چگونه با اعتماد به نفس حرف بزنیم؟ چگونه با اعتماد به نفس باشیم؟ چگونه خوب و محکم صحبت کنیم؟ امروز در هاو کن یو به سراغ نحوه صحبت کردن رفته ایم و در قالب این مقاله مهارت های لازم برای خوب و با اعتماد به نفس صحبت کردن را بررسی می کنیم. با ما همراه باشید.

قبل تر در رابطه با چگونه خوب سخنرانی کردن و همچنین چگونه اعتماد به نفس داشتن صحبت کردیم که هر یک را در قالب مقاله ای کامل در لینک های زیر می توانید مشاهده و مطالعه کنید، اما این بار به سراغ اعتماد به نفس در صحبت کردن رفته ایم.

چگونه می توانید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید؟

چگونه می توانید خوب سخنرانی کنید؟

طریقه ی صحبت کردن شما بسیار مهم است. اگر انتظار برخورد مناسب و احترام متقابل را دارید، باید به این موضوع بیشتر توجه داشته باشید. خوشبختانه برای خوب و با اطمینان کامل صحبت کردن لزوما نباید مدیر و یا از مقامات بلندپایه ی یک سازمان بود. شما می توانید با تمرین تکنیک های کلیدی به صورت حرفه ای و با اعتماد به نفس کامل سخن بگویید.

اطمینان و اعتماد

اطمینان و اعتماد دو فاکتور مهم برای دریافت احترام شخص مقابل هستند که در قالب اعتماد به نفس در صحبت کردن می گنجد. همچنین عکس این قضیه هم صادق است که با احترام گذاشتن به فرد مقابل اعتماد و اطمینان او را جلب خواهید کرد. اطمینان فاکتوری است که شما برای به دست گرفتن کنترل تفکر شخص مقابل از آن استفاده می کنید تا نظر و مفهوم صحبت خودتان را به او انتقال دهید.

اعتماد فاکتوری است که شما در مواقعی که نمی توانید تفکر فرد را تحت کنترل خودتان دربیاورید اما می خواهید احترام فرد مقابل را همچنان داشته باشید از آن استفاده می کنید. ما در اینجا به نکات صحبت کردن با اطمینان و قدرت می پردازیم چراکه  صحبت با اعتماد به نفس همان صحبت با اطمینان است اما به در درجه ی کمتر.

قدرت مکث

در قالب نکات مهم زیر می توانید به معنی و اهمیت قدرت مکث در صحبت کردن پی ببرید.

 • برای شروع صحبت با اقتدار مکث های به جا و عمدی را به جملات خود اضافه کنید. برای جملات کوتاه یک مکث به اواسط جمله و برای جملات بلندتر دو مکث را در ۳/۱ و ۳/۲ کل جمله اضافه کنید.
 • مکان های مکث در جملات را رعایت کنید همانند متن که برای نشان دادن جای مکث از ویرگول استفاده می شود.
 • جاهای مکث در جملات را به دقت رعایت کنید چراکه تأثیر گذاری صحبت های شما را چند برابر می کند.

قدرت تاکید

تاکید نقش مهمی در صحب کردن دارد. اینکه چگونه و چه زمانی می توانید این کار را به نحو احسنت انجام دهید.

 • مورد بسیار مهم بعدی تاکید است. شما باید برروی مفهوم هایی که اهمیت بالایی دارند تاکید کنید تا صحبت کردنتان خسته کننده و یکنواخت نشود.
 • زمانی که با اقتدار صحبت می کنید باید به هر کدام از کلمات به شکلی تأکید کنید. به عنوان مثال به کلمه ی آخر جمله ای که می خواهید بعد از آن مکث داشته باشید، دو برابر تاکید کنید.
 • هرگز تأکید و عصبانیت را باهم اشتباه نگیرید. به هیچ وجه بیش از حد صدای خودتان را بالا نبرید؛ صدای خودتان را درطول صحبت کردن کنترل کنید. تاکید برروی کلمات با بالا بردن صدا محقق نمی شود.
 • تاکید بر روی یک کلمه از راه های مانند شمرده تر گفتن آن کلمه و… اتفاق می افتد.
 • با اطمینان سخن بگویید هرگز با لحنی نامطمئن و سوالی صحبت خودتان را مطرح نکنید.
 • قطعا شما زمانی می توانید با قدرت صحبت کنید که آن قدرت را در درون خودتان داشته باشید. به خودتان اعتماد داشته باشید و موارد ذکر شده را رعایت کنید.

