چگونه می توان خواب راحت داشت؟ چگونه خواب خوب داشته باشیم؟ سوالاتی که به این راحتی ها نمی شود به آن ها پاسخ داد ولی با این حال  بر کسی پوشیده نیست که خواب باکیفیت یک مسئله مهم برای هر فردی در زندگی روزمره به حساب می آید. اگر ساعت خواب شخص به هم بخورد، شخص در شب خواب راحتی نداشته باشد در طول روز به حال و بی‌حوصله است و از کارها و برنامه‌های خود جا می‌ماند و باید با هزار و یک عواقب این خواب بی کیفیت در طی روز دست و پنجه نرم کند. اگر شما با هر یک از این مشکلات این مشکل روبه‌رو هستید با هاو کن یو همراه باشید.

همانطور که اشاره کردیم واقعا پرداختن به تمام ابعاد یک خواب با کیفیت در قالب یک مقاله نمی گنجد و نکات و مسائل مختلفی باید در نظر گرفته شود، ولی با این حال مواد عمومی برای هر خواب در نظر گرفته می شوند و البته نکاتی پیشنهاد و تجویز می شوند که می توانند بسیار به کیفیت خواب شما کمک کنند. امروز در هاو کن یو به ۷ مورد از مهمترین نکاتی که به شما در داشتن یک خواب خوب می تواند کمک کند می پردازیم.

 

1- برنامه خواب داشته باشید

photo_2016-06-06_14-32-47

 

هر روز و شب در ساعت معینی به خواب بروید و از خواب بلند شوید حتی جمعه‌ها و روزهای تعطیل. اجبار داشتن بر چرخه خوابتان کمک به بهتر شدن خوابتان می‌شود؛ اما همچنین یک اخطار نیز وجود دارد، اگر شما خوابتان نمی‌آید، بلند شوید و به مدت ۱۵ دقیقه تمرینات آرام بخشی کنید (relaxing) ویا اصلا چند دقیقه قدم زنید تا خواب از سرتان بپرد و کاملا هوشیار شوید، سپس هنگامی‌که خسته‌اید به تخت خوابتان بازگردید. اگر تقلا می‌کنید تا خوابتان ببرد و نمی‌ توانید، می‌ توانید محل خوابتان را عوض کنید و در جای دیگری بخوابید، که می تواند در بسیاری از مواقع گزینه کارامدی باشد.

۲- مراقب خورد و خوراک خود باشید

photo_2016-06-06_14-29-41

گرسنه به خواب نروید زیرا گرسنگی مانع خواب می‌شود. نوشیدنی‌هایی که قبل از خواب می‌خورید را محدود کنید تا در بین خواب مجبور به ترک رخت خواب و رفتن به سرویس بهداشتی نشوید. نیکوتین، کافئین و نوشیدنی‌های الکل دار استفاده نکنید. مواد حاوی نیکوتین یا کافئین شما را بیدار نگه می‌دارد و به خواب شما لطمه می‌زند و نوشیدنی‌های الکل دار ابتدا باعث خواب می‌شود اما بعد به خواب لطمه وارد می‌کند. از خوردن غذا های پرکالری و همچنین سنگین بپرهیزید. یک شام سبک که بخش اعظمی از ان را سبزیجات تشکیل داده است می تواند به کار شما بیاید. نکته دیگر زمان خواب و میل کردن شام است که بهتر است فاصله چند شاعته داشته باشند و بلافاصله پس از میل کردن غذا به تخت خواب نروید.

۳- خواب تشریفاتی داشته باشید

photo_2016-06-06_14-32-42

هر شب کارهایی را قبل از خواب به‌طور منظم انجام دهید تا بدن شما متوجه شود که زمان خواب است. این تشریفات می‌تواند شامل دوش گرفتن قبل از خواب، خواندن کتاب و یا گوش دادن به موسیقی باشد. فعالیت‌های آرام‌بخش می‌تواند به راحت خوابیدن شما کمک کند. برای تشریفات خواب از تلویزیون و وسایل الکترونیکی دیگر استفاده نکنید. برخی از تحقیقات نشان داده‌اند که استفاده از وسایل الکترونیکی قبل از خواب باعث اختلال در خواب می‌شوند. فاصله گرفتن از هر گونه گجت و یا وسیله الکترونیکی پیش از خواب گزینه ایست که باید آویزه گوش خود کنید.

۴- راحت باشید

photo_2016-06-06_14-29-51

اتاقی درست کنید که برای خواب ایدهآل باشد که شامل کنترل نور، دما، صدا می‌شود. تشک و بالش شما می‌تواند کمک به خواب بهترتان می‌کند. بسیاری این نکات را نادیده میگیرند، ولی هرکدام از گزینه های ذکر شده از نور و دما گرفته تا محل و وسایل مناسب خوبمب تواند بسیار به خواب شما کمک کند.

۵- چرت‌های روزانه را محدود کنید

photo_2016-06-06_14-32-45

چرت‌های طولانی در روز می‌تواند در خواب شد اختلال ایجاد کند به‌خصوص هنگامی‌که شما با بی‌خوابی مقابله می‌کنید. اگر می‌خواهید در طول روز چرت بزنید، آن را از ۱۰ دقیقه تا ۳۰ دقیقه محدود کنید و بعدازظهر به خواب بروید. البته هیچ شکی نیست که خواب های کوتاه و چرت مانند در طول روز بسیار می تواند به تجدید قوا و داشتن انرژی بیشتر کمک کندو لی در رابطه با مدت زمان ان ها دقیق باشید و ان ها را طولانی نکنید.

۶- فعالیت‌های فیزیکی را جزئی از برنامه روزانه خود کنید

photo_2016-06-06_14-32-51

فعالیت‌های ورزشی منظم می‌تواند به خواب راحت و سریع‌ تر شما کمک کند. اگر قبل از خواب ورزش کنید احساس انرژی می‌کنید و نمی‌ توانید بخوابید پس سعی کنید زودتر ورزش کنید.

۷- استرس خود را کنترل کنید

photo_2016-05-26_21-15-11

هنگامی‌که شما کارهای بسیاری برای انجام دادن، موضوعاتی بسیاری برای فکر کردن دارید، خوابیدن مثل یک شکنجه می‌ماند. سعی کنید که آرامش داشته باشید. به خود اجازه بدهید که هنگامی‌که خسته‌اید چرت بزنید. سعی کنید قبل از خواب تفریح کنید. در لینک زیر چند راهکار برای کنترل استرس وجود دارد می‌توانید از آن‌های استفاده کنید.

منبع:mayoclinic

 چگونه می توانید استرس خود را کنترل کنید؟ (۱۹ راهکار)