کاریزما چیست؟ چگونه شخصیت کاریزماتیکی داشته باشیم؟ در این مقاله از هاو کن یو با یکدیگر ابتدا به سراغ تعریف و یا تعاریف کاریزما خواهیم رفت و سپس مجموعه عواملی که با عث می شود از شما یک شخصیت کاریزماتیک ساخته شود را برسی خواهیم کرد.

چگونه است که برخی زمان ها وقتی به فردی برخورد می کنیم به صورت نا خودآگاه احساس قدرت را در ما تداعی می کنند و یا برخی دیگر ناخواسته در یک جمع از سایرین متمایز می شوند و یا حتی حضورشان در هر مکانی باعث جلب نظر دیگران می شود.

شاید ما نمی تونیم تعریف دقیقی از اون داشته باشیم اما می دونیم که برخی از افراد آن را دارند. اونها شاید ذاتا کاریزماتیک هستند.

متاسفانه یا خوشبختانه کسانی که به واسطه خانواده، ثروت، و هر آنچه که بهشان به ارث رسیده است دارای شخصیت کاریزماتیکی هستند اگر صحیح با آن برخورد نکنند، نمی توانند مدت زیادی این کاریزما را با خود به همراه داشته باشند. اما از سوی دیگر کسانی که این شخصیت کاریزماتیک را به دست آورده اند خوب می توانند از پس آن بر بیایند.

کاریزما از لحاظ لغوی به معنی: جذابیت غیرعادی و دارا بودن صفت‌های ویژه و ممتاز و منحصربه‌فردی است که مورد پسند و ستایش تعداد زیادی از دیگر انسان‌هاست. (ویکی پدیا)

اما چگونه است که برخی از افراد می توانند یک رابطه اجتماعی بسیار خوب با دیگران برقرار کنند و یا افراد و اطرافیان خود را به راحتی تحت تاثیر قرار دهند؟ این ها همان افرادی هستند که همه ما دوست داریم با ان ها رابطه داشته باشیم و یا همراهشان باشیم. خوشبختانه یکی از این افراد شدن غیر ممکن نیست و شما می توانید به آن دست پیدا کنید.

جالب است بدانید که داشتن شخصیت کاریزماتیک لزوما به معنی موفق بودن نیست. حتی شاید تمامی آن مربوط به نوع روابط، و یا حتی نوع لباس پوشیدن ما نیست. شاید در یک جمله بتوان کاریزما را چیزی دانست که ما انجام می دهیم. در واقع مجوعه ای از عوامل بالا و دیگر موارد.

برای داشتن شخصیت کاریزماتیک عواملی دخیل هستند که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

1بیشتر از صحبت کردن، گوش فرا دهید

سوال بپرسید، ارتباط چشمی برقرار کنید، بخندید، اخم کنید، سر تکان دهید، پاسخ بدهید و عکس العمل داشته باشید. این کار ها شاید هرکدام جملاتی بلندی باشند که به شکل سخن در نیامده اند والبته تاثیر بیشتری از کلام داشته اند. این ها رفتار هایی است که می تواند به شخص مقابل القا کند که شما دارای شخصیت مهمی هستید.

اما زمانی که تصمیم گرفتید صحبت کنید و یا لازم بود این کار انجام شود، در اولین اقدام نصیحت نکنید، مگر اینکه از شما درخواست شود که تجریبیات خود را منتقل کنید. یا نصیحت کردن مکالمه تماما در رابطه با شما خواهد بود واین شاید خیلی برای دیگران خوشایند نباشد. گوش دادن نشان می دهد که حرف های دیگران برای شما مهم است و این حس خوبی را به طرف مقابل منتقل می کند.

تنها زمانی تصمیم به صحبت کردن بگیرید که چیز مهمی برای گفتن دارید و در اینجا مهم را چیزی تلقی کنید که برای فرد یا اطراف مقابل شما دارای اهمیت باشد و نه خود شما. اینگونه کاریزماتیک خواهید بود.

2زبان بدن خود را تقویت کنید

هم نیست شغل شما چیست، مهم نیست کجا و در چه محیطی کار می کنید، مهم نیست چگونه آدمی هستید، به هر حال به دلیل موجود اجتماعی بودن باید یاد بگیرید که مورد قبول دیگران و اطرافیان واقع شوید، مطمئنا موارد بسیاری در این مورد قبول واقع شدن دخیل هستند اما حتما شما کاربران هاو کن یو می دانید که یکی از مهم ترین این موارد زبان بدن است. زبان بدن در انواع رابطه ها کلید موفقیت شماست، کسانی که مورد قبول واقع شوند ناخواسته حمایت و کمک می شوند. قبل تر در رابطه با چگونگی خواندن و یادگیری موارد پایه ای زبان بدن صحبت کردیم که در قالب مقاله ای می توانید در لینک زیر مرور کنید. در این مقاله به ۷ ترفند زبان بدن می پردازیم که شما را در بین دوستان، همکاران و حتی مدیران دوست داشتنی تر می کند.

این ها مقدمه ای از مقاله ای کامل در رابطه با آموزش زبان بدن بود که مقاله را می توانید در لینک زیر که قبلا در هاو کن یو منتشر کردیم به صورت کامل مطالعه کنید.

