امروزه اتومبیل یکی از وسایل حیاتی و جدانشدنی در زندگی انسان ها شده است و استفاده از آن به خصوص در بین ما ایرانی ها بسیار زیاد است اما سوخت هم یک ماده ی حیاتی برای خودرو است که هزینه ی آن هم نسبتا بالاست یکی از مهمترین فاکتورها در خرید خودرو مصرف سوخت آن است که متاسفانه این فاکتور در خودروهای داخل کشور ضعیف است و مصرف سوخت خودروها به خصوص خودروهای تولید داخل بالاست اما می توان با چند اقدام و ترفند ساده مصرف سوخت خودرو را کاهش داد و ما در اینجا یعنی “هاو کن یو” و در این قسمت به شما این ترفندها را آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.

نکته
برای کاهش مصرف سوخت عواملی مانند تنظیم باد لاستیک، تنظیم موتور و تعویض به موقع فیلتر هوا و… تاثیر زیادی دارند و اغلب افراد به خوبی از آن ها خبر دارند پس از تکرار مجدد آن ها خودداری می کنیم.

عوامل دیگری در مصرف سوخت خودرو تاثیر دارند که مربوط به عادت های اشتباه افراد در رانندگی می باشد که شاید کمتر کسی از آن ها آگاهی دارد و ما در ادامه به این عوامل خواهیم پرداخت:

1خودروی شما نیاز به گرم کردن ندارد!

اشتباهی که برخی از افراد مرتکب می شوند این است که زمانی که می خواهند پس از مدت زمان زیادی که خودرو خاموش بوده است از آن استفاده کنند چندین دقیقه آن را بی حرکت روشن گذاشته تا خودرو به اصطلاح گرم شود این عمل درمورد خودروهای قدیمی و خودروهای سنگین امروزی درست است و با این کار استهلاک موتور و گیربکس تا حد زیادی کاهش می یابد اما در مورد خودروهای سواری جدید نیازی به انجام این کار نیست فقط برای اینکه روغن در موتور و گیربکس روان شود و به همه ی نقاط برسد بهتر است که چند دقیقه ی اول رانندگی با سرعت و دور موتور کمتر برانید.

2به موقع دنده عوض کنید!

استفاده از دنده ی پایین تر و یا دنده ی بالاتر از حد نیاز (اصطلاحا دنده مُرده) هردو باعث افزایش مصرف سوخت در خودرو می شود و همچنین استهلاک موتور را افزایش می دهد پس سعی کنید به موقع و وابسته به سرعت و مسیری که دارید به موقع دنده را افزایش داده و یا برگردانید معمولا در اغلب خودروهای داخلی در یک مسیر صاف و هموار در دور موتور ۳۰ بهتر است دنده را افزایش دهید.

3متعادل رانندگی کنید!

یکی از عادت های بد افراد در رانندگی افزایش و کاهش بسیار زیاد سرعت است که یکی از ناکارآمد ترین کارهاست و سوخت خودرو را به هدر می دهد.

بعضی افراد در حالت عادی یا زمانی که عجله دارند به طور مداوم سرعت خود را افزایش داده و دوباره ترمز زده و سرعت خود را کم می کنند در صورتی که می توانند با راندن در سرعت متعادل تر بدون استفاده از ترمز پشت سر ماشین های دیگر مسیر را طی کنند این عادت نه تنها باعث زودتر رسیدن فرد به مقصد نمی شود بلکه افزایش ۴۵ درصدی استهلاک خودرو از جمله قطعاتی مانند صفحه کلاچ و لنت ترمز و… را به همراه دارد.

4با سرعت بالا رانندگی نکنید!

تحقیقات نشان داده است که افزایش سرعت خودرو از ۹۰Km/h به ۱۱۰Km/h با افزایش ۲۵ درصدی سوخت همراه خواهد بود. همچنین اگر خودروی شما مجهز به سیستم کروز می باشد استفاده از آن در جاده ها به شدت توصیه می شود چرا که این قابلیت با ثابت نگه داشتن سرعت خودرو مصرف سوخت آن را پایین می آورد.

5شیشه ها را بالا بکشید!

