چگونه احوالپرسی کنیم؟ نحوه صحیح احوال پرسی چیست؟ کاری که روزتنه بارها انجام می دهیم و می تواند در روابط اجتماعی ما تاثیر مهم داشته باشد. اگر شما هم از اهمیت تاثیر احوال پرسی در روابط اجتماعی و زندگی روزمره، خانوادگی و کاری بی اطلاع هستید و نمی دانید روش صحیح احوال پرسی چگونه است با ما همراه باشید.

چه در منزل، چه با دوستان، ملاقات با افراد یک اتفاق روزمره است و مدیریت آن مهارت مهمی است. در این مقاله از هاو کن یو برخی مراحل آسان در رابطه با نحوه احوالپرسی با افرادی که ملاقات می‌کنیم را به شیوه‌ای صادقانه و راحت آورده‌ایم تا با رعایت این نکات بتوانید روابط اجتماعی، کاری و دوستانه بهتری داشته باشید.

احوال پرسی های دوستانه و صمیمی

در این نوع احوال پرسی که معمولا با دوستان، اقوام و آشنایان صورت می گیرد دقت داشته باشید که

1ادب را رعایت کنید

با وجود این که این احوال پرسی صمیمانه و با دوستان و آشنایان است باید دقت کنید که احوال پرسی و ابتدای ملاقات زمان مناسب برای استفاده از هر لغت، یا هر نوع برخورد نیست هرچند شما با هم صمیمی باشید. اجازه دهید کمی از این ملاقات بگذرد و بعد سر شوخی را باز کنید.

2پیش قدم شوید

شما کاربران هاو کن یو خوب می دانید در ما خانواده های ایرانی  احترام به بزرگ تر چقدر با اهمیت و مهم است. دقت داشته باشید که همیشه در احوال پرسی ها در مقابل افرادی که از لحاظ سنی از شما بزرگ تر هستند جانب پیش قدم شدن را رعایت کنید.چه برای احوال پرسی و چه برای دست دادن.

3با روی خوش برخورد کنید

با روی خوش و گشاده با یک فرد احوال پرسی کردن شاید نیمی از راهی است که شما در ملاقات باید طی کنید. همیشه انرژی لازم و با لبخندی بر لب، جملات احوال پرسی را بیان می کند. حتی اگر حال خوشی ندارید سعی کنید این پر انرژی بودن را در ابتدای ملاقات رعایت کنید.

چگونه مودب باشیم؟ (۱۰ عادت افراد مودب)

احوال پرسی غیررسمی، فردی که از نزدیکان نیست

4نزدیک شدن به شخص

 به آن شخص نزدیک شوید با اطمینان راه رفتن مهم است. دزدکی راه رفتن خوشایند نیست. نشان دهید که برای سلام و احوال پرسی به وی نزدیک می شوید.

5برقراری ارتباط چشمی


قبل از احوالپرسی ارتباط چشمی برقرار کنید. زمانی که ارتباط چشمی برقرار کردید، نزدیک شوید و چیزی ساده بگویید مانند “سلام، حالت چطوره؟” یا هر عبارت دیگری که مد نظرتان هست. ساده بگیرید، سعی نکنید سوالات خصوصی مانند روابط گذشته، مشکلات، یا موضوعات عاطفی بپرسید.

6صبر کنید تا با شما ارتباط برقرار کنند

وقتی به شما سلام می‌کنند لبخند بزنید و خود را معرفی کنید. همچنین باید بگویید آنها را از کجا می‌شناسید یا آنها چطور شما را می‌شناسند. برای مثال، “سلام، من محمد هستم. ترم قبل باهم در کلاس فیلم بودیم.” این باعث می‌شود زمانی که یکدیگر را به خاطر بیاورند موقعیت اضطراب آور یا آزاردهنده نشود. این نکات در احوال پرسی مهم به شما می آیند

چگونه خوب صحبت کنیم و خوب بشنویم؟

7سر صحبت را باز کنید

فرض بر این است که شما می‌خواهید این فرد که خود را به او معرفی کرده‌اید بشناسید، چنانچه چیز مشترکی دارید راجع به آن صحبت کنید. شما می توانید بگویید “آیا هنوز هم طرفدار ریچارد لینکلیتر هستید” یا “مایلم چند دقیقه ای با هم گفتگو داشته باشیم، بهتر نیست جای دیگری برای صحبت برویم!”

