طراحی خانه مورد نظر و شاید خانه رویایی که مدت های در ذهن خود ایده های آن را پرورش می دادید نیاز به طی کردن مراحلی است. اگر در نظر دارید خانه ای جدید بسازید و یا اینکه خانه خود را بازطراحی کنید با ما همراه باشید.

اگر شما هم مانند بسیاری از صاحبخانه های آینده نگر هستید، پس یک چشم انداز روشن از طراحی خانه رویایی خود دارید. پیدا کردن یک خانه که کاملا مطابق با سلیقه و نظر شما باشد، احتمالا امکان پذیر نمی باشد اما خوشبختانه شما می توانید خودتان طراحی داخلی آن را انجام دهید. با کمی بیش از یک طرح و چند ایده الهام بخش، می توانید رویای خود را به واقعیت تبدیل کنید.

بخش اول طراحی خانه : الهام گرفتن از طراحی منازل دیگر

ایده و تصویر اولیه را ایجاد کنید

قبل از اینکه حتی خطی بر روی کاغذ ترسیم کنید، تصور کنید که اگر مشکل مالی نداشته باشید، چه نوع خانه ای را برای زندگی می پسندید. اولین مراحل در فرایند طراحی، مشکل مصالح و یا قوانین ساخت و ساز نیست، بلکه اولین مرحله تعیین خواسته های شماست. احتمالا در حال حاضر تصاویری در ذهنتان دارید که فقط نیاز به افزودن جزئیات بیشتری دارد.

با دقت به خانه هایی که درباره آنها خیالبافی می کنید، فکر کنید. چه چیزی در مورد آنها برای شما جذابیت دارد؟ تنها یک خیالبافی اساسی داشته باشید و خانه رویایی خود را به دور از محدودیت ها متصور شوید و ایده و خواسته های خود را از این خانه بر روی کاغذ یادداشت کنید. هر آنچه که تمایل دارید در خانه خود داشته باشید.

نشریات و وبسایت های مربوط به معماری را دنبال کنید

پیگیری برخی از کتاب های تصویری معماری داخلی و یا مجلات طراحی منزل در کتابفروشی ها می تواند روش  خوبی برای شروع فرایند باشد. از آن مهم تر پیج ها، کانال ها و از همه مهم تر وبسایت هایی است  که موضوعیتشان معماری و طراحی است. با این کار شما می توانید یک دید کلی نسبت به سبک هایی که در حال حاضر در بخش های مختلف کشور مورد پسند است و همچنین سبک هایی که در دهه های گذشته مد بوده است، به دست آورید. به عنوان مثال، ممکن است به یک سبک سنتی که در بخش هایی از کشور به کار می رود تمایل داشته باشید و یا طرفدار سبک های مدرن تر، پر زرق و برق تر و مینیمالیستی باشید. این ایده های را از این منابع استخراج کنید.

 • با توجه به اینکه سبک ها و سلیقه ها به طور دائم در حال تغییر است، برخی از سبک های طراحی که مدت هاست به نظر قدیمی شده اند، اکنون دوباره به طراحی ها راه یافته اند.
 • فکر نکنید مجبورید خودتان را به چند سبک طراحی خاص محدود کنید فقط به این دلیل که این طراحی ها مد هستند. طراحی برتر همان سبکی است که احساس شخصی شما را نمایان می سازد.

 از منازل مختلف در منطقه خود دیدن کنید، این کار باعث جرقه خوردن به تصوراتتان می شود

 سوار خودروی خود شوید و در شهر و یا حتی مناطق اطراف شهر دوری بزنید. آهسته برانید و خانه ها و طراحی های شاخص تر را با دقت بررسی کنید و در صورت نیاز از آن ها عکس برداری کنید. مناطق اطراف خود را به چند بخش فرعی  تقسیم کنید و هر روز از خانه های یک بخش دیدن کنید. الان به قیمت آن منازل و اینکه آیا توانایی ساختن چنین خانه هایی را دارید یا نه، فکر نکنید – در این زمان شما فقط در حال واکاوی برای ایده گرفتن جهت شروع طراحی منزلتان هستید.