در سرعت های بالا، پایین آوردن شیشه های خودرو باعث افزایش مقاومت هوا در برابر خودرو شده و افزایش ۲۰ درصدی سوخت را به همراه خواهد داشت این قانون در مورد سان روف خودرو هم صدق می کند.

6از کولر استفاده نکنید!

روشن کردن کولر خودرو باعث افزایش ۱۰ درصدی مصرف سوخت می شود و بهتر است به جای روشن کردن آن شیشه ها را پایین آورده و خودروی خود را خنک کنید اما با توجه به مورد بالا در سرعت های بالاتر از ۸۰Km/h استفاده از کولر بهتر از پایین آوردن شیشه هاست.

7خودرو را سبک نگه دارید!

بسیاری از افراد وسایل بلااستفاده ی زیادی در صندوق عقب خودرو نگه می دارند و کما اینکه این وسایل سنگین هم هستند و بدیهی است که هرچه وزن خودرو بیشتر باشد سوخت مصرفی آن هم بیشتر است پس سعی کنید صندوق خودرو را از وسایل بلااستفاده خالی کنید.

11 نظر

 1. سلام داداش افزایش سرعت از ۹۰ به ۱۱۰ که منجر به افزایش ۲۵% سوخت میشه برا ماشین های کاربراتوری نه انژکتور
  درمورد ماشین های گیریکس اتومات و انژکتور قضایا یک مقدار فرق می کنه
  مطالب خوب بود
  با تشکر

 2. با همه موارد موافقم به جز افزایش سرعت
  تو دنده ۴ وقتی سرعت ۹۰ تا هست دور موتور رو ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ هست
  ولی وقتی سرعت میریه به ۱۱۰ تو دنده ۵ دور موتور حدود ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ هست که این یعنی مصرف سوخت کمتر.

  کلا استفاده از دنده بالاتر( نه خیلی بالا) مصرف خودرو پایین میاره
  مثلا من هر وقت میخوام خیلی آروم.تو خیابونا دور بزنم سرعت تو دنده ۱ به ۲۵ میرسونم و بعد دنده مستقیم میندازم ۳ و پامو کاملااز رو گاز و کلاج بر میدارم و خودرو با همون ۲۵ تا سرعت بدون نیاز به گاز راه میره و عنگملا هیچ مصرف سوختی هم نداره چون دور متور بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ میمونه و این یعنی دور موتور تو حالت خلا۱ی دنده
  .
  .
  .
  هر وقت هم کورس میذارم حس میکنم مصرف خودرو تا دو برابر یعنی ۱۴ ۱۵ لیتر تو ۱۰۰ کیلومتر بالا میره چون رو دور موتور ۶۰۰۰( مرز کات آف) دنده عوض میکنم یعنی دنده ۱ تا ۴۰ تا دنده ۲ تا ۹۰ تا دنده ۳ تا ۱۳۵ تا دنده ۴ تا ۱۶۵ و بالای ۱۶۵ میندازم ۵

  • درسته منم به این دقت کردم که وقتی میشه رفت دنده بالا تر دور موتور مثلا از ۳.۵ میاد ۲.۵ شتاب کم میشه مثلا به درد سبقت نمی خوره اما به درد رانندگی ملایم و یکنواخت خیلی می خوره.راسی ماشین شما چیه که دنده دو تا ۹۰ می کشه!!!

  • آقا عرفان نظراتت رو هیچ کارشناسی قبول نمیکنه
   فقط دیدگاه شخصی خودت رو لحاظ کردی ….
   این تجربه اگر هم در مورد ماشینت صادق باشه، در حالت کلی جواب نمیده

 3. ماشینا که خیلى زیادن با ٢ حدود ١٠٠ تا بره، به جز آلمانى ها و موتور قوى ها مثل آمریکایى هاى قدیمى، با ماکسیما دنده اى ٢ رو پر کنید ببینید چنتا میره !!!

 4. خیلی ممنون میشم در این راستا به موضوعات چطور کمتر بپوشیم، چطور کمتر بخوریم، چطور کلا کم مصرف تر و۰ چطور راحت تر با این مسائل کنار بیایم هم بپردازید

  • ممنون پویان جان. انشالله علاوه بر موضوعات قبلی در موضوعات جدید هم به این موارد خواهیم پرداخت

دیدگاه