چگونه با زبان بدن جذاب تر باشیم؟ (محیط کاری، دوستانه و اجتماعی)

3گزیده ای نشنوید

مطمئنا هم افرادی را می شناسید که این رفتار را از خود بروز می دهند و هم اینکه شاید خود شما هم در رفتار خود این موضوع را تجربه کرده اید. زمانی را تصور کنید که که در جمعی از افراد مشغول بحث و گفت و گو هستید، حرف های برخی از افراد فارغ از ماهیتشان برای شما اهمیت چندانی ندارد و قبل از اینکه بدانید در مورد چه موضوعی صحبت می کنند به آن ها توجهی ندارید. اینکه فردی به واسطه سن کم تر، جایگاه اجتماعی پایین تر، جنسیت و یا وضع مالی پایین حرفش مورد توجه قرار نگیرد اصلا قابل قبول نیست.

انسان ها و افراد دارای کاریزما صحبت ها و حرف های تمامی افراد برایشان با ارزش و قابل شنیدن است. با دقت به ان ها گوش کنید و این را هم با رفتار های خود نشان دهید. این رفتار شایسته بزرگی شخصیت شما را به خوبی به رخ دیگران می کشد و ناخواسته برای دیگران جذاب می شود.

4وسایل خود را کنار بگذارید

گوشی خود را چک نکنید، لپ تاب یا نمایشگر کامپیوتر خود را بررسی نکنید، به هنگام گفت و گو و یا مخصوصا مذاکره و مباحث کاری تمام حواستان به فرد مقابل باشد . حواس خود را حتی برای یک لحظه پرت نکنید.

شما هرگز نمی توانید ارتباط خوبی با فردی برقرار کنید که ضمن صحبت با شما در حال چک کردن مسیج های خود است. یکی از بهترین هدایایی که می تواند به افراد مقابل خود بدهید تمام تمرکز و توجهتان است. این موضوع خیلی خوب درک خواهد شد. این هدیه ای است که هر کسی توانایی و شاید آگاهی کامل برای تقدیم کردنش را ندارد.

این حس خوب توجه کردن ناخواسته دیگران را مجاب خواهد کرد که به سمت شما بیایند و البته رفتار و کلام شما هم برایشان با اهمیت و با ارزش باشد.

5یاد بگیرید خوب صحبت کنید

هنگام صحبت کردن اگر تعلل کنید یا به آرامی کلمات را ادا کنید بیشتر افراد متوجه صحبت های شما نشده و از شما درخواست می کنند که حرفتان را دوباره تکرار کنید. شاید این یک عادت ازار دهنده باشد اما با روشهای پیشگیری از این عادت بد باید اشنا شوید. احتمالا برایتان اتفاق افتاده زمانی که با تلفن صحبت میکنید به علت ضعیف بودن سیگنالها یا کم شنوا بودن فرد مقابل به سختی صدای طرف مقابل را بشنوید در نتیجه مجبور می شوید برای انتقال پیامتان بدون توجه و اندیشیدن به مسائل دیگر کاملا بلند و واضح صحبت کنید. حال ما به شما می آموزیم که چگونه می توانید این کار را به صورت آگاهانه انجام دهید و آن را به شکل یک عادت در خودتان درآورید؟ اموژش خوب و صحیح صحبت کردن یک بحث کامل است که این مقاله را نیز می توانید در لینک زیر از هاو کن یو مطالعه کنید.

چگونه واضح و بدون تپق صحبت کنیم؟

همانند کاریزماتیک ها بدهید قبل از اینکه دریافت کنید
getty_479612533_20001333200092801_232376بهتر است که همیشه در روابط ا جتماعی از مباحث مالی تا حواس و احساسات همیشه در فکر بخشش باشید. شاید در ابتدا اینگونه به نظر نرسد و لی در بلند مدت متوجه خواهید شد که سود شخصی در بخشش زمان، حواس، اموال و …. به دیگران است. شاید بهتر باشد که دیگران را مقدم تر از خود بدانید.

توجه داشته باشید که لازم نیست این لطف یا محبت های خود را مدام گوش زد کنید و یا به زبان بیاورید. به راحتی این رفتار های شایسته و بخشش برای دیگران قابل درک است.

6لباس مناسب را انتخاب کنید

مطمئنا نمی توان یک مدل یا طرح خاص لباس را مناسب هر شرایطی دانست. شما باید یاد بگیرید که کجا و در چه شرایط و موقعیتی چه نوع لباسی با چه ترکیب رنگی و طرحی بپوشید. کاریزماتیک بودن آسان نیست. افراد در ابتدا شما را با ظاهرتان قضاوت می کنند و اگر در همان ابتدا پذیرفته نشوید شاید ادامه کار برایتان کمی سخت باشد. اینکه چگونه لباس خوب و مناسب بپوشیم و یا با چگونه لباسی دارای شخصیت خواهیم بود بحثی است که در ابتدا باید به دو دسته خانم ها و آقایان و سپس دقیق بررسی شوند. ما قبلا در هاو کن یو به صورت جدا گانه هر یک را برای شما به صورت مقاله ای کامل تشریح کرده ایم که در لین های زیر می توانید هر یک را مطالعه کنید.

چگونه لباس بپوشیم؟ (خانم ها و آقایان)

Sending
User Review
0 (0 votes)

۱ دیدگاه

دیدگاه