8آنها را در شرایط سخت قرار ندهید

اگر مانند یک غریبه به شما نگاه می‌کنند و دوست دارند از شما دور شوند، سعی کنید صحبت را ادامه ندهید. نه تنها این کار کار زشتی است بلکه ممکن است شما را به دردسر بیندازد. اگر به شما لبخند زدند و شروع به صحبت با شما کردند، تبریک می‌گویم ولی اگر مدام از رفتن، دیر شدن و یا نگرانی هایشان صحبت کردند و یا مدام در حال چک کردن تایم بودند بهتر است شما پیش قدم شوید و ملاقات رابه پایان برسانید.

ملاقات های رسمی با فردی که با واسطه میشناسید

9مراقب رفتار خود باشید

راه مودبانه احوالپرسی با کسی که تازه با او آشنا شده‌اید این است که به عنوان مثال بگویید، “سلام خانم مجیدی . از ملاقات با شما خوشبختم.”
دستتان را برای دست دادن جلو ببرید و اگر او نیز پذیرفت و دست داد، محکم، اما نه غیر عادی، دست او را بفشارید.
بپرسید، ” حال شما چطور است؟” این جمله، یخ موجود را می‌شکند و به او فرصتی احوال پرسی می‌دهد. فقط این را به خاطر بسپارید که هرگز زمانی که می‌پرسید اوضاع و احوال چطور است، این پاسخ را خواهید شنید، “خوب”، مهم نیست بدانید در زندگی واقعی آنها چه می‌گذرد. آماده باشید که راجع به موضوع بعدی صحبت کنید. به چیزی در او توجه کنید، لباسی که پوشیده است، یا اگر میزبان شما درباره شغل آشنای جدید شما گفته است، در رابطه با آن موضوع صحبت کنید.

10از موضوعات کوچک برای شروع گفتگو استفاده کنید

برای ادامه مکالمه، می‌توانید درباره موضوعاتی مانند هوا، خانواده، دوری مسافت، مکان مناسب برای صرف نهار، و موضوعات دیگری از علایق کلی صحبت کنید. لازم نیست که طرف مقابل را تحت تاثیر قرار دهید. خوشرو، موقر و قابل اعتماد برخورد کنید.

11آگاه باشید

حواستان باشد اگر شخصی که با او صحبت می‌کنید مدام به شانه‌هایش یا ساعتش نگاه می‌کند، این نشانه نسبتا” خوبی است، چون نشان می‌دهد که علاقه‌ای به ادامه مکالمه ندارد. محترمانه عذرخواهی کنید و بروید.

چگونه درست دست بدهیم؟ (آموزش و اهمیت درست دست دادن )

ملاقات های رسمی و کاری

12با اعتماد به نفس برخورد کنید


محکم و با اعتماد به نفس باشید. با آشنای جدید خود دوستانه، اما حرفه‌ای احوال پرسی کنید. سعی کنید تمام پرستیژ یک فرد متشخص و البته حرفه ای را داشته باشید.

13توجه به موقعیت و احوالپرسی

حواستان به رتبه شغلی‌تان باشد. اگر با یک همکلاسی یا یک رفیق احوال پرسی می‌کنید مشکلی ندارد که غیر رسمی رفتار کنید. “سلام وحید، از دیدنت خوشحالم. چیزهای خوبی دربارت شنیدم، و خیلی دوست دارم با هم همکار بشیم.”

اگر شما با کسی در رستوران ملاقات کرده‌اید یا یک عضو محترم و پرافتخار از جامعه را دیدار کرده‌اید، او را محترمانه خطاب کنید نه با اسم کوچکش. بطور مثال، “سلام آقای مدیری، از ملاقات با شما خوشحالم”، این طور صحبت کردن در محیط کاری، حرفه‌ای تر است و بیشتر تاثیرگذار است تا گفتن “سلام مهران، چه خبر؟”
در نظر بگیرید با کسی که جایگاه شغلی‌اش از شما خیلی بالاتر است به همان شکل احوال پرسی می‌کنید. “سلام علیکم آقای کرافورد. از ملاقات با شما خوشحالم”، اینطور احوال پرسی باعث می‌شود که دیدگاه حرفه‌ای او در برخورد با شما حفظ شود.

14در رابطه با کار مختصر صحبت کنید

کسی خوشش نمی‌آید وارد گفتگویی شود که نتواند از آن بیرون آید، و این، بخصوص در محیط کاری بسیار مهم است. شما که نمی‌خواهید به عنوان کسی شناخته شوید که نمی‌داند کی حرفش تمام می‌شود.

Sending
User Review
2.67 (12 votes)

2 نظر

دیدگاه