پیدا کردن شغل مناسب، استفاده می‌کنند. برقراری یک ارتباط کلیدی می‌تواند نتیجه‌ی مطلوبی داشته باشد. چرا که 70 درصد از متخصصان در شرکت‌هایی استخدام می‌شوند که در آنجا با شخصی آشنا هستند.

طبق مصاحبه‌ی انجام شده با  Blair Decembrele، کارشناس مشاغل خانگی در لینکدین، 4 استراتژی برای ساختن InMail کاری لازم است. در ادامه‌ی متن 4 استراتژی به همراه کارآمدترین نکات لازم جهت پیشرفت توضیح داده شده است.

 سطری که مربوط به موضوع InMail  است را کوتاه و مختصر نگه دارید

آنچه را که می‌خواهید در سطر مربوط به موضوع بنویسید، مستقیم و شفاف بیان کنید.

هیچ‌کس پیام قسمت InMail را به‌طور کامل نمی‌خواند، بنابراین هدف اصلی این است که توجه مشترک افراد را با یک خط موضوعی گیرا به پیام خود جلب کنیم.

خط موضوع (به انگلیسی: Subject Line) را در حد 3 کلمه یا حتی کمتر از آن نگه دارید، این کار احتمال موفقیت و جواب گرفتن شما را تا 14 درصد افزایش می‌دهد.

باید یک کلمه کلیدی گیرا و مؤثر در این قسمت بنویسید تا مخاطب را ترغیب کنید برای دیدن اطلاعات بیشتر پیام را باز کند.

در مرحله اول یک ارتباط شخصی برقرار کنید

قبل از ارسال کلد مسیج (به انگلیسی: Cold Message) در لینکدین، خودتان را با پروفایلتان بیشتر معرفی کنید. مثلا محل تولد خود یا اسم مدرسه یا دانشگاه خود را بنویسید. چرا که شاید آن‌ها به همان مدرسه‌ای رفتند که شما می‌رفته‌اید. یا در همان شهری که شما به دنیا آمده‌اید، متولد شده‌ باشند.

هنگام ایجاد یک ارتباط بالفعل، سعی کنید این شباهت‌ها را افزایش دهید و به دنبال نقاط مشترک بیشتری با مخاطبتان خود باشید. هنگامی که نوشته‌هایتان را برای مخاطبان و گروه‌ها کمی شخصی‌سازی می‌کنید، احتمال پاسخ گرفتنتان 10 درصد افزایش می‌یابد.

به همین ترتیب، تحقیقات دانشگاهی نشان داده است که مدیران تمایل دارند افرادی را استخدام کنند که تصویری از خودشان را در آن‌ها تداعی می‌کنند.

 روابط متقابل برقرار کنید

قبل از اینکه InMail را بنویسید، زمانی را صرف این کنید که اشخاص دیگری را که با آن‌ها پیشینه‌ی حرفه‌ای و شغلی یکسانی دارید پیدا کرده و با آن‌ها ارتباط برقرار کنید.

افرادی که قصد استخدام شدن دارند زمانی که در رزومه‌ی خود آشناییتی با یک کارمند سابق آن شرکت می‌دهند، شانس خود را برای دریافت پاسخ 27 درصد افزایش می‌دهند. به‌علاوه لینکدین به این نتیجه رسیده است که بیش از 70 درصد از متخصصانی که در شرکتی استخدام می‌شوند، با شخصی در آنجا آشنایی داشته‌اند.

اگر به دنبال گسترش شبکه ارتباطی‌تان هستید، ایجاد ارتباط با کسانی که از قبل می‌شناسید، می‌تواند شروع خوبی باشد.

 زیاده‌گویی نکنید.

پیام‌هایی که می‌نویسید نباید بیشتر از 100 کلمه باشد.

لینکدین به این نتیجه رسیده است که پیام‌هایی که دارای 100 کلمه یا کمتر هستند، احتمال پاسخ‌دهی را افزایش می‌دهند، اما آن‌هایی که بیش از 200 کلمه هستند این احتمال را کاهش می‌دهند.

علاوه بر این، حتما مراحل بعدی را به‌صورت واضح و یا به‌صورت یک فراخوان عمل در نظر بگیرید تا گیرنده‌ی پیام را به پاسخ دادن ترغیب کنید.

