ویروس کرونا عبارت آشنایی است که این روزها زیاد به گوش می‌خورد. اخیرا با گزارش‌هایی که در مورد شیوع رنج جدیدی از ویروس کرونا (2019-nCoV) در سطح جهان شنیده می‌شود، قطعا درباره نحوه شیوع و راه‌های پیشگیری از مبتلا شدن به این ویروس نگران هستید.

ویروس کرونا خانواده بزرگی از ویروس‌های بالقوه و تهدیدکننده زندگی است که بیماری‌هایی از سرماخوردگی‌های ساده گرفته تا سندرم‌های حاد تنفسی مانند سارس و مرس (SARS و MERS) و سایر مشکلات تنفسی را ناشی می‌شود.

اگرچه ویروس کرونا می‌تواند جدی باشد، اما انجام اقدامات پیشگیرانه می‌تواند به شما در محافظت از سلامتی خود در جامعه، خانه و در حین مراقبت از یک فرد مبتلا کمک کند. اگر گمان می‌کنید که مبتلا به ویروس هستید، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

محافظت از خود در مقابل ویروس کرونا‌


دست‌های خود را بشویید

ویروس کرونا- هاو کن یو

بهترین راه کاهش ریسک مبتلا شدن به ویروس کرونا این است که مرتبا دست‌های خود را با آب و صابون یا مایع‌های شوینده دیگر بشویید. ابتدا دست‌های خود را با آب گرم خیس کنید سپس با مقدار مناسبی از مایع، دست‌های خود را به مدت 20 تا 30 ثانیه به طور کامل بشویید. سپس مجددا با آب گرم دست‌های خود را بشویید.

 • همواره دست‌های خود را قبل از خوردن و نوشیدن بشویید. همچنین از هر فرصتی برای شستن دست‌هایتان در ملا عام و بعد از ملاقات با شخصی که مشکوک به بیماری است، استفاده کنید.
 • اگر امکان شستن دست‌ها برایتان مقدور نیست از اسپری‌های ضدعفونی کننده بالای 60 درصد الکل برای ضدعفونی کردن دست‌هایتان استفاده کنید.

از تماس دست‌ با چشم، بینی و دهان اجتناب کنید

ویروس کرونا- هاو کن یو

دستان شما می‌توانند در هر مکانی با ویروس کرونا در تماس باشند مانند دستگیره در یا اُپن آشپزخانه. درنتیجه تماس دست‌هایتان با محیط پیرامون، میکروب‌ها می‌توانند روی دستان شما باقی بمانند، بنابراین اگر صورت خود را با دست‌های کثیف لمس کنید، می‌توانید به راحتی خود را آلوده کنید. در صورت وجود ویروس روی پوست شما، از لمس چشم، بینی و دهان خود خودداری کنید.

 • اگر لازم است صورت خود را لمس کنید، ابتدا دستان خود را بشویید تا احتمال آلوده شدن خود را کاهش دهید.

از افراد مبتلا دوری کنید

ویروس کرونا- هاو کن یو

از آنجا که ویروس کرونا یک عفونت تنفسی است، سرفه و عطسه از علائم شایع آن هستند. علاوه بر این، سرفه و عطسه هر دو ویروس را به هوا منتقل می‌کنند، بنابراین ممکن است خطر مبتلا شدن شما را افزایش دهد. فاصله خود را از افرادی که به نظر می‌رسد علائم عفونت تنفسی دارند، حفظ کنید.
 • حتی در صورت امکان، از شخص مبتلا بخواهید که از شما فاصله بگیرد. شما می‌توانید با گفتن یک جمله این کار را انجام دهید. به عنوان مثال بگویید “ببخشید متوجه شدم که سرفه می‌کنید. امیدوارم به زودی سلامتی کامل خود را بدست آورید، اگر مقدور است فاصله خود را حفظ کنید. حفظ فاصله برای هردو ما بهتر است.”
 • البته گزارش‌های اخیر حاکی از آن است که ویروس کرونا حتی توسط افرادی که هیچگونه علائمی ندارند نیز منتقل می‌شود، بنابراین دوری از افرادی که عطسه و سرفه می‌کنند، لزوما تضمینی در مقابل سلامتی نیست اما کمک کننده است. سعی کنید در مورد کسانی که ممکن است اخیرا در ارتباط با افراد بیمار بوده باشند نیز احتیاط لازم را به عمل آورید.

