احساس دندان‌درد جز دردناک و سخت‌ترین دردها است. عوامل بسیاری در بروز دندان‌درد مانند نقش دارند مانند بیماری، ساییدگی دندان و … . این درد را بهروش‌های مختلفی می‌توان بهروش‌های مختلفی درمان کرد که برخی از این روش‌ها بسیار سریع‌تر تأثیر خود را نشان می‌دهند. برای آگاهی از این راه‌ها با HowCanU همراه باشید

مراحل یک تا پنج مربوط به یکدیگر هستند.
۱- از قرص استفاده کنید.
از قرص‌هایی مثل آسپرین و ایبو پروفین استفاده کنید که تأثیر سریعی روی دندان‌دردهای کوچک دارند. در هنگام دندان‌درد از این قرص‌های مسکن می‌توانید استفاده کنید. شما همچنین می‌توانید از قرص تینلول استفاده کنید. گزینه مراجعه به پزشک را فراموش نکنید چون هر بیمار مشکل مختص به خود را دارد.

1
۲- از کمپرس آب سرد استفاده کنید.
مقداری یخ درون ظرف بریزید و روی آن را با پارچه با دستمال بپوشانید و آن را به‌طور مستقیم روس ناحیه درد قرار دهید. یخ و دمای کم باعث تسکین درد می‌شود. دقت کنید که یخ را روی دندان قرار ندهید زیرا دندان به دمای سرد و گرم حساس است و باعث می‌شود دردتان بیشتر شود.

2۳- ناحیه را بی‌حس کنید.
مقداری خمیردندان یا ژل دندان را روی دندان را بردارید و آن را به‌طور مستقیم روی دندان قرار دهید. ساعت‌ها این کار را تکرار کنید.

3۴- دهانتان را کاملاً تمیز کنید.
گاهی وجود قطعات کوچک غذا در لابه‌لای دندان باعث دندان‌درد می‌شود. وقتی این مشکل پیش می‌آید دهان خود را کاملاً تمیز کنید تا از مقدار درد کاسته شود.

از نخ دندان استفاده کنید. دقت داشته باشید که حتماً نخ دندان را بالا و پایین کنید که تمام تکه‌های مواد غذایی خارج شوند.
چند دقیقه متوالی از مسواک استفاده کنید.
از دهان‌شویه استفاده کنید.
کارهای گفته‌شده دو بار در روز استفاده کنید.4۵- از آب‌نمک استفاده کنید.
از آب گرم و یک قاشق غذاخوری نمک دریا استفاده کنید. محلول را دردهانتان بریزید و دقت کنید که منطقه‌ی موردنظر را فراگرفته باش. این کار را در روز چند بار انجام دهید.

5
۶- از فلفل و نمک استفاده کنید.
نمک مخلوط شده با فلفل یکی از بهترین روش‌ها برای تسکین درد است که خواص مختلفی ازجمله آنتی باکتریایی دارد.
مقدار مساوی از فلفل و نمک را قاطی کنید و چند قطره آب به آن نیز اضافه کنید تا به حالت خمیر درآید. سپس خمیر را به‌طور مستقیم روی دندان قرار دهید و چند دقیقه صبر کنید. این کار را روزانه تکرار کنید.

6
۷- استفاده از سیر
سیر خاصیت آنتی بوتیکی دارد و می‌تواند تأثیرگذار باشد.
سیر خردشده یا پودر سیر را با مقداری نمک مخلوط‌کنید و آن را به‌طور مستقیم روی دندان قرار دهید. این کار را روزانه انجام دهید.

7
۸- از پیاز استفاده کنید.
پیاز خاصیت ضدعفونی و ضدمیکروبی دارد و می‌تواند دندان‌درد را کنترل کند. برای شروع مقداری از پیاز خام را چند دقیقه بجوید. اگر قادر به این کار نیستید تکه‌هایی از پیاز را به‌طور مستقیم روی دندان موردنظر قرار دهید.

8
۹- از عصاره وانیل استفاده کنید.
استفاده از عصاره وانیل یکی دیگر از راه‌های تسکین دندان‌درد است. مقداری پنبه را در عصاره وانیل غوطه‌ور کنید و روی دندان مربوطه بگذارید و این کار را چند بار در روز استفاده کنید.

9

منبع: wikihow و top10homeremedies