چگونه سقف ماشین را تمییز کنیم؟ چگونه می توانید سقف خودرو را برق بیندازید؟ معمولا به خاطر جنس و نوع سقف های خودرو که گاها متفاوت هم هستند، تمییز کردن این قسمت از خودرو کمی سخت به نظر می ایند ولی جالب است بدانید سقف داخلی خودرو نتنها در زیبایی و جلوه خودرو چه از داخل و چه از بین بیرون بسیار مهم است بلکه می تواند در از بین بردن  بوی نامناسب و خوش بو کردن فضای داخل خودرو هم نقشی به پر رنگی زیبایی خودرو داشته باشد. این قسمت از خودرو معمولا به وسیله سر، دست، مو و … کثیف می شود که برای بررسی روش ها تمییز کردن خودرو با هاو کن یو همراه باشید.

قسمت داخلی سقف خودروی شما که به طور معمول از جنس پارچه های تار و پود دار و یا vinly ساخته شده است. این پوشش چندین هدف را دنبال می کند که از جمله آن ها می توان به

 • عایق کردن سقف در مقابل سرما
 • عایق شدن در مقابل صدای باد و … و همچنین لرزش های سقف
 • زیبا سازی فضای داخلی
 • مهیا کردن بستر برای نصب چراغ ها و یا میکروفون های بلوتوثی و ….

اشاره کرد. اما  معمولا در هاو کن یو موشکافانه به هر موضوع می پردازیم که شما کاربران “هاو کن یو”جالب است بدانید که این قسمت از خودروی شما با در نظر گرفتن های استاندارد های معمول خودروسازی باید از چند قسمت تشکیل شده باشد که این سه قسمت لایه تشکیل شده از فوم، لایه عایق و در نهایت پارچه است که در تصویر زیر می توانید مشاهده کنید.

2 - How to Clean the Interior Roof of a Car - cutaway image of a headliner’s layers with arrows pointing out foam layer, backing, and exposed fabric (1)

قسمت میانی و عایق معمولا از جنس فایبرگلس و یا مواد مشابه است که با چسب های قوی به لایه بالایی فومی چسیبیده شده است و در نهایت پارچه و یا لایه داخلی به آن دو متصل و یا چسبیده شده است. در اکثر کارخانه های خودرو سازی این سه قسمت قبلا تهیه شده و در قالب یک قطعه آماده استفاده می شوند. پس در هنگام سانحه و یا هر اتفاقی دیگر شما میبایست هر سه قسمت که در قالب یک تکه است را تهیه کنید.

حال پس از آشنایی با مواد به کار رفته در سقف خودرو اجازه دهید به سراغ روش های پاک کردن سقف برویم.

روش اول :

مواد مورد نیاز:

 • پارچه میکرو فیبر
 • شامپو فرش
 • آب
 • سرکه
 • اسپری خوش بو کننده
مراحل:
۱)  استفاده از دستمال و لکه گیری کنید:

قبل از هر چیز شما به یک دستمال میکروفیبر از همان نوعی که برای تمییز کردن تلویزیون استفاده می کنید نیاز دارید، که بدونه هیچ مواد دیگری اقدام به پاک کردن لکه های سطحی و البته گرد و غبار روی سقف کنید که با همین حرکت ساده شما قادر خواهید بود بسیار از لکه ها و جرم های که به سقف نچسبیده اند را تمیز کنید.

aid1985150-900px-Clean-a-Car-Ceiling-Step-1

۲) از شامپو فرش استفاده کنید

حال به سراغ شامپو می رویم که البته از شامپو های معمولی هم می توانید استفاده کنید ولی نتیجه شامپو فرش را نخواهید گرفت. مقداری از شامپو فرش را با مقداری کمی آب مخلوط و داخل اسپری کننده آب با جای شیشه شوی بریزید و سپس آن را به سقف خودرو اسپری کنید. شما با این روش بسیاری از جرم ها و لکه ها را تا حدودی برای تمییز کردن آماده کرده اید

aid1985150-900px-Clean-a-Car-Ceiling-Step-3

۳) شروع به نمیز کردن کنید:

