انسان های غرغرو و افرادی که مدام نق می زنند و شکایت می کنند و با همه چیز و همه کس مشکل دارند، زندگی را نتنها برای خود بلکه برای برای اطرافیان سخت می کنند. عادت غر زدن و یا غرغرو بودن مخصوصا در بین ما ایرانی ها که مدام نسبت به همه چیز شاکی هستیم شایع است. متاسفانه نه تنها نسب به درمان این مشکل اقدام نمی کنیم بلکه حتی در اکثر مواقع خودمان هم نمی دانیم که یک فرد غرغرو هستیم و باید کمتر غر بزنیم.

یک ضرب المثل انگلیسی می گوید :

Instead of complaining that the rose bush is full of thorns, be happy the thorn bush has roses

” به جای شکایت کردن از اینکه چرا بوته گل رز خار دارد، خوشحال باشیم از اینکه در کنار خار گل های رز روییده است.”

افراد غرغرو چه کسانی هستند و چه تاثیری دارند

همه ما گاهی غر می زنیم. نق می نزیم و شکایت می کنیم. حتی اگر ادعا کنید که شادترین آدم دنیا هستید، گاهی اوقات از بعضی اتفاقات شکایت می کنید. اولین تاثیر فردی که مدام فر می زند، تلخ کردن زندگی به کام خود فرد است. و در مرحله بعد تلخ کردن آن به کام دیگران.

گاهی اوقات حتی متوجه این موضوع که مدام شکایت می کنیم نمی شویم و خوب می دانید که این عادت تا چه اندازه می تواند شخصیت شما را زیر سوال ببرد. گاهی مشکل از این هم جدی تر می شود و می تواند باعث تَرد یک فرد از بین دوستان و حتی خانواده شود و از آن مهم تر در بین یک زوج در حالت حاد، باعث جدایی شود.

برای مثال ممکن است برای هر کدام از ما اتفاق افتاده باشد که با شخصی دوست باشیم و این فرد به طور مداوم در مورد سلامتی اش، خانواده اش، روابطش، مدرسه و یا هرچیز دیگری غر می زند، مدام از همه چیز شکایت می کند و فقط نقاط تاریک هر اتفاق را می بیند. وقتی با آن شخص وقتمان را می گذرانیم شدیدا احساس خستگی می کنیم. این رفتار افراد به راحتی بر روی ما هم تاثیر گذار است.

مهم نیست شما چه می گویید یا چه کاری انجام می دهیم، چنین اشخاصی با هیچ چیزی دلگرم نمی شوند. ممکن است هیچ شرایط دشواری وجود نداشته باشد که آن شخص نتواند از آن عبور کند، اما نگرش منفی او مسائل را بدتر می کند.

حالا چه اتفاقی می افتد اگر شما آن شخصی باشید که در یک نگرش منفی گیر کرده اید؟ مدام نقاط تاریک را می بینید. همه ما در این شرایط بوده ایم. روزهایی وجود دارد که همه چیز اشتباه و به هم ریخته به نظر می رسد  و شکوه کردن ساده ترین کاری است که انجام می دهیم.

غر زدن آسان تر از حل کردن خود مشکل یا اقدام برای برطرف کردن مشکل است. تازه اگر آن مشکل واقعا مشکل باشد و از جانب شما بی جهت مورد شکایت واقع نشده باشد.

 اما در واقع وقتی شما سعی  کنید مسائل را از دیدگاه های مختلف ببینید و خودتان را به چالش بکشید می توانید غر زدن و شکایت کردن را متوقف کنید.

اگر کم و بیش احساس کرده اید که زیاد غر می زنید و یا دیگران گاه و بی گاه این نکته را به شما گوش زد کرده اند باور کنید زندگی و معاشرت با افراد غرغرو سخت است. بهتر است همین امروز برای درمان آن به فکر چاره باشیم و البته ما اینجا برای شما 10 نکته برای برطرف کردن این مشکل و در نهایت شاد تر کردن زندگی مهیا کرده ام.

چه کار کنیم که غر نزنیم

برای کمتر غر زدن زدن مسائلی که در ذهنتان است را تغییر دهید

قطعا گفتن این کار از انجام دادنش آسان تر است. مغز ما تمایل شدیدی به افکار منفی دارد. مانند نقل قولی که در ابتدای مقاله آورده شد، ما در ابتدا خارهای گل رز را می بینیم به جای اینکه متوجه زیبایی گل شویم. به جای اینکه بگوییم چگونه در کنار این خار های گلی به این زیبایی روییده است ذهنمان درگیر این است که چرا در کنار گل خار وجود دارد.