 • در مورد هر یک از ویژگی های مورد علاقه تان یادداشت برداری کنید هم چنین مواردی که دوست ندارید را نیز یادداشت کنید. بسیار مهم است که بدانید چه ویژگی هایی را دوست ندارید.
 • خانه هایی که برای فروش گذاشته می شوند را زیر نظر بگیرید. یک خانه خالی و بدون سکنه می تواند این فرصت را به شما بدهد که نگاه دقیق تری به داخل و خارج یک خانه منحصر به فرد بیندازید.

  از خانه های جذاب عکس بگیرید تا بعدا دقیق تر آن ها را ببینید

 وقتی خانه ای چشمتان را میگیرد دوربین خود را بیرون بیاورید و از زوایای مختلف خانه هر تعدادی که می توانید عکس بگیرید.  می توانید با خیال راحت از جزئیات  بیشتری عکسبرداری کنید تا اینکه نگاه سرسری به خانه ها بندازید و بروید. این عکس ها  می توانند به عنوان یک مرجع عالی به شما کمک کنند تا جزئیات خاص مورد علاقه تان برای یک خانه را کنار هم قرار دهید.

 • از یک دوربین عکاسی تخصصی یا از دوربین HD یک گوشی هوشمند برای عکاسی استفاده کنید . با این کار جزئیات کلیدی بیشتری را می توانید در اختیار داشته باشید.
 • قبل از عکاسی حتما از صاحبخانه برای این کار اجازه بگیرید.

بخش دوم : سازماندهی و تدوین ایده ها

هزینه و بودجه ی مورد نظر خود را بررسی کنید

جمله معروفی که ما در هاو کن یو در بحث مدیریت مالی بار های از آن استفاده می کنیم در این زمینه هم مورد استفاده قرار می گیرد. به جای شروع با این سوال که : ” چقدر هزینه نیاز دارم تا خانه رویایی ام را بسازم؟ ” از خودتان بپرسید : ” چقدر پول می توانم برای خانه رویایی ام هزینه کنم ؟” این سوال کمک می کند تا واقع بین تر باشید و روی چشم انداز روشن تری تمرکز کنید. بودجه مشخص شده، نیروی اصلی شما برای حرکت در روند طراحی منزلتان است.

 • اگر اولین بار است که می خواهید خانه ای بسازید، بهتر است با یک برنامه ریز مالی معتبر مشورت کنید که با توجه به بودجه تان شما را راهنمایی کند و هزینه های غیرمنتظره مانند مالیات ساخت و ساز و مصالح ساختمانی را برای شما توضیح دهد و برای شما روشن کند که آیا این هزینه های احتمالی شامل وام مسکن می شود یا خیر؟

یک دفتر طراحی داشته باشید

گاهی شما برای ساخت خانه از یک طراح کمک میگیرد که دیگر کارهای انجام شده تنها یک مشورت و اعلام خواسته هایتان به طراح است و گاهی نیز خودتان دست به کار می شوید.  یک دفتر یا اتاقی در منزل برای مدت مشخص برای ضبط نوشته ها، طرح ها و افکار خود داشته باشید.

این وسیله ساده همان منبع اولیه ای است که طراحی نهایی خانه شما را مشخص می کند. می توانید از صفحات آن برای چسباندن تصاویر، حساب کتاب، نوشتن اطلاعات تماس مخاطبین و پیمانکاران و پیگیری سایر جزئیات مهم مرتبط با پروژه استفاده کنید.

محتویات دفتر خود را به بخش های مختلف خانه و اتاق ها تقسیم کنید و از کاغذ های رنگی برای علامت گذاری صفحات استفاده کنید. به این ترتیب، می توانید طرح های مربوط به قسمت های مختلف خانه را به راحتی پیدا کنید.

