گاهی اوقات کدورت ها و اختلاف نظرهایی بین دو دوست پیش می آید که موجب دلخوری آنها می شود. این مساله وقتی دردناک تر می شود که آنها لحظات شیرینی را با هم سپری کرده و رفت و آمد خانوادگی هم داشته باشند. حس خیلی تلخی است. به هر حال باید قبول کرد که این موارد در زندگی پیش می آید و آدم ها از دست هم دلخور و عصبانی می شوند و پس از مدتی هم می خواهند همه چیز را فراموش کنند. آشتی کرده و مثل قبل دست هم را به دوستی فشار دهند. گرچه پس از بروز کدورت بین دو دوست صمیمی فکر برگشت به دوره ی قبلی محال می نماید اما می توان راهی برای ترمیم قلب ها و دفن احساسات ناخوشایند پیدا کرد که در این مقاله می خواهیم چندمورد از آنها را با شما در میان بگذاریم. با ما همراه باشید.

دست زمان را باز بگذارید تا اوضاع را رو به راه کند


وقتی بحث شد، تا کار بالا نگرفته از محل دور شویدآشتی کردن - هاو کن یو

برخی از ما آدم ها وقتی عصبانی می شویم کنترل خود را از دست داده و ممکن است چیزهایی بر زبان بیاوریم که منظوری از گفتن آنها نداشته ایم. اگر دیدید خودتان یا دوستتان به این حالت دچار شدید سریعا به او بگویید که بعدا با هم حرف خواهید زد و راهتان را بگیرید و از او دور شوید و یا تلفن را قطع کنید. حتی اگر دوستتان چیز بدی گفت که احساساتان را جریحه دار کرد سعی نکنید دوباره با وارد بحث شوید. به خودتان بگویید که دارد کار بدی می کند و بحث را فراموش کنید.

چند نفس عمیق بکشید تا آرام شوید.آشتی کردن - هاو کن یو

اولین کاری که باید بعد از بروز حر و بحث انجام دهید این است که چند نفس عمیق بکشید. هنگامی که عصبانی هستید شاید آرام شدن سخت به نظر برسد اما عصبانی ماندن برایتان خوب نیست و مانع از آشتی کردن شما با دوستتان می شود. بنابراین این کارها را انجام دهید: به آرامی از طریق بینی خود نفس بکشید و سپس بازدم ر از دهان خود بیرون بدهید. این کار را چند بار انجام دهید و با هر تنفس بر آرام کردن خود تمرکز کنید. از میان سایر کارها که می توانید برای آرام کردن خود انجام دهید به قدم زدن، خوردن یک بستنی سرد و خوشمزه از داخل فریزر و نظایر این اشاره کرد. هر کاری که انجام می دهید باید در راستای پاک کردن ذهنتان باشد.

نقش خود در بروز جر و بحث را قبول کنید.آشتی کردن - هاو کن یو

این حقیقتی است که نه در طلاق نه در دعوا بین دو نفر و حتی جنگ بین دو کشور هیچ وقت تمام تقصیر ها بر گردن یک طرف نیست. کمی تواضع داشته باشید و فکر کنید که چه کار کرده و چه حرفی زده اید که کار به اینجا رسیده است. سعی کنید اوضاع را از نقطه دید دوستتان نگاه کنید تا چیزهایی که گفته اید را از زاویه جدیدی بررسی کنید. شاید تحت استرس بوده و اوضاع روحی خوبی نداشته اید. نکند این موضوع در این مساله نقش داشته است؟ نکند دوستتان یا همسرتان خواسته چیزی به شما بگوید که شما او را نادیده گرفته اید و احساستشان آسیب دیده است و کار به دعوا کشیده است؟

سعی کنید اوضاع را از دید دوستتان ببینید.آشتی کردن - هاو کن یو

به این می گویند همدلی. شاید اینکار برایتان خیلی سخت باشد که بخواهید خودتان را جای او بگذارید اما اگر بتوانید با دوستتان یا همسرتان همدلی کنید او می فهمد که برای شما اهمیت و ارزش دارد و شما تنها به احساسات خودتان اهمیت نمی دهید.