ذهن آگاهی و نگرش مثبت داشتن نیاز به تمرین دارد. وقتی می بینید در حال منفی بافی راجع به یک شخص یا یک موضوع هستید، صبر کنید و خودتان را مجبور به گفتن یک نکته مثبت کنید. می توانید از یک دوست شاد و سرزنده کمک بگیرید تا هنگامی که در حال غر زدن هستید شما را متوقف کند و کمک کند تا جنبه های  مثبت را ببینید.


چگونه مثبت اندیش باشیم (11 راه برای تقویت تفکر مثبت)


 

به هر حال چه با کمک گرفتن از یک دوست یا عضوی از خانواده، چه با یک برنامه جامع برای مثبت اندیشی و چه ایجاد شرایط مناسب برای دست کشیدن از نگرش منفی باید تمرین کنید که مثبت اندیش تر باشید.

هر چند وقت یک بار به خودتان اجازه درد و دل کردن بدهید

نادیده گرفتن دائمی افکار منفی باعث می شود این افکار روی هم تلنبار شوند. افکار منفی از کوچک تا بزرگ باید کم کم از همان دری که وارد شدند خارج شوند.  اگر واقعا در شرایط ناآرامی به سر می برید، بدون نگرانی احساسات خود را با یک دوست نزدیک یا اعضای خانواده یا یک روانشناس در میان بگذارید. از اینکه احساسات منفی خود را به زبان بیاورید، خجالت زده نباشید. بسیار مهم است که برای اتفاقات کوچک و بزرگ که نگرش شما را منفی می کنند راه حلی پیدا کنید. آن ها را رها نکنید.

کمتر قضاوت کنید

ما اغلب در مورد دیگران شکایت می کنیم، مدام از دیگران ایراد می گیریم، و مدام ایراد هایی را به دیگران نسبت می دهیم اما سوال اینجاست خود ما چطور؟

مدام فکر می کنیم که آنها مطابق با استاندارد های ما نیستند و افراد یا اتفاق ها مطابق خواسته های ما پیش نمی روند. در مورد اتفاق ها، افراد و هر مورد دیگری بدون اینکه دلیلش را بدانید قضاوت نکنید، دلیل این اتفاق ها و رفتار ها را از خودشان بپرسید و در نهایت مدام نیم نگاهی به خودتان داشته باشید و ببینید که خودتان در این زمینه چگونه رفتار می کنید.

امروز از مادرتان به خاطر غذایی که تدارک دیده و کیفیت لازم را ندارد شکایت می کنید و روز دیگر راننده تاکسی را به دلیل نداشتن مهارت لازم رانندگی متهم می کنید. از سوی دیگر برادرتان را به دلیل خوب لباس نپوشیدن زیر سوال می برید و روندی که ادامه دارد.  اما آیا می دانید مادرتان چه روزی را پشت سر گذاشته است؟ خودتان تا چه اندازه در رانندگی مهارت دارید؟ قبل از خارج شدن از خانه نگاهی کلی به لباس و ظاهر خود دارید؟ چرا برای بهتر شدن کیفیت غذا کمی به خانواده کمک نمی کنید تا با دقت و وقت بیشتری به طبخ غذا پرداخته شود. چرا پیشنهادات لازم را برای بهتر شدن ظاهر بردارتان ارائه نمی کنید.

برای رهایی از این مشکلات باید یاد بگیرید و البته تمرین کنید که قضاوت نکنید. به جای قضاوت کردن به فکر راه چاره باشید.

یک لیست از اتفاق های خوب روزانه تهیه کنید

حتما شما دفترچه یادداشت همراه خود دارید و یا از نرم افزار های موبایلی برای یادداشت برداری استفاده می کنید. اگر این چنین نیست دست به کار شوید.  در پایان هر روز به تمامی اتفاقات روز فکر کنید و خلاصه وار آن ها را مرور کنید. مطمئنا از میان تمامی این اتفاقات به مواردی از اتفاق ها، رفتار ها و البته نکات خوب از جانب خودتان و البته دیگران در قبال خودتان می رسد. آن ها را هر شب یادداشت کنید.