 • جمع آوری تمام موارد در یک دفتر مخصوص به شما این امکان را می دهد که بسیار مؤثر تر از زمانی کار کنید که بخواهید بین کاغذ های پر و پخش به دنبال چیزی که می خواهید بگردید.

نیازهای فردی خود را در نظر بگیرید

 حالا که خواسته های خود را به صورت مستند دارید، وقت آن رسیده که بر چیزهایی که نیاز دارید متمرکز شوید. در این قسمت باید ملاحظاتی مانند فضا، حریم خصوصی و تکنیک های خاص ساختمان سازی در نظر گرفته شود. احتمالا هنگام سبک سنگین کردن ایده ها  بسیاری از این عوامل را به صورت ناخودآگاه در نظر می گیرید. فقط باید مشخص شود کدام یک از آنها قابل بحث است.

 • برای شروع باید نحوه استفاده اعضای خانواده از فضای خانه را مشخص نمایید. آیا اهل مهمانی های بزرگ هستید؟ شب نشینی های صیمیمی چند نفره زیاد دارید ؟ برای تعیین نوع فضای زندگی مناسب ، تعیین تعداد، سن و نسبت افرادی که قرار است در همان خانه زندگی کنند  می تواند به این فرایند کمک می کند.
 • مثلا اگر شما تازه ازدواج کرده اید و قصد دارید در سالهای نزدیک بچه دار شوید، در طراحی و ایده پردازی های خود آینده فرزندانتان را نیز در فرایند طراحی منزل در نظر بگیرید. در این صورت، خانه های دنج تک خوابه ممکن است به اندازه کافی برای شما بزرگ نباشند، اما یک خانه بزرگتر می تواند فضایی که نیاز دارید را در اختیار شما قرار دهد بدون اینکه از زیبایی های مورد علاقه تان دست بکشید.

یک لیست از ویژگی های ضروری تهیه کنید

 برای هر یک از اتاق های اصلی  به نام گذاری وسایل رفاهی که باید داشته باشید، بپردازید. ممکن است سبک خاصی برای آشپرخانه تان در نظر داشته باشید یا دلتان بخواهد در اتاق نشیمن پنجره داشته باشید، یا حتی فضایی برای کتاب خواندن در گوشه ای از خانه مهیا باشد. اجازه دهید ذهنتان در تمام رویاهایی که برای یک خانه ایده آل دارید و هرچیزی که فانتزی شما را نشان می دهد، چرخ بزند.

 • هر درخواست به خصوصی که برای ساخت منزلتان دارید را به پیمانکاران، معماران یا تیم طراحی منتقل کنید تا در نهایت کار به سلیقه شما نزدیک و نزدیک تر باشد.

نمای کلی قسمت های مختلف خانه را طراحی کنید

ابتدا وقت خود را به بخش های اصلی خانه اختصاص دهید، برای مثال، محل قرار گیری اتاق خواب ها و حمام و سایر بخش های خانه را مشخص کنید. آیا می خواهید حمام در مجاورت سالن باشد یا در یکی از اتاق خواب ها ساخته شود؟ محل قرارگیری اتاق نشیمن و مکان مطالعه را نیز مشخص کنید، سپس به سراغ سایر قسمت ها مانند آشپرخانه ، دستشویی و … بروید و بعد از آن جزئیاتی مانند جای ماشین لباسشویی، میز ناهارخوری و سایر بخش های مهم را مشخص کنید.

 • برای اینکه بین طراحی طبقات و بخش های مختلف خانه گیج نشوید ، بهتر است بر روی یک بخش تمرکز کنید و هنگامی که طراحی آن بخش تمام شد، به سراغ قسمت های بعدی بروید.
 • نیاز های خود و خانواده تان را در نظر بگیرید و سعی کنید موقعیت خانه به گونه ای باشد که راحتی و آسایش اعضای خانه را فراهم کند.

