مورداحترام قرار گرفتن با دوست داشته شدن متفاوت است. کسب احترام یعنی به عقایدمان پایبند باشیم و بهترین تصمیم ممکن را بگیریم. داشتن رفتار مناسب با دیگران یکی از روش‌های دریافت احترام است. از دو تن از روانشناسان خواسته‌ایم سریع‌ترین و بهترین روش‌های کسب احترام از سوی همکاران را با ما به اشتراک بگذارند و آن‌ها استراتژی‌هایی را بیان کردند.

این استراتژی‌ها عبارت بودند از اینکه سر قول خود بمانید، اشتباهاتتان را بپذیرید، شنوندگان خوبی باشید و رفتار موجه و مناسبی با دیگران داشته باشید. دریافت احترام و دریافت علاقه از سوی دیگران دو مورد متفاوت است. به‌طور ایدئال می‌توانید هر دو را داشته باشید.

طبق گفتهٔ لاین تیلور، _ یک متخصص سرشناس در روانشناسی رفتار کارمندان و نویسندهٔ معروف در این حوزه _ محترم بودن حداقل تا بخشی به ثبات شما در اعتقادات و باورهایتان مربوط می‌شود. به این معنی که شما در تصمیم‌گیری‌هایتان نباید همیشه همه را از خودتان راضی نگه‌دارید. در مورد بهترین و سریع‌ترین راه‌های کسب احترام در محل کار از تیلور و مایکل کر، سخنگوی بین‌المللی کسب‌وکار، سؤال شد و ما اینجا، این موارد را برای شما گردآوری کرده‌ایم.

به دیگران احترام بگذارید

مایکل احترام به دیگران را، رابطهٔ مرغ و تخم‌مرغ می‌خواند: اگر به دیگران احترام بگذارید آن‌ها هم تمایل بیشتری دارند که به شما احترام بگذارند و بالعکس. تیلور بر اهمیت رفتار کردن با دیگران بر اساس احترام برابر تأکید می‌کند، خواه آن افراد ازنظر ردهٔ کاری بالاتر از شما باشند و خواه پایین‌تر.

همیشه بر سر قول‌هایتان بمانید

به‌محض اینکه به‌عنوان فردی غیرقابل‌اعتماد شناخته شدید، احترامتان را از دست می‌دهید”. تیلور می‌گوید، “نه‌تنها باید سعی کنید به قول خود پایبند باشید، بلکه در صورت امکان باید قبل از رسیدن آخرین‌مهلت، به وعده‌هایتان عمل کنید”.

بگذارید صدای عملتان بلندتر از حرف‌هایتان باشد

آیا می‌دانید راه ساده برای از دست دادن احترامتان نزد دیگران چیست؟ این‌طرف و آن‌طرف بروید و به بقیه بگویید که چقدر عالی هستید. اجازه ندهید که “ایگو” یا همان غرورتان سر راهتان قرار بگیرد. اگر کار خوبی انجام می‌دهید اعتمادبه‌نفس داشته باشید، همکارانتان به خوبی متوجه آن خواهند شد.

وقتی دیگران به کمک نیاز دارند کمکشان کنید

فرض کنید یکی از همکارانتان برای اتمام یک پروژهٔ خاص با مشکل مواجه شده است. طبق گفتهٔ تیلور می‌توانید به او پیشنهاد کنید با شخصی در دپارتمان دیگر که مهارت‌های مناسب با پروژه‌اش را دارد صحبت کند. این بدان معناست که حتی اگر خودتان نمی‌توانید به شخصی کمک کنید، ولی می‌توانید راه کمک کردن را برای وی هموار کنید و بدانید که این تلاش شما بدون پاسخ نخواهد ماند.

درعین‌حال اگر زمانی که صحبت از کمک کردن به دیگران می‌رسد مرزهایی برای مسئولیتتان تعیین کنید، افراد حتی بیشتر هم به شما احترام می‌گذارند. نگذارید بقیهٔ باب میلشان با شما رفتار کنند. زمانی که طبق خواستهٔ دیگران رفتار می‌کنید باید خواستهٔ خودتان را فراموش کنید.

زمانی که به کمک نیاز دارید درخواست کمک کنید

هیچ فردی کامل نیست. همه افراد محدودیت‌هایی در دانش و مهارت دارند. همه ما به کمک دیگران نیاز داریم و نمی‌توانیم خودمان به‌تنهایی از پس همه کارها بربیاییم. زمانی که برای جبران این کمبودها از دیگران درخواست کمک می‌کنید، دیگران بیشتر به شما اعتماد می‌کنند. این اعتماد به احترام متقابل ختم می‌شود.

