آیا با کراودفاندینگ یا Crowdfunding آشنا هستید؟ در این مقاله به سراغ یکی از روش های جذب سرمایه آن هم از نوع جمعی رفته ایم. اگر شما هم هنرمند، استارتاپ یا صاحب هر ایده و طرحی هستید و نیاز به سرمایه گذار و سرمایه برای پیش برد اهداف دارید با این مقاله از هاو کن یو همراه باشید.

کراودفاندینگ یا سرمایه گذاری جمعی در یک نگاه


سرمایه گذاری جمعی یک روش جمع آوری سرمایه از طریق تلاش گروهی دوستان، خانواده، مشتریان و افراد سرمایه گذار است. این روش تلاش دسته جمعی، منبع عظیمی از افراد را ، ابتدا به صورت آنلاین از طریق شبکه های اجتماعی و پایگاه های سرمایه گذاری جمعی؛ انتخاب می کند و برای دسترسی و تماس بیشتر به شبکه هایشان نفوذ می کنند.

پس اتفاقی که در کراودفاندینگ می افتد این است که صاحب ایده یا پروژه از طریق یک پلتفورم یا شبکه های اجتماعی گروهی از افراد را مجاب می کند که بر روی طرح وی سرمایه گذاری کنند تا در نهایت همگی به سود مشترک برسند.

کراودفاندینگ چه فرقی دارد؟


سرمایه گذاری جمعی اساساً بر خلاف روش اصلی در امور مالی کسب و کار است. به طور سنتی، اگر بخواهید برای شروع یک کسب و کار یا جا انداختن یک محصول جدید در بازار سرمایه گذاری کنید، باید برنامه کسب و کار، تحقیقات بازار و نمونه ی اولیه را آماده کنید و سپس ایده هایتان را به منبع محدودی از افراد یا مؤسسات ثروتمند نشان دهید. این منابع سرمایه گذاری که عبارتند از بانک ها، سرمایه گذاران مالک یا شرکت های سرمایه گذاری مشترک، گزینه های شما را به تعداد خیلی کمی از بازیکنان محدود می کنند.

می توانید به این روش جمع آوری سرمایه به شکل یک قیف نگاه کنید، که در آن شما در طرف پهن قیف و مخاطبان سرمایه گذاری تان در انتهای بسته ی آن قرار دارند. اگر در نشانه گیری آن قیف روی سرمایه گذار یا شرکت مناسب در زمان مناسب ناموفق عمل کنید، این زمان و پول شماست که از بین می رود. از سوی دیگر، پایگاه های سرمایه گذاری جمعی این قیف را سر و ته می کنند. این روش به شما به عنوان یک کارآفرین، پایگاه واحدی را می دهد تا در آن منابعتان را بسازید، نمایش دهید و به اشتراک بگذارید، و به این ترتیب این روش جدید مدل سنتی را به طور قابل توجهی کم رنگ کرده است.

در مدل سنتی شما باید ماه ها را صرف وارسی شبکه ی فردی تان کنید، سرمایه گذاران بالقوه را بررسی کنید و وقت و پول خودتان را صرف قرار گرفتن در مقابل آنها کنید. با سرمایه گذاری جمعی خیلی برایتان راحت تر است که موقعیتتان را در مقابل افراد علاقمند تر ببرید و راه های بیشتری را برای کمک به کسب و کارتان  به آنها نشان دهید، از پرداخت هزاران دلار در ازای تساوی حقوق گرفته تا پرداخت 20 دلار به ازای اولین راه اندازی محصول یا پاداش های دیگر.


کجا سرمایه گذاری کنیم ؟ بهترین فرصت های سرمایه گذاری در سال ۲۰۱۸


مزایای سرمایه گذاری جمعی یا Crowdfunding


سرمایه گذاری جمعی، نسبت به روش سنتی، مزایای زیادی دارد، انتخاب از مجموعه سرمایه گذاران وسیع تر گرفته تا بهره مندی از گزینه های سرمایه گذاری انعطاف پذیرتر. در اینجا تنها به تعدادی از این مزایا اشاره می کنیم که جزئیات آنها ممکن است بعدا مورد بحث قرار بگیرند.

 

