مسواک زدن و بهداشت دهان و دندان موضوعاتی هستند که متاسفانه در کشور ما بنابه هر دلیلی کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند و به آن‌ها بهاء داده شده است. حتی بسیاری از افراد این موضوع را نمی‌دانند که بهداشت دهان و دندان با سلامت عمومی بدن آن‌ها در ارتباط است و به دهان محدود نمی‌شود.

ولی با این حال با داشتن آگاهی و دانش کافی در رابطه با بهداشت دهان و دندان متوجه خواهید شد که نه تنها این کار کم هزینه بوده و از هزینه‌های میلیونی درمان جلوگیری می‌کند بلکه با به کارگیری روش صحیح متوجه خواهید شد که این کار آن قدرها هم پر دردسر و سخت نیست.

همانطور که بالاتر اشاره شد مسواک زدن و بهداشت دهان و دندان تنها محدود به زیبایی و سفیدی دندان یا بوی دهان شما نمی‌شود بلکه شما با یک موضوع کلی در رابطه با سلامت عمومی بدن خود مواجه هستید. زمانی که مسواک زده می‌شود یک لایه از باکتری‌های چسبیده شده به دندان که می‌توانند باعت پوسیدگی و بیماری‌های دیگر دهان و دندان شوند را از بین میروند.

کم و بیش همه ما می‌دانیم که چرا باید مسواک بزنیم اما چند نفر از ما با روش صحیح مسواک زدن آشنا هستیم؟ مطمئنا این درصد و یا تعداد بسیار کم است. در این مقاله از “هاوکن‌یو” بر آن شدیم تا به صورت قدم به قدم روش صحیح مسواک زدن را یاد بگیریم.

انتخاب مسواک مناسب

از یک مسواک با موی نایلونی نرم استفاده کنید. این مسواک می‌بایست قادر باشد به خوبی جرم‌های روی و بین دندان‌ها را از بین ببرد. در حالی که به لثه‌های شما آسیبی وارد نکند و همچنین مینای دندان شما را نیز با موی خشن و زبر از بین نبرد.

مسواک استاندارد همچنین می‌بایست در دستان شما به راحتی قرار بگیرند و ارگونومی خوبی داشته باشند. در قسمت سر مسواک، سایز و اندازه آن نیز می‌بایست به گونه‌ای باشد که به راحتی بتوان آن را در قسمت‌های مختلف دهان قرار داد مخصوصا برای تمیز کردن دندان‌های آسیاب عقب.

اگر مسواک به راحتی در دست قرار نمی‌گیرد یا لثه شما را اذیت می‌کند و یا به راحتی در فضای انتهای دهان جا نمی‌گیرد پس از انواع استاندارد آن استفاده نمی‌کنید.

مسواک‌های برقی هم گزینه مناسبی به شمار می‌روند که شاید مخصوصا در مورد تنبل‌ها مشوقی باشد برای مسواک زدن همه روزه. پس در مجموع تفاوت آنچنانی در رابطه با مسواک‌های برقی و دستی وجود ندارد.


آموزش ضد عفونی کردن مسواک


مسواک را به طور منظم تعویض کنید

موهای مسواک پس از گذشت زمان و البته استفاده شدن کارایی خود را از دست می‌دهند و دیگر مثل روز اول نمی‌توانند در تمیز کردن دندان‌ها، شما را یاری کنند.

هر چند زمان تعویض مسواک به نوع مسواک شما و البته نوع استفاده و زمان استفاده مربوط می‌شود اما با این حال تمامی کارشناسان و دندان پزشکان توصیه می‌کنند نهایتا هر مسواکی می‌بایست سه یا چهار ماه یکبار تعویض شود. اگر در زمانی کمتر از این زمان مشاهده کردید که مسواک حالت خود را از دست داده است پس زمان تعویض آن فرا رسیده است.

از یک خمیر دندان فلوراید استفاده کنید

این نوع خمیر دندان‌ها نه تنها در از بین بردن جرم‌ها شما را یاری می‌کنند بلکه از مینای دندان شما نیز محافظت می‌کنند و  البته بسیاری مزایای دیگر دارند.

این نکته را فراموش نکنید که این خمیر دندان‌ها نباید قورت داده شوند یا بلعیده شوند چرا که اگر این کار تکرار شود باعث مشکلات سلامتی معده و دستگاه گوارش می‌شوند. این نوع خمیر دندان‌ها برای کودکان زیر سه سال توصیه نمی‌شوند. دقت داشته باشید که برای استفاده از خمیر دندان تنها به اندازه یک قطره و مقدار کوچکی احتیاج دارید و لازم نیست تمام مسواک را با خمیر دندان پوشش داده و استفاده کنید.

انواع مختلف و برندهای متفاوت با اهداف متفاوتی از خمیر دندان موجود است اما در تهیه و استفاده از خمیر دندان‌هایی که مخصوص سفید کردن دندان هستند دقت کنید.

از نخ دندان استفاده کنید

همین بس که استفاده از نخ دندان به همان اندازه و شاید مهم‌تر از مسواک زدن است. نقاط بسیاری ما بین دندان‌های شما وجود دارد که یک مسواک به تنهایی در پاک کردن این نواحی عاجز است و تنها با استفاده از نخ دندان می‌توان آن‌ها را تمیز کرد. توجه داشته باشید که از نخ دندان قبل از مسواک زدن استفاده کنید.

