چندی پیش یک ترفند در کانال سایت معرفی کردیم که به وسیله ان شما می توانستید با کد گشایی از کدی که بر روی هر تایر خودرو وجود دارد از تاریخ ساخت تایر خودروی خود مطلع شوید، اما از آنجایی که در محیط کانال های تلگرام و فرمتی که ما برای پست های تلگرامی انتخاب کرده ایم نمیتوانستیم به صورت کامل و جامع این موضوع را توضیح و آموزش دهیم پس تصمیم گرفتیم که آن را به صورت کامل در یک مقاله داخل سایت”هاو کن یو”  یا “چگونه می توانید” آموزش دهیم. و البته در یک مقاله دیگر که به زودی منتشر می کنیم  به یک موضوع مهم تر که زمان تعویض تایر خودرو نیز هست هم بپردازیم. برای بررسی این موضوع با چگونه می توانید همراه باشید.

با اینکه زمان تعویض تایر خودروی شما مستقیما به تاریخ ساخت خود رو مربوط نمیشوند و به مواردی از جمله جنس و کیفیت تایر، نحوه استفاده و مکان های مورد استفاده، شرایط استفاده و … مربوط می شوند  ولی معمولا یک تاریخ انقضایی برای تایر ها در نظر می گیرند که به صورت میانگین ۶سال است که شما با این روش و نحوه فهمیدن تاریخ ساخت و سپس در نظر گرفتن تاریخ انقضا می توانید به تعویض تایر خودرو مبادرت کنید. برای کد گشای و تشخیص این عبارت با ما همراه باشید.

مراحل:

کد گشایی زمان ساخت تایر

۱) کد زیر را پیدا کنید:

بر روی اکثر قریب به یقین تایر ها یا لاستیک ها شما این کد را مشاهده و رویت کرده اید و یا می توانید با یک بررسی ساده آن را پیدا کنید. این همان کدی است که ما قرار است با آن رمز گشای کنیم و به وسیله آن از تاریخ ساخت تایر خودرو مطلع شویم. این کد معمولا یک کد چهار رقمی است که گاهی به تنهایی داخل کادر و گاه به همراه حروف انگلیسی داخل کاردر قرار می گیرد که برای بررسی تاریخ ساخت تایر تنها با این کد سر و کار داریم.

photo_2016-04-19_13-47-08

۲) کد را رمز گشایی کنید:

پس از پیدا کردن عدد چهار رقمی حال شما می توانید با این روش به تاریخ ساخت پی ببرید به این صورت که دورقم سمت راست به شما سال ساخت تایر را می دهد و دو رقم سمت چپ تعداد هفته های گذشته از سال مورد نظر. برای اینکه این مورد کمی ملموس تر شود ما برای شما همین کد تصویر زیر را بررسی می کنیم که دو عدد سمت راست ۰۴ میباشد که به ما می گویند تاریخ ساخت تایر سال ۲۰۰۴ است. در واقع دو عدد سمت راست به ما دو عدد آخر سال میلادی را می دهند که از آنجایی که ۰۴ بود پس ما متوجه می شویم این تایر ها در سال ۲۰۰۴ تولید شده اند.

دو عدد سمت راست هم که در تصویر زیر ۱۶ هستند به ما میگویند که این تایر ها در ۱۶ امین هفته سال ۲۰۰۴  تولید شده اند که با یک حساب سر انگشتی و با توجه به اینکه هر هفته هفت روز است، پس تقریبا این خودرو ها در ماه آوریل سال ۲۰۰۴ ساخته شده اند. پس با این نتایج شما متوجه تاریخ ساخت تایر خودرو شدید.

photo_2016-04-19_13-47-12

اجازه دهید با تصویری دیگر این آموزش را تکمیل و نهایی کنیم. در تایر زیر عدد ۱۶۱۲ درج شده است که با توجه به فرمول می توانیم متوجه شویم این تایر با توجه به عدد ۱۲ در سمت راست در سال ۲۰۱۲ تولید و در رابطه با دو عدد سمت چپ که ۱۶ است در ۱۶ امین هفته از سال ۲۰۱۶ که به صورت مجموع این تایر در شانزدهمین هفته از سال ۲۰۱۲ تولید و ساخته شده است.

photo_2016-04-19_13-47-08

سایر کد های درج شده:

سایر کد های درج شده بسته به کشوری که آن ها را ساخته است می تواند بیانگر اطلاعات دیگری باشد که از جمله آن ها به مکان و یا ایالت و شهری که تایر ساخته شده است و یا سایز لاستیک و  سایر علامت ها اشاره کرد که ما همه را در قالب تصوبری که برای شما تهیه کرده ایم توضیح داده ایم.

photo_2016-04-19_13-47-00

“استفاده از مطالب این سایت بدون درج  نام و لینک سایت ما،  زشت و شرعا حرام و مصداق سرقت است و با توجه به اینکه به راحتی قابل پیگیری است پیگرد قانونی خواهد داشت”

منبع: چگونه می توانید