آفرود چیست؟ چگونه آفرود کنیم؟ چگونه در جاده های خاکی برانیم؟ امروزه اکثر ماشین های چهار چرخ تمام عمر خود را بر روی جاده ها و خیابان ها سپری می کنند و کمتر کسی است که به فکر این بیفتد که به جاده خاکی بزند و در مسیرهای نامعمول ماشین سواری کند. اکثر مردم می خواهند ماشینشان ارزش خود را از دست ندهد تا بتوانند آن را هر وقت که خواستند بفروشند و همچنین خودروشان چندان دچار خرابی و استهلاک نشود. ولی به نظر ما وقت آن رسیده که حد اقل شما خواننده ی هاو کن یو دل از جاده های آسفالت بکنید و با آن ماشین چهار چرختان  سری هم به جاده خاکی و کوه و کمر و رودخانه و از این دست بزنید.

آفرود www.howcanu.comاین کار را به چند شکل می توانید انجام دهید. می توانید آخر هفته ها به مسیرهای خاکی و کوچه باغ ها بروید. می توانید به مسیرهای سنگلاخ سفر کنید. همه ی کسانی که در سراسر جهان دل به جاده خاکی می زنند خوب می دانند که بهترین کار این است که وقتی قرار است ماشین خود را به جاهایی ببرید که کمتر کسی با ماشین به آنجا می رود باید کنترل ماشین خود را کاملا در دست داشته باشید. ما در این مقاله می خواهیم چند تا از جاهایی که می توانید با ماشین خود به آنها سفر کنید را به شما معرفی می کنیم. فقط یادتان نرود که این مقاله حکم درآمد و مقدمه را دارد و همه ی فوت و فن کار را در این مقاله برای شما بازگو نمی کنیم. همیشه به یاد داشته باشید که مهمترین عناصر یک سفر موفقیت آمیز امنیت و آمادگی است. در ادامه با ما همراه باشید

ابتدا بهتر است با واژگان کلیدی حرفه ی آفرود آشنا شویم:

چهار چرخ: حالتی است که در اکثر مواقع از چهار چرخش استفاده می شود. بر خلاف حالت دو چرخ، تمام چهار چرخ این ماشین درگیر هستند. بالا هم به نسبت دنده اشاره دارد بدین معنی که نسبت دنده از نسبتی که در حالت دو چرخ استفاده می شود تغییر نمی کند.آفرود www.howcanu.com

چهار چرخ پایین: حالتی است که که در آن نسبت دنده ی پایین درگیر می شود و بدین ترتیب گشتاور بالاتری به چرخ ها داده می شود و سرعت بیشینه پایین می آید. این حالت در وضعیت هایی مفید است که سرعت پایین باشد  همچنین برای گیر نیفتادن در باتلاق و نظیر آن مفید است.

قفل دیفرنسیال: اشاره دارد به سرعت چرخش چرخ ها. در بسیاری از حالات چهار در چهار استاندارد چرخ ها با سرعت های مختلفی می چرخند تا مشکل زمین های ناهموار یا شل بر طرف شود. وقتی دیفرانسیل قفل شد همه ی چرخ ها به یک سرعت می چرخند. از قفل کردن دفرانسیل برای گیر نیفتادن در گل و لای و باتلاق و سفرهای پیشرفته به جاده های خاکی استفاده می شود.

زاویه ی نزدیکی: زاویه ی اریب بیشینه ای است که با آن ماشین می توان بدون اینکه بخشی از بدنه اش با زمین تماس پیدا کند یا معلق بماند، از سرازیری یا سراشیبی بالا یا پایین برود.آفرود www.howcanu.com

پایه ی چرخ:  عبارت است از فاصله ای که از مرکز چرخ جلویی کامیون یا تریلی تا مرکز چرخ عقبی وجود دارد.

سفر چرخ: فاصله ی حداکثری است که یک چرخ می توان بالا یا پایین برود. هرچه سفر طولانی تر باشد سیستم تعلیق توانمندتر و سفر در جاده ی خاکی بهتر خواهد بود.

ماساژ سنگی: وقتی تلاش دارید بدون رعایت احتیاطات و شایستگی و کاربلدی لازم از صخره ها بالا بروید، چنان تکان خواهید خورد که انگار شما را ماساژ می دهند!

ابزار مورد نیاز

 • یک باک بنزین پر
 • طناب برای یدک کشیدن ماشین (حتما طناب محکمی باشد)
 • تایر یدک و تمام لوازم مورد نیاز برای تعویض تایرها
 • کمپرسور هوای قابل حمل
 • کمک های ناوگانی برای پیدا کردن مسیر
 • جعبه کمک های اولیه
 • تلفن همراه

موارد اضافی که توصیه می شود همراه داشته باشید

 • جک ماشین
 • وینچ (بُکسل برقی)
 • بیل
 • تانک آب یدک (برای رادیاتور) و سوخت
 • دو رادیو برای برقراری ارتباط بین شما و دوستانتان
 • کپسول آتش نشانی

نکاتآفرود www.howcanu.com

بر روی زمین


 • نوع زمین: شنی، خاکی، علفزار
 • تجهیزات مورد نیاز: ماشینی که در حالت چهار چرخ قرار داشته باشد
 • سطح: مبتدی

سفر در زمین خاکی ساده ترین و ایمن ترین راه برای زدن به دل جاده های خاکی برای افراد تازه کار و مبتدی است. فقط کافی است تحقیق کنید تا مسیر مناسب خود را پیدا کنید.

