از بین بردن بوی بد کفش. اگر شما هم هنگام خارج کردن پا از کفش نگران بوی بد آن هستید، اگر هنگام مهمانی رفتن یا قرار گرفتن در  هر موقعیتی که قرار است پای خود را از کفش خارج کنید اضطراب بوی آن را دارید و یا کلا از بوی کفش و پای خود خسته شده اید باید بگوییم که حال با این مقاله احتمالا از همه ی این مشکلات رها خواهید شد. امروز در هاو کن یو برای شما روش های جلوگیری و البته از بین بردن این بوی نامناسب پا در خدمت شما دوستان هستیم. با ما همراه باشید.

دلایل مختلفی می تواند منجربه این بوی نامناسب پا شود که دلیل اکثر آن ها باکتری هایی هستند که در کفش شما تکثیر می شوند. این محیط داخل کفش که برای این باکتری ها با توجه به رطوبت و البته دوری از نور بسیار مناسب به نظر می آید باید تغییراتی داشته باشد تا بدینوسیله رشد و تکثیر آن ها متوقف شود. هم نوع کفش شما و هم شرایط استفاده و هم البته نظافت همگی می توانند بر این موضوع تاثیر داشته باشند. برای بررسی این مقاله با ما همراه باشید.

مواد و سایل مورد نیاز: 

(همه ی موارد لازم نیست)

 • جوش شیرین
 • کیسه نایلونی
 • چای کیسه ای
 • الکل
 • روزنامه
 • سرکه و آب
 • لیمو

مراحل:

1) استفاده از جوش شیرین:

از جوش شیرین به روش های مختلفی می توانید استفاده کنید تا به وسیله آن از شر بوی کفش و متعاقبا پا رها شوید. برای این منظور پس از استفاده از کفش ها مقداری جوش شیرین داخل کفش خود بپاشید یا داخل جوراب کوچکی ریخته و گره بزنید و داخل کفش قرار دهید و اجازه  دهید طی ساعت ها این پودر بوی کفش و البته آن محیط مناسب  برای باکتری ها را از بین ببرد. سپس هنگام استفاده مجدد کفش خود را بتکانید تا پودر کاملا خارج شود. البته جوش شیرین را با پودر های معطر دیگر برای بوی بهتر می توانید استفاده کنید.

photo_2016-05-13_15-07-40

2) کفش های خود را در روزنامه قرار دهید:

همانطور که اشاره کردیم یکی از دلایل بوی نامطبوع کفش رطوبت است که شما پس از هربار استفاده از کفش می توانید آن ها را داخل یک روزنامه بپیچید تا از این طریق رطوبت جذب کفش شود و برای استفاده مجدد شرایط برای وجود باکتری ها و البته آن بوی نامناسب مهیا نشود. روزنامه یک گزینه مناسب، کاربردی و البته بی هزینه است.

photo_2016-05-13_14-51-21

4) استفاده از مخلوط سرکه و آب:

گزینه دیگر برای از بین بردن این محیط باکتریال و بو، استفاده از محلول سرکه و آب است که این دو را به نسبت مساوی مخلوط کرده و سپس با یک اسپری به داخل کفش بپشاید و مدتی تا خشک شدن داخل کفش در هوای آزاد منتظر بمانید. همچنین در صورتی که عجله دارید از سشوار هم برای خشک کردن می توانید استفاده کنید.

photo_2016-05-13_14-49-20

5) استفاده کیسه های استفاده شده چای :

پس از استفاده از چای های کیسه ای آن ها را دور نیندازید چرا که برای از بین بردن بوی کفش بسیار کاربردی هستند.  پس از استفاده از چای های کیسه ای آن ها را با آب شستو شو داده و اجازه دهید خشک شوند. پس از خشک شدن هر بار که احساس کردید کفش شما بو می دهد یک یا دو عدد از آن ها را طی شب داخل کفش بگذارید و روز بد خبری از بو نخواهد بود.

photo_2016-05-13_14-49-02

6) استفاده از دستمال های کاغذی حوله ای:

از دستمال کاغذی ی برای خشک کردن و از بین بردن رطوبت کفش استفاده کنید. به این صورت که برشی هم اندازه و مناسب کفش خود بزنید و سپس آن را طی شب داخل کفش خود بگذارید تا رطوبت تماما جذب شود.

7)  استفاده از یخچال:

با گرفتن گرما از کفش های خود کار بو و باکتری ها را یکسره خواهید کرد. برای این منظور بهترین روش قرار دادن کفش های خود داخل کیسه ها زیپ دار است که درب ان را ببندید و سپس برای ساعاتی کفش خود را داخل یخچال بگذارید. تا مدتی خبری از بو نخواهد بود.

photo_2016-05-13_14-49-14

8) استفاده از جوراب مناسب:

به هیچ وجه از کفش و کتانی خود بدونه جوراب استفاده نکنید. اما نه هر جورابی. بهترین گزینه استفاده از جوراب های نخی است. جوراب های پلاستیکی بر عکس جوراب های نخی باعث عرق کردن پا و از سمت دیگر رطوبت بیشتر و بوی نامطبوع تر می شوند. اگر مدت زیادی پای شما داخل کفش است لازم است که جوراب های خود را طی روز عوض کنید.

photo_2016-05-13_14-48-51

9) استفاده از الکل:

الکل هم بسیار به از بین بردن بوی بد کفش کمک می کند. از مقداری الکل و یک دستمال، هم در داخل و هم اگر کفش شما پارچه ایست در خارج از کفش می توانید استفاده کنید و سپس اجازه دهید خشک شود.

photo_2016-05-13_14-48-49

10) نظافت کفش و پا:

هر دوی کفش شما و پای شما باید مرتب نظافت شوند. برای پا شست و شوی مرتب پا و البته فضای بین انگشت ها بسیار توصیه می شوند. از سمت دیگر نظافت و شست و شوی مرتب کفش ها می تواند بسیار موثر واقع شود.

نکته ها: 

 • استفاده از پوست لیمو یا پرتقال و … که رنده شده اند و سپس برای مدتی داخل کفش قرار گرفته اند هم می توانند بسیار کمک کننده باشند.
 • photo_2016-05-13_14-48-46
 • قرار دادن کفش ها در هوای آزاد و گهگدار زیر آفتاب و نور خورشید می تواند به از بین بردن باکتری های کفش کمک کند.
 • استفاده از اسپری ها و پودر هایی که برای از بین بردن بوی کفش ساخته شده اند هم در صورت نیاز می تواند یک گزینه باشند.
 • بسیاری از کفی های کفش هم می تواند با توجه به ساختار و البته ویژگی هایی که دارند، کمک کننده باشند.

استفاده از مطالب این سایت بدونه درج نام  howcanu.com  و لینک دادن به سایت ما خلاف قانون و پیگرد قانونی دارد.

منابع: naturalremedyideas و wikihow