چگونه خرخر را درمان کنیم؟ راه های درمان خروپف چیست؟ خرو پف که به آن در انگلیسی snore گفته می شود موضوع امروز هاو کن یو است. مطمئنا شما هم با صدا های ایجاد شده از درون دهان و گلوی یک فرد آشنا هستید. صدایی که به نظر کمی خنده دار و البته اگر بی موقع باشد بسیار اعصاب خورد کن می شود. پس حتما متوجه هستید که این صدا بیشتر از اینکه خود شما را اذیت کند برای دیگران مشکل آفرین است و البته شاید ندانید که برای سلامتی خود شما هم می تواند مشکل ساز شود. چیزی حدود ۴۵ درصد بزرگسالان با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند که ما اینجا در هاو کن یو روش های درمان را بررسی می کنیم.

همانطور که بالا تر اشاره شد خوروپف می تواند دلیل و باعث بسیاری از مشکلات سلامتی از فیزیکی تا احساساتی شود. اگر از خرو پف رنج می برید بهتر است این موضوع را جدی بگیرید. این موضوع بیشتر توسط اطرافیان تشخیص داده می شود و بهتر است با فرد در میان گذاشته شود تا برای درمان اقدام شود. حال اینجا در سایت هاو کن یو ما برای شما در یک مقاله کامل ۴ روش برای درمان خروپوف معرفی می کنیم.

روش اول : جلو گیری از خروپف 
۱) تشخیص نوع خروپف:

با دهان باز خروپف می کنید یا بسته؟ شناسایی نوع و شرایط خروپوف بسیار می تواند به نحوه سریع درمان آن کمک کند. پس بهتر است دیگران با دقت بیشتری خرووپف کردن شما را مانیتورینگ و نظارت کنند.

01

  • اگر با دهان بسته خروپف می کنید پس باید بدانید که دلیل خروپف شما یا صدای ایجاد شده زبان شماست. چند تمرین ساده و البته تغیراتی در شیوه زندگی که بعدا اشاره خواهد شد به درمان شما کمک می کند.
  • اگر با دهان باز خروپف می کنید پس باید بدانید که دلیل خروپف شما از ناحیه سینوس ها و یا قرار گیری شما در تخت است که با بر طرف کردن این مشکلات خروپف هم قطع خواهد شد
  • اما چنانچه در هر حالتی چه به دهان باز و چه بسته خروپف می کنید پس باید بدانید مشکل کمی جدی تر است و باید با دقت و سرعت بیشتری و با مراجعه با پزشک ان را بر طرف کنید.
۲) از موارد تشدید کننده خروپف دوری کنید:

غذا های چرب، الکل، سیگار، قهوه، قرص های خواب  همگی چنانچه قبل از خوابیدن استفاده شوند می توانند مشکل را تشدید کنند که باید آن ها را کنار بگذارید مخصوصا قبل از خواب. تمامی این موارد می توانند بر روی عضله های ناحیه گلو تاثیر منفی بگذارند. همچنین غذا های چرب به راحتی بر روی مسیر هوا از طریق بالا راندن دیافراگم تاثیر می گذارد.

02

  • سیگار کشیدن علاوه بر یانکه بر روی سلامت عمومی بدن تاثیر منفی دارد به وسیله ذرات موجود در دود سیگار به راحتی خروپف را تشدید می کند. پس اگر فعلا ترک سیگار برای شما گزینه ای دور از دسترس است حد اقل ار تعداد سیگار ها کم کنید یا سعی کنید ساعاتی قبل از خواب استفاده نکنید.
  • شاید باورش سخت باشد ولی کم کردن وزن هم تاثیر به سزایی در درمان خروپف دارد. اما رابطه خروپف و اضافه وزن چیست؟ قسمت هایی از چربی در پشت گلو در بسیاری از مواقع دلیل خروپف هستند که با کم کردن حتی اندکی وزن می توانید تاثیر مثبت خوبی روی درمان آن داشته باشد.
۳) محیط خواب را مرطوب نگه دارید:

خشکی دلیلی برای خروپوف است. پس بنابراین به راحتی با قرار دادن یک دستگاه تولید کننده بخار و مرطوب نگه داشتن محیط یا اتاقی که در ان استراحت می کنید  می توانید تا حدی از خروپوف جلوگیری کنید. حتی قرار دادن یک ظرف آب داغ در اتاق هم می تواند بسیار کمک کند

03

۴) آواز بخوانید

این مورد هم شاید کمی عجیب به نظر برسد ولی آواز خواندن می تواند یک نوع ورزش برای عضله های گلوی شما باشد که در نهایت به از بین بردن صدای خروپوف کمک شایانی می کند.

05

روش دوم: تصحیح پوزیشن خواب
۱) زیر خود را بالا بیاورید:

اگر به پشت می خوابید با استفاده از چند لایه پتو یا تشک زیر خود را بالا بیاورید و البته زیر سر خود کمی بالا تر از سطح تهیه شده اما زیاد زیر سر خود را بالا نیاورید.  از روش های مختلفی برای بالا آوردن زیر خود می توانید استفاده کنید اما نگات صحیح را در نظر داشته باشید.

06

۲)  به پهلو بخوابید 

بسیاری از افراد که درصد بالایی را هم تشکیل می دهند علاقه ای به پشت خوابیدن ندارند و ترجیح می دهند که به پهلو بخوابند که این مورد خبر خوبی برای این دسته از افراد است. به پهلو خوابیدن از بلاک و بسته شدن مجرای تنفسی به صورت ناقص و تولید صدای یا همان خروپوف جلوگیری به عمل می آورد. چنانچه در خواب میچرخید و مجدد به پشت می خوابید می توانید یک توپ تنیس را به پشت تی شرت خود بچسبانید یا وصل کنید تا دیگر به پشت نخوابید.

07

۳) از ابزار مخصوص استفاده کنید

در دندانپزشکی وسایل نخصوص پلاستیکی که برای این کار و یا موارد مشاهده تجویز می شود وجود دارد که این وسیله با قرار گرفتن در درون دهان از به هم چسبیده شدن عضله ها و قسمت های مختلف گلو جلوگیری به عمل می آورد. این وسایل مخصوص که معمولا در خواب استفاده میشوند از دارو خانه ها قابل خریداری هستند.

08

روش سوم: مراقبت از سینوس ها
 ۱) درمان مشکلات سینوس:

مراقبت از مجاری تنفسی همیشه توصیه شده است و در این مورد چنانچه از مشکلات مربوط به سینوس ها که معمولا باعث بسته شدن بینی ها می شوند رنج می برید بهتر است هرچه زودتر چاره ای به حال آن بیندیشید و با مراجعه به پزشک این مشکل که خود دلیلی برای انسداد مجاری تنفسی است پیدا کنید. دارو ها و قرص های متعددی پیشنهاد شده است که بهتر است ان هارا با مراجعه به پزشک تهیه کنید.

10

۲) سینوس ها را شست و شو دهید

خوشبختانه سینوس ها این قابلیت را دارند که به راحتی حتی به دست خود شما شست و شو داده شوند. معمولا برای شست و شو از آب ولرم استفاده می کنند. همچنین گرفتن یک دوش آب گرم هم به سبب وجود ذرات آب و بخار آب می تواند تا حدودی به شست و شوی سینوس و بینی شما کمک کند

11

منبع: WIKIHOW