خودتان دست به کار شوید

دفعه بعد که با خانواده، دوستان، همکارانتان، و… هستید و شکایت و گِِلِگی در ذهنتان نسبت به یک رفتار یا اتفاق داشتید خودتان دست به کار شوید.

  • اگر فردی حقوق شهروندی را رعایت نمی کند و زباله ای بر روی زمین می اندازد به جای غر زدن با خودتان و یا دیگران خودتان دست به کار شوید و زباله را از روی زمین بردارید.
  • اگر مدیرتان با شما بلند و خشمگین صحبت می کند، شما با همکاران و افرادی که زیر مجموعه شما هستند مهربان و آرام صحبت کنید.
  • اگر کسی در منزل نسبت به تمیز کردن اتاق ها اقدام نمی کند شما خود دست به کار شوید.
  • اگر مدام از دوستتان به دلیل مودب نبودن به دیگران شکایت می کنید خودتان موضوع را به وی گوش زد کنید.

خودتان اتفاق و تغییری باشید که دوست دارید اتفاق بیافتد. البته قبل از این که خود دست به کار شوید مطمئن شوید که آیا این اتفاق تنها از دید شما صحیح است و یا دیگران هم دید مشابهی نسبت به این موضوع دارند. لزوما قاعده و قانون شما در رابطه با هر چیز، دالِ بر درست بودن آن نیست.

مسئولیت پذیر باشید

این قاعده هم تقریبا زیر مجموعه ای از مورد قبل است. اگر چیزی شما را ناراحت می کند، یا آن را حل کنید و یا بپذیرید که اکنون هیچ کار دیگری نمی توانید انجام دهید، پس چرا غر بزنید؟ غر زدن یک فعالیت منفعل است. جای آن را با راه حلی برای مشکل عوض کنید و یا به راحتی آن مشکل را بپذیرید و ذهنتان را درگیر موضوع دیگری کنید.

به دنبال شاد کردن زندگی باشید

گاهی اوقات تهیه چنین لیستی می تواند آسان باشد، لیستی پر از سرگرمی هایی که از آن لذت می برید. گاهی اوقات هم نیاز به درون نگری عمیق تری دارد. آیا دائما در مورد شغل خود شکایت دارید؟ شاید وقت آن رسیده است که تصمیم سختی برای تغییر شغل یا مسیر خود بگیرید. مسائلی که باعث می شود دید منفی به هر چیز داشته باشید را کشف کنید تلاش کنید وضعیت را تغییر دهید تا زندگی شادی داشته باشید.


چگونه شاد زندگی کنیم


از خودتان مراقبت کنید

استرس و شیوه زندگی پرمشغله می تواند  زندگی ما را خراب کند و روحیات مثبتمان را از بین ببرد. بخشی از زندگی تان را فقط وقف خودتان کنید. گاهی کارهایی برای دل خودتان انجام دهید، مانند تماشای یک  فیلم، ورزش کردن،  قدم زدن و یا هرچیزی که به شما انرژی می دهد و آرامتان می کند. این کارها باعث می شود ذهنتان در چارچوب جدیدی قرار بگیرد.

هنگامی که می خواهید صحبت کنید به سادگی از خودتان بپرسید : ” می خواهی غر بزنی یا شاد باشی؟  “

شادی را انتخاب کنید، بر افکار مثبت تمرکز کنید و همیشه مهربان باشید. این انتخاب شماست نه هیچ کس دیگر. نگاهتان به اتفاقات نه خیلی جزئی باشد و نه خیلی کلی . سعی کنید در زندگی خود تعادل برقرار کنید و به خوبی از پس مدیریت خود، اتفاقات اطرافتان و سایرین بربیایید.

ورزش و یوگا را فراموش نکنید

ورزش منظم و یوگا یک راه عالی برای آرامش، تمدد اعصاب و تمرین ذهن آگاهی می باشد. یوگا بر تنفس، حرکات و مراقبه تمرکز دارد و به شما کمک می کند تا ذهن و بدن خود را کنترل کنید. ورزش هم تاثیر بسزایی در سلامت جسم و روح شما دارد. ذهن ما اغلب به میلیون ها جهت می چرخد. ورزش و یوگا کمک می کند تا چرخه افکارتان را آرام کنید و افکار مثبت تری را در ذهنتان پرورش دهید.


چگونه ورزش را شروع کنیم؟ (۱۵ ترفند برای آغاز ورزش کردن)