چگونه ماشینی که روشن نمی شود را روشن کنیم؟ چگونه عمل باتری به باتری را صحیح انجام دهیم؟ حتما شما هم گهگاه و یا حداقل یکبار پشت خودروی خود نشسته اید و هنگام استارت زدن متوجه شده اید که خودروی شما روشن نمی شود. اما حال چاره چیست. حتما می دانید که این مشکل عمدتا از ناحیه باتری خودرو ناشی می شود و یکی از بهترین راه حل ها عمل باتری به باتری است تا خودرو روشن و باتری مجدد شارژ شود. اما روش صحیح و بدونه آسیب این روش چیست؟ 

 قبل از اینکه به سراغ روش صحیح برویم باید مطمئن شویم که این مشکل از ناحیه باتری ناشی شده است و نه جای دیگر. پس از اینکه با انجام روش ها و تکنیک های زیر شما کاربران سایت هاو کن یو متوجه شدید که واقعا باتری مشکل شماست، سپس می توانید روش های صحیح را در ادامه برررسی کنید.

مطمئن شوید مشکل از باتری است

دلیل روشن نشدن خودرو و یا استارت خوردن و روشن نشدن چیست؟ اگر با این موضوع آشنا باشید با همان استارت اول مشکل را خودتا کشف خواهید کرد، اگر که نه چراغ های خودرو را روشن کنید، آیا شدت نور آن ها طبیعی است یا ضعیف شده است، اگر که نور آن ها کمی ضعیف شده است و قدرت قبل را ندارند حال شما تقریبا مطمن هستید که مشکل از باتری است ولی اگر اینچنین نیست باتری شما قدرت کافی را دارد و باید پیگیر مشکل در جایی دیگر باشید.

 • سویچ را بچرخانید و ببینید که اصلا چراغ های داخلی و داشبورد روشن می شوند یا خیر، حتی در ضعیف ترین باتری ها هم با نور بسیار اندک قادر خواهید بود چراغ ها را ببینید. اگر کلا مطمئن هستید هیچ چراغی روشن نمی شود آنوقت شما کاربران سایت هاو کن یو باید بدانید که احتمالا مشکل از سویچ است.
 • آیا هنگام استارت زدن خودرو سعی در روشن شدن دارد و این اتفاق نمی افتد و یا در همان ابتدای استارت زدن سریع قطع می شود؟ اگر در همان ابتدای کار سریع قطع می شود مشکل شما باتری نخواهد بود

باتری به باتری کردن خودرو 

کاپوت هر دو خودرو را بالا بزنید

capturesdحال که مطمئن شدید مشکل از باتری است شما برای راه اندازی و شارژ باتری نیاز به انجام عمل باتری به باتری کردن خودرو دارید. برای این کار یک خودروی سالم را باید به خودروی خود نزدیک کنید بهترین روش نزدیک کردن از روبه رو است، همچنین می توانید از طرفینی که باتری خودرو ها به یکدیگر نزدیک تر هستند این کار را انجام دهید.

 • با دقت قطب های مثبت و منفی هر دو باتری را مشخص کنید. معمولا بر روی سرباتری و یا کنار آن ها مثبت و منفی مشخص شده است.
 • بیشتر مواقع قطب مثبت قرمز رنگ است و علامت + بر سرباتری آن مشخص است.
 • همچنین به صورت معمول قطب منفی مشکی رنگ است و علامت – بر روی آن مشخص است.

خودرو ها را آماده کنید

dfdحال که باتری ها را تا جای ممکن و البته بدون هر گرونه تماس به یکدیگر نزدیک کردید، حال زمان آن رسیده است که خودرو ها را آماده کنید. برای این کار ابتدا تمام متعلقات برقی همچون فن، بخاری، شارژر ها، رادیو وضبط، فلش، و هر تجهیزات برقی دیگر را در داخل خودرو جدا و یا خاموش کنید. همچنین خود خودرو را هم فعلا خاموش کنید.

 • چنانچه خودرو ها با یکدیگر تماس داشته باشند امکان آسیب جدی به قطعات برقی و کامپیوتری هر دو خودرو بسیار بالاست. دقت کنید با یکدیگر ارتباط و یا تماسی نداشته باشند.