منظورتان را برسانید

صادق بودن و صریح بودن دو رکن مهم احترام است. مردم تمایلی ندارند به افراد مبهم و سست احترام بگذارند.” حتی اگر طرف مکالمهٔ شما کاملاً با موضعتان موافق نیست راه‌حل این است که به شکل سازنده‌ای صریح صحبت کنید. سعی کنید دوپهلو نباشید و همیشه مستقیم نظرات و حرف‌های خود را منتقل کنید.

همیشه برای بهتر عمل کردن کوشش کنید

تغییرات مثبت در شخصیت، رفتار و عملکرد بر روابط سایرین با شما تأثیرگذار است. این مسیر باید توقف‌ناپذیر باشد و مدام به بهتر شدن خود و روابطتان با دیگران بی اندیشید و تلاش کنید.

پذیرای خطاهایتان باشید

بدون توجه به جایگاهتان لازم است مسئولیت کارتان و همچنین اشتباهاتتان بر عهده بگیرید. وقتی امور از مسیرشان خارج می‌شوند به دنبال بهانه‌تراشی نباشید. در این راستا تیلور به مطالعه‌ای اشاره‌کرده است که نشان داده 91% کارکنان زمانی که رئیسشان اشتباهی را پذیرفته است از کارشان راضی‌تر بوده‌اند.

بتوانید به خودتان بخندید

مایکل بررسی را انجام داده است که نشان داده مدیرانی که با شخصیت خودشان شوخی می‌کنند احترام بیشتری در کار کسب می‌کنند. او می‌گوید “من همیشه می‌گویم چقدر طعنه‌آمیز است که افرادی که خودشان را بیش‌ازحد جدی می‌گیرند از سوی دیگران خیلی جدی گرفته نمی‌شوند.”

مهربانی و احترام متقابل


هیچ‌کس به قلدرها احترام نمی‌گذارد. هیچ فردی هم به یک فرد زورگو احترام نمی‌گذارد.” طبق گفتهٔ تیلور مهربان بودن می‌تواند به‌سادگی”صبح‌به‌خیر ” گفتن به همکارانتان و پرس‌وجو دربارهٔ مسائل بزرگی که در زندگی شخصی‌شان پیش‌آمده باشد. مهم نیست که چه جایگاهی در محل کار خوددارید، همیشه سعی کنید با دیگران خوش‌رفتار باشید و شخصیت اجتماعی داشته باشید.

بخواهید که ذهنتان را تغییر دهید

دید مثبتی نسبت به شنیدن دیدگاه دیگران داشته باشید. نسبت به این گفته‌ها و رفتارها عکس‌العمل سریعی نداشته و سعی کنید منطقی تصمیم بگیرید. گاهی لازم است آن‌ها را موردتوجه قرار دهید و گاهی از کنار آن‌ها رد شوید.

خوب گوش دهید

کِر در بررسی‌هایش دریافته است همکاران و رئیسانی مورداحترام و توجه هستند که شنوندگان خوبی باشند. مهارت خوب گوش دادن یک مهارت اکتسابی است که باید بر روی آن کارکنید. خوب گوش دادن معانی همچون توجه کردن، محترم شمردن و البته همراهی کردن را برای فرد مقابل تداعی می‌کند.

برای کسب احترام مثبت نگر باشید

آدم بدبینی نباشید. سعی کنید در هر موقعیت سخت و چالش‌برانگیزی کورسوی اتفاقات مثبت را داشته باشید. اگر به‌عنوان فردی با نگرش مثبت شناخته شوید در پی آن احترام افراد را هم به دست می‌آورید.

هر جا که لازم است از اعتبارتان مایه بگذارید

این رفتار به‌خصوص در مورد مدیران و رهبران حائز اهمیت است. از آن نوع رئیسانی باشید که به‌جای عبارت “من” از عبارت “ما” استفاده می‌کنند و این نوع نگرش هم در عملتان دیده شود. کِر می‌گوید در مطالعه‌ای که انجام داده دریافته است کارمندان زمانی که تلاششان دیده و تحسین می‌شود انگیزه دوچندانی برای کار کردن دارند.

بدانید در زندگی‌تان برای چه چیز ایستادگی می‌کنید

چند ارزش که در زندگی واقعاً برایتان حائز اهمیت است را دریابید و هرگز روی آن‌ها مصالحه نکنید. وقتی افراد می‌بینند که شما به اصولتان پایبند هستید حتی اگر با آن اصول مخالف باشند این‌طور فکر می‌کنند که “برای حفظ ارزش‌هایت به تو احترام می‌گذارم.”