سطوح پرتماس را روزانه ضدعفونی کنید

ویروس کرونا- هاو کن یو

متأسفانه، ویروس کرونا می‌تواند بر روی سطوح پر تماسی مانند دستگیره در، اُپن آشپزخانه و شیر آب باقی بماند. روزانه این سطوح را توسط اسپری‌ها یا دستمال‌های ضدعفونی‌ کننده تمیز کنید. اطمینان حاصل کنید که سطوح مورد نظر حدود 10 دقیقه آغشته به مواد ضدعفونی کننده بمانند تا به طور مؤثر ویروس‌ها از بین بروند. انجام چنین کاری ریسک باقی ماندن ویروس بر روی سطوح و به طور بالقوه ایجاد عفونت را محدود می‌کند.

 • در خانه، دستگیره در ورودی، پیشخوان آشپزخانه، روشویی حمام، و شیر آب را ضد عفونی کنید.
 • در محل کار، سطوحی را که افراد تمایل به لمس بیشتر آن‌ها را دارند از قبیل دستگیره‌ها، نرده‌های پله، میز و سطح پیشخوان‌ها را تمیز کنید.
 • همچنین می‌توانید با مخلوط کردن 1 فنجان (240 میلی‌لیتر) ماده سفیدکننده با 1 گالن (3.8 لیتر) آب گرم ماده ضدعفونی کننده درست کنید. البته اگر از مادران ایرانی بپرسید قطعا مخلوط آب و سرکه را پیشنهاد می‌کنند.

اگر در معرض ویروس نیستید ذهن خود را درگیر نکنید

شایعات بسیاری درباره ویروس کرونا در رسانه‌های اجتماعی گسترش یافته است که گاهی اوقات باعث ترس غیر‌ضروری می‌شود. در نتیجه اگر قبل از هرگونه تصمیم‌گیری در این مورد منابع اخبار را چک کنید می‌تواند مفید باشد و از نگرانی و وسواس بیش از حد شما جلوگیری کند.
 • به عنوان مثال نیازی به فرض این موضوع نیست که تماس با هر فرد چینی شما را مبتلا می‌کند. به محض پخش خبر تا کنون چینی‌ها و سایر مردم آسیای شرقی با تبعیض‌های غیر ضروری‌ای روبه‌رو بوده‌اند. در حالیکه اکثر آن‌ها سالم هستند، و لزوما عامل شیوع نیستند.
 • باور کنید نیازی به تهیه یک لیست از غذاهایی که باید پرهیز کنید نیست. قبل از باور هر خبری بررسی کنید که آیا این اخبار منابع معتبری دارند یا خیر.
من شخصا به ندرت شبکه‌های خبری را تماشا می‌کنم. اخبار روز را می‌شنوم اما دنبال نمی‌کنم چرا که رسانه‌ها در سراسر جهان با هدف جذب مخاطب فعالیت می‌کنند. در نتیجه هر کاری انجام می‌دهند تا نظر افراد را به خود جلب کنند. اجازه دهید با یک مثال توضیح دهم در سال گذشته در یکی از شهرهای کشور پاکستان 500 کودک به ایدز مبتلا شدند. آیا در این مورد تا به امروز خبری شنیده‌اید؟ اندک شاید حتی خیر
اما در مورد ویروس کرونا انواع و اقسام خبرها از رسانه‌های مختلف را شنیده‌اید. چرا که رسانه‌ها با خبر “ابتلا 500 کودک به ایدز” نمی‌توانند به اندازه “مرگ افراد با یک ویروس جدید که فعلا درمانی ندارد” در شما ترس ایجاد کنند. در نتیجه اگر ریسک مبتلا شدن برای شما وجود ندارد و نکات بهداشتی را تا جایی که در توان است رعایت می‌کنید پس بیش از حد نگران نباشید.

مراقبت از یک فرد مبتلا به ویروس کرونا


 از وسایل محافظ یکبار مصرف استفاده کنید

ویروس کرونا- هاو کن یو

قبل از مراقبت از فرد بیمار دستکش‌، ماسک صورت و یک لباس کاغذی یا پلاستیکی یکبار مصرف بپوشید. وقتی اتاق افراد بیمار را ترک می‌کنید، وسایل محافظ خود را بیرون بیاورید و آن‌ها را درون یک کیسه زباله پلاستیکی قرار دهید. از لباس‌های محافظ خود مجددا استفاده نکنید زیرا ممکن است به طور اتفاقی با ویروس در تماس قرار بگیرید.

 • ویروس کرونا در هوا پخش می‌شود و می‌تواند مابین تاروپود لباس شما قرار بگیرد، بنابراین از خودتان به بهترین شکل ممکن محافظت کنید.