این کار را با کمی آرامش، شکیبایی و دقت انجام دهید تا به لثه‌هایتان آسیب نرسد. زمانی که نخ را وارد فضای ما بین دندان‌ها کردید به آرامی آن را به دو سوی دندان‌ کشیده تا موادغذایی گیر افتاده در این ناحیه خارج شوند.

خلال دندان‌ نیز شاید برخی مواقع به کار آید و بتواند به نخ دندان‌کمک کند اما هرگز جایگزینی برای نخ دندان‌ نخواهد بود.

از مقدار کمی خمیر دندان استفاده کنید

همانطور که بالاتر اشاره کردیم پس از انجام نخ دندان، مقداری در سایز یک نخود خمیر دندان بر روی مسواک بزنید.

مقدار بیشتر از این واقعا اضافی است و از بین خواهد رفت. حتی استفاده بیش از اندازه باعث می‌شود مقدار بیشتری از کف و خمیر دندان در دهان شما تولید شود که بلافاصله مجبور شوید به یکباره تمامی خمیر دندان را به بیرون تف کنید.

مسواک را با زاویه ۴۵ درجه نگه دارید

حال که نوبت استفاده از مسواک رسیده است باید بدانید که حالت صحیح نگه داشتن مسواک به این صورت است که مسواک را با زاویه ۴۵ درجه نسبت به دندان‌ها می‌بایست نگه دارید. سپس با حرکاتی آرام، کوتاه، افقی و یا چرخشی شروع به مسواک زدن تنها دندان‌ها کنید. از کشیدن مسواک به صورت ممتد بر روی دندان و لثه‌ها جلوگیری کنید.

حداقل سه دقیقه مسواک بزنید

در هر مرتبه دو یا سه عدد از دندان‌ها را مسواک بزنید و سپس به سراغ سری بعدی بروید. بهتر است از دندان‌های قابل دید در پایین سمت چپ شروع و به سمت مابقی بروید.

برای گرفتن جوابی بهتر، پس از چند سری حرکت بالا و پایین یک سری نیز به صورت چرخشی تنها دندان‌ها و نه لثه‌ها مسواک را بزنید. برای هر سری از دندان‌ها ۱۵ ثانیه وقت بگذارید و سپس به سراغ سری بعدی بروید.

دندان‌های آسیاب را تمیز کنید

پس از انجام مراحل بالا به سراغ دندان‌های آسیاب بروید برای این حالت نحوه قرارگیری مسواک تقریبا مشخص است و به همان صورت تخت و موازی سقف دهان شروع به شستن دندان‌های تخت کنید.

هر دو سمت دندان‌های آسیاب بالا و پایین را مسواک بزنید.حرکت ۴۵ درجه‌ای که قبلا اشاره شد را برای قسمت‌های کناری این دندان‌ها تکرار کنید.

قسمت داخلی دندان‌ها را بشویید

حال نوبت به سطح پشتی دندان‌های جلو می‌رسد. مسواک را بر روی سطح پشتی دندان‌ها گذاشته و به سمت بیرون حرکت دهید. این حرکت ‌را برای دندان‌های پایین و بالا تکرار کنید.

زبان خود را تمیز کنید

حال نوبت به زبان شما می‌رسد، بله زبان!

مسواک زدن علاوه بر دندان‌ها شامل زبان نیز می‌شود. برای شستن زبان از مسواک کمک بگیرید. بسیار آرام و با اندکی فشار  تمام موادغذایی را از روی سطح آن بردارید. این کار از بوی بد دهان نیز جلوگیری می‌کند.

دهان را آب بکشید

پس از انجام مراحل بالا مقداری آب با یک لیوان وارد دهان کرده و سپس دهان را بشویید.

برخی از کارشناسان معتقدند که دهان را آب نکشید چرا که اثر باکتری زدایی خمیر دندان از بین می‌رود و برخی دیگر با توجه به مضررات فلوراید مخالف هستند و توصیه می‌کنند دهان را بشویید.


بهترین وسیله برای نگه داشتن مسواک در خانه و سرویس


از دهان‌شویه استفاده کنید

در پایان نیز پس از شستن دندان و زبان به سراغ دهان‌شویه‌های فلوراید بروید. برای سی ثانیه دهان و دندان خود را بشویید. به هیچ عنوان آن را قورت ندهید.

با آب نمک دهان را را بشویید

این گزینه اختیاری است اما اگر تمایل داشتید کار خود را تکمیل کنید مقداری آب نمک را در دهان قرقره کنید. با این کار آخرین مقدار باکتری‌های باقی مانده نیز از بین خواهند رفت. این کار را هفته‌ای یک یا دو بار انجام دهید.

نکات کاربردی

  • برخی مسواک‌ها، مجهز به رنگ متفاوتی در قسمت مو و سر مسواک هستند که از بین رفتن این رنگ نشانه تعویض است.
  • بامسواک زدن زبان خود تا حدود بسیاری بوی بد دهان خود را از بین خواهید برد.
  • زمان انجام نخ دندان قبل از مسوک زدن است.
  • حداقل دو بار در روز مسواک بزنید.
  • زمان صحیح یک بار قبل از خواب و یک بار صبح است.
  • مسواک‌ها را پس از استفاده باید به صورت عمودی قرار دهید تا تمامی آب آن‌ها خارج شود.
  • نهایت دوره استفاده از یک‌مسواک چهار ماه است.

“استفاده از مطالب این سایت بدون درج  نام هاوکن‌یو،  شرعا حرام و مصداق سرقت است و پیگرد قانونی خواهد داشت”

 

منبع: