چگونه ارتباط چشمی برقرار کنیم؟ حتماً می‌دانید که برقراری ارتباط چشمی در گفتگوها بسیار حائز اهمیت است؛ اما آیا تابه‌حال به این فکر کرده‌اید که آیا ارتباط چشمی مناسبی دارید یا نه؟ آیا چشم‌هایتان عصبی و تند هستند یا ملایم و پذیرا؟ آیا با چشم‌هایتان مهرورزی هم می‌کنید؟ چگونه می‌توان بر هنر برقراری ارتباط چشمی مناسب و صحیح مسلط شد؟

برقراری ارتباط چشمی یک مهارت کاربردی و مهم  برای تمامی کسانی است که ارتباط‌های اجتماعی و تعاملی، برایشان مهم است. با افزایش توانایی و مهارت خود در برقراری ارتباط چشمی، می‌توانید در سریع‌ترین و کوتاه‌ترین روش ممکن حرف‌های ناگفته زیادی را متوجه شوید و البته حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشید و به‌خوبی شرایط را در مذاکرات، صحبت‌های دوستانه و … به دست گرفته و کنترل کنید.

در این کار باید دقت لازم را داشته باشید. در مذاکرات و تعاملات اجتماعی اگر در این کار زیاده‌روی کنید، تهدیدکننده و عصبی به نظرخواهید آمد و اگر آن را کلاً نادیده بگیرید به‌نوعی به‌طرف مقابل بی‌احترامی کرده‌اید. برقراری ارتباط چشمی مهارتی است که آن را هنگام برقراری ارتباط با دیگران دست‌کم می‌گیریم. افرادی که بر هنر ارتباط چشمی مسلط هستند را می‌توان در بین فروشندگان موفق، سیاستمداران و سخنرانان ماهر ملاحظه نمود.

علائم فیزیولوژیکی ارتباط چشمی

 

فروشندگان و مغازه‌داران از اهمیت ارتباط چشمی آگاه هستند و از این مهارت برای علاقه‌مند نگه‌داشتن خریداران احتمالی استفاده می‌کنند. وقتی شما به چیزی علاقه‌مند شوید مردمک چشم‌هایتان گشادتر می‌شود. این قضیه در مورد صحبت کردن و جذابیت ظاهری هم صدق می‌کند. به‌صورت معمول اثبات‌شده است اگر دوست شما به شما علاقه‌مند باشد در ارتباطات روزمره و تعامل‌های روزانه، مردمک چشم‌هایش گشادتر می‌شود.

ارتباط چشمی در محاورات روزمره

ما در تک‌تک روزهای زندگی خود از ارتباط چشمی استفاده می‌کنیم بنابراین مهم است که بدانیم که چطور این ارتباط را برقرار کنیم.  هر شرایط فن خاص خود را می‌طلبد. در استفاده از فن‌های برقراری ارتباط چشمی ذکرشده است که یکی از نشانه‌های داشتن شخصیت قدرتمند، برقراری ارتباط چشمی است: پس در این دوئل‌های چشمی بنا بر احتیاج و شرایط سعی کنید خیلی زود از میدان به درنروید. البته شما باید شرایط را بسنجید

حالا در ادامه با شش راه برای بهبود مهارت‌های برقراری ارتباط چشمی بیشتر آشنا خواهیم شد.

صحبت در گروه‌ها و جمع‌های چند نفرِ

هنگامی‌که با گروهی از افراد صحبت می‌کنید بهتر است با همهٔ آن‌ها و یا به زبان بهتر با تک‌تک افرادی که در جمع حضور دارند ارتباط چشمی برقرار کنید. برقراری ارتباط چشمی تنها با یک یا دو نفر در یک گروه به‌منزله عدم توجه سایر افراد به شماست و شما درگیر نمی‌توانید ذهن و توجه دیگر افراد را به خود جلب کنید. در عوض با ادای هر جمله به یک نفر نگاه کنید و سعی کنید تأیید هر کس را از طریق مشارکت دادن توجه فرد به صحبت‌های خود کسب کنید.