موارد خانگی را با فرد آلوده به اشتراک نگذارید

ویروس کرونا- هاو کن یو

ویروس کرونا می‌تواند روی وسایلی مانند لیوان‌، بشقاب‌، ظروف و حوله‌ها باقی بماند. در نتیجه در حالی که یکی از اعضای خانواده مبتلا به ویروس است تک تک اعضا باید وسایل جدا و مخصوص خود را داشته باشند. در غیر این صورت ممکن است به طور ناخواسته باعث شیوع عفونت شوید.

 • بازی “مطمئن شو” را انجام دهید. یعنی در لحظاتی که شک می‌کنید آیا دستان خود را شسته‌اید یا ظروف را به خوبی ضد عفونی کرده‌اید یا نه، حتما ظروفی را که می‌خواهید استفاده کنید را مجددا بشویید یا از یک ظرف جدید استفاده کنید.

موارد قابل شستشو را با آب گرم بشویید

ویروس کرونا- هاو کن یو

لباس‌ها، ملافه‌ها، روتختی‌ها، حوله‌ها و سایر موارد این چنینی تماما می‌توانند ویروس کرونا را در خود برای مدت طولانی نگه دارند، در نتیجه شستشوی کامل و دقیق آن‌ها به شدت حائز اهمیت است.

ماشین لباس‌شویی خود را روی گرم‌ترین حالت خود تنظیم کنید و به اندازه کافی مواد شوینده برای حجم مشخص لباس قرار گرفته در لباس‌شویی را اضافه کنید. سپس بسته به مدل و جنس الیاف‌ می‌توانید حالت لباسشویی خود را از حالت عادی تا دقیق تغییر دهید.

 • اگر برای الیاف لباس‌های شما ضرری ندارد و رنگ آن‌ها را تغییر نمی‌دهد، می‌توانید یک فنجان پر ضدعفونی کننده نیز اضافه کنید.

در هوای مساعد پنجره‌ای را باز کنید

از آنجا که ویروس کرونا از طریق هوا منتقل می‌شود، در صورتی که فضای زندگی شما با یک فرد بیمار مشترک است بیشتر در معرض خطر عفونت قرار دارید. تهویه اتاق ممکن است به تازه کردن هوا کمک کند، که ‌می‌تواند خطر ابتلا به ویروس را به حداقل برساند. در صورت امکان اگر هوای بیرون مساعد است پنجره‌ای را باز کنید یا تهویه هوا را روشن کنید.

 • تحت این شرایط اگر هوای بیرون بارانی است و یا دمای هوا خیلی سرد یا خیلی گرم است، پنجره را باز نکنید.

جلوگیری از مبتلا شدن به ویروس کرونا توسط حیوانات


گوشت و تخم مرغ را به طور کامل بپزید

ویروس کرونا- هاو کن یو

ویروس کرونا ممکن است از حیوانات به انسان منتقل شود، بنابراین پختن محصولات دامی و طیور به طور کامل برای از بین بردن میکروب‌ها بسیار مهم است. از دستورالعمل‌های مربوط به پخت و پز انواع گوشت یا تخم‌مرغ پیروی کنید و قبل از مصرف، دمای داخلی موادغذایی خود را با استفاده از دماسنج موادغذایی چک کنید.

دمای برخی از موادغذایی به ترتیب زیر است:

 • دمای مرغ و بوقلمون هنگام مصرف باید 165 درجه فارنهایت (74 درجه سلسیوس) باشند.
 • استیک گاو و گوسفند را تا 145 درجه فارنهایت (63 درجه سلسیوس) بپذید.
 • گوشت چرخ کرده را تا دمای 160 درجه فارنهایت (71 درجه سلسیوس) حرارت دهید.
 • تخم‌مرغ باید به دمای 160 درجه فارنهایت (71 درجه سلسیوس) برسد.

تماس خود با حیوانات را کاهش دهید

ریسک نکنید و با حیواناتی که ممکن است بیمار باشند اصلا تماس نداشته باشید. از دست زدن به حیوانات زنده خودداری کنید مگر اینکه شغلی که دارید چنین ایجاب می‌کند و یا حیوانات خانگی دارید. اگر مجبور هستید با حیوانات دیگری غیر از حیوان خانگی خود در تماس باشید، تا حد امکان لمس کردن را محدود کنید.

 • حیوانات مزرعه و خفاش‌ها محتمل‌ترین منبع عفونت هستند.