بخش سوم : نهایی کردن طرح

از نرم افزار تصویر برداری سه بعدی استفاده کنید تا طرح منزل خود را نهایی کنید

برنامه هایی مانند Virtual Architect، Room Sketcher و Home Designer Suite کار را برای صاحبخانه ها آسان می کنند تا طرح های کاغذی خود را بر روی صفحه های نمایشگر به نمایش بگذارند. فقط از این ابزار و امکانات استفاده کنید تا هر قسمت از طراحی  منزل خود را بازسازی کنید. در این صورت شما یک طرح دقیق و تمام و کمال برای ارائه به معماران دارید.

 • وقت خود را فقط به طراحی منزلتان اختصاص دهید. ممکن است هر گونه اشتباه در مرحله طراحی هزینه ای برای شما نداشته باشد، اما اگر این خطا یا اشتباهات به مرحله ساخت و ساز منتقل شود، می تواند ضرر مالی بزرگی به شما وارد کند.

محل مناسب برای زندگی انتخاب کنید

سبک خانه باید متناسب با محل مشخص شده باشد. اگرچه کار اصلی شما این است که فضای خانه خود را از جهات مختلف متصور شوید، اما اینکه راجع به منطقه زندگیتان هم اطلاعات جمع آوری کنید مهم است. برای مثال، آیا در آن منطقه شما به خدمات ضروری دسترسی دارید؟ آیا با پمپ بنزین و سوپر مارکت زیاد فاصله دارید ؟ فاصله شما تا محل کارتان چقدر است ؟

 • پرسیدن تمامی این سوالات از خودتان برای انتخاب محل زندگی و خریدن خانه حیاتی است. البته این توضیحات مختصر در رابطه با محل خانه کافی نیست و توصیه می کنیم حتما موارد مهمی که در مقاله زیر قبل تر منتشر کردیم را مطالعه کنید.
 • به خاطر داشته باشید که ساخت و ساز بر روی تپه ها یا قسمت های مرتفع و ناهموار و یا جاهایی که پوشیده از درخت است سخت تر است و نیاز به گودبرداری بیشتری دارد و نهایتا هزینه ها افزایش پیدا می کند
 • اگر نگران هستید که موقعیت مکانی بر ارزش و یا راحتی خانه رویایی تان تاثیر بگذارد، حتما با معمار یا پیمانکار خود این موضوع را در میان بگذارید.

راجع به طراحی خود با تیم معماری مشورت کنید

با دقت به اطلاعات تخصصی که آنها در در اختیارتان می گذارند گوش دهید و توصیه ها و مشاوره هایی که به شما می دهند را جدی بگیرید. آنها باید بدانند دقیقا چه چیزهایی را مد نظر دارید. وظیفه آن ها این است که به شما این اطمینان را بدهند که خواسته هایتان درباره خانه برآورده می شود و در مورد پیچیدگی ها و مشکلات رایج طراحی منزل راهنماییتان کنند.

برخی از ملاحظاتی که معمارتان باید در نظر بگیرد شامل استحکام ساختاری، قوانین ساخت و ساز محلی، شرایط محیطی و دیگر مسائل عملی می باشد که از حوزه تخصص شما خارج است.

طرح نهایی خود را با تیم ساختمان سازی بررسی کنید

زمانی که شما و مشاور معماری تان طرحی که برای منزلتان می خواهید را بازرسی کنید، کار تقریبا تمام شده است. تنها کاری که باقی می ماند این است که طرح های تکمیل شده خود را به متخصصین واگذار کنید. یک معمار داخلی با تجربه، شما را به یک پیمانکار توانامعرفی خواهد کرد و با هم پرژه منزل شما را آغاز خواهند کرد.

 • آمادگی پذیرفتن تغییرات لحظه آخری را داشته باشید، زیرا ممکن است بخشی از طرح شما قابل اجرا نباشد و نیاز به تغییر داشته باشد.

مقالات مرتبط:


10 ایده برای آپارتمان ها و خانه های کوچک