چگونه ارتباط چشمی برقرار کنیم؟ حتما می دانید که برقراری ارتباط چشمی همراه با زبان بدن مناسب در گفتگوها بسیار حایز اهمیت است. اما آیا تا به حال به این فکر کرده اید که آیا ارتباط چشمی مناسبی دارید یا نه؟ آیا چشمهایتان عصبی و تند هستند یا ملایم و پذیرا ؟ آیا با چشمهایتان مهرورزی هم می کنید؟ چگونه می توان بر هنر برقراری ارتباط چشمی مناسب و صحیح مسلط شد؟

برقراری ارتباط چشمی یک مهارت کاربردی و مهم  برای تمامی کسانی است که ارتباط های اجتماعی و تعاملی، برایشان مهم است. با افزایش توانایی و مهارت خود در برقراری ارتباط چشمی شما کاربران هاو کن یو می توانید در سریع ترین و کوتاه ترین روش ممکن حرف های نا گفته زیادی را متوجه شوید و البته حرف های زیادی برای گفتن داشته باشید و به خوبی شرایط را در مذاکرات، صحبت های دوستانه، و … به دست گرفته و کنترل کنید.

ارتباط چشمی اطلاعات اجتماعی را به شخصی که حرفهای شما را گوش می دهد منتقل می کند. اگر ارتباط چشمی تان بیش از حد زیاد باشد فردی تهدیدکننده و عصبی به نظر خواهید آمد اما اگر از حد لازم کم باشد اینطور برداشت می شود که علاقه ای به طرف مقابل ندارید. برقراری ارتباط چشمی مهارتی است که آن را هنگام برقراری ارتباط با دیگران دست کم می گیریم. افرادی که بر هنر ارتباط چشمی مسلط هستند را می توان در بین فروشندگان موفق، سیاستمداران و سخنرانان ماهر ملاحظه نمود.

ملاحظه شده است که وقتی ارتباط چشمی با طرف مقابل برقرار نشود او دیگر تمایلی به ادامه صحبت نخواهد داشت اما اگر ارتباط چشمی برقرار شود او هم به صحبت ادامه می دهد چون می داند که شما به حرف زدن با او علاقه مندید. اما اجازه دهید شخن کوتاه کرده و به سراغ روش های برقراری ارتباط چشمی برویم.

علایم فیزیولوژیکی ارتباط چشمی

 

فروشندگان و مغازه داران از اهمیت ارتباط چشمی آگاه هستند و از این مهارت برای علاقه مند نگه داشتن خریداران احتمالی استفاده می کنند. وقتی شما به چیزی علاقه مند شوید مردمک چشمهایتان گشاد تر می شود. این قضیه در مورد صحبت کردن و جذابیت ظاهری هم صدق می کند. به صورت معمول اثبات شده است اگر دوست شما به شما علاقه مند باشد در ارتباطلات روزمره و تعامل های روزانه با شما مردمک چشمهایش گشادتر می شود.

ارتباط چشمی در محاورات روزمره

ما در تک تک روزهای زندگی خود از ارتباط چشمی استفاده می کنیم بنابراین مهم است که بدانیم که چطور این ارتباط را برقرار کنیم.  در برخی شرایط باید ارتباطات چشمی معینی برقرار کنیم. برای نمونه اگر دارید با کسی بحث می کنید برقراری ارتباط چشمی با طرف مقابل و زل زدن به او شما را قدرتمندتر نشان می دهد. اما اگر به یک سوی دیگر نگاه کنیدنشانه ی ضعفتان است. پس در این دوئل های چشمی بنا بر احتیاج و شرایط سعی کنید خیلی زود از میدان به در نروید. البته شما باید شرایط را بسنجید ولی به هر حال بر گرداندن نگان یا از سر قدرت بسیار زیاد و یا ترس است. بهتر است در ششرایط معمول نگاه خود را از فردبر ندارید. اگر عاشق کسی هستید هم بهتر است به عمق چشمهایش زل بزنید.

حالا در ادامه با شش راه برای بهبود مهارت های برقراری ارتباط چشمی بیشتر آشنا خواهیم شد.

1صحبت در گروه ها و جمع های چند نفره

هنگامی که با گروهی از افراد حرف می زنید بهتر است با همه ی آنها و یا به زبان بهتر با تک تک افرادی که در جمع حضور دارند ارتباط چشمی برقرار کنید. برقراری ارتباط چشمی تنها با یک یا دو نفر در یک گروه به منزله عدم توجه سایر افراد به شماست و شما درگیر نمیتوانید ذهن و توجه دیگر افراد را به خود جلب کنید. در عوض با ادای هر جمله به یک نفر نگاه کنید و سعی کنید تایید هر کس را از طریق مشارکت دادن توجه فرد به صحبت های خود کسب کنید. اینگونه همه ی اعضای گروه علاقه مند خواهند ماند.

