چگونه با افراد مغرور برخورد کنیم؟ آیا شما هم در اطراف خود از دوستان و آشنایان گرفته تا افرادی که با آن ها در ارتباط هستید، افرادی را می شناسید که مغرور باشند؟ نوع برخورد و رفتار شما با این دست افراد چگونه است؟ اگر با این افراد مشکل دارید نحوه صحیح برخورد با این افراد را در ادامه مطالعه کنید.

افراد مغرور فکر می کنند که همه چیز را میدانند، بر همه چیز کنترل دارند و افراد دیگر از این نعمت ها محروم هستند. اگر به آنها فرصت دهید واقعاً می‌توانند روی اعصاب شما راه بروند و یا شما را ناراحت کنند. اما شما کاربران هاو کن یو بجای ناراحت شدن بهتر است روشی پیدا کنید که در مواجهه با غرور و نظرات افرادی که به طور واضح پر از خودبینی و غرور هستند برخورد مناسبی داشته باشید و اطمینان یابید که این روش با توجه به شخصیت شما به خوبی جواب می‌دهد. با ما همراه باشید تا روش برخورد با افراد مغرور را با شما برسی کنیم.

1شخصیت، رفتار و برخورد شما در مقابل فرد مغرور

در برخورد با یک فرد مغرور طوری برخورد کنید که شما محکم و با اعتماد به نفس هستید، وقتی در درون تان احساس آرامش می کنید، وقتی اعتماد به نفس دارید و به خودتان مطمئن هستید یک شخص مغرور نمی‌تواند شما را تضعیف کند. حس اعتماد به نفس و خود ارزشی شما مانع از آسیب پذیری تان در مقابل یک فرد مغرور می‌شود. فرد مغرور ممکن است نتواند با شما ارتباط برقرار کند و حتی حرف آزاردهنده ای به شما بگوید، اما می توانید وقتی در خود احساس اطمینان می کنید به آنها توجه نکنید.

از مواجهه با فرد مغرور به عنوان فرصتی برای تقویت مهارتهای شنیدن یا تحول استفاده کنید .شاید ضعف شما کم تحملی، ناامیدی یا  دلخوری است، شاید شما احساس ترس می کنید. سعی کنید به روشهای منفی معمول اهمیت ندهید و از آن به عنوان فرصتی برای یادگیری گوش دادن بدون قضاوت استفاده کنید.

سعی کنید تا آن فرد را تحمل کنید و تلاش کنید بفهمید چه چیزی به او انگیزه این کار را می‌دهد و شما چطور می‌توانید در همان موقعیت آن را احساس کنید. البته جای هیچ عذر و بهانه ای برای رفتار بد نیست، اما حداقل شما کاربران هاو کن یو طبق همیشه می‌توانید با فکر باز گوش دهید. با این کار می‌توانید فرد مغرور را متعجب کنید.

روش هایی که شما در برخورد با افراد دیگر انجام می دهید را در نظر بگیرید. آیا از خود دفاع می کنید؟ یا شما به دنبال رضایت دیگران هستید، لجباز یا خجالتی هستید؟ افراد مغرور به دنبال کسانی هستند که ادعا نمی کنند چون دوست دارند افراد را اطراف خود جمع کنند یا آنها را ناراحت کنند. اگر شما در این زمینه مشکل دارید پس بهتر است از خود دفاع کنید و همچنین یاد بگیرید چطور دیگران در پاسخ با انواع غرور واکنش نشان می دهند.

2 روح غرور را در نظر بگیرید و درک کنید

موقعیت را بررسی کنید. چرا احساس می کنید که او یک فرد مغرور است؟ آیا او در مقابل شما متواضع بوده است؟ آیا تا به حال با شما صحبت کرده است؟ اگر اتفاق نیفتاده است که به شما نشان دهد که از شما برتر است پس اینطور فرض نکنید و زود قضاوت نکنید که او فردی مغرور است. ممکن است در مورد او اشتباه کرده باشید. اگر احساس می‌کنید که علایق و نیازهای شما اصلا مورد توجه قرار نگرفته اند می تواند نشانه ای از رفتار سر و کار داشتن با یک فرد مغرور باشد، به ویژه در شرایطی که آن فرد مغرور اصرار دارد که روش او تنها روش است.

