چگونه چراغ خودرو را تمیز کنیم؟ چگونه کدری چراغ را از بین ببریم؟ چگونه چراغ خودرو را برق بیندازیم؟ اگر که شما فکر می کنید انجام این کار ها نشدنی است سخت در اشتباه هستید چرا که در هاو کن یو  نتنها این کار ها قابل انجام است بلکه با مواد و تجهیزات خانگی هم می توانید چراغ خودروی خود را همانند روز اولی که خودرو را خریداری کردید، تمییز کنید.  زمانی که با گذشت زمان فریم و البته طلق چراغ های خودروی شما برا ثر اکسید شدن و آلودگی ها کدر شده و شفافیت خود را از دست می دهند آن زمان است که می بایست به جای مراجعه به کارواش خودتان دست به کار شوید. یا هاو کن یو همراه باشید.

یکی از شاخصه های خود روی شما چراغ ها هستند که به خاطر در معرض چشم بودن بسیار مورد توجه قرار می گیرند و به چشم می آیند که براق و تمییز نگه داشتن آن ها بسیار می تواند به زیبایی عمومی خودروی شما کمک کند. امروز در هاو کن یو شما آموزش خواهید دید در یک مقاله کامل چگونه می توانید این چراغ ها را در منزل حتی بهتر از کارواش تمییز کنید و برق بیندازید.

مواد و وسایل مورد نیاز:
  • مایع ظرف شویی
  • پولیش یا خمیر دندان
  • چندین دستمال
  • آب
  • برگه سمباته بسیار نرم یا پارچه
  • الکل
مراحل:
۱)شست و شوی عمومیphoto_2016-06-05_18-43-28

ابتدا با یک چراغ شروع کنید و پس از پایان کار این چراغ به سراغ دیگری بروید، با استفاده از یک مایع ظرف شویی به صورت عمومی چراغ ها و طلق و فریم را به خوبی بشویید. استفاده از شوینده های قوی ممنوع است چرا که به چراغ و البته رنگ خودروی شما می تواند آسیب برساند و تنها یک شست و شوی ساده و سپس آبکشی برای شروع کافیست.

۲) انجام مراقبت ها:

photo_2016-06-05_18-43-17

برای اینکه این کار را حرفه ای انجام دهید از مقداری چسب نواری که صافکاران در هنگام رنگ کردن استفاده می کنند می توانید استفاده کنید و دور تا دور طلق را با استفاده از این چسب ها برای جلوگیری از آسیب رسیدن به رنگ خودرو کاور کنید. حتی برای اطمینان کامل تمام واشر های لاستیکی که اطراف چراغ هم وجود دارد را کاور کنید و سعی کنید عرض کار به حدی باشد که ضریب ریسک را کاهش دهد.

۳) از سمباته و اسفنج کمک بگیرید:

photo_2016-06-05_18-43-36

حال نوبت به برگه سمباته می رسد. بله سمباته منتها نه از نوعی که برای بلند کردن رنگ و … استفاده می کنید. شما به یک سمباته بسیار نرم از نوع ۵۰۰-grit  نیاز دارید که برای اینکه مطمئن شوید حتی در این شرایط هم آسیبی به چراغ ها نمی رسانید از یک اسفنج در زیر سمباته کمک می گیریم تا فشاری که ما به سمباته وارد می کنیم کنترل شده باشد. اگر سمباته در دسترس نبود از پارچه مناسب که نه خیلی نرم باشد و نه آن چنان زبر که به طلق آسیب برساند از یک تکه پراچه هم می توانید استفاده کنید. مراقب باشید خط و خش بر روی چراغ ها نیندازید.

۴) شروع به تمییز کردن کنید

photo_2016-06-05_18-43-26

مقصود از استفاده از این سمباته بسیار نرم و ریز این است که یک لایه بسیار نازک از سطح چراغ که کدر شده است را برداریم.  سمباته را مطابق شکل به دور اسفنج پیچیده و سپس شروع به تمییز کردن و ساییدن کنید و دقت کنید که حرکات رفت و برگشتی داشته باشید و هر ۱۰ ثانیه جهت و ناحیه را عوض کنید که به چراغ ها آسیبی نرسانید. آنقدر به این کار در تمام نقاط ادامه دهید که احساس کنید تمام چراغ به صورت یک دست تمییز شده است.

۵) کار خود را چک کنید

photo_2016-06-05_18-42-57

حال یک دستمال حوله ای و نرم  به دست بگیرید و محل کار خود را ضمن تمیز کردن بررسی و چک کنید که تمام نقاط به صورت یکدست تمییز و ساییده شده است. وقتی از کار خود مطمئن شدید حال با آب مجدد چراغ را آبکشی کنید. در هنگام بررسی به گوشه ها توجه بیشتری داشته باشید.

۶) مجدد چراغ را بشویید

photo_2016-06-05_18-43-24

حال مجدادا مقداری صابون مایع یا مایع ظرف شویی را داخل یک ظرف با آب مخلوط کرده و سپس شروع به شست و شویی چراغ ها کنید و سعی کنید از یک اسفنج کمک بگیرید تا تمامی اضافات و لکه ها از مراحل قبلی تماما از بین بروند. زمانی که فوم یا کف بر روی چراغ های ایجاد شده است شما می توانید مجدادا از آن سمباده نرم هم استفاده کنید تا از این طریق کار خود را در رابطه با لایه برداری تکمیل کرده باشید.

۷) از خمیر دندان کمک بگیرید

photo_2016-06-05_18-42-55

حال برای درخشان و براق کردن چراغ ها پس از از بین بردن لکه ها و لایه اکسید شده طلق های پلاستیک می توانید از یک پولیش مخصوص این کار که به صورت آماده قابل تهیه است استفاده کنید و یا در صورت در دسترس نبودن، از خمیر دندان های ساده استفاده کنید که کار مشابهی انجام می دهد. برای این کار یک تکه پاچه حوله ای بدونه پُرز را چهار تا کرده و مقداری مناسب خمیر دندان بر روی آن و همچنین چراغ ها بزنید.

۸) چراغ ها را تمییز کنید

photo_2016-06-05_18-43-40

حال ابتدا سعی کنید خمیر دندان یا پولیش را در تمام سطح چراغ پخش کنید و سپس با کمی فشار بیشتر و با حرکات دایره ای شکل شروع به تمییز کردن طلق کنید.  پس از تمییز کردن کامل چراغ با چندین تکرار که معمولا زمان آن از قسمت های قبل بیشتر باید به طول بکشد کار خود را به مراحل پایانی نزدیک تر کنید.

۹) چراغ ها را پاک کنید

photo_2016-06-05_18-43-38

حال از یک مقدار آب کمک بگیرید و اضافات را با کمک یک دستمال از بین ببرید و اجازه دهید تا چراغ خشک شود و در نهایت از مقداری الکل و یک دستمال دیگر کمک بگیرید و با چند اسپری الکل همانند شیشه چراغ ها را برای مرتبه آخر تمییز کنید. این کار تقریبا آخرین مرحله کار شما ست و حال می توانید کا خود را تمام شده قلمداد کنید.

photo_2016-06-05_18-43-49

۱۰) چند قدم عقب بروید

photo_2016-06-05_18-42-51

حال از خودروی خود کمی فاصله بگیرید و نگاهی به کار خود داشته باشید. مطمئنا با پشت سر گذاشتن تمامی این مراحل کار خود را تحسین خواهید کرد.  این تقریبا شبیه به کاری است که کارواش های حرفه ای برای تمییز کردن چراغ های خودر ها انجام میدهند و البته به ندرت برای خودرو های شما.

منبع: ehow