  • دسترسی: با استفاده از پایگاه های سرمایه گذاری شما به هزاران سرمایه گذار معتبر و مورد اطمینانی دسترسی خواهید داشت که می توانید آنها را ببینید، با آنها تعامل داشته باشید و کمپین های جمع آوری سرمایه تان را با آنها به اشتراک بگذارید.
  • ارائه: با ایجاد یک کمپین جمع آوری سرمایه، شما وارد فرایند فوق العاده گرانبهای نگاه کردن به کسب و کارتان از بالا می شوید- تاریخچه ی آن، کشش آن، راهنمایی ها، بازار هدف، پیشنهاد ارزش و موارد دیگر- و می توانید آن را در یک بسته بندی شیک و قابل درک و قابل دسترسی قرار دهید.
  • PR و بازار یابی: از آغاز تا پایان، می توانید کمپینتان را از طریق شبکه های اجتماعی، خبرنامه های ایمیلی و دیگر ترفند های بازاریابی آنلاین به اشتراک گذاشته و ارتقا دهید. همانطور که شما و دیگر خروجی های فرایند جمع آوری سرمایه تان را پوشش دهی می کنید، می توانید با هدایت کردن تردد های آنلاین به سمت وب سایت خودتان یا دیگر منابع شرکت، بازده کارتان را دو برابر کنید.
  • اعتبار بخشی مفهوم:ارائه ی مفهوم یا کسب و کار خودتان به مخاطبان انبوه، یک موقعیت عالی را برای اعتبار دهی به پیشنهادتان ایجاد می کند. چنانچه سرمایه گذاران بالقوه شروع به ابراز علاقه و سوال پرسیدن کنند، به سرعت متوجه می شوید که آیا چیزی را برای ترغیب کردن بیشتر آنها جا انداخته ید یا نه.
  • کارآیی: یکی از مهم ترین موارد در مورد سرمایه گذاری جمعی آنلاین توانایی آن در مرکزیت دادن به تلاش های شما برای جمع آوری سرمایه و تسهیل کردن آن است. یا ایجاد یک پروفابل واحد و جامع که بتوانید تمامی چشم اندازها و سرمایه گذاران بالقوه تان را معطوف آن کنید، نیاز به ترغیب کردن یک به یک آنها را از میان بر می دارید و در یک آن تمامی آنها را مخاطب قرار می دهید. بنابراین به جای اینکه با چاپ کردن اسناد، گردآوری بندها، و به  روز رسانی دستی آنها در زمانی که آپدیت ها موجود می شوند، می توانید همه چیز را به صورت آنلاین به شکلی قابل دسترس تر ارائه دهید، و اضافه ی وقتتان را به جای جمع آوری سرمایه صرف امور لازم برای راه اندازی کسب و کارتان کنید.

سرمایه گذاری چیست و چگونه سرمایه گذاری کنیم؟


انواع کراودفاندینگ


درست همانطور که در تمامی مراحل رشد کسب و کار، انواع مختلف سرمایه برای جمع آوری وجود دارد، انواع مختلفی از سرمایه گذاری جمعی نیز وجود دارد. اینکه کدام روش سرمایه گذاری جمعی را انتخاب می کنید به نوع محصول و خدماتی که ارائه می دهید و همچنین هدفتان برای رشد بستگی دارد. 3 نوع ابتدایی عبارتند از سرمایه گذاری جمعی مبتنی بر کمک بلاعوض، مبتنی بر پاداش و مبتنی بر تساوی حقوق (که این مقاله بر دو نوع آخر تمرکز دارد).

 سرمایه گذاری جمعی مبتنی بر کمک بلاعوض

به طور کلی می توانید سرمایه گذاری جمعی مبتنی بر کمک بلا عوض را به شکل هر سرمایه گذاری در نظر بگیرید که در آن هیچ بازده مالی نصیب سرمایه گذاران یا کمک کنندگان نمی شود. این نوع سرمایه گذاری جمعی شامل جمع آوری سرمایه برای امداد در بلایای طبیعی، مراکز خیریه، مراکز غیر سود ده، و قبوض پزشکی می شود.


چگونه جذب سرمایه کنیم ؟ (راهکار های جلب توجه سرمایه گذاران)


جمع آوری سرمایه مبتنی بر پاداش

جمع آوری سرمایه مبتنی بر پاداش عبارت است از کمک افراد به کسب و کار شما در قبال یک “پاداش” که معمولا به شکل محصول یا خدماتی است که شرکت شما ارائه می دهد. با این وجود این که این روش پاداشی را به حامیان و شرکا ارائه می دهد، باز هم زیرمجموعه ی سرمایه گذاری مبتنی بر کمک بلاعوض در نظر گرفته می شود، زیرا هیچ سود مالی یا تساوی حقوقی را در بر نمی گیرد. این روش یک گزینه ی محبوب و پر طرفدار در بسیاری از پایگاه های سرمایه گذاری جمعی مانند Fundable، Kickstarter و Indiegogo است، زیرا به صاحب کسب و کار این امکان را می دهدتا بدون اینکه متحمل هزینه ی اضافه شود یا سهم مالکیت خود را بفروشد، فرد کمک کننده را متقاعد سازد.


چگونه برای دوران بازنشستگی مان سرمایه گذاری کنیم ؟


کراودفاندینگ مبتنی بر تساوی حقوق

برخلاف دو مدل قبلی، این روش سرمایه گذاری جمعی به کمک کنندگان این امکان را می دهد تا با ارائه ی سرمایه برای سهم برابر، به مالک بخشی از شرکت شما بدل شوند. کمک کنندگان شما به عنوان دارندگان تساوی برای سرمایه گذاری شان سود دریافت می کنند و در نهایت سهمی از سود را به شکل سود سهام یا توزیع دریافت می کنند.