نکات دیگری که باید برای موفقیت در کاریابی در لینکدین رعایت کنید

  •    اسمتان را صحیح بنویسید

شاید صحبت کردن در مورد اینکه باید اسمتان را در پروفایل درست بنویسید برای خیلی‌ها خنده‌دار به نظر برسد، اما متأسفانه حتی افراد بسیار حرفه‌ای را ممکن است مشاهده کنید که این مسئله را سرسری می‌گیرند.

بدون شک شما بلدید اسمتان را به انگلیسی درست هجی کنید، اما این تمام قضیه نیست. در نوشتن اسمتان به انگلیسی باید رعایت کنید که حروف اول نام و نام خانوادگی با حروف بزرگ نوشته شود. جالب است گاهی افرادی این مسئله را نادیده می‌گیرند که در پروفایلشان خود را مسلط به زبان انگلیسی معرفی کرده‌اند.

مطمئن باشید که اگر کارفرمایی قصد دعوت شما به جلسه‌ی مصاحبه شغلی را داشته باشد و مسلط بودن به زبان انگلیسی در حد متوسط نیز برای وی قابل قبول باشد، با دیدن این طرز نوشتن اسمتان حتی وارد پروفایل شما نیز نمی‌شود.

  • فرهنگ فعالیت در لینکدین را بیاموزید

فرهنگ مسئله‌ای عمومی است. و ما باید هنگام ورود به یک گروه، به اصول و قوانین اجتماعی و فرهنگی آن احترام بگذاریم. فکر نکنید چون پروفایل شما برای شخص شما است، اجازه دارید هر آنچه دوست دارید در آن قرار دهید و یا هر پستی را آپلود کنید.

همانطور که شما حق ندارید در یک همایش رسمی در سالن همایش صداوسیما با تی‌شرت آستین‌کوتاه و کلاه کپ (به انگلیسی: Cap) حاضر شوید و یا حق ندارید در داخل سالن همایش آواز بخوانید.

فضایی که شما در آن حضور پیدا کرده‌اید فقط متعلق به شما نیست و دیگران هر آنچه را شما از خود بروز  می‌دهید، می‌بینند. در نتیجه باید به حقوق دیگران نیز احترام بگذارید.

در محیط لینکدین، فضای عرف تجاری کشور حاکم است. فرهنگ این فضا مبتنی بر اصول حرفه‌ای است. مطالب شما در لینکدین و ارتباطات شما باید دقیقا نماینده‌ی روش شما در کسب‌وکار و تجارتتان باشد.

در این فضا هدف فروش نیست بلکه ارتباط سازی است. در این فضا اصل بر احترام متقابل است، همان‌طور که به مشتری یا مدیر یا تأمین‌کنندگانتان احترام می‌گذارید. فرهنگ این فضا با مسائل غیر کاری و حرفه‌ای بیگانه است.

اصولا لینکدین به وجود آمده تا فضایی برای رشد و پیشرفت حرفه‌ای با استفاده از به اشتراک‌گذاری تجربیات کاری باشد، فضایی که به ایجاد هم‌افزایی شغلی و حرفه‌ای بینجامد.

  • حساب کاربری‌تان را به‌روز نگه دارید

به‌روز نگه داشتن حساب کاربری نشان‌دهنده فعال و پیگیر بودن شما است.

بنابراین با به‌روز کردن اطلاعات در صفحه کاربری‌تان و شرکت کردن در بحث‌ها و کامنت گذاشتن روی پست‌های مرتبط با حوزه تخصصی‌تان به‌طور مداوم در این محیط فعال باشید و تجربه‌های جدیدتان را به رزومه لینکدین اضافه کنید و اطلاعاتتان را به‌روز نگه دارید و از به اشتراک‌ گذاشتن محتواهای غیر مرتبط و پراکنده خودداری کنید.

  • انگلیسی نوشتن نشانه حرفه‌ای بودن نیست

اگر کسب‌وکار شما به‌گونه‌ای است که می‌توانید در سطح بین‌المللی فعالیت کنید بهتر است رزومه لینکدین را به زبان انگلیسی بنویسید.