دستان خود را بلافاصله بعد از تماس بشویید

ویروس کرونا- هاو کن یو

مسلما نمی‌خواهید که میکروب‌های حیوانات، روی پوست دست و بدن شما باقی بمانند. دستان خود را خیس کرده و با صابون یا مقدار مناسبی از مایع شوینده به آرامی بشویید. دستان خود را به مدت 30 ثانیه آغشته با صابون نگه دارید، سپس آن‌ها را با آب گرم بشویید. دستان خود را با یک حوله تمیز و خشک، خشک کنید.
 • اگر به چندین حیوان دست می‌زنید، در صورت بیماری یکی از حیوانات ابتدا دست خود بشویید سپس به حیوان دیگر دست بزنید. به این ترتیب شما به طور تصادفی حیوانات دیگر را آلوده نخواهید کرد.

نحوه برخورد صحیح با یک عفونت احتمالی


به پزشک مراجعه کنید

ویروس کرونا- هاو کن یو

اگر علائم عفونت تنفسی دارید و به چین سفر کرده‌اید یا با کسی که عفونت دارد در تماس بوده‌اید، ممکن است مبتلا به ویروس کرونا شده باشید. بنابراین اگر مشکوک به این ویروس هستید به پزشک مراجعه کنید و علائم خود را توضیح دهید و اجازه دهید شما را معاینه کنند. پزشک ممکن است از شما بخواهد که آزمایش‌هایی را انجام دهید و تا مشخص شدن وضعیت شما به شما توصیه کند که در خانه بمانید تا از انتشار عفونت جلوگیری کنید.

 • تب
 • سرفه
 • تنگی نفس
 • گلودرد
 • بدن درد
از جمله علائم این ویروس هستند. علائم مذکور را جدی بگیرید.

نکته: اگر به مطب پزشکتان مراجعه می‌کنید، حتما از ماسک صورت خود استفاده کنید تا از انتشار عفونت به افراد با سیستم ایمنی ضعیف‌تر جلوگیری کنید. در مورد هرگونه علائم جدید شامل تب یا مشکلات تنفسی به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر دارای علائم عفونت تنفسی هستید در خانه بمانید.

جدا از مراجعه به پزشک، اگر بیمار هستید خانه خود را ترک نکنید. احتمال مسری بودن بیماری خود را در نظر بگیرید و مسلما نمی‌خواهید ویروس را به افراد دیگری منتقل کنید. روی استراحت کردن تمرکز کنید و به بدن خود فرصت دهید تا بهبود یابد.

 • اگر قصد مراجعه به پزشک را دارید از ماسک صورت یکبار مصرف برای پوشاندن دهان و بینی خود استفاده کنید. این امر باعث جلوگیری ا‌ز انتشار میکروب‌ها می‌شود.

هنگام عطسه یا سرفه، دهان و بینی خود را بپوشانید

ویروس کرونا- هاو کن یو

در صورت ابتلا به ویروس کرونا و یا هر عفونت تنفسی دیگر، احتمالا مکررا سرفه و عطسه خواهید کرد. هنگام عطسه و سرفه، جلوی بینی و دهان خود را با دستمال یا آستین خود (نه دستانتان) بگیرید و با این کار دیگران را از میکروب‌ها محافظت کنید. این کار باعث می‌شود که میکروب‌های شما در هوا پخش نشوند.

 • سعی کنید همواره یک جعبه دستمال کاغذی همراه داشته باشید. با این حال، اگر دستمال کاغذی ندارید می‌توانید هنگام عطسه کردن آرنج خود را خم کرده و جلوی بینی خود بگیرید.

ویروس کرونا این روزها افکار زیادی را درگیر خود کرده است. ویروس کرونا موجودیت جدیدی ندارد و پیش از این نیز قربانیان زیادی گرفته است. جالب است بدانید در کشور آمریکا، به خاطر آنفلوانزای فصلی، نزدیک به 1300 نفر در سال 2019 جان خود را از دست داده‌اند. این تعداد، از آمار مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا جدید در کشور چین (تاکنون) به مراتب بیشتر است. بنابراین از ویروس کرونا جدید نترسید، اما کاملا هشیار باشید. با رعایت نکات مذکور ایمنی خود را افزایش دهید.

شما کاربران هاوکن‌یو از چه راهکارهای دیگری برای مقابله با این ویروس استفاده می‌کنید؟ این مقاله را با کسانی که سلامتیشان برای شما اهمیت دارد به اشتراک بگذارید.