چگونه توالت فرنگی را تمیز و جرم گیری کنیم و سرویس  بهداشتی را خوشبو کنیم. تمیز کردن و جرم گیری توالت فرنگی و دستشویی از آن دست کارهایی است که همیشه به تعویق می افتد، اما تمیز نگه داشتن آن بسیار ضروری است. یک سرویس بهداشتی کثیف بد به نظر می رسد، بوی بدی می دهد و محل خوبی برای پرورش میکروب هاست. با این حال، مانند بسیاری از کارها و وظایف ناخوشایند دیگر در زندگی، تمیز کردن سرویس بهداشتی اگر حالا انجام شود از سردردهای بعدی تان جلوگیری می کند. با آموزشی که هاو کن یو برای شما تهیه کرده است می توانید این کار را سریع و مؤثر انجام دهید.

1خوش بو کردن سرویس های بهداشتی

در رابطه با خوش بو کردن و از بین بردن بوی نامطبوع سرویس های بهداشتی قبلا مقاله ای کامل در هاو کن یو منتشر کرده ایم که می توانید آن را در لینک زیر مطالعه کنید.


چگونه می توانید بوی نامطبوع سرویس های بهداشتی را از بین ببرید؟


تمیز کردن توالت فرنگی با  پاکسازی عمیق

2دستکش های تمیز کاری و یک پیش بند پلاستیکی به تن کنید

از یک جفت دستکش ضد آب مخصوص برای تمیز کردن سرویس بهداشتی استفاده کنید. یک پیش بند پلاستیکی می تواند از لباس هایتان محافظت کند.  سرویس بهداشتی می تواند محل امنی برای باکتری ها باشد- زمانی که سرویس بهداشتی تان را تمیز می کنید تا حد ممکن دستانتان را تمیز و خشک نگه دارید. این نکات را جدی بگیرید چرا که به همین سادگی ممکن است صدمات جبران ناپذیری به سلامت خود وارد کنید.

 • این دستکش ها را از سایر دستکش هایتان جدا نگه دارید. بهتر است رنگ دستکش های شستشوی سرویس بهداشتی تان را متفاوت از دستکش های لاستیکی دیگرتان بخرید، به این ترتیب آنها را با دستکش های شستشوی ظرف اشتباه نمی گیرید.

3توالت فرنگی را با یک اسفنج خیس پاک کنید

 بهتر است ابتدا با آب داغ یک شستشوی اجمالی انجام دهید. در حین اینکه بقیۀ سرویس را می شویید این کار می تواند کثیفی ها و میکروب ها را خیسانده، کم مقاومت کند و کارهای بعدی شما را آسان تر می کند. یک اسفنج را با آب داغ مرطوب کنید و اطراف مخزن، درب، پایه و بیرون کاسه را پاک کنید. اغلب اوقات همین کار، بدون نیاز به استفاده از محصولات شویندۀ خاصی، می تواند کافی باشد.

4جرم گیر را به سمت داخلی دستشویی بریزید

 جرم گیرهای مخصوص این کار می تواند در حذف لکه ها، جرم ها و رسوبات معدنی در سرویس بهداشتی مفید باشد. شوینده را روی حاشیۀ داخلی کاسه بریزید و بگذارید پایین برود تا به آب داخل کاسه برسد. اینکه شوینده را در حاشیۀ داخلی کاسه بریزید مهم است، چون این ناحیه اغلب نادیده گرفته می شود، که می تواند رسوبات معدنی قهوه ای رنگ و انبوهی در طول لبۀ داخلی شود.

 • دستورالعمل کارخانه را برای شوینده ای که استفاده می کنید بخوانید. در مورد برخی از شوینده ها اگر بگذارید کمی در کاسه بخیسند خیلی بهتر عمل می کنند. اگر این چنین است قبل از اینکه به مرحلۀ بعد بروید کمی صبر کنید.

5دستشویی را با برس مخصوص بسایید

 با استفاده از بررسی که دندانه های محکمی دارد کل کاسه را کاملا بشویید، توجه ویژه ای به لبکه های معدنی که ممکن است در حاشیۀ سطح آب و پشت کاسه ایجاد شود کنید. هر چه کاسه را کامل تر بسایید تمیزتر می شود.

 • مادۀ شوینده را به اکثر قسمت ها آغشته کنید- زیرا در آب و پایین کاسه جمع می شود، برس را چند دقیقه ای در آب فرو ببرید تا پودر های شویندۀ اضافه را به راحتی بتوانید بسابید.

6سیفون را بکشید

 زدن سیفون باعث شسته شدن کاسه و برس می شود. همانطور که آب تخلیه می شود به ساییدن ادامه دهید، زیرا ممکن است حرکت آب برای شستن کامل کثیفی کافی نباشد.

