امروزه اتومبیل یکی از وسایل حیاتی و جدانشدنی در زندگی انسان ها شده است و استفاده از آن به خصوص در بین ما ایرانی ها بسیار زیاد است اما سوخت هم یک ماده ی حیاتی برای خودرو است که هزینه ی آن هم نسبتا بالاست یکی از مهمترین فاکتورها در خرید خودرو مصرف سوخت آن است که متاسفانه این فاکتور در خودروهای داخل کشور ضعیف است و مصرف سوخت خودروها به خصوص خودروهای تولید داخل بالاست اما می توان با چند اقدام و ترفند ساده مصرف سوخت خودرو را کاهش داد و ما در اینجا یعنی “هاو کن یو” و در این قسمت به شما این ترفندها را آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.

نکته
برای کاهش مصرف سوخت عواملی مانند تنظیم باد لاستیک، تنظیم موتور و تعویض به موقع فیلتر هوا و… تاثیر زیادی دارند و اغلب افراد به خوبی از آن ها خبر دارند پس از تکرار مجدد آن ها خودداری می کنیم.

عوامل دیگری در مصرف سوخت خودرو تاثیر دارند که مربوط به عادت های اشتباه افراد در رانندگی می باشد که شاید کمتر کسی از آن ها آگاهی دارد و ما در ادامه به این عوامل خواهیم پرداخت:

خودروی شما نیاز به گرم کردن ندارد!

idle_your_car

اشتباهی که برخی از افراد مرتکب می شوند این است که زمانی که می خواهند پس از مدت زمان زیادی که خودرو خاموش بوده است از آن استفاده کنند چندین دقیقه آن را بی حرکت روشن گذاشته تا خودرو به اصطلاح گرم شود این عمل درمورد خودروهای قدیمی و خودروهای سنگین امروزی درست است و با این کار استهلاک موتور و گیربکس تا حد زیادی کاهش می یابد اما در مورد خودروهای سواری جدید نیازی به انجام این کار نیست فقط برای اینکه روغن در موتور و گیربکس روان شود و به همه ی نقاط برسد بهتر است که چند دقیقه ی اول رانندگی با سرعت و دور موتور کمتر برانید.

به موقع دنده عوض کنید!

gearshift

استفاده از دنده ی پایین تر و یا دنده ی بالاتر از حد نیاز (اصطلاحا دنده مُرده) هردو باعث افزایش مصرف سوخت در خودرو می شود و همچنین استهلاک موتور را افزایش می دهد پس سعی کنید به موقع و وابسته به سرعت و مسیری که دارید به موقع دنده را افزایش داده و یا برگردانید معمولا در اغلب خودروهای داخلی در یک مسیر صاف و هموار در دور موتور ۳۰ بهتر است دنده را افزایش دهید.

متعادل رانندگی کنید!

19213479-mmmain

یکی از عادت های بد افراد در رانندگی افزایش و کاهش بسیار زیاد سرعت است که یکی از ناکارآمد ترین کارهاست و سوخت خودرو را به هدر می دهد.

بعضی افراد در حالت عادی یا زمانی که عجله دارند به طور مداوم سرعت خود را افزایش داده و دوباره ترمز زده و سرعت خود را کم می کنند در صورتی که می توانند با راندن در سرعت متعادل تر بدون استفاده از ترمز پشت سر ماشین های دیگر مسیر را طی کنند این عادت نه تنها باعث زودتر رسیدن فرد به مقصد نمی شود بلکه افزایش ۴۵ درصدی استهلاک خودرو از جمله قطعاتی مانند صفحه کلاچ و لنت ترمز و… را به همراه دارد.

با سرعت بالا رانندگی نکنید!

naas-woman-gets-off-speeding-charge-as-she-was-in-hospital

تحقیقات نشان داده است که افزایش سرعت خودرو از ۹۰Km/h به ۱۱۰Km/h با افزایش ۲۵ درصدی سوخت همراه خواهد بود. همچنین اگر خودروی شما مجهز به سیستم کروز می باشد استفاده از آن در جاده ها به شدت توصیه می شود چرا که این قابلیت با ثابت نگه داشتن سرعت خودرو مصرف سوخت آن را پایین می آورد.

شیشه ها را بالا بکشید!

fix-a-broken-electric-car-window-step-11

در سرعت های بالا، پایین آوردن شیشه های خودرو باعث افزایش مقاومت هوا در برابر خودرو شده و افزایش ۲۰ درصدی سوخت را به همراه خواهد داشت این قانون در مورد سان روف خودرو هم صدق می کند.

از کولر استفاده نکنید!

Turning on the AC in a hot car

روشن کردن کولر خودرو باعث افزایش ۱۰ درصدی مصرف سوخت می شود و بهتر است به جای روشن کردن آن شیشه ها را پایین آورده و خودروی خود را خنک کنید اما با توجه به مورد بالا در سرعت های بالاتر از ۸۰Km/h استفاده از کولر بهتر از پایین آوردن شیشه هاست.

خودرو را سبک نگه دارید!

imag0110

بسیاری از افراد وسایل بلااستفاده ی زیادی در صندوق عقب خودرو نگه می دارند و کما اینکه این وسایل سنگین هم هستند و بدیهی است که هرچه وزن خودرو بیشتر باشد سوخت مصرفی آن هم بیشتر است پس سعی کنید صندوق خودرو را از وسایل بلااستفاده خالی کنید.