به مکالماتشان گوش دهید. رفتارشان را زیر نظر داشته باشید. آیا همیشه در مورد آنها صحبت می شود؟ آیا زمانی که مرکز توجه به سمت کس دیگری می رود عصبانی یا بداخلاق می شوند ؟ لاف زدن و نفی کردن دیگران و رفتار به گونه‌ای که گویی آنها همه چیز را می‌دانند نشانه‌هایی مطمئن از یک نوع غرور است. قطع گفتگو به طور ناگهانی نشانه دیگری از غرور است .

همیشه دنبال شخصی بودن و گفتن اینکه بهتر از شما یا دیگران هستند این ممکن است خیلی کم نامحسوس یا زیاد باشد اما شما قطعا متوجه آن خواهید شد.

در نظر بگیرید چطور آن فرد عقاید و افکار شما را نفی می کند، نگرش های منفی و نفی کننده یعنی اینکه از دیگران برتر بودن.

آیا این شخص مدیر به نظر می رسد، مدیرانه رفتار می کند بهتون صدایش گوش دهید که نشان‌دهنده نگرش مدیران و نقش کننده است نفی کننده است؟

آیا این فرد در هنگام مکالمه با شما متوجه می شود که از صحبت با او خسته شده اید؟ افراد مغرور هرگز به این مورد توجه نمی کنند.
ببینید آیا در تصمیم گیری های آن شخص نقش دارید یا خیر. افراد مغرور به ندرت کسی را در تصمیم گیری هایشان شرکت می دهند چون مطمئن هستند که کارشان درست است و همه پاسخ ها را می دانند. یا حتی نگرانی کمتر این است که آیا آن تصمیم بر شما تاثیر می گذارد یا خیر.

آیا این شخص با شما حشر و نشر دارد یا با شما کار می کند یا با افرادی با جایگاه بالاتر همنشین می شود؟ به این دلیل که فرد مغرور معتقد است که لیاقتش افرادی با جایگاه بالاتر است.

مطلع باشید که افراد مغرور اغلب کاملا  افراد نا مطمئنی هستند. از طریق مسلط شدن و کنترل کردن احساس کنترل می کنند، بازتابی از ترس بزرگ آنها از تحت تسلط و کنترل کسی بودن.

فرد مغرور برایش سخت است که بپذیرد اشتباه کرده است و مهم نیست که چقدر نامعقول و مضحک است و اغلب معتقد است که همه چیز را میداند حتی زمانی که اطلاعات و دانش مربوطه قدیمی شده باشد یا در چشم اندازهای وسیع‌تر جوابگو نباشد. متاسفانه اکثر افراد مغرور واقعا تجربه زندگی کمتری نسبت به آنچه که ادعا میکنند دارند. ادعایشان فقط با پوششی بزرگ از تصورات و حسادت آراسته می‌شود.

افاده ای بودن نشانه ای واضح از غرور است. ادعا کردن یا حتی دانستن زیاد درباره چیزی که اختصاصی تصور می شود به فرد مغرور حس برتری می دهد. او واهمه ای از تظاهر ندارد. برای یک شخص مغرور خیلی سخت است که پیچیدگی را درک کند او با موقعیت های قابل پیش بینی سیاه و سفید شاد تر است. و دوست دارد همه زندگی را با چنین دیدگاهی ببینند، این موجب می شود شخص مغرور زیاد تصور کند و کمتر بداند.

نگرانی می‌تواند حسی از غرور بیاورد بدون قصد واقعی برای رفتار با شما به عنوان یک انسان پایین تر. در این مورد شخص مضطرب به سادگی از طریق بی کفایت به نظر رسیدن در مکالمه دستپاچه میشود و تلاش می کند تا باهوش به نظر برسد این می‌تواند موجب شود که برتر به نظر برسد و اگر با تسلط بر گفتگو ترکیب شود می تواند مغرور به نظر برسد.