خود و باتری ها را آماده کنید

capture

با اینکه با رعایت نکات و ایمنی خطر خاصی شما را تهدید نمی کند ولی بهتر است از دستکش ها زخیم هم استفاده کنید.

 • حتما چک کنید باتری هیچ گونه ضرب دیدگی و یا شکستگی و … نداشته باشد.
 • سر باتری را در صورتی که دچار جرم شده است میبایست با یک براش فلزی خوب تمیز کنید تا تماس کامل انجام شود.

کابل ها را آماده کنید

captureشما برای برقرار این ارتباط به دو کابل مخصوص این کار احتیاج دارید همچون باتری ها این دو کابل ها معمولا داری دو رنگ مشکی و قرمز هستند که هنگام کار اشتباه گرفته نشوند. همچنین معمولا دو عدد گیره برای در دهان گرفتن سر باتری ها بر روی هر دو سر کابل ها قرار دارد.

 • در طی انجام عمل باتری با باتری باید مطمئن باشید که دو سر قرمز و مشکی هرگز با یکدیگر تماسی برقرار نمی کنند. در صورت برقرار تماس آسیب های جدی به خودرو وارد خواهد آمد.

طبق مراحل زیر، کابل ها را به باتری ها متصل کنید

 • jumpingکابل قرمز رنگ را به سر مثبت باتری دارای مشکل متصل کنید.
 • حال سر دیگر همین کابل قرمز را به سر باتری سالم متصل کنید.
 • کابل مشکی را به سر منفی باتری سالم متصل کنید
 • سر دیگر کابل مشکی را به قطعه فلزی از خودروی دارای باتری خراب متصل کنید.
 • بهتر است این قسمت فلزی قسمتی رنگ نشده باشد که ارتباط برقرار شود این کار را با پیچ و مهره ها و … نیز می توانید انجام دهید.
 • مراقب باشید اضافی کابل ها اطراف پره های فن و یا نزدیک موتور خودرو نباشد.

خودروی دارای باتری سالم را روشن کنید.

fdfdfdخودروی سالم را روشن کنید و اجازه دهید برای چند دقیقه خودرو کار کند. شما می توانید کمی دور موتور را با گاز دادن بالا ببرید تا انرژی بیشتری منقل شود. با این کار و کار کردن خودرو و برقراری ارتباط طبق روش بالا کم کم باتری خالی شده اقدام به شارژ شدن می کند. خودرو را برای چند دقیقه به همین صورت رها کنید. دقت کنید در این مدت که یک الی دو دقیقه است اتصال به درستی و کامل برقرار باشد.

خودروی دیگر را روشن کنید

 

حال دیگر باتری مشکل دار باید شارژ شده باشد و پس از این چند دقیقه اقدام به استارت زدن باتری خودروی ناسالم بکنید تا خودرو روشن شود. چنانچه روشن نشد کمی تکان دادن و فشار هر یک از کابل ها در سر جای خود و انجام مجدد احتمالا شما را به نتیجه خواهند رساند.

کابل ها را جدا کنید

dfdsfdfحال که خودرو روشن شدو به نتیجه رسیدید باید به جدا کردن کایل ها اقدام کنید، این کار برعکس مراحل اتصال بود و دقت کنید حین جدا کردن هیچ یک از کابل ها با یکدیگر تماس نداشته باشند.

 • ابتدا کابل مشکی را از قسمت فلزی خودرو جدا کنید.
 • کابل مشکی را از قسمت منفی باتری سالم جدا کنید
 • کابل قرمز را از قطب مثبت باتری سالم جدا کنید
 • و در نهایت کابل مشکی را از باتری تازه شارژ شده جدا کنید.
 • ساید متعلقات و یا کاور های باتری را مجدد در سر جای خود قرار دهید.

خودروی تازه شارز شده را مدتی روشن نگه دارید

dsdsdssdپس از انجام عملیات بهتر است خودروی تازه روشن شده را خاموش نکنید و با کمی فشار دادن پدال گاز روند شارز شدن باتری را سرعت ببخشید. باید این باتری به اندازه کافی شارز شود تا قدرت و توان لازم برای مجدد استارت زدن را در خود داشته باشد.

 • چنانچه با خاموش شدن باتری مجدد باتری تخلیه شد و خودرو روشن نشد زمان تعویض باتری فرار سیده است.