2صحبت های دو نفره و یا با یک فرد خاص

برقراری ارتباط چشمی با یک نفر بسیار موثر و کاربردی است. اما این ارتباط چشمی در صورتی که به زل زدن منجر شود ممکن است کمی دردسر ساز و حتی ترسناک شود. بنابراین سعی کنید در صحبت ها و مکالمات دو نفره هر پنج ثانیه یک بار نگاهتان را به سویی دیگر بچرخانید. اما همانطور که قبلا در هاو کن یو گفتیم هیچ وقت به پایین نگاه نکنید چون به معنای این است که حرفتان تمام شده است و یا چیز بیشتری برای گفتن ندارید. یا اینکه بهتر است زودتر بحث و مکالمه را بع پایان برسانید.


چگونه با زبان بدن صحبت کنیم


پس به اطراف نگاه کنید به نحوی که سعی می کنید چیزی را به خاطر بیاورید. این مورد را تمرین کنید: بی اینکه سرتان را تکان بدهید روزهای اول مدرسه را به یادتان باورید. خواهید دید که چشمهایتان به سمت چپ یا راست می روند. بنابراین در گفتگو با یک فرد اگر این کار را انجام دهید فرد مقابل خیال می کند دارید چیزی را به یاد می آورید و همچنان به حرف هایتان علاقه مند خواهد ماند.

3گوش دادن به یک فرد

 وقتی دارید به حرف های کسی گوش می دهید زیاد به او زل نزنید.در عوض از تکنیک مثلثی استفاده کنید: یعنی اول به مدت پنج ثانیه به یکی از چشمهایش نگاه کنید بعد پنج ثانیه به چشم دیگرش نگاه کنید و بعد پنج ثانیه به دهانش نگاه کنید و دوباره همین را از اول تکرار کنید. این تکنیک همراه با سایر تکنیک های گوش دادن نظیر سر تکان دادن، استفاده ی گاه گاه از کلمات توافق نظیر “بله”، “درسته”، “اوهوم”، … بهترین راه برای گوش دادن به طرف مقابل و نشان دادن علاقه مندی خود به حرف های او است.ما قبل تر در هاو کن یو  مقاله ای در رابطه با هنر خوب گوش دادن و مهارت های مرتبط در قالب یک مقاله  به صورت کامل صحبت کردیم که در لینک زیر می توانید آن را مطالعه کنید.


چگونه خوب صحبت کنیم و خوب بشنویم؟


4ارتباط چشمی در بحث کردن

بحث کردن با یک فرد به خودی خود یک مهارت است و اگر می خواهید در بحث با طرف مقابل کم نیاورید به چشماهیش خیره شوید.اگر به جای دیگر نگاه کنیدبه معنای این است که باخته اید. حتما تا به حال با فردی برخورد کرده اید که با این تکنیک شما را تحقیر کرده است و به ظاهر بحث را برده است. شما کم نیاورید و به او زل بزنید، بگذارید تعجب کند، اذیتش کنید و در بحث او را شکست دهید. البته سکوت در برابر حرف های طرف مقابل هم راهی خوب برای برنده شدن در بحث است.

5جذب کردن یک فرد با ارتباط چشمی

وقتی از کسی خوشتان آمده و می خواهید به او علاقه مندی خود را نشان دهید با چشمهایتان حرف بزنید و با چشمهایتان گوش دهید. وقتی کسی که به او علاقه مند هستید دارد حرف می زند از کل چهره ی خود به عنوان نقطه ی کانونی استفاده کنید. به چشمهای او نگاه کنید، به حرفهایش گوش کنید و در مواقع مناسب لبخند بزنید، در مواقع مناسب ابروهایتان را بالا ببرید. اگر حس می کنید بیش از حد به چشمهایش نگاه کرده اید چشمهای خود را لب ها، گونه ها، بینی اش برده و دوباره به چشمهایش برگردانید.هنگامی که فردی دارد صحبت می کند اگر لبخند بزنید بهترین کار برای نشان دادن علاقه مندی خود به اوست البته اگر به شما گفت که “دیشب سگم مرد”، نباید لبخند بزنید! سعی کنید با چشمهایتان هم گوش دهید. منظور چیست؟ با چشمهایتان به زبان بدن او گوش کنید.


چگونه بفهمیم دختری دوستمان دارد؟


6عشق ورزیدن و نگاه شما

همانطور که قبلا بیان کردیم به چشمهای همسر خود و هر فرد دیگری که عاشقش هستید عمیقا نگاه کنید. هنگامی که فردی علاقه مند هستیم مردمک چشمهایمان بزرگ تر می شود و خواه ناخواه بینمان ارتباط نزدیکی برقرار می شود. دفعه ی بعد که خواستید اینکار را بکنید تصور کنید که دارید وارد بدن همسرتان می شوید و روح و جان هم معاشقه میکنید و روح و جان هم را لمس می کنید.با اینکار آدرنالین در خونتان ترشح می شود و مردمکتان از این هم بزرگ تر خواهد شد.

Sending
User Review
2.6 (5 votes)

۱ دیدگاه

دیدگاه