مراقب باشید بیشتر دقت کنید قبل از اینکه انگیزه فرد را قضاوت کنید. یک شخص مضطرب دوست دارد به او پاسخ دهید، در حالی که یک شخص مغرور توجهی نمی کند و هرگز برای صحبت بیش از حد عذرخواهی نمی کند

3 به طور موثر با غرور دیگران برخورد کردن

نگذارید شما را ناراحت کند. گفتن این آسانتر از عملش است اما با نادیده گرفتن برتری تمرین شده، کل نیتش از رفتارش را کم ارزش می کند. در تعبیر بلوف ها و تصورات فاحش این شخص، سخاوتمند باشید و سعی کنید شیوه هایی پیدا کنید که برای برخی از حرفهای بزرگش عذرخواهی کنید (بخصوص اگر رابطه خویشاوندی با آن شخص دارید یا به طور منظم او را می بینید). بررسی کنید چه کاری می‌توانید برای لذت بردن از برخورد با آن فرد انجام دهید ( میان تمام افاده ها احتمالاً چیز ارزشمندی برای دانستن یا کشف کردن عمیق تر با یکدیگر وجود دارد). شاید این شخص برای یک داستان خوب است یا علیرغم افاده هایی که دارد خوش مشرب است.

وقتی با شخصی جدید برای اولین بار ملاقات می کنید همیشه بهترین راه این است که به او فرصت دهید تا شخصیت واقعی خود را به طور کامل نشان دهد. این یعنی اینکه با دقت به او گوش کنید و به او اجازه دهید تا راحت صحبت کند، مودب باشید و بدون اینکه وارد صحبت شوید او را تایید کنید. همانطور که آن شخص صحبت می کند شخصیتش نشان داده می‌شود و می‌توانید متوجه شوید که می‌توانید رابطه ای دوستانه برقرار کنید یا شخص نامطمئن و غیرقابل اعتمادی است و از این رو احتمال دارد که رفتارهای غیرمنطقی زیادی نشان دهد.

اگر به خاطر سودآوری آن شخص ‏در دسته بعدی قرار بگیرد (یعنیغیر قابل تحمل و آزاردهنده) با خونسردی تصمیم بگیرید اطلاعاتی که باید برای جستجو از آنها یا معامله تجاری که ملزم به انجام آن هستید را به دست آورید و سپس به آرامی آن را به سرعت با شیوه ای مودبانه حل کنید ( با نام مستعار از حضور آنها).

موقع شناس باشید. با موقع شناس بودن می توانید به مواردی اشاره کنید که به خودی خود بدیهی هستند به جای اینکه راجع به اینکه چقدر در زندگی شانس آورده اید و مهربانی دیگران صحبت کنید.

همچنین اینکه اکثر افراد این کار را در زندگی سخت انجام می دهند و اینکه چه قدر در این که چطور چنین افرادی در شرایط یکسان پیشرفت و موفقیت را مدیریت می‌کنند حیرت انگیز است. این مورد اشاره می کند که لازم نیست شما گوش دهید تا درباره توانایی‌های فوق طبیعی شخص مغرور چاپلوسی کنید.

موضوع گفتگو را عوض کنید. این می‌تواند حواس شخص مغرور را از صحبت کردن درباره موضوعی که احساس می کند راحت است را پرت کند. اگر همچنان می‌خواهد همان موضوع را ادامه دهد مودبانه اشاره کنید که شما دیدگاه های خودتان را دارید و به موضوع جدیدی بپردازید. این کار می‌تواند به روشن شدن این موضوع کمک کند که قرار نیست کل روز را به شو یک کمدین گوش دهید.

4از تعامل زیاد خودداری کنید

چند روش خوب برای کمتر کردن تاثیر فرد مغرور که گفتگو را در دست گرفته است و انگار که روی منبر رفته است، غلو می کند و تشر می زند وجود دارد:

زیاد لبخند بزنید، کم حرف بزنید، سر تکان دهید، سعی کنید زیاد وارد گفتگو نشوید. زمزمه ای طبق شرایط مانند اه، ها یا هوم می تواند مفید باشد، سپس تصمم بگیرید موقعیت را ترک کنید.

در جایی که خنده درست و بجا نیست خیلی بلند به موضوع بخندید. این کار او را گیج می کند و موقعیتی برای موضوع صحبت بوجود می آورد.

یک راه ساده ای که اغلب توسط نوجوانان استفاده می شود، استفاده از کلمه واقعا است. این را با لحنی ناباورانه بگویید به چشمان او مستقیم نگاه کنید و چیز دیگری نگویید. این کار را جلوی آینه تمرین کنید.

مودبانه مخالفت کنید. شما کیسه بوکس یا آینه نیستید. این حق را دارید که مودبانه نظرتان را بگویید. پس از فرصت استفاده کنید و به شیوه ای ساده بیان کنید که دیدگاههای دیگری نیز وجود دارد. موقع بیان کردن نظرتان مودب و آرام باشید. بطور مثال:

شما به نکته جالبی می خواهید اشاره کنید. “من مورد مشابهی در حوزه کاری ام داشتم. به تجربه من X اتفاق می افتد و به نظر من در ۹۹ درصد مواقع، یک درصد دیگر هم قابل اغماض است.”