اما اگر حوزه کاری‌تان محدود به فضای داخل ایران است انگلیسی نوشتن مهارت‌ها و تخصص‌هایتان نشان‌دهنده حرفه‌ای بودن شما نیست و بهتر است از زبان مادری خودتان استفاده کنید و هویتتان را در فضای کسب‌وکاری لینکدین حفظ کنید.

  • با ادبیات و لحن مناسب گفت‌وگو کنید

لینکدین یک فضای کسب‌وکاری است که مناسب گفت‌وگوها و معاشرت‌های غیرتخصصی نیست. شما نمی‌توانید با پیام دادن به افراد غیر مرتبط و معاشرت‌های غیرمعمول از لینکدین برای پیدا کردن دوست و هم‌صحبت برای اوقات فراغتتان استفاده کنید.

از طرفی بهتر است با کلمات و جمله‌های مخصوص خودتان با دیگران صحبت کنید و از پیام‌های آماده و کپی شده استفاده نکنید. جمله‌های از پیش آماده شده معمولا توجه دیگران را به خود جلب نمی‌کنند و تأثیری در ارتباط برقرار کردن شما با افراد حرفه‌ای و متخصص نخواهند گذاشت.

  •  پست‌های غیر مرتبط با حوزه کاری‌تان را لایک نکنید

لینکدین تمام فعالیت‌های لایکی و کامنتی شما را به تمام کانکشن‌های شما نشان خواهد داد. بنابراین مطالب غیر مرتبط و بی‌کیفیت را لایک نکنید. هم‌چنین در لایک کردن مطالب، اسم اشخاص را کنار بگذارید و فقط به محتوا توجه کنید.

اگر مدیر یک سازمان معتبر هم یک عکس مربوط به گل یا غذا و غیره در لینکدین منتشر می‌کند یعنی هنوز با کارکرد فضای لینکدین آشنا نیست و بهتر است بی‌تفاوت از کنار این پست بگذرید.

هر فعالیتی که شما روی یک پست انجام می‌دهید باعث بیشتر دیده شدن آن مطلب می‌شود بنابراین حتی کامنت اعتراضی گذاشتن روی چنین پست‌هایی توصیه نمی‌شود.

  • از متن پیش فرض در پیام‌ها استفاده نکنید

هنگام ارسال درخواست ارتباط به فردی دیگر، لینکدین پیامی پیش فرض برای این منظور در نظر می‌گیرد. حتما این پیام را تغییر داده و پیامی از زبان خودتان برای فرد مورد نظر بنویسید.

عدم رعایت این نکته باعث می‌شود دیگران تصور کنند که شما برای ارتباطات خود ارزش چندانی قائل نیستید.

  • صادق باشید

هنگام تکمیل مشخصات حرفه‌ای خود در شبکه اجتماعی لینکدین صداقت را رعایت کنید. در هنگام بیان توانایی‌ها و مهارت‌های خود غلو نکنید.

در این شبکه دوستان شما نیز وجود دارند و عدم صداقت شما بر روی سایرین تصویری منفی از شما در ذهن سایرین خواهد ساخت.

  • یک عکس مناسب برای پروفایل لینکدین خود انتخاب کنید

اولین چیزی که ممکن است در لینکدین شما جلب توجه کند عکس صفحه کاربری شما است. حتما در این قسمت از عکس خودتان استفاده کنید و از قرار دادن عکس اشیا یا عکس‌های غیر مرتبط خودداری کنید.

عکس‌های پرسنلی هم چندان برای استفاده در محیط لینکدین مناسب نیستند بهتر است از عکسی استفاده کنید که فضا و حس و حال کار را به مخاطب‌ها منتقل کند.

برای مثال بهتر است به‌جای منتشر کردن عکسی در فضای باز یا طبیعت که حس تفریح را به مخاطب منتقل می‌کند از عکسی پشت میز کارتان استفاده کنید تا تأثیر بیشتری روی افرادی که در محیط لینکدین هستند، بگذارید.

شما کاربران هاو کن یو تا چه اندازه در شبکه‌ی اجتماعی لینکدین فعالیت می‌کنید؟ تجربیات خود را در این زمینه با ما به اشتراک بگذارید. همچنین در ادامه می‎‌توانید مقالات مشابه در این زمینه را مطالعه کنید.

چگونه فالوئرهای لینکدین مان را افزایش دهیم