صحبت‌های دو نفرِ و یا با یک فرد خاص

برقراری ارتباط چشمی با یک نفر بسیار مؤثر و کاربردی است؛ اما این ارتباط چشمی درصورتی‌که به زل زدن منجر شود ممکن است کمی دردسرساز و حتی ترسناک شود؛ بنابراین سعی کنید در صحبت‌ها و مکالمات دو نفرِ هر پنج ثانیه یک‌بار نگاهتان را به سویی دیگر بچرخانید؛ اما هیچ‌وقت به پایین نگاه نکنید چون به معنای عدم تمایل برای ادامه صحبت است و یا چیز بیشتری برای گفتن ندارید.

شما باید از اجزای صورت خود به نحوی بهره ببرید که گوی تمامی حواستان متوجه مخاطبتان است. این مورد را تمرین کنید. مرز بین خیره نشدن و پرت بودن حواس شما بسیار باریک است. باید هر از چند گاهی نگاهی به فرد داشته و با سرخود به نشانه تائید وی را تائید کنید.

گوش دادن به یک فرد

گفتیم که از اشتباهات رایج برای برقراری ارتباط چشمی، زل زدن است؛ اما چگونه می‌توانیم از آن فاصله بگیریم؟ یکی از این روش‌ها فن مثلث است یعنی اول به مدت پنج ثانیه به یکی از چشم‌ها نگاه کنید سپس به چشم دیگر و پس از پنج ثانیه به دهان و دوباره همین را از اول تکرار کنید. این تکنیک همراه با سایر فن های گوش دادن نظیر سر تکان دادن، استفادهٔ گاه‌گاه از کلمات توافق، نظیر “بله”، “درسته”، “اوهوم”، … بهترین راه برای گوش دادن به‌طرف مقابل و نشان دادن علاقه‌مندی خود به حرف‌های او است.

ارتباط چشمی در مذاکرات

مذاکرات و جدال‌های کلامی و کاری با یک فرد به‌خودی‌خود یک مهارت است. اگر می‌خواهید در بحث با مخاطبتان تعادل را برقرار کنید به چشم‌هایش کمی خیره شوید. مخصوصاً زمانی که حرف مهم یا تأثیرگذاری را بیان می‌کنید. حتماً تابه‌حال با فردی برخورد کرده‌اید که با این تکنیک شمارا از موضعتان عقب رانده است و به‌ظاهر بحث را برده است. ارتباط چشمی در مذاکرات و مجادلات کلامی نقش مهمی را بازی می‌کنند و در انتقال پیام‌ها نقش بسزایی دارند. سعی کنید به شکل درست و بر اساس آگاهی از آن استفاده کنید.

جذب کردن یک فرد با ارتباط چشمی

حتماً می‌دانید که چشم‌ها نقش بسیار پررنگ در برقراری و شروع ارتباط‌ها عاطفی دارند. با چشم‌هایتان حرف بزنید و با چشم‌هایتان گوش دهید. هنگام تعامل با این فرد سعی کنید از صورت خود به‌عنوان نقطهٔ کانونی استفاده کنید. به چشمه‌ای او نگاه کنید، به حرف‌هایش گوش کنید و در مواقع مناسب لبخند بزنید. در مواقع مناسب ابروهایتان را بالا ببرید. اگر حس می‌کنید بیش‌ازحد به چشم‌هایش نگاه کرده‌اید چشمه‌ای خود را به سمت لب‌ها، گونه‌ها و بینی‌اش برده و دوباره به چشم‌هایش برگردانید. لبخند زدن را فراموش نکنید. لبخند زدن می‌تواند کلید طلایی برای برقراری احساس عاطفی باشد. این لبخند باید به‌جا و به‌موقع باشد.

عشق ورزیدن و نگاه شما

نگاه کردن در رابطه‌های عاطفی داستانی متفاوت‌تر از هر شرایط دیگری دارند. تمامی نکاتی که برای توجه به یک همکار و فرد باید رعایت می‌کردید، در رابطه با همسر شما هم باید رعایت شود. حتماً با برقراری ارتباط چشمی، توجه خودتان به صحبت‌های وی را نشان دهید و سعی کنید نوع نکاهتان خیلی خشن و جدی نباشد.