گلودرد معمولا نشانه بیماری های جدی نیستند اما دانستن درباره آن ها می توان به راحتی در تحمل کردن آن ها کمک کرد. بهترین راه که از شر گلو درد خلاص شوید این است که مایعات بنوشید. آب بسیار مهم است اما ترکیب تسکین دهنده مثل عسل، چای فلفل قرمز و چای بابونه است که دارای مواد سودمندی است  که می توانند به کاهش درد کمک کنند و به درمان سرعت ببخشند. اسپری های گلو برای کاهش درئد تاثیر گذارند و درمان با بخار هم یک روش خوب برای درمان سوزش گلو است. اگر اماده برای هر کاری هستید تا از شر گلودرد خلاص شوید، متن زیر را بخوانید.  

مایع های آرام بخش بخورید

۱- شربت عسل و فلفل قرمز درست کنید:

هنگامی که گلودرد دارید عسل را می‌توانید به چای یا دیگر نوشیدنی‌ها اضافه کنید و بنوشید که بسیار مهم است و باعث نرم شدن گلو می‌شود و تورم و سرخی را از بین می‌برد و درنهایت باعث از بین رفتن سرفه می‌شود. فلفل قرمز نیز یک منبع دیگر برای مبارزه با گلودرد است: فلفل قرمز حاوی کپساسین (یک ماده طبیعی که در فلفل یافت می‌شود و به کاهش درد کمک می‌کند)

شربت 1

یک شربت مقوی را می‌توانید با اضافه کردن نصف قاشق چایی‌خوری فلفل قرمز خردشده و یک قاشق چایی‌خوری عسل به یک استکان آب جوش اضافه کنید. صبر کنید تا خنک شود و سپس آن را به آرامی بنوشید. اگر به فلفل قرمز حساسیت دارید می‌توانید مقدار فلفل قرمز را به یک‌هشتم قاشق چایی‌خوری یا حتی کمتر کاهش دهید. عسل را به کودکان زیر یک سال و به کودکانی که مسمومیت غذایی حاد دارند، ندهید.

۲- چای بابونه درست کنید:

تحقیقات علمی نشان داده است که بابونه دارای ماده ضد عفونت است و باعث آرام کردن عضلات می‌شود. دم کردن و نوشیدن چای بابونه در هر روز که شما گلودرد دارید باعث تسکین گلودردتان می‌شود و به شما احساس آرامش بیشتری می‌دهد. چای بابونه مخصوص نوشیدن قبل از خواب است تا زمانی که به خوابتان کمک کند. چای بابونه معمولاً در مغازه‌ها موجود است. چای بابونه خالص که از گل بابونه تهیه‌شده است را فراهم کنید. یک قاشق غذاخوری پر به آن عسل اضافه کنید و آب‌لیمو را بگیرید و به آن اضافه کنید که باعث مفیدتر شدن آن می‌شود.

شربت 2

۳- آب زنجبیل بنوشید:

احتمالاً شما هم می‌دانید که زنجبیل به دلدرد کمک می‌کند، اما باید گفت که از این گیاه قدرتمند حتی می‌توان برای درمان گلودرد نیز استفاده کرد. این گیاه باعث باز شدن سینوس‌های شما می‌شود و تمیز کردن گلو و بینی کمک می‌کند. از زنجبیل تازه استفاده کنید، نه خشک‌ شده یا خردشده تا بیشترین تأثیر را ببینید.

شربت 3

ریشه زنجبیل تازه  پوست بکنید و خردکنید(به اندازه ۲.۵ سانتی‌متر) آن را درون لیوان بگذارید و به آن یک استکان آب جوش اضافه کنید و ۳ دقیقه صبر کنید. می‌توانید از شربتتان لذت ببرید.

شما می‌توانید مقداری عسل، لیمو و یا مقدار کمی فلفل قرمز به آن اضافه کنید.

نکات:

  • از استفاده از شکر بپرهیزید چون باعث سوزش گلو می‌شود.
  • از مقدار کمی از هر شربت استفاده کنید، استفاده زیاد از شربت‌ها باعث سوزش گلو می‌شود.
  • هنگامی که دو آب گرم می‌گیرید، نفس‌های عمیق بکشید.
  • زیاد صحبت نکنید و به گلویتان استراحت بدهید.

هشدار:

  • بیشتر گلودردها در حالی که بسیار آزاردهنده هستند اما به‌طور کلی رایج هستند در حالی که گلودردهای طولانی می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری جدی باشد. اگر شما گلودرد شدیدی دارید و در طی چند روز بهتر نشد باید به پزشک مراجعه کنید.
  • اگر شما علاوه بر گلودرد دچار سفتی گردن و در عضلات شده‌اید، درنگ نکنید و فوراً به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است دچار آنفلوانزا شده باشید.

 

منبع: wikihow