برنامه ریزی برای عذرخواهی


احساستان را برای خودتان نگه دارید.آشتی کردن - هاو کن یو

پشت سر دوستتان و راجع به اینکه چرا بحثتان شده است حرف نزنید و هرگز این مطالب را روی شبکه های اجتماعی ننویسید. با اینکار تنها اوضاع را بدتر خواهید کرد و کار به جاهای باریک تر از جر و بحث قبلی خواهد رسید. هیچ وقت یادتان نرود که پشت سر کسی حرف زدن گذشته از قبح اخلاقی که دارد، به ضررتان تمام خواهد شد. اگر پشت سر دوستتان حرف بزنید بالاخره او خواهد فهمید.

حتی الامکان، ظرف دو سه روز با دوستتان آشتی کنید.آشتی کردن - هاو کن یو

جر و بحث و دلخوری مثل قارچ و علف هرز رشد خواهد کرد. باید زودتر دست به کار شوید و نگذارید ریشه ی دوستی تنان را خشک کند. قبلا گفتیم که بگذارید کمی زمان بگذرد اما سعی کنید پس از چند روز اوضاع را به حالت قبل از جر و بحث برگردانید. البته این زمان بستگی به اشخص دارد. برخی از افراد ظرف تنها 5 دقیقه همه چیز را فراموش می کنند و برخی ها به حتی چند ماه نیاز دارند تا از پیله ی کدروت ها بیرون بیایند.

قبل از عذرخواهی، صبر کنید تا آمادگی لازم را پیدا کنید.آشتی کردن - هاو کن یو

اگر عجله کنید و به این بهانه که از جر و بحث خسته شده اید با دوستان آشتی کنید، او حتما خواهد فهمید که در احساسات خود چندان صادق نیستید و از ته دل آشتی نکرده اید. وقتی دیدید که دیگر عصبانی نیستید و یا بیشتر از اینکه به حرف ها و کارهای ناراحت کننده ی او فکر کنید ، می خواهید او را به سمت خود بکشید بدانید که آماده ی عذرخواهی شده اید.

تنها به این خاطر که می خواهید دوستتان معذرت خواهی کند عذرخواهی نکنید.آشتی کردن - هاو کن یو

ممکن است دوستتان آماده ی عدذرخواهی نباشد. شما باید به این خاطر بگویید که معذرت می خواهید که واقعا به خاطر آذردن احساسات دوستتان پشیمانید. بنابراین بدون هیچ چشمداشتی از ناحیه ی دوستتان به سمت او رفته و با او حرف بزنید. حتی اگر دوستتان آماده ی معذرت خواهی نبود شما باید معذرت بخواهید. فقط از او بخواهید که به حرف هایتان گوش کند و پشیمانی خود را با او در میان بگذارید.

وقتی را برای حرف زدن با دوستتان مشخص کنید.آشتی کردن - هاو کن یو

اگر بتوانید رو در رو با هم حرف بزنید خیلی خوب است و اینطور، صداقت احساساتان هم نمایان خواهد شد. اما اگر نتوانستید به او زنگ زده یا پیام دهید تا بداند که می خواهید با او دیدار کرده و حرف بزنید. از او بپرسید آیا با زمان و مکانی که مشخص کرده اید موافق است یا نه. اگر موافق نبود زمان و مکانی را با هم به توافق برسید.

وقتی همدیگر را دیدید حرف خود را با جملاتی نظیر این شروع کنید: “واقعا دلم برای حرف زدن باهات بعد از کلاس تنگ شده” یا “واقعا به خاطر چیزایی که گفتن پشیمونم و می خواستم حضوری ازت معذرت خواهی کنم”. اگر دوستتان آماده ی حرف زدن نبود به او زمان بیشتری بدهید. همچنین می توانید معذرت خواهی خود را با صورت کتبی با دست خط خود برای او بفرستید و از او دعوت کنید که همدیگر را ببینید و حضوری کمی بیشتر حرف بزنید.