برای اطمینان “این فقط یک راه نگریستن به آن است. با این وجود، به تجربه من موارد کاملا متفاوتی اتفاق افتاده است.”

در غرور او به دنبال شوخ طبعی باشید. این مورد بزرگی است. غالبا افراد مغرور بیش از حد به خودشان توجه دارند تا بفهمند که دیگران به آنها می خندند یا خیر. وانمود کنید که مفاهیم ساده را متوجه نمی شوید و ببینید آنها چطو ضایع می شوند، و سعی کنید برتر بودن آنها را ثابت کنید. اگر لازم است خوش فکری تان را حفظ کنید.

فاصله تان را نیز با او حفظ کنید. اگر شیوه مطمئنی برای برخورد با این فرد تاکنون نیافته اید تلاشتان را بکنید تا فاصله تان را با او حفظ کنید. من برای شما وقت می خرم تا روی این مسئله کار کنید که چگونه پاسخ بهتری بدهید یا بسادگی شما را از حضور آزاردهنده شان دور نگه خواهد داشت.

اگر لازم است او را تصدیق کنید، بطور کل، در محفلی گروهی می توانید با مخاطب قرار دادن گروه به عنوان یک کل فاصله بگیرید، به جای اینکه مخصوصا با آن فرد مغرور صحبت کنید، بطور مثال بجای اینکه بگویید “سلام وندی” بگویید “سلام به همه”. علاوه بر این نپرسید “حال شما چطور است” چون ممکن است پاسخ مودبانه ای دریافت نکنید.

اگر با یک شخص کاملا بی ادب و مغرور همکار هستید هر جا که می بینید دارد به سمت شما می آید، فوری مشغول کاری شوید. گوشی تلفن را بردارید و تظاهر کنید دارید با کسی صحبت می کنید. اگر می خواهد توجه شما را جلب کند او را تا جایی که می توانید منتظر نگه دارید.

ستونی از ارقامی که باید سه بار بیشتر اضافه شوند داشته باشید. وقتی بالاخره او را تصدیق کردید همان را به شیوه ای پریشان، سریع و غیرشخصی انجام دهید تا زمانی که شروع به کار دیگری دارید می کنید.

بطور مثال چیزی بگویید مانند “خب، چه کاری می توانم برایتان انجام دهم” وقتی که گوشی تلفن را برمی دارید. اغلب این شیوه خیلی موفق جواب می دهد چون شما شخص مغرور را در جای خودش می نشانید. این مخالف چیزی است که آنها می خواهند.

صادق باشید. اگر این شیوه جواب نمی دهد و فرد مغرور همچنان رو اعصاب شما است به او بگویید که فکر می کنید او شخص مغروری است و واقعا بگویید چه احساسی دارید به او پرخاشگری و توهین نکنید، بیشتر از حدی که نیاز است چون بعد از آن شما آدم بدی به نظر خواهید رسید

در تمام اوقات مودب باشید. مدیران شما با تشبیه کردن شما به یک فرد بد شما را ضایع می کنند. واضح خواهد بود شما تلاش کرده اید و اینکه شما آدم صبوری هستید. اما علاوه بر این واضح است که شما تحمل انسان های نادان را نیز ندارید.

زمانی که شما حضور روح و روان دزدانه آنها را کنار گذاشته اید می توانید به حرفه ای بودنتان، آگاهی هوشمندانه تان از پویایی و حضور ذهنتان در فرار کردن سریع بدون تلف کردن حتی یک دقیقه با چنین فردی افتخار کنید. از جهتی دیگر آنها عمیقا از مواجهه خوشایند با یک شخص واقعا محکم و مودبی متعجب خواهند شد و احساس می کنند مانند یک شوک. با دانستن اینکه غرور بی ادبانه آنها هیچ تاثیری بر شما نخواهد داشت و اینکه آنها نمی توانند شما را کنتر، اذیت و ضایع کنند، با روحیات منفیو تیره شان که خودشان به نظر می رسد قادر نیستند در درون شان کنترل یا مقاومت کنند.

Sending
User Review
1.75 (4 votes)

دیدگاه