چگونه حرفه ای چک بنویسیم + ترفند

14
31013

دسته چک ها یکی از روش های پرداخت پول به صورت مدت دار در خرید و فروش ها و تجارت های بازاری هستند. چک ها زمانی به کار میروند که مشتری یا خریدار به هر دلیلی توان پرداخت ۱۰۰ درصد مبلغ را نداشته و به صورت مدت دار هزینه باقی مانده را طی یک یا چند فقره چک پرداخت میکند. برای دریافت دسته چک بایستی در یک بانک معتبر کشور حساب جاری افتتاح شده و پس از تکیمل فرم صدور دسته چک دریافت میشود. اما در این میان به دلیل مبالغ بعضا بالا دست بسیاری از کلاهبرداران در زمینه جعل یا صدور چک قلابی باز است. در این مقاله نکات نوشتن یک چک از ابتدا در اختیار شما عزیزان قرار داده و چند ترفند حرفه ای برای بستن راه کلاهبرداران و جاعلان چک عرضه خواهیم کرد. در ادامه با هاو کن یو همراه باشید.

1قسمت های مختلف چک

یک برگه چک از چند قسمت مهم تشکیل شده که در زیر همراه با تصویر به شرح آن میپردازیم.

2قواعد چک نویسی

در قسمت حروفی رقم چک (شماره۴) برای جلوگیری از مشکلات احتمالی بعدی حتما معادل تومان آن را نیز بنویسید. به عنوان مثال: بیست و دو میلیون ریال معادل دو میلیون و دویست هزار تومان. در محل شماره پنج (در تصویر بالا) نام شخصی را که چک در وجه او صادر میشود را بنویسید. نکته ای که بایستی به خاطر داشت این است که، اگر در این قسمت واژه حامل نوشته شود، هر کسی میتواند چک را به بانک برده و نقد کند، در صورتیکه اگر نام یه نفر حقیقی یا حقوقی را بیاورید آن شخص باید چک را پشت نویسی کرده و مهر و امضای خود را بزند. به عبارت بهتر نمیتواند چک شما را به عنوان پول به کسی دیگر داده و در بازار نقد کند. در صورتی که صاحب امضا ی حساب جاری بانکی خود شما هستید، بانک تنها امضای زمان افتتاح حساب شما را شاناسایی میکند، پس امضای دقیق و یا قدیمی خود را به یاد داشته باشید.

3نکات و ترفند های مهم چک نویسی

 1. همانطور که در بالا متذکر شدیم مورد های کلاهبرداری بسیاری در خصوص جعل امضا و یا مبلغ چک مشاهده شده است. لذا با در نظر گرفتن نکات زیر سلامت حساب بانکی و دسته چک های خود را تضمین کنید.
 2. سعی کنید از امضایی استفاده کنید که نام و نام خانوادگی شما را به لاتین یا فارسی در بر داشته باشد. در غیر این صورت در پای برگه چک های خود از نام و نام خانوادگی خود به دستخط خودتان استفاده کنید تا امکان جعل آن کمتر شود.
 3. بر روی تاریخ و مبلغ چک مقداری چسب نواری بچسبانید تا بعدا افرادی نتوانند تغییری بر روی عدد آن حاصل نمایند. بهتر است پس از چسباندن با ناخن بر روی نوار چسب بکشید تا جدا شدن آن از روی چک ممکن نباشد.
 4. از چک ها و اسنادی که در بازار پاس میکنید یک فایل اسکن شده یا یک رونوشت کاغذی داشته باشید تا در صورت مشکلات بعدی و نیاز به مطابقت به خطایی بر نخورید.
 5. همیشه به یاد داشته باشید که ابتدا تمام قسمت های بالا (در عکس) را پر کرده و سپس امضا کنید. به عبارت دیگر هیچگاه چک هایتان را بدون تاریخ و مبلغ مشخص امضا نکنید.
 6. برای نوشتن اطلاعات چک همیشه از خودکار شخصی خود استقاده کنید، چرا که خودکار ها و روان نویس هایی وجود داشته که پس از گذشت مدتی پاک شده و میتوان دوباره بر روی آن از نو نوشت.
 7. بر روی قسمت متصل به دسته چک خود تاریخ، علت و وجه چک را بنویسید به طوری که گوشه ای از نوشتیتان تا خود برگه اصلی چک ادامه پیدا کند. با استفاده از این ترفند راه جعل و دزدی را به طور قطع خواهید بست.
 8. در پایان همیشه دسته چک های خود را نزد خود نگه داشته و جدا کردن بی مورد برگ های آن اکیدا خودداری کنید.

با استفاده از ترفند های بالا راه را کاملا به روی دزدان و کلاهبرداران بسته و به آنها اجازه سوءاستفاده را نخواهید داد. در صورتی که تجربیات و ترفند های بیشتر دارید با ما و کاربران عزیز در بخش نظرات در میان بگذارید.

 

Sending
User Review
2.39 (23 votes)

14 نظر

 1. مطلب جالبی بود
  میتونید روی نوشته های چک رو با ماژیک زرد یا سبز روشن هایلایت کنید
  و راه دیگه هم اینکه که چک رو با دستگاه پرفراژ کنید
  هم چنین همیشه از چک هاتون عکس بگیرید و نگه دارید

 2. این نکته هم مهم و حائز اهمیت است که هنگاه امضا کردن چک ان برگ چک را از سایر چکهای سفید جدا و سپس اقدام به امضا کنیم چرا که تصویر برجسته امضای ما به برگهای بعدی منتقل و در صورت مفقود شدن دسته چک یا دسترسی افراد غیر به دسته چک ؛ به راحتی میتوانند اقدام به جعل امضا از روی تصویر برجسته ان در روی جک سفید بکنند

 3. نکات دیگر اینکه ۱- وقتی چک را در وجه شخص حقیقی یا حقوقی می نویسیم حتما عبارت حواله کرد را بر روی چک خط بزنید. ۲- در فاکتورها و قراردادها شماره چک و مشخصات آن قید شود و برای جلوگیری از مشکلات حقوقی و کیفری چک، در قسمت در وجه … به شماره فاکتور یا قرارداد (که آنها دارای تاریخ هستند) اشاره شود. ۳- میتوانید در قسمت پایین چک عبارت ” بدون پشت نویسی می باشد” را بنویسید تا از تغییر چک که با امضای جعلی در پشت چک که برای بانک قابل قبول می باشد، جلوگیری نمایید.

 4. با سلام
  بهتر است به جای خودکار از روان نویس برای نوشتن چک استفاده کرد چون جوهر روان نویس به داخل کاغذ نفوذ کرده و امکان پاک کردن آن وجود ندارد.

 5. بعضی ها یه برگ کاربن را برعکس پشت برگ چک میزارن که با این کار مندرجات روی چک بر پشت چک هم کپی میشه و راه خوبی برای جلوگیری از جعل یاتغییر تاریخ و مبلغه

 6. با سلام
  روی برگه چک میتونید نصف مبلغ چک رو هم قید کنید هم به ریال و هم تومان ک اهمیت بالایی دارد.

 7. با سلام و وقت بخیر ?
  استفاده از شماره تلفن همراه معتبر صاحب حساب جهت استعلام شخصی که چک با کلاه برداری به وی فرخته میشود نیز راهکاری مناسب است.
  با تشکر?

 8. با سلام و خسته نباشید میشه مورد هفتم رو با یه نمونه (عکس )توضیح بدید؟؟؟؟

دیدگاه