بر روی تپه
آفرود www.howcanu.com


 • نوع زمین: ماسه ای
 • تجهیزات مورد نیاز: یک ماشین چهار چرخ متحرک (۴WD)، کمپرسور هوا و گیج تایر
 • سطح:‌ متوسط

قبل از اینکه بخواهید با ماشین به دل تپه ها بروید حتما از قانونی بودن این کار اطمینان حاصل کنید. اکثر سواحل تابلوهایی نصب کرده اند که این نکته را به شما گوشزد می کند که آیا می توانید با ماشین به آنحا بیایید یا نه. از آنجا که ماشین سواری روی ماسه چندان آسان نیست اکثر راننده ها می بایست باد تایرهای خود را بین ۱۵ تا ۲۰ پوند بر اینچ مربع خالی کنند تا تایرها پهن تر شوند و بر روی سطح بیشتری از زمین قرار بگیرند (حتما یادتان باشد که وقتی به زمین آسفالت برگشتید بلافاصله باد تایرها را به سطح قبلی برگردانید). نیروی جنبشی هنگام سفر بر روی سطوح نرمی نظیر ماسه اهمیت کلیدی دارد  بنابراین حتما مطمئن شوید که اگر دارید بر روی ماسه ها رانندگی می کنید سرعت خود را پایین نیاورید مگر اینکه واقعا نیاز باشد. اگر احساس می کنید که ماشین دارد گیر می کند و در ماسه فرو می رود چرخ را چند بار به سمت چپ و راست بچرخانید تا تایرها بتوانند روی زمین تازه قرار بگیرند و بهتر برانید.

چگونه در هوای بارانی رانندگی کنیم

در گل و لای
آفرود www.howcanu.com


 • نوع زمین: گل و لای، آب کم عمق (۶ اینچ یا کمتر)
 • تجهیزات مورد نیاز: ماشین آفرود ۴WD، تایرهای مخصوص زمین گلی
 • سطح: متوسط

برای راندن در گل و لای باید تایرها را بچرخانید، و شاید ماشین را باید اندکی دور خود بلغزانید. با اینکه این حرکت مفرحی است اما خطرناک هم هست. به محض اینکه خودروی شما شروع به لغزش کرد مادامی که شما نخواهید و کنترل آن را به دست نگیرید متوقف نخواهد شد. بله مطمئنا دوستان شما از دیدن اینکه شما بتوانید خودرو را ۳۶۰ درجه بچرخانید شما را تحسین خواهند کرد اما از دیدن فرو رفتن شما در گل و لای خوشحال نخواهند شد. خیلی بهتر است آدمی باشید که کنترل خودروی خود را در دست دارد و حتی خودروی دیگران را هم یدک می کشد و از گل و لای بیرون می آورد تا کسی باشید که که خودش تا خرخره تا گل فرو رفته است.

چگونه در شب رانندگی کنیم

بسیاری از این اصول هم در مورد خودروسواری در گل و لای صدق می کند هم در مورد راندن خودرو در ماسه ها. در صورت امکان نیروی جنبشی را حفظ کنید. اگر حس می کنید دارید گیر می کنید ، به سرعت و مداوم چرخ ها را چپ و راست کنید. مهم تر از همه اینکه اگر در گل گیر کردید اصلا به فکر چرخاندن چرخ ها به چپ و راست نباشید چون بدتر فرو می روید. اول بیایید بیرون و ببینید که خود را به چه مصیبتی دچار کرده اید. بسته به وخامت شرایط، ممکن است بتوانید بیرون بیایید ممکن هم هست نتوانید بیرون بیایید. سعی کنید خودرو را عثب و جلو کنید و مسیر راندن خودرو را بر عکس بیایید. اگر فکر می کنید که می توانید از گل و لای در بیایید این کار را با کمترین سرعت انجام دهید. اگر هم نه که باید دوستانتان به کمک شما بیایند.

مسیرهای پیشرفاه تری نظیر رودخانه و صخره ها برای افراد مناسب هستند که تجربه ی زیادی دارند و نمی توان با هیچ مقاله ی آموزشی این تجربه را منتقل کرد.

نکات مهمآفرود www.howcanu.com

سفر به جاده های خاکی و گلی، مانند تمامی جوانب زندگی به دانش نیاز دارد. خود را برای هر شرایطی آماده کنید و بدانید که قرار است کجا بروید و چه کار کنید. خود را نه تنها با محیطی که قرار است به آن سفر کنید، بلکه با خودروی خود هم آشنا سازید. مهم تر از همه اینکه تنهایی سفر نکنید. حتما دوست دیگری که با خودروی دیگری سفر می کند و طناب یدک همراه دارد را همراه خود ببرید. تلفن همراه را برای مواقع ضروری همراه داشته باشید.