نکته
بهترین روش برای تمرین نحوه ی صحبت کردن این است که صدای خودتان را ضبط کنید و سپس صدای ضبط شده را ارزیابی کنید و ایرادات را در موارد بعدی رفع کنید.

تنفس در صحبت کردن

۳۰ ثانیه قبل از آغاز هر قسمت از پاراگراف یا قسمتی که قرار است بیان کنید باید سه تنفس عمیق و آرام داشته باشید، و این کار را از طریق بینی انجام دهید.  در این نوع تنفس که به تنفس شکمی معروف است و باید شما آن را از قبل فرا بگیرید و تمرین کنید ، میبایست شش ها رامملو از هوا کنید و شبیه زمانی که کلمه “Relax ” را میگویید هوا را به بیرون بدهید. روش تنفس صحیح را نیز می توانید از لینک زیر در قالب مقاله هاو کن یو به صورت کامل مطالعه کنید.

چگونه تنفس کنیم؟ (روش ها و تکنیک ها)

آماده باشید و بدانید

همیشه اگر قرار است در جمعی صحبت کنید و یا برای گروهی از افراد و یا حتی فردی خاص چیزی را بگویید دقت کنید که از قبل در رابطه با موضوع اشراف و اطلاعات کامل داشته باشید و به نوعی برای صحبت کردن در رابطه با آن آماده باشید. همیشه عدم اطلاعات و دانش کافی در را رابطه با موضوع مطروحه از سوی شما، میتواند به استرس، افزایش ضربان قلب، لرزش در صدا و … ختم شود و از اعتماد شما در صحبت کردن بکاهد.

ارتباط چشمی را فراموش نکنید

بازهم ارتباط چشمی. چندمین بار است که در مقالات هاو کن یو بر نقش ارتباط چشمی در ارتباطات صحبت می کنیم و در خوب و با اعتماد صحبت کردن هم این موضوع نقش مهم خود را داراست. اگر به هنگام صحبت کردن متوجه شوید که کسی به شما گوش فرا نمی دهد چه حسی به شما دست خواهد داد؟ شاید بخشی از موضوع عدم توجه به خود شما مربوط باشد که نتوانستید شنوندگان خود را خوب در گیر صحبت کنید. حتی اگر با دوستان و خانواده خود صحبت می کنید مدام با ان ها ارتباط چشمی داشته باشید و آن ها را درگیر مطالب و حرف های خود کنید.

زبان بدن و نقش آن در صحبت کردن

شما نمی توانید با اعتماد به نفس صحبت کنید در حالی که حرکات، رفتار و  ظاهر شما همچین چیزی را نشان نمی دهد.

 • نوع ایستادن خود را اصلاح کنید
 • از قوز کردن بپرهیزید
 • از دستان و حرکات بدن به هنگام صحبت کردن بهره مند شود.
 • صورت و بدن خود را آرام نشان دهید.
 • از عجله کردن بپرهیزید.

  در رابطه با زبان بدن بسیار صحبت کردیم و مقالات گوناگون و کاملی را برای شما در هاو کن یو ارائه کردیم که قصد نداریم به دلیل اهمیت این موضوع آن ها را خلاصه کنیم. در لینک زیر می توانید تمامی مقالات مرتبط با زبان بدن را به صورت کامل مطالعه کنید.

تمامی مقالات مرتبط با زبان بدن