چراغ چک یا چراغ خطا پس از ارتقاء سیستم سوخت رسانی خودروها به انژکتوری عمومیت پیدا کرد این چراغ به طور مستقیم به ECU خودرو متصل بوده و به نسبت پیشرفته بودن ECU معانی مختلفی می تواند داشته باشد. در خودروهای قدیمی که ECU های ساده دارند روشن شدن این چراغ می تواند به علت مشکلات جرقه و سوخت رسانی باشد اما در خودروهای امروزی این چراغ می تواند به دلایلی همچون مشکل در موتور، گیربکس، ترمز، تهویه و… باشد.

خطاهای ECU که موجب روشن شدن چراغ چک می شوند و به دوسته ی خطاهای دائم و خطاهای موقت تقسیم می شوند:

 • خطاهای دائم معمولا به دلیل مشکلات مداوم و طولانی مدت در خودرو ایجاد می شوند مانند خرابی سنسورها و…
 • خطاهای موقت خطاهایی هستند که به دلیل مشکلات لحظه ای مانند تغییر ناگهانی داده های سنسور و… به و جود می آیند که اغلب قابل چشم پوشی هستند و در برخی موارد نشانه ای برای به وجود آمدن خطای دائم در آینده می باشند.

هر دو نوع خطایی که در بالا توضیح داده شد در حافظه ی ECU خودرو ثبت شده و چراغ چک ماشین را فعال می کند تا شما به تعمیرگاه مراجعه کرده و خطا را برطرف و از حافظه ECU پاک کنید.

ما در این جا یعنی “هاو کن یو” و در این قسمت قصد داریم ۲ روش برای برطرف کردن این مشکل به شما آموزش دهیم پس با ما همراه باشید.

1روش اول: استفاده از دیاگ خوردو

خودروهایی که ECU دارند یک پورت با نام پورت دیاگ دارند که  معمولا در داشبورد نصب است و شما با اتصال دستگاه دیاگ مخصوص، با ECU ارتباط برقرار کرده و می توانید خطاهای موجود، پارامترهای مختلف سنسورها و… را بررسی کنید.

reset-check-engine-light-step-2

شما با استفاده از این دستگاه خطای ایجاد شده را بررسی می کنید و درصورتی که خطا از نوع اول یا خطای موقت بود آن را به کمک دستگاه دیاگ از حافظه ECU پاک کنید.

reset-check-engine-light-step-3

2روش دوم: روش قدیمی

این روش بسیار ساده است که نیاز به امکاناتی از جمله دستگاه دیاگ ندارد و می تواند خطاهای موقت را برطرف کند.

خودرو را خاموش کرده و کابل مثبت و منفی را از باتری جدا کنید.

reset-check-engine-light-step-5

به مدت ۳۰ ثانیه دست خود را روی بوق نگه دارید تا برق موجود در خازن ها خالی شود.

aid1385289-v4-900px-reset-check-engine-light-step-6

۱۵ دقیقه صبر کرده و سپس کابل ها را به باطری متصل کنید.

حال اگر خطای موجود در ECU از نوع موقت باشد به همین راحتی از حافظه ی آن پاک شده و چراغ چک خاموش می شود.

Sending
User Review
2.5 (10 votes)

9 نظر

 1. سلام.لیفان ایکس ۶۰ دارم با کارکرد۱۰۵هزارکیلومتر.مدتی است که در ترافیک چراغ چک روشن میشود و ماشین گاز نمیخورد.لطفا راهنمایی کنید.امروز معاینه فنی هم گرفتم و ظاهرا کاتالیست آن مشکلی ندارد.خطای p2101 ,p2106,p2110 ldhdn. لطفا راهنمایی فرمایید. مرسی

  • خودرو تون رو دیاگ بزنید… احتمالا مشکل از استپرموتور یا سنسور دور موتور هست.

 2. سلام روز بخیر
  خودرو سانتافه ۲۰۱۴ دارم. دیروز وقتی روشنش کردم ترمز پارک برقی کار نکرد و چراغ EPB پشت آمپر روشن شد و همچنان در حالت ترمز مانده و از پارک خارج نمیشه. هرچقدرم خاموش و روشن کردم و سر باطری رو برای یک دقیقه کشیدم حل نشد.
  لطفا راهنمایی کنید. ممنون

  • علیرضا جان مشکلات برقی از این دست می‌تونه به عوامل متعددی مربوط باشه. تشخیص و حل مشکل از راه دور و با این اطلاعات ناقص کار سختی است. پیشنهاد میکنم از نمایندگی و تعمیر کار های مجاز کمک بکیرید چرا که احتمالا نیاز به است چند قطعه باشه

 3. سلام من هم کاری که شما گفتید رو انجام دادم خطا پاک میشه ولی دوباره روشن میشه چراغ چک .لطفا راهنمایی کنید

 4. سلام باطری پراید۱۳۱باطری خالی کرده بود باطری به باطری کردم شارژشد .وقتی روشن میشه چراغ چک روشن میشه اشکال ازچی هست

دیدگاه