بازیابی دوستی


عذرخواهی خود را صادقانه و مشخص ابراز کنید.آشتی کردن - هاو کن یو

فقط به یک “معذرت می خوام” خشم و خالی بسنده نکنید. به دقت به چیزی که می خواهید بیان کنید فکر کنید و مشخصات عذرخواهی و پشیمانی خود را در قالب کلمات ابراز کنید. اگر می دانید که احساسات او را جریجه دار کرده اید به خاطر حرف هایی که زده اید معذرت خواهی کنید و مثلا بگویید: “واقعا معذرت می خوام بهت گفتم احمق. من خیلی بیشتر از اینا برات احترام قایلم و حرفی که زدم از روی بی دقتی و بی ادبی بود”. یا اگر واقعا فکر می کنید که مقصر دعوا نبوده اید به او بگویید ” ببخشید که زودتر باهات تماس نگرفتم تا از دلت در بیارم”.

به او اجازه دهید حرفش را بزند.آشتی کردن - هاو کن یو

وقتی معذرت خواهی کردید حالا بگذارید او حرف بزند. با دقت به حرف هایش گوش دهید و سعی کنید حالت تدافعی نگیرید. ممکن است کاری کرده یا حرفی زده باشید که اصلا متوجه بد بودنش نباشید.

نظر خود را راجع به جر و بحث بیان کنید.آشتی کردن - هاو کن یو

می توانید راجع به قضیه ی پیش آمده بین خود و دوستتان حرف بزنید اما از این به عنوان بهانه ای برای دمیدن در آتش زیر خاکستر استفاده نکنید. به جای ضمیر تو از ضمیر من استفاده کنید تا بار سزنشی جملاتتان کم شود. مثلا می توانید بگوید: “اونروز خیلی فشار روم بود و از کوره در رفتم و نباید اونکارو می کردم” یا “وقتی به حرفهام گوش نمی دادی خیلی کلافه شدم اما نباید باهات بد حرف می ردم و پرخاش می کردم.” رفتر خود را توجیه نکنید. احساسات خود را بیان کنید اما مسئولیت حرف ها و کارهایتان را بر عهده بگیرید.

عذرخواهی دوستتان را بپذیرید.آشتی کردن - هاو کن یو

بسیاری مواقع وقتی شما معذرت خواهی کردید دوستان هم عذرخواهی خواهد کرد. اگر او هم ذرخواهی کرد به او نشان دهید که عذرخواهی اش را پذیرفته اید و آماده هستید دوستی تان به روال سابق برگردد. اگر دوستتان عذرخواهی نکرد  با خود فکر کنید که آیا اگر دوستی تان ادامه پیدا کند بهتر است یا جمله ی ” منم معذرت می خوام” را از از زبانش بشنوید.

اگر دوستتان هنوز از دستتان عصبانی است به او زمان بیشتری بدهید.آشتی کردن - هاو کن یو

شاید دوستتان آماده ی بخشیدن شما و یا پایان دادن به جر و بحث نباشد. به احساساتش احترام بگذارید اما نگذارید کار دوباره به جر و بحث بکشد. اگر هنوز از دستان عصبانی است از او بپرسید چه کار می توانید انجام دهید تا اوضاع بهتر شود. اگر جوابتان را داد آن کار را انجام دهید. اگر هم چیزی نگفت ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشد و شاید اصلا بخواهید دوستی اش را با شما تمام کند. آرام باشید و بگذارید زمان بگذرد و او هم آرام شود. او ممکن است به زمان بیشتری در مقایسه با شما نیاز داشته باشد و عیبی هم ندارد.

کار را با رنگ مثبت تمام کنید.آشتی کردن - هاو کن یو

خواه شما و دوستتان بخواهید آشتی کنید و خواه رابطه تان را قطع، در هر دو صورت گفتگویتان را به طرز مبت تمام کنید. اگر آشتی کردید همدیگر را بغل کنید و قرار بعدی را بگذارید. اگر دوستتان هنور از دستتان ناراحت است گفتگو را جملاتی نظیر این پایان دهید: ” من هنوز دوستت دارم و اگر خواستی دوباره حرف بزنی آماده ام.”