 • اگر لکه های مقاومی وجود دارند، این چرخۀ اعمال شوینده را تکرار کنید و اگر لازم است بگذارید برای دقایقی مواد شوینده روی لکه ها بمانند، سپس آن را بسایید و سیفون را بکشید تا لکه ها از بین بروند.

7بقیۀ سرویس بهداشتی را با یک شویندۀ ضد عفونی کننده تمیز کنید

 بعد از تمیز کردن کاسه باید بقیۀ سرویس بهداشتی را تمیز کنید، حتی اگر خیلی هم کثیف نباشد. وقتی کارتان تمام شد نه تنها سرویس بهداشتی تان زیبا و حتی درخشنده است، بلکه از باکتری های خطرناک هم پاک می شود. از یک اسپری چند منظوره یا شویندۀ مخصوص حمام استفاده کنید تا کل سرویس بهداشتی را مرطوب کنید. مطمئن شوید که بالا و پایین صندلی و کل قسمت بیرونی کاسه، از جمله پایۀ آن، را مرطوب کنید. برای پاک کردن پاک کننده ها از یک پارچه یا حولۀ کاغذی همراه با فشار کمی که به آن وارد می کنید، استفاده کنید.

8دکمه (ضامن) سیفون را کاملاً تمیز کنید

دکمۀ سیفون به یک تمیز کاری اساسی نیاز دارد زیرا هر بار که از سرویس بهداشتی استفاده می کنید آن را لمس می کنید. اگر اینجا برای پرورش باکتری ها مناسب باشد، پس بعد از اینکه سیفون را زدید این باکتری ها روی انگشتانتان خواهند بود. مطمئن شوید که در اسپری کردن مواد ضد عفونی روی این دکمه دریغ نکرده اید. این قسمت نسبت به قسمت های دیگر با احتمال بیشتری میکروب ها را به دست شما منتقل می کنند، پس به خوبی تمیزش کنید.

روش دوم پاکسازی سریع

9ابزارتان را بردارید

اگر فکر تمیز کردن سرویس بهداشتی دست از سرتان بر نمی دارد، هر چیزی که لازم دارید را دم دست بگذارید تا فرآیند به سریع ترین وجه ممکن انجام شود. دستکش های لاستیکی تان، که ضروری هستند، را به دست کنید و این موارد را تا جایی که می توانید فراهم کنید: یک برس دستشویی، دستمال مرطوب تمیز، یک مسواک قدیمی و بلا استفاده، یک دستمال تمیز کاری یا حولۀ کاغذی و شویندۀ سرویس بهداشتی.

 • در اینجا نکات بهداشتی آورده شده است: یک جفت دستکش لاستیکی را صرفا برای تمیز کردن سرویس بهداشتی نگه دارید. آن را با رنگ مجزایی که با رنگ دستکش های دیگرتان فرق دارد خریداری کنید. به این ترتیب تصادفاً آن را برای شستن ظرف ها یا موارد دیگر استفاده نکنید.
 • می توانید یک شویندۀ چند منظوره آماده کنید. این شوینده ها در سوپر مارکت ها موجود هستند اما اگر بخواهید در هزینه صرفه جویی کنید، می توانید محلول پاک کنندۀ خودتان را با اضافه کردن یک قاشق غذاخوری صابون به 6 اونس آب اضافه کنید اضافه کنید.

10دستشویی را بسایید

می توانید قسمت های مختلف سرویس بهداشتی را به هر ترتیبی که دوست دارید بشویید اما اگر عجله دارید هوشمندانه ترین کار این است که کار را از قسمت کاسه شروع کنید. به این ترتیب اگر در حین شستشو کمی آب کثیف به بیرون ریخت، جاهایی که از قبل تمیز کرده اید را کثیف نمی کند.

از برس دستشویی استفاده کنید تا هر گونه لکه یا رسوبات معدنی که می بینید را پاک کنید. ممکن است لازم باشد کمی فشار بیاورید تا لکه های برجسته را از بین ببرید. برای قدرت پاک کنندگی بیشتر کمی جرم گیر یا شویندۀ چند منظوره در آب بریزید، سپس برس را در آن فرو کنید و پاک کنید.

11درها را پاک کنید

 حالا که کاسه را پاک کرده اید، وقت تمیز کردن قسمت های اصلی تماس و زیر و روی در است. از پاک کنندۀ چند منظوره و یک دستمال یا حولۀ کاغذی (یا دستمال مرطوب بهداشتی) استفاده کنید تا هر دو طرف در را سریع اما کامل تمیز کنید. اگر بخواهید می توانید از یک مسواک قدیمی برای ساییدن نقاط دور از دسترس بین در و بدنۀ سرویس و همچنین لولاها استفاده کنید.