حال از همان پارچه میکروفیبر کمک گرفته و شروع به تمییز کردن سقف کنید. با استفاده از مقداری فشار و البته شامپو و پارچه شما بخش زیادی از آلودگی ها، سیاهی و جرم  را پاک خواهید کرد.

aid1985150-900px-Clean-a-Car-Ceiling-Step-4

۴) لکه هاس سمج را با سرکه تمییز کنید:

اگر به لکه سمجی برخورد کردید که در مرحله قبل پاک نشد حال به سراغ مخلوط سرکه و آب میرویم که این مخلوط شامل سه قسمت آب و یک قسمت سرکه است. حواستان باشد از سرکه به تنهای استفاده نکنید. حال سرکه با توجه به خاصیتی که دارد به راحتی تمام لکه ها و جرم ها را در خود حل کرده و این در حالی است که هیچ جایی از خود باقی نمی گذارد. همین ترکیب را همانند قبل به سقف اسپری کرده و سپس با پارچه میکروفیبر تمیز کنید.

aid1985150-900px-Clean-a-Car-Ceiling-Step-5

۵) اجازه دهید سقف خشک و سپس از شامپو مجدد کمک بگیرید

حال اجازه دهید سقف خوب خشک شود و مرحله ۲ و ۳ را مجدد تکرار کنید تا دیگر علاوه بر از بین بردن تمام لکه های باقی مانده و براق کردن سقف خودرو شما اثری هم از بوی سرکه به جای نگذارید. هر چند این بو حتی بدونه شامپو هم چندان ملموس نخواهد بود.

aid1985150-600px-Clean-a-Car-Ceiling-Step-6

۶) از اسپری خوشبو کننده استفاده کنید

حال به سراغ اسپری های خوشبو کننده بروید و آن ها را به سقف خودرو اسپری کنید با این کار به خاطر جنس پارچه تا مدت ها بوی خوشابند در فضای درون خودروی شما ماندگار خواهد شد.

aid1985150-900px-Clean-a-Car-Ceiling-Step-7

۷) کار به پایان رسیده است.

aid1985150-900px-Clean-a-Car-Ceiling-Intro

روش دوم : استفاده از دستگاه بخار یا بخار شوی

 این روش را  به خاطر حرارت، آن چندان توصیه نمی کنیم ولی به هر حال اگر لکه ها به اندازه ای سمج بودند که شما قادر به پاک کردنشان نبودید به سراغ این روش بروید.

۱) دستگاه را آماده کنید

دستگاه یا تمییز کننده بخار خود را آماده کنید که البته برخی به استفاده از مایع های تمییز کننده به همراه آب در داخل بخارشوی اشاره کرده اند که از دید ما همان آب به تنهایی کافیست.

4 - How to Clean the Interior Roof of a Car - pouring steaming water from a bucket into carpet cleaning machine

۲) شروع به تمییز کردن کنید

از سری مناسب دستگاه خود کمک بگیرید و سپس از گوشه ها و اطراف سقف خودرو شروع به تمیز کردن کنید. هر ۱۰ تا ۲۰ سانت را چندین بار با حرکت سر دستگاه تمیز و سپس به سراغ نواحی دیگر بروید. دقت کنید که بسته به دمای بخار شوی خود زیاد در یک ناحیه مکث نکنید و عمل تمییز کردن را تکرار نکنید چرا که می توانید به سقف خودروی خود آسیب بزنید.

5 - How to Clean the Interior Roof of a Car - holding hose with upholstery attachment against headliner

این کار را برای تمامی سقف تکرار کنید تا در نهایت سقف خودرو را برق بیندازید

نکات:
 • برای تمییز کردن سقف از فرچه استفاده نکنید چرا که به راحتی به سقف آسیب می زنید
 • قبل از استفاده از هر روشی و یا هر محصول شیمیایی ابتدا آن را در یک ناحیه کوچک چک کنید اگر مشکلی ایجاد نکرد ادامه دهید
 • بهتر است از جاروبرقی استفاده نکنید هر چند سقف و پارچه متصل به سقف، خوب در جای خود قرار گرفته است ولی اکر قدرت جاروبرقی بالا باشد امکان آسیب رساندن وجود دارد.

 

منابع: wikihow  و yourmechanic