12یک تمیز کاری سریع هم روی بدنۀ سرویس بهداشتی انجام دهید

 در آخر وقت آن است که یک درخشندگی جادویی به چینی سرویس بهداشتی تان بدهید. از یک اسپری استفاده کنید، قسمت بیرونی سرویس بهداشتی را با اسپری چند منظوره مرطوب کنید. از یک حولۀ کاغذی برای پاک کردن چینی سرویس بهداشتی استفاده کنید، توجه خاصی به دکمۀ سیفون کنید. اگر دستمال را در محلول پاک کننده یا آب فرو بردید، در صورتی که دستمال خاکی شد دوباره آن را وارد آب کنید.

 • کار را با تمیز کردن بالاترین نقطۀ سرویس بهداشتی شروع کنید. به این ترتیب اگر آب کثیف یا مایع پاک کننده پایین بریزد، روی نقاطی می ریزد که هنوز تمیز نکرده اید.
 • فراموش نکنید که باید نواحی که در دیدرس نیستند، مانند پایه و پشت محفظه را هم پاک کنید. برای پاک کردن موفقیت آمیز این نواحی ممکن است لازم باشد از تمیز کننده های لوله یا مسواک استفاده کنید.

13سیفون را بزنید

 سرویس بهداشتی اکنون باید خیلی بهتر از قبل به نظر برسد. سیفون را بزنید تا آب های کثیفی که در کاسه جمع شده است را از بین ببرید. اگر از موقع تمیز کردن سرویس بهداشتی از دستمال توالت استفاده می کنید این شانس خوبی است که از شر آنها خلاص شوید و به حد ناچیزی از آن استفاده کنید تا مطمئن شوید سرویس بهداشتی مسدود نمی شود.

 • برای احتیاط بعد از اینکه دستکش ها را از دستتان در آوردید دست هایتان را بشویید. ممکن است موقع تمیزکاری کمی آب وارد دستکش شده باشد.
 • اگر سرویس بهداشتی شما به یک تمیزکاری سریع نیاز داشته است، تبریک می گوییم، شما انجامش داده اید! با این حال اگر سرویس تان لکه های مقاومی دارد که در طولانی مدت تمیز نشده اند با روش اول که “تمیز کاری عمیق” است موفق تر عمل خواهید کرد.

روش سوم تمیز کردن نواحی اطراف سرویس بهداشتی

14وسایلی که روی سرویس بهداشتی و اطراف آن هستند را بردارید

 قبل از شروع کار همۀ وسایلی که ممکن است مانع تمیز کاری شما شود را بردارید، وسایلی از قبیل جعبۀ دستمال کاغذی، عکس ها و غیره. چون می خواهید یک تمیز کاری کامل انجام دهید باید به هر گوشه و کنار و شکافی دسترسی پیدا کنید.

 • برداشتن وسایل از سرویس بهداشتی نه تنها امکان تمیز کردن زیر و روی آنها را به شکاف می دهد، این کار آنها را از شوینده های مضر پاک نگه می دارد و مانع از آن می شود که تصادفا در آب بیفتند.

15وسایلی که روی سرویس بهداشتی یا اطراف آن بوده اند را بشویید یا گردگیری کنید

 شما که نمی خواهید سرویس بهداشتی تمیز و براقتان با گذاشتن وسایل خاکی یا قاب عکس های کثیف، نا مرتب و کثیف به نظر برسد. دستکش های تمیز به دست کنید و سپس وسایل را سریع تمیز کاری کنید. اگر ضد آب هستند آن ها را با آب تمیز کنید و اگر نیستند یک گردگیری ساده انجام دهید. وسایل را با یک حولۀ کاغذی تمیز کنید و سر جایشان برگردانید.

 • وقتی کارتان تمام شد دستکش ها را در بیاورید و احتیاطاً از شیوع باکتری ها جلوگیری کنید.

16مایع ضدعفونی کننده را روی سرامیک های اطراف سرویس بهداشتی اسپری کنید

 اغلب اگر سرویس بهداشتی تان کثیف باشد، سرامیک های اطراف آن هم کثیف خواهد بود. شما نمی خواهید هر بار که از سرویس بهداشتی استفاده می کنید پاهایتان کثیف شود. از یک برس یا یک جارو برای جارو کردن موهای ریخته و رسوبات اطراف و به ویژه پشت بدنۀ سرویس، استفاده کنید. از حولۀ کاغذی یا دستمال های یک بار مصرف برای تمیز کردن ناحیه ای که شسته اید استفاده کنید.

 

استفاده از مواد طبیعی و غیر شیمیایی برای تمیز کردن دستشویی ها

اگر تمایلی به استفاده از مواد شیمیایی ندارید باید بدانید که با هزینه بسیار کمتر و با مواد خانگی هم امکان برق انداختن و تمیز کردن سرویس های بهداشتی وجود دارد که از لینک زیر می توانید مقاله کامل 7 روش تمیز کردن سرویس های بهداشتی در منزل را مطالعه کنید.


چگونه سرویس های بهداشتی را با مواد خانگی تمیز کنیم ؟


۱ دیدگاه

دیدگاه